742 Shares 4085 views

Ewolucja stomatologii lub Jak próchnica jest leczona w erze nanotechnologii?

Problemy stomatologiczne istnieją tyle, ile jest osoba. Początkowo zęby zostały uszkodzone z powodu niewystarczającej obróbki żywności, złej higieny jamy ustnej i braku leczenia. Teraz siekacze i korzeń są chore z powodu ogromnego wyboru żywności, przeważnie przetworzonej i słodkiej, pogwałcenia wszystkich możliwych zasad prawidłowego odżywiania i stylu życia. Ale stopień rozwoju nowoczesnej stomatologii ułatwia odpowiedź na pytanie: "Jak są leczone próchnicy?", Aby to rozpoznać najwcześniej i uzdrowić to w oszczędny sposób na jedną podróż do lekarza.

Próchnica lub dziury w zębach

Próchnica jest patologicznym procesem uszkodzenia tkanek zębów, co prowadzi do powstawania ubytków próchnicy. Podczas tego procesu twarde tkanki zęba są demineralizowane i zmiękczane. Niezależnie od jednego z czterech etapów choroby, następuje destrukcja, ale w pierwszym stadium choroba ulega ekspresji tylko w słabo zauważalnych uszkodzeniach szkliwa, bez bólu. Pierwszy etap przebiega niemal niezauważalnie dla osoby. Dlatego na tym etapie odpowiedź na pytanie o leczenie próchnicy jest prosta – za pomocą wybranych produktów higienicznych (pasta do zębów, szczotka itp.).

Pozostałe stadia zwiększają wrażliwość na ból w różnych czynnikach drażniących: temperatura chemiczna (kwaśna, słodka) (zimna, gorąca) i mechaniczna (żywność stała). W tym przypadku pojawiają się zakaźne wnęki o różnych rozmiarach i stopniach uszkodzenia.

Leczenie

Ogólnie rzecz biorąc, sposoby leczenia próchnicy obejmują usuwanie uszkodzonych obszarów przy dalszym napełnianiu uszkodzonego obszaru trwałym materiałem wypełniającym. Uszkodzony obszar jest zamknięty specjalną wykładziną lub okleiną.

Krótko o uszczelnieniach

Materiały wypełniające podzielone są na cementy różnych kompozycji, tworzyw sztucznych, kompozytów i amalgamatów. Bez napełnienia nie da się poradzić sobie z problemem, jak radzić sobie z próchnicą. Cement, choć bardzo tanie materiały, ale ma ograniczoną liczbę kolorów, to źle "przylega" do powierzchni zęba i jest dość delikatna. Tworzywa sztuczne i kompozyty szybko ulegają skasowaniu i zmieniają ich cienie. Amalgamaty, pomimo ich wyjątkowej wytrzymałości i wytrzymałości, mają nieprzyjemny metaliczny kolor i smack.

Współczesne kompozyty fotopolimerowe są wolne od wad wszystkich materiałów opisanych powyżej i mają ogromną liczbę zalet. Polimery doskonale łączą się, kleją się z powierzchnią zęba, są bardzo silne, ich cień jest stabilny przez wiele dziesięcioleci, są odporne na wymazanie. Ponadto, różnorodne kolory i odcienie tego materiału umożliwiają wybór idealnego dopasowania do naturalnego uśmiechu pacjenta. Polimer praktycznie odzyskuje usuniętą część zęba. Tak więc możliwe jest przywrócenie części lub utworzenie prawie całego zęba. Wygląd takiego dłuta lub korzeni nie różni się od oryginału i naturalnego. Ale inne materiały są nadal stosowane w stomatologii. Tak więc na przykład cementy raznomordnye są stosowane w praktyce dziecięcej, ponieważ mają niską toksyczność, a u dorosłych – jako podstawę wypełnień fotopolimerowych lub drobnych napraw. Tworzywa sztuczne – w celu wyeliminowania małych problemów z wtryskiem, zainstalowania tymczasowych uszczelnień lub jako materiałów pomocniczych.

Pomimo ogromnego wyboru materiałów do leczenia stomatologicznego, żaden z nich nie zastąpi naturalnych zębów. Tylko oni są idealnym rozwiązaniem stworzonym przez naturę dla człowieka. I bez leczenia próchnicy jest panaceum na to nieszczęście. W jaki sposób próchnica jest leczona przez mądrych ludzi? Jedynie zapobieganie zapalnym chorobom zakaźnym w jamie ustnej jest najprostszą, najbardziej skuteczną i słuszną decyzją.

Zapobieganie jako najpotężniejsza broń przeciwko chorobie

Prewencyjne utrzymanie próchnicy obejmuje wykluczenie czynników wywołujących tę chorobę oraz zwiększenie odporności tkanek na szkodliwe czynniki. Być może jest optymalne, aby rozpocząć opiekę i zapobieganie w okresie wewnątrzmacicznego rozwoju dziecka i nie kończyć się do bardzo starości. Pomimo uproszczenia wydarzeń, ich siła i skuteczność są ogromne.

Racjonalna dieta, pełne i zbilansowane pożywienie, zasady higieniczne i higieniczne, zdrowy styl życia – najlepszą odpowiedzią na głupie i bolesne "jak leczone są próchnica?". Jest to idealna broń w walce z większością dolegliwości, podobnie jak choroby stomatologiczne. Unikanie różnorodnych czynników prowokujących próchnicy (słodka i delikatna żywność, ciągłe zakłócenie naturalnego środowiska alkalicznego w jamie ustnej, spożycie zbyt gorących i zimnych potraw, stosowanie kłów jako otwieracz do butelek i snapper, itp.) Umożliwi wjazd do dentysty z medycznego i profilaktycznego.