366 Shares 1024 views

MC 20-01. Karabin myśliwski MC 20-01. Charakterystyka, zdjęcie

Karabin myśliwski MC 20-01 jest karabiną gładkolufową o pojedynczym bębnie . Lekki, piękny, pełen wdzięku, jest to śrubowa konstrukcja, przypominająca rifled karabin. Jak stwierdzono na terenie fabryki broni Tula, MC 20-01 jest przeznaczona do polowań amatorskich i profesjonalnych. Głównymi zaletami tego modelu są prostota, niezawodność i łatwość w połączeniu z niską ceną. Obecność magazynu o szybkiej rozłączności w pudełku sprawia, że ten pistolet jest wygodniejszy w użyciu. Rozważ ten model bardziej szczegółowo.


Arcydzieło fabryki broni Tula

Jak myśliwy z naszego kraju nie nazwali tego broń booty! Pochodzenie legendarne, łagodnie nazywane i po prostu "dwadzieścia", "emtseshka" i "berdanka". Opracowane w połowie ubiegłego wieku pod przewodnictwem Berezina Yu. Nawiasem mówiąc, przy użyciu tego pistoletu natychmiast stają się rzadkie i popularne, krajowi rybacy wyciągnęli żywe istoty żyjące na terenie naszego kraju, od wiewiórki po łosie. Wszechstronność i lekkość, atrakcyjność palety małych kalibrów, specyfika projektowania MC 20-01 – wszystkie te czynniki stały się decydujące przy wyborze tego pistoletu przez kilka pokoleń myśliwych radzieckich.

Opis

Pistolet MC 20-01 to karabin jednopunktowy z trzema kulami, produkowany w 20, 28 i 32 calibrów, który ma schemat strukturalny i układ karabinowy. Wkłady są dostarczane z magazynu z odłączanym pojemnikiem z dwoma miejscami. Trunk jest połączony tuleją prowadzącą i sworzniem z odbiornikiem, ma tylny widok i muchę na długiej podstawie (jej długość wynosi 600 mm). Spód pyska w kształcie półpoczu, komora (długość 70 mm) i otwór tułowia są pokryte warstwą chromu. Skrzynka MC 20-01 jest prezentowana zarówno w wersji drewnianej, jak i plastycznej. Przesuw wzdłużnego typu ślizgowego w pierwszym wariancie zawierał szereg wad konstrukcyjnych, które następnie wyeliminowano. Suwak bezpiecznika znajduje się z tyłu odbiornika. Spust niekontrolowanego typu zamontowany jest na niezależnej podstawie. Ciężar MC 20-01 w zależności od kalibru wynosi 2,6-2,75 kg.

Problemy z wczesnymi modelami

Pistolet MC 20-01 jest zmodernizowaną wersją MC 20-20. Model, który widzimy teraz na półkach sklepów z bronią, został opublikowany w 1979 roku, zastępując 20-20 MC wyprodukowany w latach sześćdziesiątych. Poza wadami mechanizmu bramowego, najważniejszą wadą pierwszych okazów jest plastikowe łóżko. Wykonano integralnie z plastikowym odbiornikiem. W rzeczywistości ta konstruktywna decyzja stała się rewolucyjna, ale nie nadaje się do prawdziwych warunków Związku Radzieckiego – w rzeczywistości na jego terytorium występuje znaczny spadek temperatury w ciągu całego roku. W rezultacie mechanizm migawki wisiał w odbiorniku, a wręcz przeciwnie, jego ruch był trudny. W konsekwencji tworzywa sztuczne często pękły, a w tym przypadku pistolet nie jest do naprawy. Ponadto bezpiecznik powodował znaczną krytykę. Jednakże wszystkie braki tej broni zostały wyeliminowane, a do dziś MC 20-01 jest bardzo potrzebny wśród myśliwych.

W zmodernizowanej wersji odbiornik wykonany jest z metalu, sztywno połączony z lufą. Były dwa symetryczne przystankowe śruby, śrubę i kokpit. Konstrukcja ogranicznika i reflektora uległa zmianie. Możliwe było demontaż i montaż żaluzji bez użycia narzędzi. Skrzynia jest tylko drewniana, ma szyjkę z pistoletu, wykonana z buku lub brzozy, jest zamocowana za pomocą śruby. Tułów jest chromowany. Pistolet ma parę rodzajów łowcy antybakteryjnego na śrubach. Jest on wyposażony w dwa miejsca siedzące, różniące się oryginalnym stylem i sposobem mocowania.

MC 20-01: Charakterystyka

Całkowita długość pistoletu wynosi 1150 mm, długość bagażnika wynosi 600 mm, linia wzroku wynosi 610 mm. Waga, w zależności od kalibru, może wynosić 2,75 kg. Siła docisku spustu jest mniejsza niż 2 kg. Karabin trafia w kulę doskonale, ma bardzo dobry strzał, bardzo lekki. Zastosowanie MC 20-01 jest dobrze ważone względem całej konstrukcji, leży dokładnie w ramieniu. Jednakże, jeśli chodzi o broń, którą rozważamy, aby zadowolić właściciela, powinieneś być bardzo ostrożny przy zakupie go w sklepie, a poza tym pożądane jest przeznaczenie trochę czasu na doprecyzowanie. Teraz na półkach sklepów myśliwskich, poza podstawowym modelem, można znaleźć trzy kolejne modyfikacje. Produkowane są od początku lat 90-tych: MC 20-04 (lub TOZ-106), MC 20-08 i MC 20-09. Modele te różnią się jedynie brakiem lub obecnością zapasu, jego cechami konstrukcyjnymi, a także długością tułowia.

Wybieram broń

Kupując pistolet w sklepie, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria: jakość lufy (najważniejszy parametr), dopasowanie żaluzji, sprawność bezpiecznika i USM, a także sedymentacja metalowych części w pudełku. Można zaniedbywać różne rodzaje kłopotów, takie jak ciężki udar śruby lub złe mocowanie sklepu. W końcu nie będzie można uniknąć prac nad rozwojem broni. Podczas badania bagażnika zwróć uwagę na fakt, że nie ma różnicy w wycięciu lufy i owalnego zwężenia dławika. Opony MC 20-01 rzadko spotykają się z innymi wadami, co oczywiście nie eliminuje procedury pełnej inspekcji. Zwróć uwagę na muchę – czasami jest ona ukośnie lutowana. Kontrolując migawkę, sprawdź działanie mechanizmu blokującego, jak również USM. Jeśli wszystkie węzły działają normalnie, to znaczy, że kaseta jest pewnie wysłana do komory, migawka jest wyraźnie wyzwalana (duży ruch jest dozwolony), USM działa płynnie, a następnie można myśleć o zakupie tego wystąpienia.

Wykończenie pistoletu

Prace nad rozwojem ergonomii i mechaniki pistoletu są zwykle realizowane w dwóch głównych kierunkach: szlifowania wszystkich powierzchni odbiornika i żaluzji, a także poprawy ergonomicznych właściwości elementów ładowania i kontroli broni. Drugi punkt jest najczęściej zmniejszany do optymalizacji wysokości, grubości grzbietu w łóżku, zakończenia szyi, instalacji gumowej wkładki i wykonania uchwytu śruby. Ale w pierwszym punkcie należy szerzej zapoznać się. Ciężka praca mechanizmów bramowych, szczególnie podczas podnoszenia uchwytu do górnej pozycji – jest to rezultat słabej jakości obróbki części broni, a nie więcej. Dlatego też, jeśli jest to pożądane, można zapewnić płynną i łatwą obsługę urządzenia, umożliwiając kontrolę migawki dwoma palcami podczas fotografowania, a dźwięk jego pracy stanie się "olejowy", przyjemny i wyraźny, radykalnie różny od poprzedniego zmarszczki.

Finalizacja żaluzji

Sztywność podczas przemieszczania uchwytu do górnej pozycji, gdy wyzwalacz jest zwolniony, obserwuje się w następujących przypadkach:

– nieprawidłowo ukształtowana geometria ślimaka lub jego surowe przetwarzanie;

– głęboki rowek pod ząbkiem spustu, jak również niespójności w geometrii i wymiarach;

– niezabezpieczone powierzchnie blokad bojowych i odpowiadające im płaszczyzny w wycięciach odbiornika;

– niezmierzone tylne końce trzonu śruby i przedniego końca wykładziny;

– surowe przetwarzanie zewnętrznych powierzchni żaluzji i kanału w odbiorniku;

– nieprawidłowe włożenie wykładziny, powodujące nierównomierny rozkład obciążenia.

Wykańczanie innych części pistoletu

Po dokładnym dostrojeniu mechanizmów bramy kanał może być szlifowany, ze szczególnym uwzględnieniem jego płaszczyzn, wzdłuż których ślizga się ślizg. Po pierwsze, trzeba pracować z myślą o tym węzle, słuchając tarcia metalu, ujawniając największe ogniska oporu. Szlifowanie USM MC 20-01 zazwyczaj nie jest wymagane, zejście jest zadowalające. Interwencje w tej witrynie są pokazywane szczerze. W takim przypadku należy zdjąć but, a następnie polerować kanał będzie znacznie prostszy. Jest również pożądane przetwarzanie "przesuwania" opóźnienia bramy. Jeśli są słabo wypolerowane, powstanie dodatkowa opór, gdy zasuwa jest obracana osiowo. Ukończenie MC 20-01 obejmuje również dopasowanie skrzynki, usunięcie z niej starej powłoki i zastosowanie środka tonizującego. W zależności od warunków klimatycznych może to być olej suszący lub wosk pszczeli.

Zakończenie sklepu

Regularne sklepy w berdance często odpuszczają podczas wypalania. Jest to spowodowane złym dopasowaniem występów blokujących do powierzchni stykowych ramy. Wyeliminowanie tego problemu wymaga tylko dziesięciu minut pracy przez plik trójkątny. Konieczne jest zapalenie bocznych półek magazynu. Nawet w wyposażeniu klips musi łatwo zatrzasnąć się w swoim miejscu. Gra w pustym zamocowanym sklepie nie jest uważana za wadę. Ponadto konieczne jest szlifowanie zagięć i górnej powierzchni podajnika, co eliminuje kolejną szorstką powierzchnię. W rezultacie znacząco poprawi się wyposażenie magazynu i dostawy nabojów.

To standardowe operacje dla rozwoju MC 20-01 koniec, wszystkie dalsze badania pozostają na sumieniu właściciela. Dla pesymistycznie dostrojonego czytelnika dotyczącego jakości tego pistoletu można zauważyć, że coraz bardziej spotyka się nienagannie złożone MC 20-01, przy zakupie kopii należy zachować większą ostrożność.

Robienie zdjęć

Ta broń jest przeznaczona do polowania na wielką bestię. Strzelanie z pocisku MC 20-01 z odległości 30-50 metrów pokazuje doskonały wynik. Z tagiem łosia strzału można wypełnić jedną kulą, jeśli to nie wystarczy, to sklep ma dwa kolejne wkłady. Jeśli chodzi o strzelanie strzałem, zająca może być pobity z odległości 50-60 metrów o trzecią lub czwartą liczbę. Nie jest to zły wynik tej broni pokazuje w polowaniu na czarne cietrze, ale tutaj lepiej jest użyć ułamek czterech zer. Strzelanie z Berdanki charakteryzuje się dokładnością i dobrą dokładnością, niezależnie od rodzaju ładunku (pocisk, strzał, pojemnik) w odległości 100-110 metrów.

Zalecenia dotyczące utrzymania broni

Przed wykonaniem zdjęć konieczne jest przetarcie lufy beczkowatego do sucha, ponieważ pozostały olej w nim podczas strzału pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury tworzy osad, który jest bardzo trudny do usunięcia. Ponadto wpływa to na moc, ponieważ siła tarcia wzrasta . Drewniane części pistoletu należy okresowo wymazywać olejem lub olejem lnianym – co pomaga zachować właściwości odstraszające wodę. Również właściciele MC 20-01 muszą zrozumieć, że broń ta znacznie różni się od "złamania", bardzo trudno jest wydzielić z niej obce przedmioty, które mogą dostać się do beczki. Dlatego też lepiej kupić lub szyć najbardziej wyjątkową powłokę ze skóry na całą bazę przedniego wzroku. Ten niewielki dodatek do sprzętu pistoletu pozwala swobodnie przemieścić się przez las i przebijać się przez zarastające. Nawet przypadkowe uderzenie nie może uszkodzić lufy, ponieważ ładunek po prostu zerwij pokrywę.

MC 20-01: opinia właściciela

Zanim zdobędziesz tę broń, myśliwy powinien określić, z jaką grą ma się z nim spotkać. Na przykład w celu polowania na gęsi i kaczki, lisy i zające, nie jest to optymalne: mały kalibrowanie, a poza tym nie jest możliwe utworzenie podwójnego klocka z pojedynczym kolcem MC 20-01. Opinie myśliwych są ograniczone do tego, że ten pistolet doskonale bije zwierzęta futerkowe i duże zwierzęta (niedźwiedź, łoś, jeleń, itp.), A do latania lepiej używać karabinu dwukrotnie.

Wnioski

Dzisiaj rynek zbrojeniowy jest nienasycony. Ale jak w przypadku klasycznych karabinów wędkarskich, mamy tutaj dość ograniczoną liczbę modeli. Najważniejszy MC 20-01, który uważa, odpowiada wymaganiom pola i ma odpowiedni stosunek jakoś ci do ceny. Oczywiście, w przypadku polowań profesjonalnych czasami preferuje się dwukołowy, ale rzadko występuje w małych szpilkach. Obecnie często kupują wiertarki w celach strzelankowych, ponieważ w takich wypadkach czasami są one bardziej odpowiednie niż karabiny samowyładowcze, ponieważ są mniej wymagające w amunicji i są godne uwagi z zasady ładowania. Dla większości strzelców, którzy nie mają broń palną, dwudziestka jest dobrą alternatywą. Pozwala ćwiczyć umiejętności korzystania z klasycznych karabinów śrubowych. MC 20-01 dla tych celów jest idealny, a biorąc pod uwagę niską cenę, można zamknąć oczy na drobne usterki w produkcji i montażu.