104 Shares 5436 views

7 sposobów zrozumienia, że kochana osoba oszukuje ciebie

Czy chcesz wiedzieć, czy Twój wybrany oszukuje Cię? Masz zarówno powody takiej refleksji, jak i wiele sposobów na poznanie prawdy.


Rozczarowujące statystyki

Jeśli doświadczasz, że twój partner kłamie, możesz mieć rację – kłamstwo jest o wiele bardziej powszechne niż nam się podobało. Czasami to nie tylko kłamstwo na dobre czy nieporozumienie, ale poważne oszustwo związane z twoim związkiem lub zdradą. Niestety, nie ma naukowego sposobu na ustalenie, czy wybrana osoba Cię zmienia. Niemniej jednak, można łatwo określić, kiedy on jest oszukiwanie. Oto siedem sposobów, z którymi możesz określić, czy ukrywa coś ważnego od ciebie.

Zapytaj znajomych

Inni ludzie, czasami nawet obcy, często łatwo zauważają, kiedy coś jest nie tak z kimś. Psychologowie używają testu, w którym para musi wspólnie tworzyć rysunek. Jeden z uczestników zwraca się z oczami, a inny pomaga mu instrukcje. Wszystko, co się dzieje, jest nagrywane w aparacie. Przed rozpoczęciem eksperymentu uczestnicy proszeni są o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących relacji, w tym czy zdarzyło się to zdradzić. Potem naukowcy przysłali taśmę z nagraniem procesu rysowania do obcych, którzy musieli odgadnąć, która para oszukuje. Co zaskakujące, ochotnicy odgadli niewiarygodnie dokładnie. Badanie to sugeruje, że czasami dość łatwo można spojrzeć na interakcje partnerów, aby poczuć zdradę lub konflikt. Ludzie robią zaskakująco dokładne wnioski o innych w różnych sytuacjach, a to nawet bardzo krótka obserwacja wystarczy. Przynajmniej to właśnie przybyli naukowcy. Jeśli zaczniesz cierpieć poważne wątpliwości, że wszystko jest w porządku w twoim związku, porady przyjaciół lub krewnych mogą Ci pomóc.

Udawaj, że nic się nie dzieje i nie oglądaj

Często ludzie bardzo źle oceniają zachowanie innych ludzi, zwłaszcza gdy starają się to świadomie. Jeśli masz okazję obserwować czyjeś zachowanie dłużej, łatwiej będzie Ci zrozumieć, jeśli się oszukujesz. W roku 2013 zespół naukowców przeprowadził eksperyment, w którym uczniowie mieli obserwować osoby składające zeznania w sądzie, a po ustaleniu, czy ci ludzie mówili prawdę czy kłamstwo. Studenci, którzy dali dłużej myśleć przed wydaniem werdyktu, poradzili sobie z lepszym planem określania kłamców. Ludzka świadomość nie zawsze radzi sobie z rozdzieleniem prawdy i kłamstw. Aby ocenić sytuację, potrzeba czasu. Jeśli martwisz się lub martw się, po prostu daj sobie możliwość poruszania się po okolicy – może dziwne zachowanie było zjawiskiem przejściowym związanym ze stresem lub innymi okolicznościami życia. Jeśli w końcu zdobędziesz pewność, że jesteś oszukany, będziesz miał bardziej solidny powód do zrozumienia związku.

Starannie postępuj zgodnie z wyborem słów

W niedawnym badaniu, profesor psychologii, James Pennebaker, analizował dane zebrane przez program oceny tekstu. Stwierdzono, że istnieją pewne formuły, które sygnalizują, że mówca próbuje ukryć prawdę. Na przykład kłamcy rzadko używają zaimków osobistych, nie mówią "myślę" czy "ja rozumiem", a także używaj ", ale" i "z wyjątkiem" rzadziej. Ponadto często używają ujemnych słów, na przykład "gniewu" lub "wroga", a także czasowników opisujących ruch. Oczywiście wszystko to ma znaczenie tylko wtedy, gdy sposób komunikacji się w jakiś sposób zmienił – jeśli twój partner zawsze lubił frazy i nie mówił zbyt wiele o swoich uczuciach, takie słowa mogą nic nie sygnalizować.

Słuchaj głosu

Kanadyjscy naukowcy niedawno poprosili grupę ochotników, aby wysłuchali kilku nagrań głosowych i ocenili, jak atrakcyjna jest jedna lub druga. Potem naukowcy poprosili, aby ocenić, jak duże jest prawdopodobieństwo, że jedna lub druga osoba podejdzie w złym stosunku do swojego partnera. Kobiety wolontariusze najczęściej zauważyli, że mężczyźni o niskim głosie częściej się zmieniają, natomiast ochotnicy płci, przeciwnie, czuli, że kobiety częściej zmienią się, jeśli mają wysoki barwy. Według badania, mężczyźni z wyższym poziomem testosteronu mają niższe głosy – i to jest wysoki poziom testosteronu związany z prawdopodobieństwem zdrady. Niemniej jednak naukowcy nie potrafili wyjaśnić, dlaczego ludzie mieli taką świadomość psychologiczną. W przyszłości będą studiować ten fakt, ale teraz można po prostu ocenić głos swojego partnera i na tej podstawie zrozumieć, czy jest skłonny do zdrady – o tym opowie się timbre.

Zwróć uwagę na sieci społecznościowe

Jeśli twój partner spędza więcej czasu na telefonie komórkowym niż z tobą, może to być podejrzane. Badania wykazały, że osoby bardzo aktywne w sieciach społecznościowych częściej doświadczają niewierności, separacji lub rozwodu. Zdaniem naukowców, większość ludzi spędza w sieciach społecznościowych nie więcej niż godzinę. Ci, którzy korzystają z sieci społecznościowych przez dłuższy czas, często kłócą się ze swoimi partnerami, zmieniającymi się lub rozwodzić. Im dłuższy czas spędzony w sieci społecznościowej, tym gorszy wpływ na relacje. Nie oznacza to jednak, że telefon prowadzi do zdrady, ale jest jednak pewne powiązanie. Jeśli masz podobny problem w Twoim związku, nadszedł czas na poważną rozmowę z partnerem. Na pierwszy rzut oka nieszkodliwość, zwyczaj siedzenia w internecie może zrujnować twoje życie razem w przyszłości, nawet jeśli nie zdarzy się zdrada.

Uważaj na nagłe zmiany w zachowaniu

Jeśli przez dłuższy czas byłeś w związku, najprawdopodobniej już wiesz, jak twój partner zachowuje się w normalnych okolicznościach – lubi jeść, jak reaguje na testy i niespodzianki, czy jest dobrym słuchaczem itd. Ostre zmiany w języku ciała, wyrażenia twarzy, wzorce mowy i inne mogą być sygnałem podwójnego zachowania – jak uważają naukowcy, specjalizujący się w identyfikowaniu osób zwodzących podczas śledztw detektywistycznych. Ciało ludzkie wykazuje pewne sygnały, jeśli jest zdenerwowany i czuje napięcie – co dokładnie dzieje się, gdy człowiek leży. Naucz się je rozpoznać, a będziesz dużo łatwiej poruszać się w tym, co ci mówią, ponieważ zauważysz prawdę czy kłamstwo nawet bez słów.

Zwróć uwagę na milczenie, powtórzenie lub negatywną reakcję

Jest wyraźna oznaka kłamstwa – nagła odmowa rozmowy. Kiedy osoba wydaje się być pozbawiona języka, może to nastąpić, ponieważ system nerwowy automatycznie reaguje na stres, a usta wysychają. Innym znakiem jest negatywna reakcja nawet na zupełnie niewinne pytania. Wreszcie ludzie, którzy kłamią, często powtarzają pytanie zadane przed rozpoczęciem ich odpowiadania – najprawdopodobniej, aby dać sobie czas na odpowiedź. Jeśli zauważysz któreś z tych oznaczeń dla swojego partnera, możesz to uznać za wystarczającą podstawę podejrzeń. Nie należy podejmować szybkich wniosków, ale zdecydowanie nie należy zwracać uwagi na to, co się dzieje.