569 Shares 8370 views

Krótki przegląd historii Fiat 127 Samochodem

Fiat 127, zdjęcie które zostały przedstawione poniżej, dostępne na rynku od ponad dwunastu lat. Został on zbudowany w oparciu o przestarzałą 850-mod z danego producenta. Nowością jest mały samochód, który został przedstawiony w kilku przykładach wykonania z ciała. Dobre parametry techniczne i możliwości maszyny w czasie stało się jednym z najbardziej poszukiwanych i popularnych w Europie.

Pierwsza generacja

Debiut instancja modelu zszedł z linii produkcyjnej w 1971 roku. Pierwsza generacja Fiat 127 zakończone czterocylindrowy silnik benzynowy, którego objętość 0,9 litra. Wyposażone samochody były przedni układ napędowy koła. Główną cechą zawiesiny nowość się unikalny wzór składa się z tylnej typu sprężyny płytkowej. Według opinii pierwszych właścicieli samochodu, jego najważniejszą cechą można nazwać dużą pojemność. Nie jest to zaskakujące, ponieważ 80 procent przestrzeni przeznaczonej dla Fiat 127 pasażerów i bagażu. Głównie ze względu na to 1972 model został nagrodzony jako najlepszych europejskich samochodów. W rezultacie, w ciągu najbliższych kilku lat, została uznana za jedną z najbardziej popularnych pojazdów na rynku Europy Zachodniej. Modele dostępne w dwóch wariantach nadwozia – z dwoma lub trzema drzwiami.

druga generacja

W 1977 roku został przedstawiony publiczności drugą generację Fiat 127. Dane aktualizowane samochody zostały nieznacznie zmodyfikowane. W szczególności wybór oferowane kupującym są dwie opcje powerplant. W obu przypadkach, silnik o pojemności jednego litra. W tym samym czasie, w zależności od konfiguracji jego moc może być 49 lub 69 KM. Założona przodu Typ tarczy hamulcowej, a tylny – bęben. To zmieniło się nieco i wygląd samochodu. Główną innowacją było pojawienie się nowego wariantu ciała z pięcioma drzwiami. We wszystkich innych trendów wzorniczych pozostały praktycznie niezmienione, z wyjątkiem drobnych przedmiotów.

trzecia generacja

Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku ujrzała światło modelu trzeciej generacji. Deweloperzy trochę przekształcone i odświeżony projekt samochodu. W szczególności, tylny i przedni Fiat 127. zostały zmienione należy zauważyć, że nie zostały zapożyczone wiele cech innych nowych produktów od firmy-producenta – modelu „Rytm”. Pod maską samochodu zamontowany był 1,3-litrowy agregat benzyna, zdolną do 74 „koni”. Niektóre zmiany zostały wprowadzone, a przedział pasażerski, który miał spełniać nowe trendy w branży motoryzacyjnej okresu. Model trzeciej generacji był produkowany w zakładach we Włoszech i fabrykach zlokalizowanych w innych krajach.

Koniec historii

W 1983 roku włoski producent zaprezentował swój nowy model Uno. Po tym, zarząd firmy postanowił zaprzestać produkcji Fiata 127. Jednakże, należy zauważyć, że w południowoamerykańskich roślin samochodów będzie niemal do połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ponadto aktywnie dostarczane na rynki różnych krajów (w tym w Europie) aż do 1987 roku.