211 Shares 8074 views

„Syndrom chorego budynku” – w którym mieści zdarza

Termin „syndrom chorego budynku” został po raz pierwszy wprowadzony w leczeniu Światowej Organizacji Zdrowia pół wieku temu. Według badań przeprowadzonych na pełną skalę przez amerykańskich ekspertów w Stanach Zjednoczonych i 30% budynków nie są bezpieczne dla zdrowia. Od liczby „złych” mieszkań i biur w Rosji, można się tylko domyślać. Zespół wywołuje objawy podobne do tych zakażeń układu oddechowego, ale ze względu na czynniki zewnętrzne: formy, pył, szkodliwe substancje lotne i inne czynniki drażniące i alergenów.


środowisko kryty

Problemy bezpieczeństwa ekologicznego życia na Ziemi są omawiane na całym świecie. Przeprowadził wiele prac badawczych są planowane, przyznane fundusze na rzecz poprawy sytuacji ze stanu powietrza, wody oceanów, gleb.

Równie ważna jest ekologia pomieszczeń. Jakość życia zależy bezpośrednio od jakości mieszkania, jego cechach higienicznych. Powietrze domowych przez ekologów szacuje się na 9 razy bardziej toksyczny i 5 razy zewnętrzna brudniejsze. W ciągu dnia, ludzie „wchłonąć” do 3 miliardów cząsteczek kurzu. Te niekorzystne czynniki znacząco pogorszyć stan zdrowia.

Jeśli mikroklimat wewnątrz budynku jest uszkodzony, jest „syndrom chorego budynku” – gdy gromadzi się w mieszkaniu biologicznych, chemicznych i innych alergenów. Początkowo mieszka lub pracuje tam są problemy z oddychaniem, bóle stawów ostatecznie oczywistym, bezsenność.

definicja

Będziemy rozumieć, że użycie terminu „syndrom chorego budynku”. Koncepcja SBS (English syndrom chorego budynku) jest używany do opisania sytuacji, w której nie występuje mieszkańcy niektórych budynków znajdują gamy dolegliwości, objawy, a nie określonej choroby.

Ludzie często zastanawiają się, co mieszkańcy domów „syndrom chorego budynku” występuje najczęściej. Manifestacją objawów związanych głównie ze zbyt małą ilością świeżego powietrza w pomieszczeniach i niskiej jakości.

Źródła zanieczyszczeń mogą być:

 • organizmów żywych (np, produkty uboczne oddychania, wilgoć, grzybów);
 • Materiały budowlane i elementy (rozpuszczalniki, farby, środki do konserwacji drewna, azbest);
 • wentylacji i klimatyzacji (mikroorganizmy w kanałach powietrza);
 • powietrza zewnętrznego (zanieczyszczonych chemii w dużych miastach);
 • niewłaściwe korzystanie z urządzeń (np palenia).

objawy

W 1984 roku, który poinformował, że „syndrom chorego budynku” jest typowa dla 30% nowych i remontowanych budynków na świecie. Na długo w znalezieniu im może wystąpić:

 • ból głowy, zawroty głowy;
 • omdlenia;
 • nudności;
 • bezsenność;
 • objawy zmęczenia;
 • podrażnienie błon śluzowych;
 • duszność;
 • bóle stawów i inne.

"Bad" Apartment

Badania pokazują, że zdrowie pogorszenia ludzi (podrażnienie oczu, skóry, górnych dróg oddechowych, bóle głowy, zmęczenie, zaburzenia snu) jest często związane z niską jakością wdychanego powietrza w pomieszczeniach. W atmosferze nowoczesnych budynkach jest zamknięta 300 lotnych związków chemicznych, roztoczy, endotoksyny różnych formach, zwiększone stężenie radon. Oprócz wszystkich wyżej, osoba w pokoju wpływa na pola elektromagnetyczne urządzeń gospodarstwa domowego promieniowania (komputery, kuchenki mikrofalowe) oraz radionuklidy z materiałów budowlanych. Czynniki te powodują „syndrom chorego budynku”.

Termin ten jest stosowany, gdy dach mieszkanie wyciek, pęknięcia w ścianach, łamane ogrzewanie sprzyja rozwojowi kolonii mikroskopijnych grzybów, których zarodniki są toksyczne. W budynkach, w zimie często jest spalona do ogrzewania gaz ziemny, którego spalanie produkty są niebezpieczne.

czynniki ryzyka

Substancje szkodliwe, z różnych powodów, wprowadzając pomieszczeniach zamkniętych powietrze, nie mogą nawet liczyć. W 1971 roku został sporządzony wykaz pierwiastków chemicznych w wysokości pięćdziesięciu przydziału materiałów budowlanych. Do tej pory znacznie zwiększyć polimerów stosowanych do budowy nowych budynków, remontów i wykańczania istniejących obiektów. Nie możemy zapomnieć o oddziaływanie tych substancji chemicznych, z których niektóre działania wzmacniają nawzajem.

drażniące chemiczne

We wszystkich krajach, „syndrom chorego budynku” towarzyszą znaczne straty ekonomiczne, wymagane do przeprowadzenia działań zapobiegawczych, aby traktować ludzi, aby zapłacić za szpital. Jednak wiele sami właściciele tworzą niekorzystne środowisko, starając się tak zwaną „renowacji” z wykorzystaniem syntetycznych. Takie materiały muszą być poddane badaniu stanu sanitarnego epidemiologicznych i pracy z nich prowadzi się w warunkach idealnych (ciecz lub powietrza w specjalnej symulacji komór). W bardziej skomplikowanym życiu.

Najbardziej szkodliwe składniki powietrza biur i mieszkań są formaldehydu i fenolu. Stężenie pierwszych domów zależy od polimerów nasycenia poprawę (nowe meble wiórowej wytwarzanego na bazie mocznika i żywic fenolowo-formaldehydowych). źródło formaldehydu gazowej oraz produkty niecałkowitego spalania. Innym środkiem priorytet na liście substancji zanieczyszczających powietrze jest styren, który otrzymuje się z produktów izolacyjnych i pewnego wodoodpornego tapety. Linoleum, lakiery, kleje, farby, rozpuszczalniki źródła benzen, ksylen, toluen.

W związku z tym powstaje pytanie, w jakim mieści się „syndromu chorego budynku”, możemy śmiało odpowiedzieć – te, w których:

 • Kiedyś dużo elementów z tworzyw sztucznych (okien, sufity podwieszane, panele PVC);
 • nowe meble nie jest wykonana z materiałów naturalnych;
 • Podłoga pokryta linoleum (dywany stos ze sztucznego laminatu);
 • Stosowana izolacji materiały ;
 • budynki niedawno naprawiony pokoi.

Niebezpieczne polimery

W rozwoju zespołu, aby przyczynić się materiały polimerowe są szeroko stosowane w nowoczesnym budownictwie do produkcji mebli, a także wykładzin podłogowych i ściennych. Zwłaszcza w procesie zanieczyszczenia powietrza usuwa dym tytoniowy i produktów spalania gazu ziemnego. Stwierdzono, że źródła zanieczyszczeń i izolowanie pewnych chemikaliów (np tlenek węgla) w budynkach są niebezpieczne dla zdrowia niż w otwartej przestrzeni.

Obecność materiałów polimerowych prowadzi do pojawienia się elektryczności statycznej. To jeszcze bardziej pogarsza stan powietrza w miejscach, gdzie są ludzie dawno. Naukowcy uważają, że zapobieganie „syndrom chorego budynku” musi zaczynać się przy projektowaniu budynków mieszkalnych. Powinna być sporządzona ekologiczną paszport każdego domu i zapewnia kontrolę nad obiektami, które są w trakcie budowy.

nadmiar wilgoci

konstrukcje kamienne są podstawą większości miast. Na przykład, według Guion w Petersburgu 96,9% powierzchni obudowy reprezentowane konstrukcje kamienne. Należą do nich: 48,7% powierzchni – murowany budynek, głównie bez okładziny, 14,8% – mieszkania wybudowane przed rewolucją.

Początkowa zawartość wilgoci w konstrukcji murowych wynosi 8-12%, a w czasie, wartość ta może wzrosnąć o kilka razy. Eksperci wzrost rekord podciąganiem wilgoci w ścianie z cegły o wysokości pięciu metrów.

Wiele osób wie, ale trudno myśleć, że wilgoć – korzystne środowisko dla większości szkodliwych mikroorganizmów. Pęknięć w ścianach przewód wilgoci i szkodliwych czynników (w tym grzybów). Poprzez badania, mieszkańcy niektórych domach jest „syndrom chorego budynku”. Okazało się, że odchylenia parametrów mikroklimatu na gorsze tam, kiedy budynek z cegły ścian wieku trzydziestu lat, to znaczy, gdy fizyczna zużycie około 25%.

pleśń

Wysoka wilgotność jest niebezpieczna sama w sobie, a mikroorganizmy i okraść, rozwija się w takim środowisku. Na przykład, w Szwecji normatywnego ilość mikrokomórkowej pleśni kolonii w powietrzu wewnętrzna nie powinna przekroczyć 174 jednostek. Badania wykazały w naszym kraju przekroczyła tę liczbę przez 3-6 razy.

Tymczasem osoba z dłuższego pobytu w skażonych terenów i nie ma „syndrom chorego budynku”. Określania źródła formy wiąże się z dużej ilości pracy – kolonii grzybów często osadzają się w odległych miejscach, w mikropęknięcia pod wykończenie. Gdy forma jest widoczny gołym okiem, więc pokój jest poważnie zainfekowany, i pokonać ten atak bardzo trudne. W wyniku wdychania powietrza zanieczyszczonego zarodniki mogą być skaza, astma, alergie, raka, uszkodzenia narządów wewnętrznych.

„Syndrom chorego budynku”: higiena pomieszczeń

Człowiek nie może żyć bez jedzenia, wody i tlenu. Czyste powietrze – klucz do zdrowia. Większość ludzi w naszym kraju odbywa się wewnątrz budynków do 90% swojego czasu. Podobnie jak ludzie, pokój trzeba również rodzaj higieny.

Właściwe budowniczowie wiedzą dużo o „syndrom chorego budynku” i można powiedzieć, w którym mieści wydaje się częściej. Zazwyczaj winien słabe wentylację, więc jego sprawdzanie i późniejsze leczenie powinno być przeprowadzane regularnie. Zła jakość powietrza może prowadzić do skutków, takich jak alergie, podrażnienie oczu, chrypka, kaszel, zaburzenia skóry, ból głowy i ogólne złe samopoczucie.

Zdrowie – nie jedyny powód do czyszczenia kanałów wentylacyjnych. Sprawdź swój system wentylacji substancji palnych (tłuszcz z piecem kuchennym, z suszarek do ubrań z włókien) zwiększa ryzyko pożaru. Dlatego stan czystości monitoringu powietrza powinny być przeprowadzane regularnie.

Czynniki, które naruszają wentylację pomieszczenia

Większość rosyjskich budynki pochodzą z okresu, kiedy nie istniały okna plastikowe. W związku z powyższym, norm budowlanych uwzględniać obecność mikrouchylaniem oprócz okapów w kuchni iw łazience. Dzięki „oddycha” Air drewniane ramki w sali, sypialnia dziecięca regularnie aktualizowana.

Montaż okien z tworzyw sztucznych może zmniejszyć straty ciepła i poprawić izolację akustyczną, ale całkowicie „wyłączyć” mikro-wentylacji. Prowadzi to do wzrostu wilgoci i, w rezultacie, tworzenia się pleśni. Oczywiście, istnieją modele okien, które zapewniają wymianę gazową, ale większość konsumentów put „która jest tańsza.” Tani plastik jest nie tylko naruszeniem wentylacji, ale dalsze uwalnia szkodliwych składników chemicznych.

Wśród czynników, które utrudniają wentylację pomieszczeń, podkreślając:

 • Montaż okien plastikowych, potęgowany przez zainstalowanie podwójnymi szybami na balkonie.
 • Zastąpienie konwencjonalnych drzwi na gęstej tkaniny bez „ugly” luki.
 • Izolacja (zabezpieczenia) ściany zewnętrznej.
 • Kanały przeplanowania.
 • Wnioski okap piekarnik (i innych urządzeń gospodarstwa domowego) bezpośrednio do otworu wentylacyjnego.

filtracji powietrza

Istnieją rozwiązania technologiczne dla bezpiecznej powietrza w pomieszczeniach. Najnowsze osiągnięcia w rozwiązywaniu problemów są wyspecjalizowane filtry, na przykład, wysoki poziom bezpieczeństwa, 3G i innych. Są one w stanie uchwycić zanieczyszczeń gazowych i cząstek stałych w kanałach powietrznych, bez konieczności ponownego planowania pomieszczeń.

 • Wysoki poziom zabezpieczeń dla filtracji składników biologicznych i chemicznych.
 • Filtr 3G służy do utrzymania zdrowego powietrza i wychwytujące drobne cząstki znajdujące się w powietrzu, substancji organicznych, nieprzyjemnych zapachów.

"Green Building"

Dla domów z biednych i niebezpiecznych naukowców klimatycznych wymyślić specjalną nazwę – „syndrom chorego budynku”. W przeciwieństwie do nich w krajach rozwiniętych nabiera rozpędu tak zwany „zielony budynek”. Ten trend staje się powszechne na Zachodzie. Interesariusze (projektantów, konstruktorów, ekologów, lekarze, firmy ubezpieczeniowe) zdali sobie sprawę, że nie możemy dłużej milczeć o problemie.

Analitycy twierdzą, że pogorszenie stanu zdrowia mieszkańców, zmniejszenie produktywności pracowników biurowych, ubezpieczenia pokrywają ewentualne korzyści z wykorzystaniem starych projektów architekta i tanich materiałów. W miejsce DSP, polimery i farby pochodzą materiały przyjazne dla środowiska. Nowe wymagania odnoszą się do projektowania i budowy, aby zapewnić niezawodne wentylacji i ochrony przed działaniem wody.

Pytania nadal badać klimat w pomieszczeniu. Parametry pogarszaniu powiązana z wiekiem budynku i fizycznej degradacji struktur nośnych. Wykryte pękania współczynnik ściany z cegieł, które zakłóca jakości klimat wewnątrz.

A w Rosji?

Rosjanie stwierdziło, że bardziej niż inne, co oznacza „syndrom chorego budynku”. Wyrafinowany klimat, w połączeniu z budową tanich mieszkań (zwłaszcza masowo praktykowane w ZSRR) spowodowały wiele problemów komunalnych. Ten kraj naprawdę potrzebuje modernizacji mieszkaniowego. Aby uniknąć takiego problemu jak „syndrom chorego budynku”, w którym mieści się najlepiej osiedlić?

Warto zauważyć, że rynek rosyjski już zareagował na zachodnim trendu. Opracowała nowe wymagania dla środowiska i oszczędność energii nieruchomości. Jaskrawym tego przykładem – nowych budynków z zastosowaniem zasady „zielonego budynku”, którego głównym celem – w celu zmniejszenia sumy (w ciągu całego cyklu życia budynku) do szkodliwego wpływu na zdrowie przebywających obiektu oraz środowiska. Jedna sekcja standardów BREEAM i LEED dla klasyfikacji budynków w obszarze „zielonego budynku” poświęcony jest właśnie jakość powietrza wewnątrz budynku, a zdrowie i dobre samopoczucie. Dźwignia głównym, aby osiągnąć pożądany rezultat – zastosowanie nowych technologii i rozwiązań w budownictwie, w tym budowania rozwiązań wsparcia technicznego.

perspektywy

W Rosji, „zielony budynek” nabiera tempa. Średnia rynkowa nieruchomości nabywca – to młodzi ludzie poniżej 35 lat, niedawno rodzina. Dla nich ważny fakt z ich własnych domach, nie są jeszcze gotowi zapłacić więcej za sverhkachestvo. Oni nie boją się syndromu chorego budynku, nawet jeśli chodzi o oszczędność środowiska i przyszłych w dostawach energii. Ale jak wiesz, jeśli kraj ma korzystną sytuację gospodarczą i wymagania dotyczące jakości życia grow populacji.

Większe zainteresowanie „zielonego budynku” pokazuje, firmy, szczególnie jeśli chodzi o budowę, takich jak centrum biznesowe dla swoich własnych potrzeb. W tym przypadku okazja, aby zaoszczędzić na eksploatacji nawet o 40% przy stosunkowo niskim okres zwrotu z inwestycji przekraczających wymaganych systemów i technologii (około 10-12 lat) jest bardzo ważny moment dla ostrożnego inwestora.