386 Shares 3384 views

Biografia Ozhegova Sergeya Ivanovicha dla dzieci

Wielki i potężny język rosyjski. Są ludzie, którzy lubią bardziej niż inni. Z jednej szczególnie wybitne osoby i porozmawiamy.


Rodzina i dziecko

Biografia Ozhegova Siergiej Iwanowicz sięga dziewiątego (New Style – dwudziestego drugiego) września tysiąc dziewięćset lat. Miejsce urodzenia przyszłego leksykograf – Kamień n .. prowincja Tuła – Siergiej Iwanowicz Biografia Ozhegova rozpoczyna odliczanie z tego regionu. Obecna nazwa miejscowości – miasto Kuvshinovo.

Biografia Ozhegova Sergeya Ivanovicha jest niezwykle interesująca i znacząca. W swoim rodzinnym domu w ciągu trzech lat przed narodzeniem lingwisty podczas wizyty Maksyma Gorkiego. językoznawca rodzina – wybitni przedstawiciele inteligencji. Dom jest często spotkał ciekawych ludzi i dyskutować palące tematy.

Biografia Ozhegova Sergeya Ivanovicha wspomina, że miał dwóch braci. Wśród nich Siergiej był starszy.

Średnia studiował na wydziale architektury. Jr – w Instytucie Łączności. Językoznawca stał Ozhegov Siergiej Iwanowicz. Biografia dla dzieci jest interesujący, ponieważ uczy miłości do swojej pracy i poświęcenia.

Ozhegova ojciec pracował w miejscowym tektury i papierni. Matka była położna w szpitalu.

Wybitny naukowiec był Ozhegov Siergiej Iwanowicz – biografia jest dowodem. Lingwista krewni byli przedstawiciele wielu różnych zawodów – rzemieślników, duchownych, pracowników huty.

szkolenie

Dzieciństwo spędził w prowincji Tula Ozhegov Siergiej Iwanowicz. Biografia językoznawca kontynuowane w Petersburgu, gdzie rodzina przeniosła się w 1909 językoznawca. Aktywnie uczestniczył w klubie szachowym, udział w zajęciach sportowych.

Z powodzeniem ukończył liceum i rozpoczął studia na Uniwersytecie w Petersburgu, Siergiej Ozhegov. Biografia naukowiec twierdzi, że nie był w stanie skończyć studia – językoznawca udział w walkach I wojny światowej.

Otrzymał nagrody za walkę w Karelii i na Ukrainie.

Ale nawet wojna nie powstrzymało pragnienie wiedzy. Po nabożeństwie w Charkowie Okręgu Wojskowego, wrócił do Piotrogrodu. Wkrótce pojawiła się studenci Sergey Ozhegov. Biografia naukowca rozwija się szybciej niż.

wzrost kariera

1926 – rok koniec Wydziału Lingwistyki i kultury materialnej. Wybitni absolwenci nie zawaha się podjąć historii Wyższej Szkoły języków Wschodu i Zachodu. Zalecane dla nauczycieli wstęp Lev Scherba i Władimir Winogradow.

W 1929 roku wśród absolwentów studiów podyplomowych chislislitsya Sergey Ozhegov. Biografia naukowiec twierdzi, że te lata były bardziej niż owocne. Lingwista był wspaniały twórczy impuls. On kontynuował pracę naukową.

językoznawca Sukces rozprzestrzenił się poza Petersburgu. Już w 1936 roku Siergiej niesie przeprowadzce do stolicy.

Od 1937 roku Moskwa rozpoczął swoją działalność naukową. Siergiej pracował w Moskiewskim Instytucie Filozofii i Literatury imienia Nikolaya Gavrilovicha Chernyshevskogo (MIFLI) oraz Państwowego Instytutu Pedagogicznego w Moskwie (Moscow State Instytut Pedagogiczny).

W tych latach, oprócz nauczania, Ozhegov zaangażowany w wydaniu wydania „Słownika języka rosyjskiego” w brzmieniu Dmitrii Nikolaevich Ushakov. Częściowo ze względu na stworzenie tego monumentalnego dzieła i pisarza trwało przejście do stolicy.

działalność naukowa

W 1939 roku, jest ważnym wydarzeniem. Siergiej Iwanowicz zaproszony do instytucji edukacyjnych jako badacz. Mianowicie – Instytut Literatury i Lingwistyki Akademii Nauk ZSRR.

W 1941 roku, pomimo błagań do ewakuacji, postanowił pozostać w stolicy i kontynuować naukę. I nie zmieni swoją decyzję, aż zwycięstwo. Rodzina czekała twardy czas z rodziną w Taszkiencie.

W 1952 roku, pod patronatem Siergiej Iwanowicz wydziału kultury mowy powstała w Instytucie języka ojczystego. Naukowiec stał się pierwszym szefem.

W tym okresie uwagę naukowców na styl, leksykografii i biografie wybitnych pisarzy jak Iwan Andriejewicz Kryłowa, Aleksandr Nikolaevich Ostrowskiego, Plavilschikov Petr Alekseevich.

Był aktywny w działaniach wydawniczych.

praca „rosyjski akcent i wymowa literacka”, został opublikowany w 1955 roku.

W 1956 roku przyszedł piątą edycję „słownika ortograficznego języka rosyjskiego.”

Wydał „Poprawność rosyjskiej mowy” w 1962 roku.

W 1955-1965 gg. Sergei dokonał założyciel i redaktor serii „Pytania mowy.”

W 1958 roku Siergiej zainspirował stworzenie help desk. Każda osoba lub organizacja może składać wnioski dotyczące poprawności sformułowania pewnych reguł języka rosyjskiego i uzyskać kwalifikowaną odpowiedź.

Po śmierci naukowca świat widział swoją pracę „Słownika odgrywa A. N. Ostrovskogo”.

Słownik objaśniający

Najbardziej monumentalne dzieła uczonego była „wyjaśniająca słownik języka rosyjskiego”. Stworzony na podstawie pracy Dmitrii Nikolaevich Ushakov wraz z Vinokurov i V. Petrosjanem. Również w tworzeniu oryginalnej edycji był zaangażowany akademik SP Obnorsky jako redaktor naczelny.

W sumie sześć publikacji zostały wyprodukowane w trakcie trwania językoznawca. Pierwszy – w 1949 roku objętość 948 stron.

Kopie drugiej edycji w roku 1952 było już 150 000. Po trzecie, w 1953 – już 400 tysięcy.

Wraz z wydaniem słownika imię Siergiej Iwanowicz Ozhegova było traktowane na równi z nazwiskami Dmitrij Ushakov i Dalya Vladimira Ivanovicha.

Dalszy los słownika

Sergei Ivaego praca pracy nadal Natalya Yulevna Shvedova, leksykograf, językoznawca, doktorze Filologii.

Aż wydanie 1992 wyszedł z uzupełnień i poprawek. W dwudziestym pierwszym przykładzie wykonania, liczba słów używanych wzrosła od 57 tysięcy do siedemdziesięciu.

Publikacja w ostatniej edycji została opublikowana w 1997 roku.

Słownik został lekturą obowiązkową dla pokoleń. Słowa i idiomy stanowiły podstawę do tłumaczenia z języków obcych, słowników, tłumaczy.

Nie ma człowieka, który raz z odsetkami nie go otworzyć. Naprawdę ta praca użyteczna dla każdego, od robotnika do ministra. Co zaskakujące, jak w odpowiednio małej objętości książki ma tak wysoką zawartość informacyjną.

pamięć

Siergiej był w komisji do zmiany nazw ulic i zakładów kapitału, języka rosyjskiego Ministerstwa Oświaty RFSRR, zasad ortografii i interpunkcji, poprawnej pisowni imion obcych, nazwisk, imion. Burns był konsultantem Radia i Telewizji, teatralne Society.

Siergiej Iwanowicz nie było dnia piętnastego grudnia 1964. Zmarł w Moskwie w wieku sześćdziesięciu czterech lat. Jego śmierć była zaskoczeniem dla przyjaciół i krewnych. Prochy wielkiego językoznawcy w spoczynku w Novodevichy cmentarzu.

Potomkowie pamięci

Po śmierci Ozhegov staje się zwycięzcą Aleksandra Puszkina Sergeevicha nagroda za najbardziej monumentalne dzieło – „Słownik języka rosyjskiego”. Nagroda przeznaczona jest do dziewięćdziesiątego rocznicy urodzin językoznawcy. Laureat drugiej nagrody była Natalia Shvedova.

W pamięci wdzięcznych potomków będzie zawsze wyróżnia linguist Ozhegov Siergiej Iwanowicz. Biografia dla studentów tego niezwykłego człowieka jest ciekawe i pouczające.

Sergei otrzymał wiele nagród i tytułów. Najistotniejszą z których – Doktor Nauk filologicznego (nawiasem mówiąc, jest to wyjątkowy przypadek, w którym tytuł został przyznany bez ochrony pracy, za jego wkład do nauki).

Według wspomnień współczesnych, Siergiej Iwanowicz był człowiek pogodny i wesoły, w jego domu zawsze gości, którzy przyszli do komunikowania się w przyjaznej, ciepłej atmosferze.