217 Shares 2060 views

Irukandji – meduzy tyran: opis, siedlisko i zagrożenie dla człowieka

Medusa przyciąga nas swoim nietypowym kształcie, nieco przypominający kosmitów z innego wszechświata. W części jest. Wszakże ich ojczyzną jest świat bardzo różni się od naszych – bez dna i bezgraniczny ocean. A patrząc na te kopulaste stworzeń nieświadomie zapominać, że wiele z nich stwarza realne zagrożenie dla ludzi.

Na przykład, Irukandji – meduzy, które mogą zabić człowieka tylko z kranu. I to pomimo faktu, że rzadko rośnie bardziej niż paznokieć na palcu wskazującym człowieka. Zgadzam się, że jest to bardzo niebezpieczny sąsiad w pływaniu. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, bo ta wiedza może uratować czyjeś życie.

Nowy gatunek meduzy

Na początku XX wieku, australijscy lekarze mają do czynienia z niezwykłym problemem. Zaczęto traktować tubylców często skarżą się na dziwny ból pieczenie i nudności. Sprawdzić pacjentów, lekarze doszli do przekonania, że winę za nieznaną toksyną zwierząt dostaje się do krwiobiegu przez skórę. To wywołało reakcję blizny na ciele dotkniętej. Oto tylko istota mogła je zostawić?

Nieco później, lekarze zorientowali się, że meduzy sprawcy, dotychczas nieznane nauce. Po pierwsze, aby znaleźć „winowajcę” obiecanego akademik Gyugo Fleker w 1952 roku. I rzeczywiście, wkrótce wprowadził świat do nowego rodzaju – Irukandji. Medusa, nawiasem mówiąc, został nazwany na cześć plemienia aborygenów australijskich, których członkowie zaapelował do lekarzy. Nazwa ta szybko złowionych na i nawet dzisiaj, społeczność naukowa używa.

siedlisko

Jeszcze pół wieku temu, ten gatunek meduzy można znaleźć tylko u wybrzeży Australii. Wynika to z faktu, że te małe zwierzęta nie tolerują zimną wodę, a więc nigdy nie skrzyżowanymi przypisanego im niszy. Jednak globalne ocieplenie przyniósł wiele zmian w siedzibie morskiego. Teraz niebezpieczne drapieżniki rozprzestrzeniły się znacznie dalej niż poprzednio. Doprowadziło to do tego, co pojawiło się wiele mitów na temat Irukandji. „Meduzy w Morzu Czerwonym kłuje ludzi” – takie nagłówki były pełne na forach turystycznych jeden raz. Ale prawdą jest, że do tej pory nie osiągnął jeszcze meduzy. Wszakże w rzeczywistości porusza się z prędkością 4 km / h, a po prostu nie może odpłynąć z rodzimych brzegów, bez uzyskiwania w zimnych nurtach oceanu.

wygląd

Irukandji – meduzy, których ujawnienie należy rozpocząć od jego wielkości. Rzeczywiście, na tle swoich towarzyszy jest głównie przydzielane małe rozmiary. Zatem, średnica kopuły meduzy zakresach od 1,5 do 2,5 cm. Tylko rzadko starsze osoby mogą dorastać do 3 cm szerokości.

Ponadto, wszystkie Irukandji cztery macki. Jednak ich długość może osiągać imponujące rozmiary. Na przykład, naukowcy odkryli, meduzy, którego macki były ponad metr długości. Jednak te olbrzymy – to rzadkość.

Mimo to, nawet krótkie „nogi” Irukandji stanie zadając śmiertelną ranę do wroga. A wszystko dlatego, że znajdują się komórki kłujący, które zawierają najważniejszą broń meduzy – paraliżuje toksyn. Na przykład: zmorą tej morskiej bestii jest 100 razy silniejsze niż jad kobry.

Nawyki niebezpieczne morza mieszka

Irukandji – meduzy, przyzwyczajeni prowadzić spokojne życie. Większość dnia spędza dryfuje na prądy morskie. To pomaga jej zachować swoje siły, którą później niech w trawieniu pokarmu. Żywi się wyłącznie na planktonu, jak pozostali mieszkańcy oceanu to jest po prostu zbyt trudne.

Warto zauważyć, że meduzy mają zaczątki oka. To pomaga mu orientować się w przestrzeni i może niejasno rozróżnić otaczających przedmiotów (wzrok meduzy wciąż słabo poznane, a zatem sądzić go jedynie hipotetycznie). Jednak umiejętność dostrzegania jasnych i ciemnych obszarów oceanu – istotną funkcję. Rzeczywiście, dzięki tej meduzy mogą pozostać na optymalnej głębokości dla niej.

Śmiały eksperymentator Dzhek Stodoły

Przez długi czas, ukąszenie zwierzęcia pozostały nieodkryte ponieważ naukowcy po prostu boi Irukandji. Meduza była białą plamą w świecie nauki, dopóki nie przejmie dr Dzhek Barns. To właśnie on w 1964 roku przeprowadził śmiały eksperyment, odkrył prawdę o skutkach toksyny.

Barnes pozwolił sam żądła meduzy. Pomimo straszliwego bólu, on konsekwentnie opisuje wszystkie doznania odbierane po ukąszeniu. Z tego powodu lekarze wreszcie dowiedział prędkość trucizny przenoszony przez krew i jak dokładnie to przejawia się w ciele ofiary.

Objawy ukąszenia

Kontakt z toksyny w ludzkiej krwi prowadzi do pobudzenia układu nerwowego. Pierwszym krokiem zaczyna boleć Irukandji działki dotknięte. Wtedy mogą wystąpić bóle głowy, nudności, skurcze mięśni i ostre pieczenie w okolicy lędźwiowej. Jeśli trucizna nie tłumić, możliwe jest nadciśnienie, wymioty, a nawet obrzęk płuc.

To właśnie z powodu takich konsekwencji jest niebezpieczne Irukandji. Meduza (zdjęcie jest w artykule) zachodzi obawa przez wielu turystów. Na plażach Australii ustawić plakaty z jej opisem. Konieczne jest, aby wiedzieć, resztę swego wroga w twarz i unikać kontaktu z nim. Po tym wszystkim, istnieje kilka przypadków, w których ta morskie zwierzę zgryz doprowadziły do śmierci człowieka.