812 Shares 6831 views

Jak wybrać skaner samochodowy do diagnozy: porady i opinie

Każdy nowoczesny samochód wyposażony jest w elektroniczną jednostkę sterującą, której zadaniem jest monitorowanie stanu każdego węzła w samochodzie w czasie rzeczywistym. Ten blok wykonuje również inne ważne funkcje. Dzięki ECU można uzyskać w odpowiednim czasie ważne informacje o odchyleniach węzła z normalnych parametrów.


Jeśli jednak elektronika otrzyma informacje z ECU tylko w formacie zrozumiałym dla niej, to aby odebrać te informacje, osoba musi ją przekształcić w zrozumiałą formę. Do tego służy skaner diagnostyczny samochodowy.

Rodzaje skanerów błędów pojazdów

Najlepszą opcją jest użycie specjalnych urządzeń zalecanych przez producenta samochodu. Rozwiązanie to zapewnia również użycie odpowiedniego oprogramowania.

Ale problem polega na tym, że takie systemy są dość kosztowne, a ponadto rzadko można je znaleźć na bezpłatnej sprzedaży. Taki skaner samochodowy do diagnostyki jest kupowany tylko przez autoryzowane punkty dealerskie lub certyfikowany przez SRT. Zwykli kierowcy zdobywają urządzenia prostsze, które mogą mieć różne funkcje i działać na różnych zasadach.

Kompleks diagnostyczny

Do profesjonalnej naprawy i konserwacji są odpowiednie kompleksy. To urządzenie jest komputerem z małym wyświetlaczem. To urządzenie posiada już wszystkie potrzebne oprogramowanie do pracy i przeprowadzania całego kompleksu diagnostyki. Specjalista może odczytać błędy, określić kluczowe wskaźniki i parametry wydajności, dostosować charakterystyki. Często taki skaner samochodowy ma kilka rodzajów kabli, które są kompatybilne z wieloma producentami samochodów.

Zalety i wady profesjonalnych rozwiązań

Takie kompleksy mają wiele zalet. To jest wolność od komputerów w miejscu pracy. Inną zaletą – prostym i intuicyjnym interfejsem, którego nie można powiedzieć o podobnych programach dla komputerów PC. Ponadto oprogramowanie posiada już wszystko, co może być potrzebne do pełnej diagnostyki. Jeszcze jedno – dla oprogramowania nie ma konieczności płacenia.

Profesjonalny skaner samochodowy ma trwałą i niezawodną obudowę, która jest trudna do uszkodzenia. Między innymi jest to uniwersalne rozwiązanie dzięki ogromnej liczbie kabli i adapterów.

Możliwości są bardzo szerokie, ale istnieje jedna ogromna wada – bardzo wysoka cena, która często jest zbyt kosztowna dla zwykłego właściciela samochodu. Kupuj te urządzenia tylko wtedy, gdy planuje się go używać zgodnie z przeznaczeniem – do naprawy.

Proste i niedrogie adaptery

Jeśli zadaniem jest przeprowadzanie regularnej diagnostyki samochodu, skomplikowane urządzenie nie jest wcale konieczne. Najlepszą opcją jest prosty adapter, który może być łatwo podłączony do gniazda diagnostycznego w samochodzie. Urządzenie transmituje dane do komputera, na którym oprogramowanie rozpozna informacje.

Ale aby wybrać i kupić taki adapter w celu wykonania skanera samochodowego w celu przeprowadzenia diagnostyki, należy zachować ostrożność. Czasami nie pasują do niektórych modeli. Ponadto rynek krajowy jest zalany podróbkami, w których brakuje większości niezbędnych funkcji. Wszystko, co można zrobić z fałszerstwem, to odczytywanie kodów błędów, ich zerowanie oraz uzyskanie najbardziej podstawowych informacji o samochodzie.

OBD2 skaner samochodowy z adapterem i komputerem PC: zalety i wady

Wśród zalet można zidentyfikować przystępną cenę, niewielki rozmiar, możliwość pracy z najbardziej wygodnym oprogramowaniem. Wśród niedociągnięć (i nie wiele z nich) jest potrzeba zakupu specjalnego oprogramowania. Często aplikacje są niedrogie. Ale nie musisz płacić za cały kompleks, ale na czas użytkowania.

Bezprzewodowe urządzenie

Szczególnym rodzajem jest bezprzewodowy skaner samochodowy. Urządzenia te są niezwykle wygodne w obsłudze, a ich cena jest tylko nieco wyższa niż w przypadku urządzeń przewodowych. Urządzenie może pracować zarówno przez Bluetooth, jak i przez Wi-Fi. To zależy od indywidualnych preferencji kierowcy. Popularne urządzenia Bluetooth. Są one używane zarówno przez zwykłych właścicieli samochodów, jak i profesjonalnych specjalistów ds. Napraw.

Ocena urządzeń diagnostycznych dla samochodu

Lista zawiera różne urządzenia. Są to proste adaptery i nowoczesne kompleksy. Każdy z nich wykonuje wszystkie zadania bardzo dobrze, mianowicie określa błędy i ich istotę, a także dostarcza informacji na temat absolutnie wszelkich parametrów i charakterystyk samochodu.

Popularne urządzenie

Wśród właścicieli samochodów najbardziej popularny był najprostszy i najtańszy skaner samochodowy Elm327. Urządzenie współpracuje z ECU wszystkich pojazdów krajowych. Lista ta obejmuje również samochody dostawcze z GAZ, a nawet nowe modele z AvtoVAZ. Ogłoszono również wsparcie dla off-roaderów UAZ "Patriot".

Są informacje, że ten sprzęt można dostosować do wielu zagranicznych samochodów, takich jak Toyota, Honda, Daewoo i inne. W tym celu należy uzyskać odpowiedni adapter. Cena tego produktu wynosi od 500 do 1000 rubli. Koszt zależy od cech projektowych i obecności zestawów adapterów.

Cechy konstrukcyjne Elm327

Urządzenia USB pojawiły się po raz pierwszy na rynku. Są one oparte na prostym konwerterze COM-USB. Główną wadą – zdolność do pracy tylko z zestawem programów dla komputera. Tylko niewielka część programów dla mobilnego systemu Android obsługuje taki skaner samochodowy. Ponadto możliwości są ograniczone przez długość kabla i duże wymiary samego urządzenia.

Skanery Bluetooth są najbardziej popularne. Są w małych i dużych obudowach z możliwością pracy z smartfonami i tabletami oraz komputerami PC, nawigatorami, a nawet magnetofonami. Te urządzenia są niewiarygodnie proste. Należy zauważyć takie bezprzewodowe rozwiązania za pomocą przycisku włączania / wyłączania. W większości przypadków zasilanie gniazda diagnostycznego jest stale dostarczane – urządzenie może powoli ustawić baterię. Jedyną wadą jest niemożność pracy takich skanerów z techniką Apple.

Skanery Wi-Fi są przeznaczone tylko do urządzeń na iOS. Mogą też współpracować z innymi platformami. Są one w różnych rozmiarach, a także mają większy zasięg. Wadą jest potrzeba specjalnego oprogramowania.

W zestawie – dysk z sterownikami do komputera. Jednak nie są dostępne żadne programy diagnostyczne. Wyszukiwanie i instalacja na komputerze lub smartfonie będzie musiała to zrobić samemu. Do najbardziej funkcjonalnych programów należą ScanMaster for PC i Torque Pro dla smartfonów.

Wadą jest niemożność pracy z takimi markami, jak Mazda, Nissan, BMW. Ponadto urządzenie to nie nadaje się do modeli ultra-nowoczesnych, ponieważ nie są obsługiwane protokoły przesyłania danych.

I wreszcie ten produkt niedawno pogorszył się. Dzisiaj przedstawiliśmy chiński AliExpress w szerokiej gamie tych skanerów samochodowych. Opinie od tych, którzy już tam je kupili – negatywne. Wiele fakeów.

Uruchom X-431

Jest to uniwersalne urządzenie diagnostyczne, które obsługuje większość marek samochodów, w tym modele europejskie, azjatyckie i amerykańskie. System jest zbudowany na otwartej platformie, drukarka jest wbudowana w urządzenie, a szeroki zestaw adapterów i oprogramowania umożliwia to urządzenie uniwersalne.

Skaner samochodowy Launch X-431 jest w stanie odczytywać i usuwać kody błędów, wyświetla aktualne parametry i charakterystyki samochodu, sprawdza wszystkie siłowniki, koduje jednostkę sterującą. Ponadto z tym można zresetować interwały serwisowe i wydrukować wyniki.

W przypadku wielu marek samochodów adapter może wykonywać zadania polegające na kodowaniu, adaptacji, synchronizacji immobilizera i komputera, kalibrowaniu zawieszenia pneumatycznego i wielu innych. Uruchomienie skanera samochodowego jest wyposażone w wygodny ekran dotykowy, a liczba elementów sterujących jest minimalna. Dostępna jest funkcja pomocy.

Rozwiązanie budżetowe dla profesjonalistów

Jeśli potrzebujesz kupić nie tylko skaner, ale uniwersalne urządzenie, ale z małym budżetem, możesz wybrać opcję Auto X-ray 5000 EZ 0BD. Wygląd jest podobny do multimetru.

Zestaw zawiera zestaw kabli i wiele złączy. Jest to uniwersalny skaner samochodowy, który może współpracować z wieloma modelami i markami samochodów. Urządzenie jest kompatybilne z ponad 80 złączami, w tym OBD I.

Dla urządzenia nie ma potrzeby zewnętrznego źródła zasilania, a baza danych o błędach jest po prostu ogromna. Dzięki temu urządzeniu właściciel nie musi szukać informacji w dowolnym miejscu. Urządzenie jest kompatybilne z magistralami CAN w najbardziej nowoczesnych samochodach. Cena decyzji to 10-15 tysięcy rubli, w zależności od wyposażenia.

Najlepszy skaner samochodowy

Większość tego, co jest dziś prezentowane na rynku, nie nadaje się do profesjonalnej diagnozy, co jest niedopuszczalne dla SRT. Ponadto, w przypadku niestandardowych złączy konieczne będzie wymyślenie "roweru". Specjaliści wolą Launch X431. To najlepsze urządzenie do rozwiązywania problemów związanych z naprawą i diagnostyką jakiegokolwiek samochodu.