800 Shares 8574 views

Jaki jest cel działalności produkcyjnej przedszkolaków?

Każdy wie, że główna działalność dzieci w wieku przedszkolnym to gra. Ale poza tym jest też produktywny. Co to jest? Oznacza to, że w wyniku lekcji dziecko tworzy gotowy produkt. Organizacja działalności produkcyjnej dzieci w wieku przedszkolnym jest zadaniem każdego wychowawcy. Angażując się w to, dziecko socjalizuje się, rozwija powściągliwość, chęć doprowadzenia sprawy do końca, umiejętności grafiki. Wiele badań wykazało, że jest to najważniejsza aktywność dzieci w starszych grupach przedszkolnych, dzięki któremu edukatorzy tworzą korzystne warunki, w tym przyszłych nauczycieli, którzy zajmują się dzieckiem w niższych klasach. Faktem jest, że produktywna działalność przedszkolaków połączona z grą przygotowuje psychikę dziecka do szkoły.


Jakie są działania produkcyjne?

Właśnie nazywa się lekcjami, w wyniku czego dziecko utworzy dany produkt o wskazanych cechach. Które z nich są działalnością produkcyjną:

 • Modelowanie figuryn i zastosowań z plasteliny i glinki;
 • Montaż ciekawego projektu we wszystkie możliwe sposoby;
 • Produkcja rzemiosła z różnych materiałów (papieru, kartonu, perełek, liści i innych);
 • Złożone zawody z makietami;
 • Tworzenie obrazów farbami, ołówkami, kredą;
 • Wykonywanie appliques i mozaiki.

Wszystkie rodzaje działalności produkcyjnej są ważne dla rozwoju dzieci. Preschoolers muszą być zainteresowani, aby uzyskać niezbędny wynik, ale to już jest praca nauczycieli. We wszystkich instytucjach mających na celu wychowanie małych dzieci, te działania są uwzględnione. Rodzice powinni wiedzieć, na czym polega produktywna działalność przedszkolaka, dlaczego tak ważne. Jeśli jesteś w domu z dzieckiem sam lub wolisz nie zabrać go do przedszkola, ta publikacja będzie dla Ciebie przydatna.

Potrzeba działań produkcyjnych

Celem zajęć jest kompleksowy rozwój i wychowanie dziecka w wieku przedszkolnym. Dzieci rozwijają się multilateralnie, dlatego ważne jest włączenie wszystkich rodzajów aktywności produkcyjnej dzieci w wieku przedszkolnym w klasie, nie koncentrując się wyłącznie na rysowaniu lub modelowaniu. Zajęcia powinny odbywać się w formie zabawy, a nie "spod kijów", dziecko powinno zdawać sobie sprawę, że to zabawne, a poza tym będzie dumny pod koniec pracy z produktem. Jednocześnie będzie stopniowo uczyć się, jak należy słuchać uważnie nauczyciela i zrobić wszystko, co jest konieczne do uzyskania wyniku.

Na całym świecie eksperci zbadali produktywną aktywność przedszkolaków i doszli do wniosku, że mogą rozwijać następujące cechy u dzieci:

 1. Dobra twórcza wyobraźnia, mechanizm myślenia, czyli zdolność myśleć logicznie, porównywać, analizować i syntetyzować.
 2. Celowość, wytrwałość i wytrwałość.
 3. Dobre zdolności umysłowe, ponieważ produktywna działalność przedszkolaków to działania kognitywne.
 4. Duże umiejętności ruchowe palców i mięśni dłoni.
 5. Metody produktywnej aktywności dzieci przedszkolnych mają na celu przekazanie dzieci potrzebom niezależnej pracy.
 6. Ciekawość, dociekliwość i inicjatywa.

Inne zajęcia mają pozytywny wpływ na dyscyplinę dzieci, nauczyciele zauważyli dobre relacje produkcyjne z edukacją sensoryczną. Oznacza to, że dziecko ma dobry pomysł na ten temat, musi wiedzieć, jak wygląda, jego kolor, jego użycie, jego rozmiar i położenie w przestrzeni kosmicznej.

W trakcie ćwiczeń manifestują się wszystkie cechy, a zwłaszcza zdolności umysłowe i fizyczne dziecka, a nauczyciele wiedzą dokładnie, z kim dziecko i co muszą zrobić więcej, dają dobre rady rodzicom.

Produktywna twórczość dzieci przedszkolnych daje praktykę i umiejętności, które będą potrzebne do dalszego kształcenia i pracy. Na przykład, aby utworzyć aplikację wymaga trochę wysiłku, warto pomyśleć o umieszczaniu przedmiotów, odpowiednio umieścić je, a to wymaga twórczych działań. W trakcie zajęć dzieci zdobywają doświadczenie niezależnej pracy.

Zintegrowane podejście jest realizowane w działalności produkcyjnej dzieci w wieku przedszkolnym. Ponadto dzieci są w stanie całkowicie zrelaksować się, a to pozbawia obawy przed społeczeństwem. Dzieci, niezależnie od produktu tworzącego produkt, mogą realizować swoje pomysły na temat konkretnego przedmiotu w modelu, otrzymują materialną realizację wyimaginowanego projektu.

Kierunki

Zaproponuj zapoznanie się z bardziej efektywną działalnością, aby mieć dokładny obraz.

 1. Samopoznanie różnych przedmiotów, które nadają się do gier, czynności poznawczych i badawczych.
 2. Produkcja przedmiotów, które wypełnią galerie sztuki instytucji przedszkolnej.
 3. Umiejętność tworzenia układów.
 4. Rejestracja własnej książki grupy, która będzie zawierała rysunki, historie dzieci, ich kroniki. Możesz też stworzyć pamiętnik natury, a dzieci będą ozdobić obrazami, zielnikami.
 5. Wykonywanie dekoracji i dekoracji na wakacje. Na przykład wianki, plakaty, plakaty, ozdoby choinkowe.
 6. Stworzenie zaproszeń na wakacje dla rodziców, kart okolicznościowych dla nich, upominków, które zostaną rozłożone pod koniec pokazu.
 7. Rozwój ściennej gazety grupy.
 8. Opracowanie historii przez całą grupę. Możesz dywersyfikować klasy, tworząc historię lub historię za każdym razem, aby każde słowo zaczęło się od pojedynczej litery. By the way, jest to bardzo dobra działalność na rzecz rozwoju ustnej kreatywności, logiki, pomocy w nauczaniu czytania i pisania.
 9. Utwórz własne wykonanie. Dla niego można przygotować własny scenariusz, a dzieci powinny pomóc. Ponadto zbiorowo tworzone są elementy kostiumów.

Dlaczego to wszystko jest konieczne? Faktem jest, że rozwój działalności produkcyjnej przedszkolaków jest nie tylko interesujący, ale i bardzo użyteczny.

Wyniki lekcji

Dla dzieci konieczne jest stworzenie systemu zajęć. Jeśli nauczyciel prawidłowo rozprowadza działalność produkcyjną, a wszystkie jej typy będą zaangażowane, wynik będzie następował:

 • Dzieci będą rozwijane twórczo;
 • Grupa będzie miała doskonałą sytuację psychologiczną;
 • Dzieci przedszkolne są dobrze przygotowane do szkoły.

Najczęściej działalność produkcyjna łączy w sobie kilka obszarów: kreatywność, socjalizacja, poznanie, praca, komunikacja i bezpieczeństwo dzieci w wieku przedszkolnym. Artystyczna i produktywna aktywność i kreatywność pozwalają rozwinąć mowę dziecka. W tym wieku jest wiele problemów, jest niedobór (słaby słownictwo), monosylabiczny, składa się tylko z prostych zdań, a słowa są dalekie od pięknego, literackiego. Na przykład: "cho" zamiast "co", "piękny kwiat", zamiast "lubię ten kwiat, ponieważ …", ale zamiast "nie chcę tego, bo …" słyszysz i "zostaw mnie sam ", I inne wyrażenia. Dzieci muszą być uczone mówić pięknie, wyjaśniać swoje preferencje bardziej w pełni i jakościowo.

Ponadto dzieci otrzymują wychowanie moralne, wzmacniają wiedzę zdobytą w procesie uczenia się, rozwijają niezbędne cechy charakteru:

 • Działalność;
 • Niezależność;
 • Obserwacja;
 • Celowość;
 • Cierpliwość;
 • Pragnienie przeprowadzenia końca;
 • Umiejętność "układania na półkach" otrzymanych informacji i ich asymilacji.

Działalność produkcyjna poprawia kondycję fizyczną dzieci. Stają się bardziej wesoły, nastrój poprawia się, ogólny ton rośnie, postać staje się bardziej zrelaksowana i aktywna. Po zajęciach i na nich dziecko jest aktywne. Ważne jest, aby natychmiast poprawnie kształtować swoją postawę, chód, pozycję ciała, ponieważ wszystkie te cechy będą przydatne w przyszłości dla małego człowieka. Wydajna aktywność pozwala koordynować ruchy, "wyregulować" aparat przedsionkowy i wzmocnić mięśnie.

Teraz proponujemy zapoznanie się z głównymi rodzajami działalności produkcyjnej. I jednocześnie zauważamy cechy każdego z nich.

Wydajna działalność przedszkolaków: rysunek

Szczególnie silnie dzieci uwielbiają narysować. Tutaj mają – przestrzeń do wyobraźni, wszystko jest na papierze: bohaterowie bajki, przestrzeń, las, osobne obiekty, wzory, szkice, doświadczone w życiu – tutaj dziecko w pełni zdaje sobie sprawę z jego myśli. Rysunek, dzieci po raz kolejny doświadczają emocji doświadczonych, otwierają swoje myśli. Zwykle zadanie rysowania jest podawane na niezależnych tematach, tzn. Każdemu decyduje co, jak i jaki kolor przedstawiać. Zgodnie z rysunkami można ocenić charakter dziecka i poznać jego obawy, które zachowuje w sobie. Czasami warto odwiedzić psychologa, aby mógł rozwiązać problem dziecka, poprawić ideę otaczającego świata.

Sztuk Pięknych

Konieczne jest angażowanie się w tę działalność wspólnie, narysuj jeden temat. Dzieło sztuki pozwala zaszczepić dzieci poczucie piękna, estetyczny pomysł na świat, poszczególne przedmioty. Rozwój działalności produkcyjnej dzieci w wieku przedszkolnym jest bezcenny, ponieważ klasy uczą się widzieć piękno we wszystkim wokół nich, a to tylko harmonijna, rozwinięta i inteligentna osoba. Dzieci mają poczucie estetyki, zmieniają stosunek do każdego błędu, ostrza trawy, słusznie jest powiedzieć, co narysować i jak. Na przykład: "spójrz na długie anteny tego błędu, bez nich nie można żyć, więc pamiętaj, aby narysować". Cóż, po tym, możesz wyrwać te chrząszcze z chrząszczem, chwytając go w trawę? Dziecko uczy wszystko we wszystkim, tylko dobre, jego zachowanie zmienia się na lepsze, przekonania są tworzone.

Grettage (tsap-scratches)

Musisz zabrać tekturę (białą), odcień ją kredką woskową, a następnie użyj gąbki do nakładania grubej warstwy czarnego gwaszka, a najlepiej tuszy, ponieważ gąbki, nawet wysuszone, dotkną dziecka palców i jego ubrań. Następnie dzieci otrzymują pióra lub inne przedmioty ostrymi, ale bezpiecznymi końcówkami i muszą zarysować obraz na wynikowym materiale. W rezultacie otrzymasz wzór lub jakiś obiekt utworzony z cienkich wielobarwnych pasków na czarnym tle. Wesela dzieci nie będzie granicą!

Formowanie i aplikacja

Specyfika modelowania polega na tym, że dziecko może tworzyć trójwymiarowy obraz maszyn, zwierząt, owoców i innych ulubionych przedmiotów. Tematy są bardzo zróżnicowane. Modelowanie ma doskonały wpływ na doskonałe umiejętności motoryczne, tworzy wyobraźnię i poczucie przestrzeni, mimo wszystko, po wytworzeniu przedmiotów, które mogą być umieszczone dalej lub bliżej siebie, zaspokaja potrzeby dzieci w zakresie wiedzy i kreatywności.

Podczas tworzenia aplikacji dzieci uczą się samo cięcia przedmiotów, umieszczania ich we właściwych miejscach, przyklejania przedmiotów i elementów na papierze. Tutaj ponownie, rozwój ruchliwości palca, koordynacja jest zaangażowana. Aby utworzyć aplikację, musisz pomyśleć ciężko, pomyśleć twórczo, ponieważ w szczegółach rzadko są to całość i wyraźne obiekty, więc trzeba je odpowiednio porównywać. Ponadto przedszkolak zapoznaje się z matematyką, badając proste figury geometryczne. Rozwija się również idea umieszczania przedmiotów w kosmosie (w narożniku, w środku, po prawej lub po lewej stronie) oraz wymiarów części (duży trójkąt lub mały).

Możesz zrobić mozaiki nie tylko z kawałków papieru, ale także z brył. Jest to również zabawne, nie mniej przydatne do rozwoju.

Projektowanie

Jest to jedna z najbardziej ulubionych działań produkcyjnych dzieci w wieku przedszkolnym. Kto nie lubi projektantów Lego? Specyfika klas polega na tym, że dzieci powinny prawidłowo zbierać przedmiot, znaleźć potrzebne informacje i je przymocować. Projekt rozwija orientację przestrzenną, umiejętności motoryczne, myślenie twórcze i logiczne, percepcję estetyczną – dziecko lubi lub nie lubi jego twórczości. Ponadto dziecko zapoznało się z szczegółami (kolor, waga, materiał, z którego są wykonane, kształt). Dziecko staje się świadomym form architektonicznych w tomie, rozwija swój własny smak, opinię.

Możesz zaprojektować nie tylko z gotowych części, ale również z papieru, pudełek, kamieni, muszli, piasku, dzieci uczą się rozpoznawać szczegóły, łączyć je, syntezować.

Powstanie działalności produkcyjnej przedszkolaka

Konieczne jest prawidłowe opracowanie programu zajęć. Dzieciom nie da się tego samego dnia. Jeśli dziecko lubi rysować, ale nie chce projektować lub formować, trzeba go zainteresować. Poproś, aby zbudować lub oślepić dom, a gdy będzie gotowy, niech mu opowie o nim, gdzie stoi, gdzie lubi chodzić.

Porozmawiaj o gotowych produktach, niezależnie od tego, czy jest rysunkiem czy aplikacją, potrzebujesz. W tym czasie powstaje mowa, słownictwo jest uzupełniane. Na przykład dziecko pociągnęło kotka. Pozwól mu przydać się pseudonimowi, opowiedzieć o jego charakterze, preferencjach w żywności i grach – to jest kreatywne myślenie.

Działalność produkcyjna jest konieczna nie tylko dla dzieci w wieku przedszkolnym, ale także dla uczniów z niższych klas. W wielu szkołach powstały ośrodki kreatywności dzieci, które są bardzo pomocne w nauczaniu.