446 Shares 9227 views

"Zenit" rakieta. Booster 11K77 ( "Zenith")

RN 11K77 «Zenit» – klasa pośrednia, przeznaczone do umieszczania na orbicie Ziemi w trybie automatycznym satelitów cywilnych i wojskowych i załogowych statków kosmicznych. Są dwu- i trzystopniowe modyfikacji. Nafta stosowane jako gatunku paliwa GR-1 i ciekłego tlenu.


Przykład wzajemnie do współpracy

Na pytanie pocisku „Zenit” rosyjski lub ukraiński, nie jest łatwo odpowiedzieć. Główne elementy konstrukcyjne są zaprojektowane w Dniepropietrowsku cb „Southern” wysiłków sowieckich inżynierów i naukowców. Po upadku Biura Projektowania Świecki Unii znalazły się pod jurysdykcją Ukrainy, utrzymując swoją aktywność profilu i kontynuował rozwój „Zenit” serii. Budować rakiety również przeprowadzone na spółkę Dniepropietrowsk „Yuzhmash”.

Tymczasem ważne elementy konstrukcyjne opracowane i wyprodukowane przez rosyjskich przedsiębiorstw. W szczególności, boostery zaznaczyć "DM" wyprodukowany RKK "Energia" i ciekłych silników rakietowych RD 171 i RD-171m – NPO "ENERGOMASH". W ogóle, rosyjskie przedsiębiorstwa dostarczają 70% składników. Można powiedzieć, że „Zenith” – ukraińskiej rakiety oraz jej nadzieniem – rosyjskiej.

Historia powstania

CB „Południe” został pierwotnie opracowany dwuetapowy rakietowy „Zenith” z indeksem 11K77 w latach 1970 – 1980, w zależności od zadania Ministerstwa Obrony ZSRR mają rakiety, która pozwoliłaby na grupę satelitów wojskowych szybko i sprawnie wypełnić.

W związku z powyższym, gdy jest projektowaniu szczególną uwagę zwrócono na niezawodność, łatwość obsługi i szybkość przygotowania do uruchomienia, co zostało osiągnięte dzięki szerokiemu zastosowaniu standaryzacji i automatyzacji. Dopalacze ciężki klasie definicji nie mogą być ruchome, więc projektanci skupili się na projektowaniu RN klasy średniej.

W przeciwieństwie do systemów opracowanych w latach ubiegłych, w tej konstrukcji wykorzystuje najbardziej zaawansowane technologie i szkolenie rozruch, opracowany SRI SK, SE partnerem „CB” Southern „w wielu projektach.

Realizacja lotu

Debiutancki start rakiety nośnej w kwietniu 1985 roku, który był nieprawidłowo jako powtarzalne. Udane uruchomienie przeprowadzone w październiku 1985 r. Początkowo kompleks skupia się na wydajności operacyjnej satelitów wojskowych i systemów podwójnego zastosowania, ale później nastąpiło przesunięcie do uruchomienia satelitów komercyjnych.

Drugi obszar zastosowania oryginalnej wersji „Zenit-2» 11K77 było zapewnienie lot do stacji kosmicznej «Mir» z załogą na pokładzie. W celu spełnienia wszystkich wymagań dla pojazdów nośnych załogowych statków kosmicznych w „Zenit” Budowa znacznego zwolnienia wewnętrznej i podjąć wiele innych środków poprawy niezawodności położono.

Główne parametry projektowe

„Zenith” – rakieta, którego cechy i parametry projektowe techniczne odpowiadają najwyższym standardom międzynarodowym. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ponad 90% całkowitej masy kroków niezbędnych do udziału paliwa. Tak więc, budowa obu etapów jest jednym z najlepszych w nowoczesnych astronautyki.

W odniesieniu do 1. etapu jest głównie ze względu na wysoką wydajność silnika RD171M, jak również brak krzykaczy bocznych. Nieobecność akceleratorów bocznych dodatkowo upraszcza przygotowanie do uruchomienia, jako jeden z głównych różnic między „Zenit” na innych pojazdach nośnych. Ponadto konstrukcja etapu jest bardziej efektywne, zmniejszenie liczby urządzeń pirotechnicznych, a także zwiększa niezawodność całego eliminując potrzebę mechanizmu rozdzielającego przyspieszaczy ubocznych. Ponadto szeroki zakres obsługi wszystkich faz lotu pozwala na wystrzelenie z „Zenith” przy różnych prędkościach wiatru iw różnych warunkach pogodowych, co również przyczynia się do terminowego i dokładnego usuwania ładunku.

podstawowe systemy

Na RN posiada pełny zestaw pokładowych urządzeń elektronicznych dla funkcjonowania systemu telemetrii. Onboard telemetrii System „Sirius” TMI zapewnia transmisję na dwóch oddzielnych kanałach radiowych do istniejących NPC, znajdujących się na terytorium Rosji.

etapy rozdzielania – „ciepły”: za pomocą etap rozruchu silnika kierownicy 2, podważając mezhstupennyh połączeń mechanicznych i hamowania z czterema SRM rozłącznej ramach pierwszego etapu. Po usunięciu go z bezpiecznej odległości biegnie Dopalacze 2 etapu.

RN instalowany w następujących systemach, aby zapewnić jego działanie i funkcjonowanie lotu:

 • Układ sterowania;
 • Układ pomiarowy;
 • powiedział komponentów systemu paliwowego płyn;
 • System kontroli zużycia paliwa;
 • tankowania systemu sterowania;
 • bezpieczeństwa lotu;
 • Układ sterowania temperatury powietrza o wysokim ciśnieniu ;
 • Elementy regulacji temperatury;
 • termostatowania elementów systemu;
 • System hydrauliczny;
 • System pozharopreduprezhdeniya.

modernizacja

„Zenit 2”, po rozpadzie ZSRR nie jest zatopiony w zapomnienie. Ukraińska spółka „Yuzhmash” dalszy rozwój projektu „Zenith” w ścisłej współpracy z partnerami rosyjskimi i zagranicznymi. systemy rakietowe, umożliwiające przeprowadzenie starty z powierzchni ziemi ( "Zenit-2SL B", "Zenit-3SL B", "Zenit-3SL BF") oraz z platform wiertniczych ( "Zenit-3SL") zostały opracowane. Prawie wszystko zaczyna pociski lądowych przeprowadzone na Bajkonur.

Międzynarodowy projekt „Sea Launch” został zorganizowany w 1995 roku przez wysiłkom amerykańskiej firmy Boeing powierzchni handlowej (40% kapitału), rosyjski RKK „Energia” (25%), ukraiński Oprogramowanie „Pivdenmash” i CB „Południe” (łączny udział 15%) oraz norweskie stocznie Aker Solutions (20%). Celem konsorcjum jest teraz bardziej wygodne i opłacalne motorówki z morza „Odyssey” platforma znajduje się na równiku. Poglądowe testy rakietowe przeszły pomyślnie. Od 1999 roku zostało przeprowadzone 32 udaną premierę handlową z „Zenit-3SL», a 4 nie powiodła się. W chwili obecnej, ze względu na negatywne wydarzenia na Ukrainie, strona ukraińska w projekcie zawiesza swój udział.

pierwszy etap

Budowa pierwszego etapu „Zenit” obejmuje:

 • Rama mezhstupennuyu;
 • RD171 (RD171M) spalania;
 • sekcja ogon;
 • zbiorniki paliwa i utleniacza.

Mezhstupennaya ramka reprezentuje przedział przejścia przyspawany kratownicy. Ona montowane obok deska elektropnevmorazemov dostarczaniu systemów komunikacyjnych, rakiety i statki kosmiczne z odpowiednich systemów naziemnych, aby rozpocząć ILV.

Zbiorniki paliwowe umieszczone są elementy automatyki PGSP czujniki VHC, Surte w zbiorniku utleniania, ponadto, system zwiększania ciśnienia zamontowane siłowniki. Sekcja tylna jest umieszczona RD171M czterocylindrowy silnik w komorze, które za pośrednictwem wału ramki zainstalowana na dolnej ramie końcowej.

RD171 silnik

Elektrownia ma na celu stworzenie wysiłki trakcyjne i kontroli we wszystkich stabilizacji kanały RCN. Ten silnik został zainstalowany we wczesnych stadiach wszystkich modyfikacjach „Zenit”. Rakietowych i jest teraz wyposażone w zaawansowaną modyfikację RD171M. Zmiany konstrukcji silnika miały na celu poprawę jej niezawodność i wydajność.

W RD171 znaleziono użyć bardziej zaawansowanej technologii produkcji silników rakietowych płynnych opracowane przez rosyjskich firm w zakresie silnika. Obecnie RD171M modyfikacja jest najpotężniejszym LRE na świecie, dążąc do punktu wyjścia (na ziemi) to 740.

Drugim etapem

Konstrukcja drugiego etapu „Zenit” obejmuje:

 • Moduł instrumentu;
 • dawki przypominające RD-120;
 • Silnik kierownicy RD8.
 • Zbiorniki na paliwo i utleniacz;
 • Sekcja tylna.

Moduł instrumentem głównym pokładzie znajduje się część elektronicznego systemu sterowania aparatura i systemu pomiarowego. W zbiornikach paliwowych, podobnie jak w pierwszym etapie, czujniki umieszczone są elementy automatyki Surte, VHC, PGSP w zbiorniku utleniania – cylindry układ doładowania.

Sekcja tylna z cylindrycznej obwiedni nitowane strukturalny mieści blok silnika, składający się z podwójnym napędem silnika RD-120, a silnik RD8 quad kierownicy.

„Zenith”: rakieta i jego specyfikacje

W trakcie eksploatacji pojazdów nośnych „Zenith” wszystkie typy 82 rozruchu została przeprowadzona, większość ostatnich całkowicie udanych startów (69), 4 – częściowo nieskuteczne, pozostałe nienormalnie.

 • Długość pocisk: 57-59,6 m.
 • Liczba stopni 2 lub 3.
 • Maksymalna średnica 3,9 m.
 • Ładowność: 15 ton dla systemu Sea Launch, 13,7 m – dla systemów naziemnych.
 • waga wyjściowa: 445-462 ton.

Pomimo przykład udanej współpracy w sprawie międzynarodowego programu „Zenith”, pocisk nie jest obecnie produkowanej ze względu na niestabilną sytuację na Ukrainie.