87 Shares 1568 views

5 najbardziej inteligentnych robotów w historii

W nauce filmy fabularne roboty są przedstawione jako rodzaj futurystycznej kreacji, zdolnej do chodzenia na dwóch nogach i myśleć jak ludzie. Jednak szkice filmowe nie jest do końca prawdziwe. W rzeczywistości, używamy robotów przez długi czas, ale wyglądają trochę inaczej. To krosnach początku XIX wieku, rakiet w czasie II wojny światowej, nowoczesne zmywarki. Nawet nasze budziki – małe prace, po zainstalowanego programu, aby obudzić nas w odpowiednim czasie. Jednak, jak historia robotyki, nie jesteśmy zbyt daleko od rzeczywistości sci-fi. Oto 5 najbardziej inteligentne roboty stworzone przez człowieka w ciągu ostatnich 50 lat.


Eliza, 1966

Robot Elisa, jeden z pierwszych wirtualnych towarzyszy, został zaprojektowany przez eksperta w dziedzinie sztucznej inteligencji Joseph Weizenbaum. Program symuluje psychoterapeuta amerykański naukowiec. Elisa jest w stanie odpowiedzieć na pytania i prosić je użytkownikowi. W rzeczywistości, program nie rozumie nic z tego, co usłyszał, i po prostu parafrazuje repliki człowieka. Niemniej jednak, Elisa był w stanie przekonać wielu swoich rozmówców w obecności jej inteligencji.

Istota, 1994

grafika komputerowa specjalista i badacz Karl Sims stworzył grupę stworzeń zamieszkujących wirtualnych własny wirtualny wszechświat. W związku z algorytmów genetycznych nauczyli się pływać, pełzać, skakać i konkurować ze sobą. Niestety, byli zbyt zainteresowani własnymi wirtualnym życiu, aby z nami porozmawiać.

Deep Blue, 1997

Superkomputer Deep Blue, opracowany przez IBM zyskał sławę po wygraniu meczu z sześciu gier na szachowy mistrz świata Garri Kasparow. Żadna robota nie szukali podobne wyniki. Jednak Deep Blue nie jest w stanie zrobić bez pomocy programistów, a przy użyciu tylko najbardziej podstawowe metody sztucznej inteligencji teorii, że trudno w pełni odzwierciedlić w jego działaniach. Po miażdżącej klęsce Garry Kasparow oskarżony o oszustwa swojego przeciwnika i zażądał rewanżu, ale firma odmówiła szachy oprogramowanie odtwarzacza.

IBM Watson, 2011

IBM Watson został pierwszym superkomputerem, który człowiek wygrał amerykański gry quizu telewizyjnego Jeopardy! Inteligentny komputer może zrozumieć zadać mu pytania i znaleźć odpowiedzi w bazie danych, w tym około 200 milionów stron informacji c całkowitej objętości 4 terabajtów. Maszyna grał przeciwko Ken Jennings, ustanowił rekord na czas trwania serii win-win, a Brad Rutter, w eleganckim pokazie największe zyski. IBM Watson wygrał i zdobył 1 mln dolarów, podczas gdy jego konkurenci otrzymali 300 i 200 000 odpowiednio.

Sieć Deep-Q 2015

Deep-Q Network – Development Company DeepMind, który stworzył AlphaGo programu, zdobywając mistrza japońskiej strategii gry. Sztuczna inteligencja nauczyć się zasad yourself 49 klasycznych gier Atari, tylko wpatrując się w ekran i nie daje pomocy od programistów. Deep-Q Network znakomicie poradził sobie z większością gier. Jednakże, nie był w stanie pokonać człowieka w grze Pac-Man. Deep-Q Sieć była w stanie nauczyć się zasad, ale zaplanowanie działalności na kilka sekund do przodu nie był pod wpływem siły.