527 Shares 8265 views

Jawor drzewo – południowa gigant

Jawor drzewo – najsłynniejszy południowa drzewo, a nie tylko dlatego, że jest niemożliwe, aby zapomnieć, aby zobaczyć co najmniej raz. Cała literatura Wschodu – proza, poezja, folklor – pełny opis tej wspaniałej rośliny. Rośnie giant 50 metrów i obwodu pnia zwykle 20 metrów. Rozwalony Crohna, gęsty i zauważony pnie przypominają marmur, jak peelingi korę stale dużych skalach, odsłaniając szaro-zielone, gładką powierzchnię.
Spośród 10 gatunków tego drzewa są najbardziej znane trzy: Platanus orientalis, lub jawor, jawor zachodnie i południowe liści klonu (hybrydowe). Jawor jest najczęstszą na Kaukazie, w Azji Środkowej (Pamir, Ałtaj), na Krymie. W Armenii, rezerwa ma gaj platan, która rozciąga się na 50 hektarach. Często istnieją grupy roślin w dolinach rzeki, wąwozy, a także wśród lasów górskich.


Jawor drzewo rośnie szybko, za rok dociera do ponad 2 metrów i życia przez długi czas, oddzielne kopie – do 2 tysięcy lat .. Klon opuszcza formę, a szerokość 20 cm. Crohn tak gęsty, że nie jest w stanie pokryć przed deszczem powierzchnię kilku metrów kwadratowych.

Samolot (fot cm. Powyżej) dobrze rośnie na wilgotnych glebach, dobrze odwodnione, ale cierpi i złych gleb alkalicznych. Co ciekawe, przetrwa i szybko rośnie w dużych miastach, nie reagują na dym, chemicznych wyziewów. Dlatego zaleca się do sadzenia w parkach, wzdłuż ruchliwych dróg, aby stworzyć aleje. Odporna na wartości temperatury aż do -15 ° C, owoce okrągły, średnica 2,5 cm, zawierające nasion, orzechów. Propagowane przez nasiona. Przed posadzeniem są moczone przez jeden dzień, a następnie sadzone na głębokości pół metra.

Jawor drzewo łatwo uprawiana w krajach południowych. Umieścić go w sprężyny, rowów, w szkołach, kościołach. Zalecane sadzenie w oazach wzdłuż kanałów nawadniających.

Ojczyzna i rośnie obszar zachodniej jawor – Ameryce Północnej. Jest niższy (wysokość do 35 metrów), mniejsze nasiona, kora kolor – zielone światło. Nie boi zimno -35 ° C, W Stanach Zjednoczonych, stworzył kilka plantacji jawor.

Grove platanów na pustyni i dróg powiedzieć, że istnieją ludzie, byliśmy w domu, były karawanserajach z Jedwabnego Szlaku. Te piękne drzewa są kochane i szanowane przez Greków, Persów, narody Azji Środkowej od czasów starożytnych, głównie za to, że schronienie przed upałem, zapewni cień i chłód. Trzeci rodzaj – jawor klenolistny. Rośnie na Ukrainie, Białorusi i Azji Środkowej. Uprawiany przez tysiąclecia.

Stare drzewa mają nawet swoje nazwy. Naukowcy starają się ustalić wiek niektórych gigantów w krajach basenu Morza Śródziemnego i Azji Środkowej. Szacowany wiek ponad 2 tys. Lat. W Turkmenistanie, w pobliżu stolicy, nie jest gigantem z siedmiu pni. Nazywa się „siedmiu braci”. W Azerbejdżanie, w pobliżu wsi. Agdash, ze 500-letniego drzewa z czterech pni. W ogromnej dziupli było raz w herbaciarni, która może pomieścić do dziesięciu osób. I Sherabad jawor stanie umieścić wśród swoich pni nawet mała szkoła muzułmańska.

Kto jest najbardziej często wybierana do sadzenia jawor drzewo klenolistny – hybrydę wschodnią i zachodnią. To jest bardziej wytrzymały, dobrze rośnie w środku pasa, szybko tworzy koronę. Takie, w ogólnym zarysie, jawor – południowa przystojny, uderzające swą wyniosłą wspaniałość.