819 Shares 3639 views

Dlaczego dziecko ma duży brzuch?

Prawie każda matka potwierdzi, że w pierwszych latach życia wszystkie dzieci są dość pulchne. Wiele dzieci ma swoje tummies wybrzuszenia, a ludzie myślą, że to normalne. Czasami rodzice są zaniepokojeni imponującym rozmiarem brzucha ukochanego dziecka. Dlaczego dziecko ma duży brzuch? Czy to norma czy patologia? Trzeba zrozumieć.


Wspólne przyczyny

Wielu uważa, że każde dziecko do pewnego wieku wygląda ładnie z obfitym brzuchem. Ale wciąż jego wielkość jak żaba powinna powodować strach, a nie uczucie.

Dzieło organizmu dziecka różni się znacznie od pracy dorosłych. Jeśli dziecko ma duży brzuch, powodem tego może być nieznaczne. Na przykład dziecko jest często narażone na częste gazy w jelitach lub wzdęcie.

W miarę narastania dziecka i narządów wewnętrznych, więc ból brzucha – zjawisko normalne. Dzieci często doświadczają kolki.

Duże brzuch noworodka

Naturalnym zjawiskiem jest obrzęk brzucha u noworodków. I wszystko z powodu słabych mięśni i ścian brzucha. Wpływ ma i rozmiar wątroby, ponieważ noworodek jest większy niż reszta narządów wewnętrznych. Kolka jelitowa występuje z powodu słabej pracy przewodu pokarmowego, w wyniku czego żołądek jest zaokrąglony. Dlatego sytuacja nie jest straszna, gdy dziecko ma wielki brzuch w ciągu roku.

Ale nadmierne rozmiary brzucha mogą wskazywać na problem zdrowotny. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska są wrodzone patologie, na przykład stwardnienie rozsiane nerki, marskość wątroby lub wodobrzusze. Te anomalie można wykryć nawet w szpitalu podczas pierwszego badania dziecka.

Duże brzuch dziecka w wieku do dwóch lat

Wiele niemowląt w wieku poniżej 2 lat wygląda bardzo dotykając wybrzuszonego brzucha. Ludzie otaczają wzrok i podziw. Rodzice uważają, że to naturalne, ponieważ organizm potrzebuje energii do wzrostu, a ramię mięśni nie jest wystarczająco rozwinięta, a trudno trzymać ściany brzucha. Dodatkowo, duży brzuch jest widoczny u dziecka zaraz po spożyciu, a także w płynie, ale zmniejsza się w miarę trawienia. I to jest zrozumiałe. Najczęściej zjawisko to dotyczy dzieci w wieku poniżej jednego roku.

Jeśli dziecko jest cienkie, ale ma imponujące rozmiary żołądka, rodzice powinni skontaktować się z lekarzem, który pomoże wyeliminować lub zdiagnozować następujące choroby:

  1. Przepuklina pępowinowa. Eksperci twierdzą, że dotyczy on dzieci w wieku do 3 miesięcy i rzadziej – do roku. W przypadku przepukliny, żołądek nabiera ostrego kształtu i zwiększa jego wielkość.
  2. Szkody i inne choroby, które są konsekwencją zaburzenia metabolizmu. W tym przypadku dziecko ma duży brzuch, podobnie jak ropucha, nie wysuwa się naprzód, ale w bokach. Przyczyną krzywdy jest brak witaminy D w ciele dziecka.
  3. Nieprawidłowa aktywność enzymów trzustkowych. Organizm reaguje silnie na fruktozę i słodko.
  4. Ograniczona czynność nerek i nadnerczy.
  5. Zapalenie wątroby. Dzieci, które mają więcej niż trzy lata, są dotknięte chorobami zapalnych chorób wątroby.

Imponujące rozmiary brzucha u trzyletniego dziecka

W ciągu 3-4 lat ciało dziecka zmienia się: mięśnie, kości są wzmacniane, żołądek jest zaostrzony, co oznacza, że rośnie.

Jeśli dziecko jest pełne, to może chodzi o otyłość, aw tym przypadku konieczne jest ustalenie przyczyn tej plagi. Problemy endokrynologiczne mogą być powodem, że dziecko ma duże brzuch. 3 lata jest punktem zwrotnym dla organizmu dziecka.

Istnieje wiele powodów, dla których pełna jest manifestacji na brzuchu, a każdy z nich jest bardzo poważny.

Zwiększone narządy wewnętrzne

Ze względu na zwiększony rozmiar narządów wewnętrznych duży brzuch jest widoczny u dziecka. 1,5 roku, nie możesz się martwić o ten problem. Ale jeśli dziecko ma więcej niż 3-4 lata, to jest przyczyna alarmu. Występuje nie z całego regionu brzucha, ale tylko z pewnej części.

Przyczyną może być zapalenie lub zakażenie. W podobnym stanie dziecko powinno zostać pokazane lekarzowi, aby zidentyfikować problem. Stopniowy wzrost brzucha może prowadzić do pęknięcia śledziony.

W wątrobie (powiększenie wątroby) w normalnym zjawisku uważa się za duże dziecko żołądek. Następujące wymiary są uznawane za dopuszczalne: wybrzuszanie po bokach żeber o 2-3 cm.

Ten stan obserwuje się u dzieci w wieku od 6 do 7 lat. Ale jeśli dziecko jest znacznie starsze, problem może być pewną chorobą.

Zwiększenie brzucha jest możliwe dzięki skraplaniu się (zaparcia). Jest to naruszenie przewodu pokarmowego. Coprostasis jest rozpoznawany, gdy jelita jest rzadko opróżniane, mniej niż raz na dwa dni. Zaburzenie powstaje wskutek zaburzenia aktywności ruchowej i wydzielania jelita grubego.

Obrzęk brzucha i kifoza

W wieku 6 lat organizm dziecka ma skłonności do pojawienia się takiego problemu jako krzywizny postawy. Niewłaściwe położenie tyłu za stołem, słaby szkielet kości jest przyczyną kifozy dziecięcej. Choroba występuje również ze względu na słabość mięśni grzbietowych, zapobiegając zgięciu kręgów do przodu. W rezultacie pojawiają się następujące problemy:

  • 2-4 zagniecenia na brzuchu;
  • Występ brzucha (w pozycji pionowej).

Także objętość jamy brzusznej zależy od rodzaju kifozy. Może to być genotypowy, to jest dziedziczny. Trudno o to walczyć.

Otżeżenie (obrzęk brzucha) charakteryzuje się gromadzeniem się płynów. Nie można nazwać niezależną chorobą, raczej symptomem, który jest sygnałem, który informuje o zaburzeniach funkcjonowania organizmu. Głównymi przyczynami powiek są:

  • Choroba nerek, taka jak zespół nerczycowy;
  • Dystrofia przewodu pokarmowego;
  • Nowotwory w jamie brzusznej.

Wodospory podzielone są na dwa typy: nabyte i wrodzone. Jeśli żołądek stopniowo powiększy się, a w pozycji poziomej dziecko, wyraźnie widoczny jest pępek wybrzuszony, a następnie konsultacja lekarska jest zdecydowanie potrzebna.

A może cukrzyca?

Cukrzyca u dzieci poniżej 5 roku życia ma własne cechy charakterystyczne i objawy. W pierwszym roku życia dzieci powoli zyskują na wadze, a następnie intensywne przyrost masy ciała i widać, że dziecko ma duże brzuch. Początkowo rodzice mogą tego nie dostrzec, ale z upływem czasu problem stanie się wyraźny.

Jeśli brzuch ma nietypowy kształt, wyłania się pewną część, a może całość jest w torbielu lub guzie. Poprzez takie miejscowe wybrzuszenie można ocenić miejscowy proces zapalny. Chłoniak i liposarcoma to nowotwory złośliwe nowotworowe, które należy zidentyfikować we wczesnym stadium. W strefie ryzyka choroby znajdują się wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Organizm dziecka jest delikatny i specjalny, a nawet niewielka zmiana jego pracy może mieć niekorzystny wpływ na rozwój nieletniego. I nie dotykaj się faktu, że dziecko ma duży brzuch, 2 lata lub 6 lat, ponieważ przyczyny tego nie może być tak nieszkodliwe.