606 Shares 1429 views

Arabski ornament. Starożytny ornament narodowy

Poznać i zrozumieć tradycje ludu jest możliwe tylko za pośrednictwem jego dziedzictwa kulturowego i artystycznego. Najstarsze ludzkie działania – Dekoracje różne sami, ich odzież, mieszkanie, różne przedmioty, narzędzia, broń obrazy. Powszechnie stosowaną formą sztuki obrazu – to starożytny ornament. Nie może być oddzielona od obiektu, w którym występuje. Częściej jednak jest ono cenne i jest dziełem sztuki. Styl jest geometryczny, kwiatowy, według typu – obrazy, rzeźby, projekty graficzne. Wszelkie piękny ornament ma określony motyw, składający się z jednego lub więcej elementów. Ten zestaw elementów ornamentu jest zawsze wykonywane jako jeden element. W drodze elementów obrazu, sposób wzorce obwodów mistrz stworzył gdyż łączy motywy z flory lub fauny ze zdjęciami lub motywami geometrycznymi z kształtem obiektu można określić korzenie kulturowe i historyczne ornament, jej przynależności poszczególnych osób.


A kiedy sklasyfikowany wzór, pierwszy mówić o swoim pochodzeniu, a następnie ustalić cel i treść. Znaczenie starożytnej ozdoba w całej jego różnorodności etnicznej w rozwój nowoczesnych form sztuki i rzemiosła jest nie do przecenienia.

Różnorodność Klasyfikacja ozdoby

Liczby zdobienia ceramiki i monet na tace srebra; wzorów obwodów na dawnych dywanów, tkanin samotkanyh; specjalnie tkane liny – ozdoby tego typu doprowadziły z działalności człowieka (jak to zaczął mówić – profesjonalny), tzw techniczny. W krajach wschodnich, często splot wzór różne symbole i znaki. Ten typ nazywany jest symboliczny. Połączenie symboli złożonych z elementów technicznych bez konkretnego wykresu otrzymano obszerne rozwoju typu geometryczne. Gotycki ozdoby i styl arabski.

Typ roślinności jest najczęstszym i starożytnych. Motywy są dokładnymi kopiami kwiatów, owoców, roślin, liści nierozpoznawalne do ich stylizacji. Tutaj każdy naród ma swoje ulubione rośliny i czczony. A także ornamentami zwierząt starożytnych mistrzów przedstawiających dzikie zwierzęta polują, lub te, które są dla nich święte i mieszka z nimi i dlatego szczególnie czczony.

W sercu fantastycznej rodzaju ozdoby są nieistniejące rośliny i zwierzęta. Starożytny Rzym, gdzie szczególnie lubiący scen z obiektami sztuki teatralnej i muzycznej, luksusowego życia i broni wojskowej, jest domem do celu dekoracyjnego. Niebo i gwiazdy, Słońce i Księżyc – to elementy typowe wzory astralnych Chinach i Japonii. Natychmiast rodzi piękną ozdobę krajobrazu, takie jak: na to, gór, rzek, wodospady, lasy i pola. W krajach arabskich, obszerne opracowanie otrzymał szczególności wynikające z pojawienia się pierwszego języka pisanego, składający się z liter i fragmentów tekstu, rodzaj ornamentu kaligrafii. Wszystkie rodzaje ozdób rzadko występują w czystej postaci, są one ze sobą powiązane i często przenikają się wzajemnie uzupełniać.

Cechy sztuki arabskiej

Dzieła sztuki stworzone przez narodów świata arabskiego , są szczególnie duchowość i wyrazistość, dobre poczucie piękna i wzniosłości. wzory arabskie i ozdoby są niepowtarzalne i oryginalne z uderzającą różnorodność. Jest on oparty na religii muzułmańskiej, która zabrania przedstawiają ludzi, zwierzęta, wszystkie żyjące istoty. Dlatego, na przykład, arabski ornament rzadko zawiera elementy fauny, a potem w formie stylizowanej. kultura islamska motywy geometryczne, które są bliżej oszałamiające poczucie ruchu i ciągłości człowieka zanurzonego w świecie intuicji, marzenia, pragnienia poznania tajemnic życia.

Arabski ornament jest podstawą sztuki plastycznej muzułmanów, jaka była sztuka artystycznej reprezentacji słowy, powiedzeń, aforyzmów z Koranu dla nich – kaligrafii.

Ornament jako rodzaj sztuki arabskiej

Badanie wzorców i relacje ze środowiskiem sztuki ozdobnych umożliwia zastosowanie przez cały postępowy sztuki z przeszłości do dziś. Arabski ornament jako najważniejszy fine komponent i oryginalna sztuka Wschodu ma szczególne właściwości estetyczne i zawartość jest najcenniejszą częścią kultury światowej.

kształt uderzyć skomplikowaną prostotę i uspokoić wściekły, to przyzwyczaić się do rzeczywistości i stanąć jako bariera między światem i człowiekiem. Arabski ornament Ujawnia głęboki wewnętrzny świat tworząc swoje panom. Wydaje się, że nauczyli się zarządzać własną talent, bogate doświadczenie, aby grać tak cienkie, wszystkie odcienie ludzkich doświadczeń. W celu pełniejszego ujawnienia poczęte napędowej arabskiej ornament, kreator wykorzystuje różne formy, nadając im nowe znaczenie przy pomocy światła i język kolorów.

Element graficzny przeważa i ozdoby z arabskich mistrzów wydaje się być obszerna, dynamiczny. Twórczo przekształcając całą przestrzeń, autorzy wymazać granice, przekształcając swoją pracę w marzenia. Jest to bardzo ważna cecha, która odróżnia arabskie wzory i ozdoby z dowolnego innego.

Prawo rytmu w ornamentem

Dla człowieka przyzwyczajonego do zjawiska rytmu. dzień i noc. Sen i czuwanie. Więc czekamy na niego w dziełach sztuki: muzyką i wersyfikacji, malarstwa i architektury. Rytm – to rozkaz. Naruszenie lub brak rytmu niepokojące lub nawet irytujące. Wynika to z obecności w rytm jesteśmy szczęśliwi i pełni podziwu, podziwiając piękno dzieł sztuki arabskiej ornamentacji na tynku, cegły, drewna, miedzi i srebra. Wydaje się, że kapitan dołączył w rytmie materialnego i ozdobnych rysunku, podkreślając piękno i wartość materiału wzorca. Inne elementy ozdobne podporządkowane określonym rytmie, w stosunku do siebie, że rytm. Arabski ornament mistrz zbliżona do dyrygenta orkiestry. Dlatego prawdziwe dzieła sztuki zdobniczej tak harmonijny.

Rodzaje ozdoby arabskimi

Aby zrozumieć, gdzie czerpią inspirację z arabskich mistrzów, należy podać niekończące się pustynie Afryki Północnej i Półwyspu Arabskiego: otwartej, nieograniczonej przestrzeni, chropowaty, krętymi drogami, korytami rzek, wzgórz. Przed oczami pozłacanej piasku łączy się z jasnym błękitem nieba i rzeki, i blisko kręcone wody pachnących ziół i bardzo jasnych kolorach. Masters dostosowane i przystosowane do ozdoby wszystko, co przez wieki ich otoczeniu. Motywy bardzo dużo. Są rozpoznawalne elementy, na przykład, starożytna kultura, a tam jest tak abstrakcyjne, że jest to praktycznie niemożliwe, aby wiedzieć prototyp. Ważnym elementem w arabskiej ornament jest węzłem. Korzenie tego – w religii muzułmańskiej. Na Wschodzie wiele węzła obrazu w ornamentem są błogosławieni sens dla długiego życia i szczęścia. Jest to często wykorzystywane nie tylko do komunikacji, ale dla zamiany jednego rodzaju ozdoby do drugiego, a potem w coś zupełnie abstrakcyjne.

węzeł girihi

Girih – rodzaj geometrycznej dekoracyjnego. Główne elementy są kształty: koło, owal, trójkąt, kwadrat, wielokątów. Są to wszystkie symbole, w którym wszechświat jest zbudowany. Przykładowo, koło stanowi ośrodek i przesunąć kwadrat związaną z rzędu i klarowności. Z tych danych, symbole arabskich panów wielokrotnie skręcanie i nakładających się jedna na drugiej, aby utworzyć złożony matematycznie dokładnie wyrównane dekoracyjnego.

I patrząc arabskie ornamenty w ogóle (w meczecie, na przykład), to zachwyca kombinacji kształtów geometrycznych w przestrzeni. Niesamowite dokładność zdobiona wzorzec dopasowania do kształtu galerii łuki, postaci okien. Co za niesamowity kolor projekt ozdoba na suficie i ścianach, szczytach i na podłodze! Wszystko to objętość osobno i razem ze względu na grę światła i cienia.

Islimi – ścieżka w boskim ogrodzie

W sercu arabskiej ornament – Obrazek niekończącej się spirali z liści i kwiatów. Jest to symbol ciągłej ścieżki w ogrodzie Eden, lub idei ciągłego rozwoju kwitnących zielonych pędów. W dekoracyjnego islimi ma pięć postaci: tkane, prosty rozwidlony migdałowaty oraz łustu. Formy te nie istnieją osobno, są one komplementarne i wypełnić inne motywy arabskiej ornament że nie znoszącym pustek.

Khatai – uproszczony islimi. Ci, pni i gałęzi, ale abstrakcyjne. W krajach arabskich, jest on często stosowany na fasadach domów malowane dzbany i ozdoby z dywanu.

Islamska arabeska

W świecie islamskim jest powszechnym typem ozdobnych arabeska. Są one urządzone i przedmiotów gospodarstwa domowego i świeckie budynki i miejsca kultu. Ten rodzaj dekoracyjnego opiera się na powtarzaniu fragmentów w określonym rytmie, a nie niesie żadnego obrazu. To praktycznie eliminuje tła, ponieważ elementy pasowały do siebie.

W ciągłym wzór tkania znika tworząc wieczną arabską nutą nieskończoności. Główne elementy arabeski części roślin i przenikanie, połączonych w unikalnym podwiązaniu, pozostawiając do nieskończoności.

kaligrafia arabska

Specjalna dekoracyjny jakości w arabskiej kaligrafii. Pojawienie się alfabetu i pisania w ogóle jest uważany za największy wynalazek ludzkości. Starożytne kamienne inskrypcje od miejscowości Nabat, przetrwały i wykonane nawet w czasach przed-islamskich w arabskim, potwierdzają, że Arabowie pożyczył alfabetu nabattsev sąsiadów mieszkających w północno-wschodniej części Półwyspu Arabskiego. Dla muzułmanów, zdolność znajomość alfabetu i czytania Arab został pobłogosławiony i zachęcani przez Koran. Język arabski jest w rzeczywistości, język sacrum do każdego muzułmanina książki. I Koranu, stał się punktem zbornym dla arabskich ludzi. Był używany do komunikowania się i pisać wykształconych ludzi z każdej klasy z różnych przekonań religijnych. W tej rzeczywistej demokratycznej rozumieniu pisma arabskiego. I, oczywiście, że stał się narzędziem twórczej. Mistrzowie kaligrafii, szczególnie te napisane przez Nasha (napisano Koran), cieszy się uprzywilejowaną pozycję w społeczeństwie, które jest blisko do rządu. Arabska kaligrafia jest sztuką – szlachetne, wzniosłe i jednoczące. Dzięki niej, w świętym Koranie stała się namacalna forma. Bardzo często, mistrz ozdób ściennych dopasować do swoich dzieł kaligrafii arabskiej w postaci mów z Pisma Świętego: „Chwała niech będzie Bogu Alone”, „władza należy do Boga”; lub poszczególne słowa: „Szczęście”, „Życie”, „Eternity”.