644 Shares 4551 views

Formacja osoby w wieku kryzysowej

Wiek kryzysy – kluczowy etap w życiu człowieka, w trakcie którego może zmienić cele, wartości, a nawet świata. W każdym takim okresie, możemy zapomnieć o przeszłości i zyskać nowych właściwości i cech.

Pierwszy kryzys przychodzi w młodym wieku, kiedy mały człowiek wznosi się na nogi i wykonuje pierwszy krok. Teraz już nie jest związany z matką, staje się odrębną osobą, cały świat otwiera się przed nim. W roku, w którym dziecko wciąż nie może pojąć ogrom zmian, które wystąpiły do niego. Ale większość z nich nie będzie takie samo.

Kolejnym trudne okres przejściowy konieczne 3 latach. Kluczowe słowa tego życia jest okrzyk: „ja sam”. Jest to ważny etap, w którym formacja osoby dzieckiem do następnego poziomu. Dziecko chce być niezależny, że jest świadomy siebie jako odrębnej osoby i jest gotowa do obrony swoich granic.

Przed dzieci szkolne żyć kolejny kryzys, który nie płynie tak szybko. W wieku siedmiu lat dziecko zrozumie, że nie jest już dzieckiem, zabawki są stopniowo zaczynają zanikać w tle, najważniejszą rzeczą staje się badanie.

Ale najbardziej stresujące dla rodziców okresie wiekowej rozpoczyna się około 13 lat. Tak, jest to wiek przejścia, kiedy zbuntowany nastolatek obraca do góry nogami wszystkie standardowe wartości życia.

Powstawanie osobie nastolatek podejmuje trudne i często bolesne. Wczorajszy dziecko jest gotowe do rozważenia się w pełni dorosły, ale wciąż nie może być.

Dodatkowymi czynnikami, które wpływają na tworzenie się osobowości w tym wieku – to szybki wzrost, dojrzewanie i hormonalne przepięciami. Wszystko to nie pozostawia szansę rodzicom spokojne życie.

Nastolatki często nie rozumieją, co się z nimi dzieje, są one pełne sprzecznych emocji, pragnień, ich nastrój zmienił się natychmiast. wybuchy agresji może szybko przekształcić się łzami skruchy i użalania się nad sobą.

Jak pomóc dziecku w tej trudnej walce o dorosłości? Jak sprawić, by formacja osoby mniej bolesne?

Przede wszystkim, jeśli wcześniej rodzice i dzieci miały dobre zrozumienie, to nie zniknie. Podstawą dobrych relacji i decyzji występującego w dzieciństwie będzie chronić dziecko przed rozczarowaniu własnymi rodzicami, czy poda mu przyczółek w nowym życiu, w której on pochodzi.

Rodzice powinni wyjaśnić cechy nastolatek jego stanu, aby odpowiedzieć na wszystkie swoje bezpośrednio i bez wahania pytania. W tym wieku dziecko próbuje zrozumieć świat we wszystkich jego przejawach. Dobrze, jeśli rodzice są w pobliżu, i być w stanie wyjaśnić mu subtelności ludzkich relacji, złożoności i pułapek komunikacji.

Nie należy drastycznie ograniczyć swobodę nastolatek. Powinien nauczyć się samodzielności, a zadaniem rodziców, aby zaszczepić w nim rozumienie dobra i zła.

W 13 lat nastolatek jest bardzo ważne dla opinii doświadczonego i mądrego mentora. Mogli polegać na starszych, skarżą się i konsultować – bardzo ważne czynniki, które determinują powstawanie osoby „były” od dziecka. Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi z rodzicami, to będzie szukać wsparcia gdzie indziej. To nie zawsze jest dobrze skończyć.

Wielu rodziców marzy o swoim dzieckiem wspólnie z nimi swoimi doświadczeniami. Ale jak to osiągnąć?

Matek i ojców z dorosłymi dziećmi powinny zawsze pamiętać, że dziecko nie powinno być odrzucone, nie możemy odwrócić się od niego. Kara powinna być, ale są one zaprojektowane tak, aby mu świadomość granic tego, co jest dozwolone, a nie spowodować uraz psychiczny.

Nadmierne kara może podważać autorytetu rodziców w oczach dziecka, a on nie będzie już im ufać.

Jeśli rodzice są otwarci i szczerzy w relacjach z dziećmi, to dzieci będą reagować w naturze. Emocjonalna otwartość w rodzinie, możliwość rozmawiać na każdy temat bez zakazów i piętnuje – warunek bezbolesny i harmonijny rozwój osobowości dorastających za.

Dzięki atmosferze wzajemnego zaufania, rodzina staje się miejscem, w którym dziecko będzie zawsze znaleźć ochronę przed wszelkimi kłopotami. Gdy nastolatek wie, że będzie zrozumieć i pomóc mu przyjdzie po radę i pomoc do rodziny macierzystej.