617 Shares 7076 views

Powódź błotna w Soczi, Gruzji, Taba i Lars

Będąc zainteresowany wydarzeniami w kraju i na świecie, oglądając kanały wiadomości, często widzimy zdjęcia, filmy katastrof naturalnych spowodowanych przez lawiny. Katastrofy w świecie staje się coraz bardziej: Czy globalne ocieplenie do winy, być może, działalność człowieka, czy nasza planeta przechodzi sam pewnych „katastrofalne” okresów jego historii z innych powodów, ale skutki katastrof są zawsze takie same. Przerażeni ludzie, uchodźcy, utracone domy i posiadłości, zabite bydło i zniekształcone krajobrazy, jeszcze wczoraj wydawało bajkę, a dziś przypominają obraz filmów na temat apokalipsy. Ponieważ ten sam sposób powódź błotna, co można zrobić, aby uniknąć śmierci i zniszczenia, lub dokonać konsekwencje minimum katastrofy?


Jaka jest rolna w przyrodzie?

Słowo ma korzenie arabskie. Tłumaczenie oznacza „turbulentny przepływ”. Błotnista waga błoto, pędzi z wielką prędkością, siejąc śmierć, zmiecie wszystko na swojej drodze – budynki, krajobrazy, wraz ze wszystkimi ich mieszkańców, ze zwierząt na ludzi. Powódź błotna zawiera wiele twardych wtrąceń: Duże i małe kamienie, cząstki skalne, które, nawiasem mówiąc, może być większa niż połowa całkowitej masy. Wiele wsi w górach tam przez długi czas, mają długą historię, szczęśliwie unikając katastrofy naturalne, ale w naturze nie jest czymś niezwykłym, nadzwyczajnym (szybkie i długotrwałe opady, gwałtowne ocieplenie, w połączeniu z bardzo szybkim topnieniem śniegu, lodowiec w górach) – i Something Wicked This Way Comes. Uruchamia elementy szerzący zwykle krótkotrwały, przez kilka godzin, ale to jest więcej niż wystarczająco, aby spowodować nieodwracalne w ciągu kilku lat szkody dla przyrody i ludzi, jak, na przykład, został po 2013 błota przyszedł w Gruzji. Następnie, z powodu katastrofy został całkowicie sparaliżowała. Na tyle poważne obrażenia przyniósł także i powódź błotna w Tabie (będzie ona widoczna w momencie).

charakterystyka

Powódź błotna ma bardzo wysoką prędkość ruchu. waga błoto często pojawiają się nagle, nie pozwalając na tyle, aby podjąć środki operacyjne w celu ochrony ludzi i przyrodę. Powódź błotna zawierający hard rock prowadzi się z szybkością 2,4 do 6,4 metrów na sekundę. W wyniku znikania okolicę może podjąć zupełnie różne kontury: Kamienie w ciągu zaledwie kilku godzin wtrącać nowe koryta rzek i strumieni, warstwa gruzu i brudu obejmuje podatny Piemont zwykły wykorzystywane do upraw i pastwisk. Kwitnąca Dolina staje się martwa i niezdatne do zamieszkania i pracy. Powódź błotna może iść w kilku etapach, z każdą nową falą dalszego zwiększania rozmiaru katastrofy.

Jakie są przyczyny tego naturalnego zjawiska?

  1. Burzliwe i długotrwałe opady deszczu. Jeśli przypadku lokalnego „światowego potopu”, wyglądały dokładnie z malejącym z gór lawiny błotne, giną ludzie i budynki.
  2. Ostre ocieplenie, która ma charakter sezonowy, lub poza sezonem, co może spowodować topnienie śniegu i lodowców. Znajduje się pod lodowiec wsi jest zawsze podwyższone ryzyko.
  3. Na obszarach o dużym nastawienia w korycie można zwinąć znaczną część ziemi z zanieczyszczeń, a tym samym blokują cieku, wysłać go na inny, nieoczekiwany sposób, lawiny spustowych.

Co może służyć jako dodatkowe czynniki, wywołując katastrofę?

Korzenie dobrze wzmocnienie górnych warstw gleby, co zapobiega przesuwaniu się, nawet po wystawieniu na działanie deszczu lub przepływów ciężkich warunkach atmosferycznych, ponieważ bezmyślną wycinkę plantacji leśnych – jeden z głównych czynników zwiększających zagrożenie katastrofami naturalnymi tego rodzaju. Usiadł na temat przyczyn są podzielone na trzy grupy: w wyniku erozji i obsuwisko przełomu.

Gdzie są ogniska potencjalnie niebezpieczne?

Niebezpieczny w dłuższym okresie czasu może to być dowolna część górskiej rzeki, która gromadzi się łatwo przenoszone przez strumienie wody, gleby, skały. Może to być nacięcia lub koleiny, a także kieszenie rozproszone powódź błotna.

Klasyfikacja foci

Dziury – edukacja na stokach, minął rock, torf i inne powierzchnie, są one małe długości i głębokości, i nie stwarza zagrożenia, aż do potoku, co może prowadzić do przemieszczania się skał. Nacięcie – edukacja na podstawie osadów morenowych, wiąże się z ostrymi zmianami w elewacji. Są bardzo starożytne pochodzenie. Młode Nacięcia mogą wystąpić w wyniku ostatniej aktywności wulkanicznej, a w wyniku osunięcia się ziemi, lawiny błotne. Nacięcia większych dziur w głębi i zakresu. Rozproszone powódź błotna może wystąpić na stromych terenach górskich, gdzie skoncentrowanych wiele fragmentów skalnych, wietrzenie produktów. Taka powierzchnia znaczna mogą pojawić się w niedawnym trzęsieniu ziemi, aktywny proces tektoniczny. Powierzchnia tych rowków pokryte zmian patologicznych, w których produkty stopniowo gromadzą się zanieczyszczenia, które mogą w pewnych warunkach, łączą się w jeden kanał i obniżyć jego zasilania obiektów znajdujących się na zboczu.

Jak zapobiec lawiny?

Ponieważ jednym z głównych powodów, dla gromadzenia wody i gruzu przepływów jest utrata drzewostanów, problem może rozwiązać plantacje. Struktury hydrauliczne (rowy, wały, śledzenie) przekazywania potencjalnie niebezpieczne strumienie mogą również znaczny pozytywny. Montaż zapór na drodze niebezpiecznych rzek i potoków opóźnić część wsparcia ze stoku masy, która jest nieznacznie osłabić jego destrukcyjny potencjał. Wszelkie inne konstrukcje (doły, baseny, tamy) również zmniejszyć ryzyko katastrofy, ważne jest wzmocnienie linii brzegowej, aby zapobiec ich dodatkowe erozji, zwłaszcza jeśli znajduje się nad brzegiem budynku. Od upływ lawiny błotne często cierpi z nawierzchnią drogi, dla ochrony których wskazane jest, aby skonstruować tace (kamień lub żelbetowe) na drodze lub w jej ramach w obszarach wysokiego ryzyka.

Najsłynniejszym lawinami i ich skutków, udokumentowany nauka historyczna

  1. Od 17 do 18 sierpnia 1891 w Tyrolu w austriackim Alp pochodzą dużą powódź błotna: fali osiągnęły wysokość 18 m, ogromny teren pokryte grubą warstwą masy osadów.
  2. 01 marca 1938 hit Los Angeles, zabijając ponad 200 osób.
  3. 08 lipca 1921 Kanał trafić Alma-Ata (obecnie Alma-Ata), kilka fal przyniósł 3,5 miliona metrów kwadratowych w mieście. m twardego materiału.
  4. W 1970 roku doszło do wypadku w Peru, zabijając ponad 60.000 ludzi w wyniku działalności osadów i 800000 wysiedlono, utraciły własność, zostało bez dachu nad głową.

wypadki dzisiaj

  1. 24 stycznia 2013 przyszedł błota w Soczi. Został zatrzymany w wyniku terminowo i sprawnie przeprowadzić prace przy budowie umocnień administracji miasta.
  2. 08 maja 2014 na granicy Egiptu i Izraela w wyniku deszcze zalały kilka hoteli. Potem przyszła powódź błotna w Taba, ruszaj w drogę. Konsekwencje zostały wyeliminowane w ciągu tygodnia.
  3. Maj 17, 2014 przyszedł błota w Gruzji, w pobliżu osady Gveleti. Przepływ zablokowany Terek. odcinek drogi został zamknięty „Vladikavkaz-Lars” ukazał się bezpośrednie zagrożenie zalania kilku miejscowości. Kłopot minęło – woda „znaleziono” tymczasowy kanał, a jej poziom nie przekroczy niebezpieczny poziom. Kiedy zszedł błota w Lars, niezbędne środki zostały podjęte w czasie miejscowa ludność natychmiast ewakuowany do bezpiecznej strefy.