304 Shares 1386 views

Lira: instrumenty muzyczne (foto)

Lira – strunowy instrument muzyczny, który wygląda jak przypadku skrzypiec. To narzędzie jest również znany jako organistrum lub liry korbowej. Podczas gry na lirze trzymać na kolanach, a gdy się gra w tym samym czasie większość sznurków. Popularne od X wieku instrument muzyczny jest obecnie używane rzadziej. Ale dzięki niesamowitym dźwiękiem, oryginalny design liry wciąż pamiętał.


Funkcje dźwiękowe

Dźwięku lira koła jest w wyniku działania większości łańcuchów, na skutek tarcia występuje ich drgań koła. Warto zauważyć, że większość z tych ciągów są wyłącznie odpowiedzialny za monotonne brzęczenie, a odtwarzanie utworu jest dostarczana przez grze jeden-dwa. Lira brzmi mocny, smutny, monotonny, nieco nosowy głos. I zmiękczyć dźwięk struny dawna owinięty włóknami lnu lub wełny. Odgrywa ważną rolę i dokładne ustawienie kół – powinna być gładka i nakanifolennym.

urządzenie

Trzy strumieniem lira ma długą drewnianą ciała w postaci ośmiu, dwa płaskie pokładu, które są wygięte płaszcza. W górnej części głowicy narzędziowej jest uzupełniony drewnianych kołków, co umożliwia konfiguracji łańcucha. Lira ma krótki pole Kolková, co często kończy się w formie spirali. Ponieważ obrzeże wystaje na zewnątrz, ukrywa się pod specjalnym łyka topionego w kształcie łuku.

Górny pokład posiada otwory w nim znajduje się mechanizm klawiszy klawiatury-porozhkovy. Oni z kolei stanowią prostą drewnianą deskę z występami. Kiedy muzyk naciska klawisze, wystarczy skontaktować się z prognozy strun, wydając dźwięki. Wypusty są zamontowane w taki sposób, że może być przemieszczana w różnych kierunkach, w ten sposób wyrównując szereg audio. korpus narzędzia rozplanowane w taki sposób, wzmocniony dźwięk napisu. nagłośnienie występuje ze względu na drgania strun, które są spowodowane przez ruch koła.

Funkcje ciągów

Lira korbowa – instrument o trzech strunach jelitowych:

  • melodyczny zwany spivanitsa lub melodii;
  • dwa Bourdon zwany bas i pidbasok.

Jeśli melodyjny ciąg projekt przechodzi przez wnętrze pudełka, następnie drona – na wierzchu. Wszystkie struny są rozmieszczone tak, że stykają się z felgą. Jest to praca przed wciera żywicą, dzięki czemu dźwięk słyszalny płynnie struny. Płaskość brzmieć obyuespechivaetsya gładkiej powierzchni koła i jego dokładną centrowanie. Melodii stworzone lub zrealizowane za pomocą klawiszy na bocznych wycięć pudełka.

Historycznie rzecz biorąc, struny zostały stworzone na podstawie żywot, choć dziś coraz bardziej popularne ciągi metalu lub nylonu. Aby uzyskać żądane brzmienie i jakość dźwięku, zespół owinięte sznurki z bawełny lub innych włókien i powinien być bardziej na okładce drone. Jeśli wełna nie wystarczy, dźwięk jest zbyt nudne lub zbyt trudne, szczególnie w górnym zakresie.

Jak zagrać?

Lira – instrument, który nie jest łatwy w obsłudze. Lira położyć na kolanach i ramionach pasek zaskoczy. Kołki okno powinno znajdować się po lewej stronie, lekko pochylona, a klucz powinien mieć swobodę odpaść od strun. muzyk praworęczny równomiernie i powoli obraca koło na uchwycie naciskając lewą rękę na klawiszach. Na brzmiące liry przypomina dudy lub róg, tak jak we wszystkich trzech instrumentów brzmią Bourdon. Jeśli chodzi o jakość dźwięku, to zależy przede wszystkim na kole ciernym, który posiada precyzyjne dopasowanie i dobrze nasmarowane. Jeśli odgrywa musician stojąco, lira jest zawieszony na pasie ramię z nieznacznym nachyleniu do rozprowadzania ciężkości narzędzia.

Skąd lira?

Lira koła – instrument muzyczny, który jest znany od X wieku. Najczęściej był używany w klasztorach do wykonywania muzyki sakralnej. Przez XV wieku stał się narzędziem nie tak popularne, ale włóczędzy nadal stosowane, niewidomych, ułomnych, który chodził po ulicach i śpiewali pieśni, baśnie pod bezpretensjonalnym dźwiękach liry.

W Rosji, to instrument muzyczny został o znany w XVII wieku, a eksperci odpowiadają, że pojawił się w tym kraju na Ukrainie. To tutaj, że tam nawet całe szkoły lira graczy, którzy wędrowali od wsi do wsi, grał muzykę i zarobił. Użyliśmy lir i wesela, jak to zabrzmiało głośno i repertuar pod nim mógł odebrać najbardziej zabawne. Funkcja lira koło że produkowane różne długości. W niektórych wariantach, aby odtwarzać muzykę na to miał nawet dwa, ponieważ narzędzie ma długość i pół metra.

Bractwo lira

Na Ukrainie, gra na lirze koła uczy całe klasy 30 osób. Starszy dostał do praktyki, która obejmowała wizytę w okolicznych wsiach na bazarach i wesela, kiedy zarobki zostały podane jako naukę mentorem. Po ukończeniu muzyków egzaminy.

W sowieckich lat pordverglas kilka zmian lirę. Zdjęcie pokazuje, że nawet narzędzi zewnętrznych zmienia się nieco. W związku z poprawą w zakresie projektowania, stało się bardziej oryginalne struny było 9, a oni skonfigurować Small Terzi. Zamiast drewniane koło używane plastikowej taśmy-transmisji, tak aby dźwięk był bardziej wyrównany. Specjalna adaptacja różnym stopniem nacisku na struny, więc siła dźwięku instrumentu było inaczej. Zauważ, że próbki są zaawansowane lira nadal są wykorzystywane w zespołach ludowych.

Co znajduje się dzisiaj?

W dzisiejszej Rosji, rzadko używane lirę. instrument muzyczny (zdjęcie pokazuje całą swoją wielobarwność) pozostał w State Orchestra i Chór Ludu Białorusi. Warto zauważyć, że lira korbowa użyto w środowisku wahaczach: grupa pod Zeppelin, w Extremo wybrany urządzenia ze względu na jej niezwykłą dźwięku. Dziś, instrument niemal zapomniane, ale niektóre zespoły brzmią niczym niezwykłym opuścić lira korbowa, jak podkreślają jego pracy.