580 Shares 4292 views

Czym jest literatura? Definicja. Główne rodzaje i gatunki

W tym artykule będziemy mówić o tym, co jest literaturą, jakie są jego główne cechy, style i gatunki.


definicja

Każdy wie, co to jest literatura. W szerokim sensie, to jest – zbiór wszystkich tekstów kiedykolwiek napisany przez człowieka. Ale większość literatury odnosi się do formy sztuki, którego głównym zadaniem – pisanie dzieła sztuki. Jest to jednak zbyt wąskie rozumienie tego terminu. Literatura jest publicystyczny, naukowy, filozoficzny, religijny. Wykształceni rówieśnicy Homera, na przykład, z tą samą przyjemnością czytać „Eneidy” Wergiliusza oraz traktat „O naturze rzeczy” Lukrecjusza. Ale krytycy w 1820 roku, uznany najlepsze przykłady prozy rosyjskiej „teorii podatkowego Doświadczenie” N. Turgieniewa i „Historii państwa rosyjskiego” Karamzin. Obie te prace we współczesnym sensie tekstów literackich nie stosuje, ale to nie przeszkadza im być arcydziełami.

Pojęcie „literatury” ma kilka właściwości, które z biegiem lat pozostają niezmienione.

autorstwo

Literatura uważane wyłącznie oryginalne teksty. Mogą być anonimowy (stworzony przez nieznanego autora) i zbiorowych (napisany przez pewną grupę osób). Ten punkt jest ważny, ponieważ obecność autora stanowi zakończenie tekstu. Człowiek kładzie kres i tym samym wyznacza granice powstałych utworów, które będą odtąd żyją samotnie. W przeciwnym razie, jest to przypadek, na przykład, z tekstów folklorystycznych. Każdy może dodać coś do niego na własną rękę, aby dokonać zmian, napisać szczegóły. I nikt nie może położyć kawałek podpisu z tego świata. Czym jest literatura? Tekst ten należy do autora.

napisany tekst

Teksty pisane tylko odnosi się do literatury. Ustna tradycja w tego rodzaju sztuce nie ma znaczenia. Folklor zawsze przekazywana z ust do ust, może być ustalona na papierze, ale to tylko wersja nieliterackich tekst autora. W dzisiejszym świecie, istnieją wyjątki od tej reguły, tak zwane przypadki przejściowych. Istnieją one w kulturach narodowych narodów, którzy wraz z nadejściem piśmie nadal istnieją gawędziarzy, których praca jest tworzona w formie ustnej, pisemnej natychmiast ulega utrwalenie. Teksty te są uważane za literacki. W ten sposób dochodzimy do lepszego zrozumienia czym jest literatura. Jest to napisany tekst stworzony przez konkretnego autora.

Użycie słów

Uważany tekstów literackich, które są tworzone przy użyciu słowa ludzkiego języka. Dokumenty te nie są syncretic i syntetyczne, w których składnik słownej nie może być oddzielona od wizualnej muzyczny lub inny. Opera lub piosenka – nie jest częścią literatury. Jednak często jest to w naszych czasach, tak, że muzyka i słowa do utworu stworzonego przez tego samego autora. Jak ważny jest uważane za literaturę, takie jak poezja Wysocki własnych utworów – trudno powiedzieć. Z drugiej strony, bajka „Mały Książę” Saint Exupery jest również trudne do nazwy tylko dzieło literackie ze względu na fakt, że ważną rolę w nim odgrywa autora do zilustrowania tekstu.

wartość społeczną

Aby w końcu zrozumieją, że ta literatura, musimy rozważyć inne kryterium. Już nie należy do struktury tekstu, ale do jego funkcji. dzieła literackie są uważane za zapisy, które mają znaczenie społeczne, czyli eseje szkolne, osobiste pamiętniki, oficjalna korespondencja związana z literaturą nie. Ta reguła ma wyjątek. Jeśli litery lub pamiętniki pisane przez autora znaczącej (pisarzy, naukowców, polityków i innych.) I rzucić światło na jego twórczości, a następnie z czasem nabywają status dzieła literackiego. Na przykład, Sergeya Esenina blog dawna domeny publicznej i opublikowane wraz z innymi dziełami poety.

Główne rodzaje

Literatura to artystyczny, dokument, pamiętnik, odniesienie naukowym lub popularno-naukowe i edukacyjne, techniczne i. Fikcja, w odróżnieniu od innych jej gatunków, posiada wyraźną orientację estetyczną. Przez fiction autor stara się przekazać czytelnikowi swoje wnioski, a czasami po prostu się z nim bawić.

Nawet w starożytności, starożytny grecki filozof Arystoteles w swych „Poetyki” dzieli wszystkie produkty na trzy rodzaje: dramat, lirycznych i epickich. W późniejszej literaturze europejskiej przeszedł wiele gatunków: powieść, Elegy, satyry, Oda, wiersz, tragedia, komedia. Dramat pojawił się dopiero w XVIII wieku. rozwój gatunku literatury nigdy nie ustaje. W dzisiejszym świecie, czytamy kryminały, thrillery science fiction, akcja „okropności” i inne ciekawe książki. Literatura dziś rozciąga się nie tylko na papierze, ale również poprzez plików komputerowych na nośnikach elektronicznych.

literatura rosyjska

Literatura miała duże znaczenie dla życia politycznego w Rosji. W sytuacji, gdy oświecony społeczeństwo nie mogli swobodnie wyrażać swoje pomysły i myśli, ta forma sztuki stała się rodzajem zaworu bezpieczeństwa. Na przykład w XIX wieku rosyjski język i literatura byli zmuszeni charakterze dziennikarskim. Do najbardziej poczytnych autorów były dokumentalistów i dziennikarzy. Krytyk V. G. Bieliński, bez pisania w życiu każdy powieść, historia lub odtwarzania, stał się sławny i bardzo czytelny pisarzem.

Gdy tylko władza absolutna lidera lub monarchy w Rosji ma w jakiś sposób ograniczona, kraj uznany za „wielki koniec literatury” (VV Rozanov). Tak było w 1910 roku, gdy Rosja po raz pierwszy pojawił monarchię parlamentarną, jak kraj ten doświadczył w 1990, po rozpadzie ZSRR.

Rosyjska literatura klasyczna – jeden z najbardziej interesujących i poczytnych na świecie. Tolstoy, Mikołaj Gogol, Puszkin, Dostojewski F. – uznanych mistrzów artystycznej ekspresji.