429 Shares 1074 views

Wyszukiwarka „Nigma» (Nigma)

Wyszukiwarka „Nigma” rozpoczęła się w 2005 roku, w Dzień Kosmonautyki (12 kwietnia). Nie wiadomo, czy to przypadkowo lub celowo miał wybór takiej daty, ale po raz kolejny podkreśla orientację naukową systemu wyszukiwania. Dla porównania warto dodać, że Nigma – to rodzina pająków Dictunidae, malowane w kolorze zielonym, o długości nie większej niż trzy milimetry.


Funkcje systemowe

Założyciel projektu był były wiceprezes znanej firmy Mail.ru Victor Lavrenko. W tworzeniu „Nigma” go od początku pomogę studentów Uniwersytetu Moskiewskiego. Dziś projekt zatrudnia około 15 osób.

Wyszukiwarka „Nigma” jest rodzajem laboratorium do badań. Będzie to przydatne dla studentów i doktorantów z Uniwersytetu Moskiewskiego. Dzięki niemu dziś chronić dyplomów i rozprawy. Jednocześnie, podobnie jak wszystkich wyszukiwarek internetowych, „Nigma” posiada komponent handlowej. Na przykład, strony wyników wyszukiwania obejmują reklamy z „Yandex”. Ale twórca projektu wszystkie notatki, które nie są zysk handlowy był głównym celem tworzenia tego systemu. Najważniejszą rzeczą – jest to skuteczne poszukiwanie odpowiednich informacji opartych na dokumentach klastrowych. Wyniki wyszukiwania są pogrupowane według stron tematycznych. Aby to zrobić, wyszukiwarka „Nigma” łączy wszystkich wyników z różnych wyszukiwarek, za pomocą żądań użytkowników i liczniki je posortować. Na przykład, witryna daje możliwość filtrowania tematy, które nie są wymagane przez użytkowników, co znacznie upraszcza poszukiwania przydatnych informacji.

Dla kogo stworzyliśmy wyszukiwarkę „Nigma”

Głównym użytkownikiem wyszukiwarka nie jest studentem. Wśród innych popularnych użytkowników Runetu systemu jest na niskim poziomie. Oczywiście, twórcy „Nigma” zainteresowane w promowaniu ich wyszukiwarkę. W tym celu, przechowywane i prowadzone różnego rodzaju wydarzeń. Około roku „Nigma” reklamować „Yandex”, przeprowadzono kampanie w radiu, działania dla szczególnie aktywnych użytkowników.

Użytkownicy mogą pozostawiać opinie na temat funkcjonowania systemu, albo narzekać wynikach wyszukiwania za pomocą specjalnego formularza. Ponadto, badania prowadzone są w celu opracowania nowych algorytmów oraz usług funkcji, w tym nie tylko wyszukiwania. Systemowe, na przykład sami poprawić błędy w zapytaniu. Jest nadzieja, że twórcy „Nigma”, a w przyszłości weźmie pod uwagę opinie użytkowników.

Indeks i baza dokumentalny

Wyszukiwarka "Nigma" daje wyniki przy użyciu bazy kilku maszyn – Rambler, Altavista, Aport, Google, Yahoo, MSN i Yandex. Ponadto ustalono i prywatne podstawa dokumentalnego. żądanie użytkownika ekstradycja generowane są dokumenty, pogrupowane tematycznie. Pozwala to rozszerzyć warunki do poszukiwania usuwania kleszczy ze szczegółowych opisów.

Programiści „Nigma” wyszukiwarek rozwijają się w wysiłku, aby przejść do przodu o jeden krok w tworzeniu sztucznej inteligencji. Ich główne zadanie – stworzenie oprogramowania do rozwiązywania problemów intelektualnych. W przyszłości technologia opracowana mogą być wykorzystane w innych dziedzinach działalności ludzkiej.