136 Shares 5523 views

Jakie są arcydzieła architektoniczne z Nikozji? Hagia Sophia – muzułmański symbol Cypru

To starożytne miasto cypryjskie, które jest jedyną stolicą obu państw na świecie, doświadczyło wiele w swojej historii istnienia. W Nikozji (Lefkosia) po obu stronach granicy, przechodzącej przez główną ulicę, żyją cypryjscy cypryjscy i cypryjscy tureccy. Miasto, w którym zabytki są znacznie większe niż w innych osadach państwa gościnnego, nie można nazwać głównym ośrodkiem turystycznym Cypru. Znajduje się wewnątrz wyspy, nie ma dostępu do morza, dlatego też nie wszyscy podróżnicy są gotowi poświęcić odpoczynek na plaży i wyruszyć na wycieczkę do wyjątkowego zakątka, którego architektura wywiera wpływ Turcji.

Historia budowy katedry

Na centralnym placu miasta znajduje się meczet, nie we wschodniej, ale w stylu gotyckim, z którego dumna jest Nikozja. Katedra św. Zofii była kiedyś głównym świątynią całej wyspy, dopóki Cypr nie został zajęty przez Imperium Ottomańskie.

Budowa religijnego landmarku przeznaczonego do koronacji królewskich zaczęła się w XIII wieku, a najbardziej znane artyści i architekci z różnych krajów przyciągnęli prace. Jest legenda, że radosny papież, który docenił piękno niepowtarzalnego architektonicznego pomnika w stylu średniowiecznych katedr francuskich, zwolnił sto dni przed wszystkimi mistrzami, którzy wzięli udział w jego erekcji.

Grace dzieła

Początkowo katedra św. Zofii (Nikozja), której zdjęcie po raz kolejny podkreśla nietypowy wygląd, zdobiły starożytne obrazy, rzeźby i inne obiekty artystyczne. Fasada świątyni jest wyjątkowa: francuscy mistrzowie ozdobili ją elegancką koronką wykonaną z kamienia i portykami wystającymi do przodu. Tradycyjne gotyckie okienko-gniazdo zostało zastąpione dużym oknem, zrobionym kratką z otworami.

Dwanaście białych białych kolumn, usuwanych z dużej starożytnej Salaminy, wspiera sklepienia świątyni, a łukowate łuki o bogatym wzorcu, zwieńczone trzema wejściami do struktury architektonicznej, które tajemnice starannie pielęgnują Nikozję. Katedra Hagia Sophia to unikatowy pomnik przyciągający uwagę turystów do stolicy dwóch kultur.

Świątynia, przekształcona w meczet

Religijny widok służył jako miejsce koronacji i grobowiec władców dynastii Lusignan. Po zdobyciu przez Turków Turcji w 1571 roku przez Nikozję, Katedra Hagia Sophia dla chrześcijan straciła swoje pierwsze znaczenie. W latach siedemdziesiątych XVI wieku najeźdźcy przebudowali świątynię, dodając minarety i zniszczyli luksusową dekorację, którą słynął. Zniszczyli wszystkie chrześcijańskie relikwie, zostawiając gotyckie witraże, ściany były pomalowane na biało, a nagrobki wewnątrz katedry były ukryte pod orientalnymi dywanikami.

Muzułmanie całkowicie odnowili zabytek religijny i pozostali niezmiernie zadowoleni z wyniku. Nawet nierozsądni turyści zaskoczeni stylem gotyckim, który wyróżnia katedrę od wszystkich innych budynków religijnych na Bliskim Wschodzie.

Muzułmański symbol Cypru

Chrześcijanie żałowali, że Turcy wybrały ich majestatyczny sanktuarium, ale na terenie miasta pojawiły się nowe katolickie świątynie, a muzułmanie wciąż czczą katedrę, która około 40 lat temu została własnością tureckiej Republiki Cypru Północnego. Dzisiaj, w meczetu o imieniu Selimiye na cześć sułtana sułtana II, który podbił wyspę, odbywają się wszystkie muzułmańskie święta.

Wysokość minaretów od dawna odgrywała ważną rolę, ponieważ mułłowie wielokrotnie przekraczały po schodach 170 stopni przez cały dzień, aby wezwać wszystkich do modlitwy. W latach 60. ubiegłego wieku problem został rozwiązany po zainstalowaniu specjalnego sprzętu dźwiękowego, który pozwala wierzącym usłyszeć rozmówcę kultu islamu, który wzywa modlitwy. Główny muzułmański symbol Cypru jest często przedstawiany we wszystkich ulicach turystycznych, w farbach informujących o nowoczesnej Nikozji.

Katedra św. Zofii, która zamieniła się w meczet, ukazuje piękno orientalnej dekoracji. Dzisiaj każdy gość państwa może wejść w zabytki i poczuć oddech czasu.

Gdzie jest główny meczet wyspy?

Wszyscy turyści przybywający na Cypr muszą odwiedzić unikalną katedrę Hagia Sophia (Nikozja), której adres: Selimiye Sk, Lefkoşa (Nikozja), Cypr. Znajduje się w północnej części miasta, tuż obok słynnego targu AliPaşa Bazaar.

Następujące dane będą przydatne dla tych, którzy chcą samodzielnie prowadzić trasę za pomocą nawigatora elektronicznego i dotrzeć do katedry św. Zofii (Nikozja). Współrzędne głównego widoku miasta: 35 ° 10'35 "szerokości geograficznej północnej, 33 ° 21'52" długości geograficznej wschodniej.

Oszałamiający pomnik architektoniczny, który czyni nieusuwalne wrażenie jego wielkości, przekazuje atmosferę minionych epok i przyciąga zainteresowanie wszystkich gości, którzy nie widzieli niczego podobnego.