760 Shares 6611 views

Heterochromia – co to jest? Heterochromia u ludzi

Jednym z zewnętrznych cech, które odróżniają jednego od drugiego, jest kolor oczu, albo raczej ich tęczówki. Jest uważany za najbardziej powszechne brązowy kolor oczu, najrzadsze – zielony. Ale istnieje inny rarytas – to ludzie o innym kolorze oczu. Zjawisko to nazywane jest heterochromia, ale okaże się nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Heterochromia – co to jest? Jakie są jej przyczyny? Wszystko to dowiesz się z tego artykułu.

Co jest heterochromia?

Heterochromia – co to jest? Z tego zjawiska u ludzi można zaobserwować różne pigmentacji tęczówki oczu. Nie jest tajemnicą, że kolor tęczówki zależy od obecności i dystrybucji jego pigmentu zwanego melaniną,. Jeśli substancja z nadmiarem lub brakiem może powodować inny kolor oczu. Heterochromia obserwuje się tylko u około 1% populacji.

przyczyny

Heterochromia – co to jest, wiesz, teraz chodzi z przyczyn tego zjawiska. W większości przypadków jest to dziedziczne, gdyż może to wywołać choroby, urazów lub zespoły. Kolor oczu może zmienić czasami później jakiś uraz lub chorobę.

Tak więc uważamy, możliwe przyczyny zmian Kolor oczu:

 • zespół waardenburga.
 • Nerwiakowłókniakowatość.
 • Łagodny stan zapalny, który dotyczy tylko jednego oka.
 • Uraz.
 • Jaskra lub leki, które są stosowane w jej leczenia.
 • Ciało obce w oku.
 • Dziedziczne (rodzinna) heterochromia.
 • Krwotok (zaczerwienienie).

Kim jest?

Heterochromia – co to jest choroba lub rzadka cecha organizmu? Jakość tego zjawiska nie ma wpływu, ponieważ dana osoba jest w stanie dostrzec, a także zobaczyć różne kształty i kolory, a także ludzi z tego samego koloru oczu.

Statystyki wykazały, że inny kolor tęczówki dla większości typowych dla kobiet niż dla mężczyzn. Niestety, dowody naukowe wskazujące na związek pomiędzy płcią i heterochromii, no.

Najczęstszym jest centralny heterochromia u ludzi, gdy zmiana koloru tęczówki pojawia się w kierunku centrum.

W rzadkich przypadkach, heterochromia pojawia się w wyniku rozwoju procesów patologicznych w organizmie człowieka. W takim przypadku, funkcja ta jest uważana za symptom leczony oraz jego przyczyn, oczywiście, po dokładnego rozpoznania.

gatunek

W zależności od przyczyn heterochromii, jest ona podzielona na trzy główne rodzaje: proste, skomplikowane i mechanicznych. Rozważmy je bardziej szczegółowo.

prosty

Jest to najprostsza wersja tego zjawiska. W tym przypadku osoba ma inne problemy oczne lub układowe. W takim przypadku inny kolor tęczówki obserwuje się u ludzi od jego urodzenia, a to w żaden sposób nie wpływa na jego zdrowie. Jednakże, jest to rzadkie zjawisko. Może to spowodować osłabienie nerwu współczulnego szyjnego. U niektórych pacjentów odnotowano więcej zmian – przemieszczenie gałki ocznej, odbarwienia skóry, skurcz źrenicy i opadaniem powiek. Czasami słabość sympatyczny nerwów może prowadzić do zmniejszenia lub nawet zaprzestania pocenie się na jednej stronie, co wskazuje na rozwój objawów Horner.

skomplikowany

Gatunek ten jest wynikiem zespołu Fuchs, stan patologiczny przejawia rozwój przewlekłych zmianach naczyniowych oka. Ta choroba może rozwijać u młodych ludzi, w większości przypadków tylko jedno oko jest naruszona. Rozpoznanie choroby praktycznie niemożliwe. Co do zasady, syndrom Fuchs towarzyszą następujące objawy:

 • Pogorszenie wzroku.
 • Zmętnienie soczewki.
 • irys Duchenne'a.
 • Mała biała postać pływających.
 • Stopniowy spadek wizji.

nabyty

Ta postać może być wyzwalany przez uszkodzenia oczu, uszkodzenia mechaniczne, formacje nowotworowych zmian zapalnych. Takich jak ludzie heterochromia (zdjęcie poniżej) może rozwijać vledstvie wykorzystania niektórych preparatach leczniczych.

Heterochromia oko – Formularz

Jak wspomniano powyżej, zjawisko to może być albo odziedziczone lub nabyte. Skupiając się na tej informacji, stopień zabarwienia można podzielić na trzy główne formy – pełny, sektorowym i środkowej heterochromii u ludzi.

całkowity

W tym przypadku, irys obu oczu są pomalowane w zupełnie innym kolorze, innymi słowy, człowiek jest obdarzony oczy zupełnie inny kolor, a kolor tęczówki ma różne odcienie. Najbardziej znany jest kompletna heterochromia w którym jedno oko jest niebieskie, z drugiej – piwne.

częściowe heterochromia

W tej formie jednego oka malowane dwa bardzo różne kolory. Ta odmiana ma ciasto nazwa heterochromia. W obszarze tęczówki może liczyć wiele odcieni. Na przykład, na Carey tęczówki ściera obecny szary lub plama. Jest to miejsce wskazuje, że gdy dziecko po urodzeniu zaczęła nabierać kształtu i wreszcie ustawia kolor oczu, organizm nie ma wystarczającej ilości pigmentu melaniny, powodując tęczówki po prostu nie pomalowane aż do końca.

Częściowa heterochromia u dzieci ze względu na fakt, że wszystkie dzieci po urodzeniu, oczy koloru szaro-niebieskiego, które następnie mają tendencję do zmiany ich koloru. Powstawanie leszczyny lub ciemniejszy oka następuje później, co więcej, jest możliwe tylko w jednym oku.

Centralny heterochromia

Możemy powiedzieć z przekonaniem, że to jest najbardziej rozpowszechnioną formą tego zjawiska. W większości przypadków ludzie nie są nawet świadomi, że mają heterochromia, i po prostu dumny z niezwykłym kolorem oczu.

Warto również zauważyć, że centralny heterochromia wygląda całkiem elegancko. A jeśli powiedzieć, że oczy są zwierciadłem duszy, osoby z tego rodzaju, mówią tomów. Ta forma heterochromia nie powoduje dyskomfortu, ale nadal powinien odwiedzić okulistę.

Zalecenia i leczenie

Jeśli zauważysz u siebie lub w zmianie swojego dziecka w kolorze jednego lub obu oczu naraz, to wskazane jest, aby skonsultować się z lekarzem. Aby upewnić się, że zmiany te nie są objawem poważnej choroby lub problem medyczny, będzie to wymagało starannego badania oka.

Niektóre zespoły i warunki związane z heterochromia, na przykład, jaskry barwnikowej, może pokazać tylko poprzez staranne badania.

Pełne badanie pomoże wyeliminować wiele przyczyn heterochromii. W przypadku braku wielu frustracji, nie mogą być wymagane dalsze badania. Jednakże, po wykryciu związane dolegliwoĹ pacjenta, w zależności od diagnozy, leczenia przypisany.

To może być chirurgia laserowa, leczenie steroidami, obiektyw kontrastowanie przydzielane zabiegu witrektomii. Wybór metody jest bezpośrednio podłączony do przyczyn choroby.

Należy również pamiętać, że kolor tęczówki w obu oczach z wrodzonym heterochromii nigdy nie będzie taka sama. Jeśli zjawisko to nabył charakter, przywrócenie koloru tęczówki jest całkiem realne. Zwłaszcza, że skały przypadkach wchodzących w oczach obcych ciał.