117 Shares 3684 views

Norma hemoglobiny we krwi musisz o tym wiedzieć

Na temat roli hemoglobiny w składzie krwi osoby mówi dużo. Ale najważniejsze jest to, że w swej istocie, to transport tlenu do wszystkich narządów ciała, zapewniając tym samym niezbędnego poziomu metabolizmu.


Norma hemoglobiny we krwi – dwuznaczna postać, która zależy nie tylko od płci osobnika, ale również od jego wieku, a także na środowisko. W medycynie istnieje gradacja wskaźnika hemoglobiny: hemoglobiny u mężczyzn, kobiet, dzieci. Mężczyzn zestaw najwyższy przedziale od 130 g / l do 170 g / l. Do ciała kobiety, ta ilość może wynosić co najmniej 120 g / l i co najwyżej 160 g / l. Ta ogólna wydajność. Ale interpretacja wyników lekarz nie wystarczy znać tylko płeć pacjenta.

Szczególną pozycję

Interpretacja wyników analizy nie zależy tylko od płci pacjenta. Norma hemoglobiny w niektórych grupach pacjentów, zmienia się w zależności od właściwości fizjologicznych i wieku.

Norma hemoglobiny podczas rodzenia. We wszystkich trzech trymestrze ciąży, lekarze monitorują tę metrykę we krwi kobiet w ciąży. W tym przypadku jest zmniejszona o 10 jednostkach stanowiących zakresie od 110 g / l do 150 g / l.

Normalne stężenie hemoglobiny u osób mieszkających w dużych wysokościach, poddany wysokim obciążeniom fizycznym i zmian ciśnienia, również podlega zmianom i jest od 150 do 170 g / l. Ta znacząca redukcja jest miarą zakresie potencjalnych chorób i powinny być monitorowane przez lekarza.

Specjalna kontrola lekarzy jest hemoglobina u dzieci. Norma różni się w zależności od wieku dziecka, a odchylenie od niej może oznaczać naruszenie rozwoju fizycznego lub psychicznego. Najbliżej standardowych zasad „dorosłych” jest poziom tego wskaźnika we krwi młodzieży w wieku od szesnastu do osiemnastu lat. Jednak noworodków hemoglobiny różnią się znacznie, co w zakresie od 145 g / l do 225 g / l. W pierwszym tygodniu życia dziecka, charakteryzuje się spadkiem jego poziomu za pomocą 10 jednostek do końca drugiego tygodnia mieści się w ramach 125 g / l, 205 g / l.

Przez cały rok, rodzice i lekarze są zobowiązani do przestrzegania dynamikę hemoglobiny u dzieci. Wskaźnik dla tej zmiany czasu w sposób następujący: najpierw miesięcy – 100 g / l / -180 g / l, a druga miesięcy – 90 g / l do 140 g / l, w okresie od trzech do sześciu miesięcy, – od 95 g / l do 135 g / l, a druga połowa w pierwszym roku życia, znamienny tym, wskaźniki od 100 g / l do 140 g / l. W kolejnych okresach, wartość hemoglobiny stopniowo wyrównane zgodnie z „dorosłego”, charakterystyczne dla miejsca zamieszkania.

Odchylenie od normy.

Norma hemoglobiny we krwi – wskaźnik z fizycznego pacjenta, tak że odchylenia od niej w kierunku zmniejszania lub zwiększania dowody występowania poważnych chorób.

Obniżenie poziomu hemoglobiny, charakteryzujących się obecnością anemii oraz znacznej utraty krwi. Oba przypadki wymagają interwencji medycznej z inspekcyjną. Należy pamiętać, że zmniejszenie poziomu hemoglobiny u kobiet może wystąpić, gdy ciężki okres, a tym samym Analiza wyników uzyskanych w tym okresie, jest uninformative. Ponadto, szczególną uwagę należy obniżone stężenie hemoglobiny u noworodków. Co do zasady, to sugeruje problemy rozwojowe płodu i wymaga pełnego badania noworodków i późniejszego ciągłego monitorowania.

Ale również zwiększone stawki hemoglobiny nie jest pozytywnym czynnikiem dla funkcjonowania organizmu. Zwykle oznacza to, że pacjent jest narażony na nadmierny stres fizyczny, nadmierna ilość żelaza, albo stanowią ważny choroby narządów (na przykład, niewydolność serca lub choroby jelit). Dlatego też, w przypadku podwyższenia wskaźnika hemoglobiny wymaga również przeprowadzenia pełnego badania organizmu.