644 Shares 8548 views

Samolot "Phantom" (McDonnell Douglas F-4 Phantom II): opis, dane techniczne, zdjęcia

Wiele samolotów bojowych w wyniku jego stosowania lub zapomniano o ich złej jakości, lub stać się prawdziwą legendą, o której nawet nie znam tych ludzi, którzy nie mają żadnego związku z samolotu. Te ostatnie mogą być przypisane jak, na przykład, nasz IL-2, a znacznie później amerykański samolot „Phantom”.


Być może najbardziej znany ze wszystkich amerykańskich samochodów 1960-1980 maszyn, z jego nazwą na wiele lat stał się synonimem dla wszystkich bojowników US Air Force. Jego punktem kulminacyjnym były wielofunkcyjność, które nasi projektanci samolotów osiągnęły nieco później. W ogóle, samolot „Phantom” – nie mniej żywy symbol zimnej wojny, niż, na przykład, B-52 bombowców.

Szczególną cechą tej techniki było to, że mógł zostać wdrożony do przechwytywania rakiet średniego zasięgu w zatokach bombowych maszyny. Co ciekawe, analogi domowe, następnie wykorzystywane do uzbrojenia MiG-23, są one silnie przypominający projektowania i wykonania charakterystyk. Chińczycy w ogóle „Blueprint” stworzył swój samolot JH-7. Podobieństwo – nie tylko w wyglądzie, ale także w praktycznie identycznych silników, a nawet radaru. Nic dziwnego, że „Phantom” – samolot, który obraz nadal można zobaczyć w wielu czasopismach na temat broni.

Początek rozwoju

Wstępne prace rozpoczęto w 1953 roku, kiedy US Air Force pilnie uczęszczał do najmniejszego powodu braku postępu w dziedzinie naddźwiękowego myśliwca nośnej opartej. Pierwsza była firma „McDonnell”, ale projekt nie w pełni spełniają wymagania wojska. Jednak na podstawie prototypowy samolot myśliwsko-bombowy AH-1 został zbudowany później.

Jednak niepowodzenie „pierwszego wchodzącego na rynek” nie było powodu nieudanej koncepcji, ale w zupełnie zmienionej w 1955 roku, warunki odniesienia dla nowego samolotu: fakt, że admirał w tym czasie ujawniły pragnienie posiadania na lotniskowcach czysty nośnik na bazie myśliwców przechwytujących w stanie osiągnąć M = 2, wyłącznie uzbrojonych pocisków.

Nawiasem mówiąc, którzy sprawili, że samolot „Phantom”? Mamy już wspomniano, „McDonnell”. Z doświadczenia wynika, jego inżynierowie byli w stanie stworzyć maszynę, która spełnia wszystkie wymagania klienta. Ten ostatni stał się tak wielkim sukcesem, że nadal stoi w służbie na całym świecie.

Pierwsze prototypy

Już w połowie latem tego samego roku pierwszy prototyp, oznaczony F4H-1F i poleciał w ciągu trzech lat powstało. Siedzę za sterami pilot testowy Robert C. niewiele. Samolot używane silniki J79-3A (2h6715 kg), ale po pierwszym locie pięćdziesięciu, zdecydowano się zmienić ich do J79-GE-2. Po trochę więcej czasu, druga dała sposób model J79-ge-2A (2h7325 kG). Więc nie był samolot „Phantom” drugiego modelu.

W 1960 roku został on absolutny rekord 2583 km / h Prędkość. Ale tu Amerykanów udał się do małej sztuczki techniczne: komora sprężarki jest wtryskiwany pod ciśnieniem mieszaninę wody i etanolu, co pozwoliło skutecznie chłodne łopatki turbiny i zapobiec ich termicznego zniszczenia. Modyfikacja ta została wyznaczona F-4A, ukazał się w odległości 23 samolotu w tym modelu.

Wszystkie z nich są przeznaczone wyłącznie do prób w locie, Stany Zjednoczone zostały odebrane przez Air Force. Ogólnie, „Phantom” – samolot (jego zdjęcie jest w artykule), w którym historie były nie mniej niż tuzin wersjach. Biorąc pod uwagę, że uzbrojony tylko z nas był stosunkowo krótki czas, może być uznany za rekord! Jeśli nie wiesz, jak to wygląda „Phantom” (powierzchni), to będzie w stanie zaspokoić ich ciekawość, po przeczytaniu tego artykułu!

Rozpoczęcie produkcji, modyfikacja

Produkcja tych maszyn została uruchomiona w grudniu 1960 r. 1967 przez TH w US Air Force było około 637 samolotów tego modelu. Następnie na podstawie tych gatunków zostało stworzone inteligencję. Następnie został wyprodukowany nie mniej niż 500 „czystych” „Phantoms”, pewna liczba starych statków powietrznych (nie doświadczalnych partii) została zmieniona w nowej wersji.

Co ciekawe, decyzja o przyjęciu „ducha” przyjętego jako myśliwca wielozadaniowego powstał dopiero w 1962 roku. Pod wieloma względami, to obrady zostały połączone z trasy podczas dyskusji na temat roli przyszłego samochodu. Niektórzy projektanci oferowane natychmiast zrobić z zadatki analogowego ataku ziemia bojownika, inni nalegała na opcję tworzenia czystej technologii myśliwca, który w tym czasie był najbardziej poszukiwanych przez US Air Force.

technika i uzbrojenie

Aerodynamiczny design – normalny, niski-wing, trapezowe, charakterystyczna jest obecność konsole składaną. Opierzenie omiatanej zrobić, aby zwiększyć odporność na przepływ powietrza i zwiększa zwrotność samolotu.

W przeciwieństwie do głównego bojownika roku, samolot „Phantom” ma wysoko rozwiniętą mechanizacji szereg modyfikacji były na pokładzie systemu UPS. Więc samolot mógł wylądować na pokładzie lotniskowca, używany hak hamulca. To może wytrzymać lądowanie maszyny o wadze do 17 ton. Oczywiście, że takie wyładunki są dostępne tylko dla najbardziej doświadczonych pilotów, doskonałe uczucie swój samolot.

Konstrukcja modelu maszyny, radar użyto AN / APQ-120, z kompleksem celem odpowiedzi systemu AN / ASQ-26, AN / AJB-7 odpowiada za nawigację i dokładne samolotów podkreślić bombardowania. Aby zresetować bomby phantom samolotu F-4 Używanie znaku sprzęt AN / ASQ-9l. Promieniowanie radarowe wykrywane przez wroga radaru otrzymujących APR / 36/37 urządzenie do wykrywania Reba odebraniem ośrodka zakłóceń / ALQ-71/72/87.

W skład systemu nawigacji lot-F-4E obejmuje INS AN / Asn-63, przelicznik AN / ASN 46 i wysokościomierze radiowysokościomierza AN / APN-155. Do komunikatu nawigacyjnego i układ identyfikacyjny jest złożony AN / ASQ-19 zawierającą nadajnik-odbiornik TACAN.

Uzbrojenie. Na dziewięciu węzłów zewnętrzny zawieszenie phantom samolot F-4 może wykonywać różnych broni, w tym cztery SD średniego zasięgu AIM-7 „Sparrow”. Istnieje możliwość zastosowania broni w niszach kadłuba, statek powietrzny może również użyć pistoletu model M61A1 samolotu (amunicji w 1200 pocisków na broń). Na pokładzie znajdują się bloki z standardowymi HAP bomby, zbiorniki natryskowe urządzenia pokładowego (VAP) na zawieszeń skrzydłami.

Samolot „Phantom” (informacja, że ma zdjęcie w artykule) jest w stanie przewieźć na pokładzie dwa modele bomb atomowych: Mk43, Mk.57, Mk.61 lub Mk.28. Całkowita waga możliwych broni jest około siedmiu ton, ale przy takim obciążeniu maszyna może zdjąć tylko wtedy, gdy zbiorniki paliwa nie zostały w pełni uzupełniane. To jest – jednym z głównych mankamentów tego modelu, który jest najwyraźniej objawia się w Wietnamie, gdzie Amerykanie spotkał się z radzieckim MiGi. Nasz samolot holowanie wydajność w stosunku do wagi i ramienia były znacznie wyższe.

Dane o produkcji

Uwalnianie „Phantom”, aby zaspokoić potrzeby armii USA wzrosła do 1976 (w sumie około 4000 samolotów zostały dostarczone, z około 1300 udał się do marynarki potrzeb). Ponadto, za około półtora tysiąca samochodów dostarczona do eksportu. Ale tu należy zauważyć, że niektóre z pojazdów eksportowanych został przeniesiony bezpośrednio z Navy / Air Force.

Nie jest zaskakujące, że F4 samolot „Phantom” stał się jednym z najbardziej popularnych w branży myśliwców odrzutowych w tym czasie, jak tylko udało się wyprodukować ponad pięć tysięcy sztuk. Wreszcie, od 1971 do 1980 roku w Japonii zbudowano 138 samolotów, jest licencjonowana kopia amerykańskiego „Phantom”, różni się od wersji podstawowej pewne zmiany w składzie uzbrojenia i awioniki.

parametry techniczne

Całkowita rozpiętość wynosiła 11,7 m, długość kadłuba – 19,2 m, maksymalna wysokość ciała wynosiła 5 m, obszar skrzydła 49,2 metrów kwadratowych. Maksymalna masa startowa wynosiła od 25 do 26 ton. Puste płaszczyzny K 4 „phantom” (bez paliwa i ramionami podwieszane) odważa 13,760 kg na wewnętrznym Bak paliwa umieszczonej sześć ton, cztery tony można wlać do zbiorników zawiesinowych.

Silniki i charakterystyki lotu

Jako elektrowni stosowane Turbojet dwa GE. Modele są również dwa: J79-GE-8 (z maksymalnym nacisk 7780 kG), J79-GE-17 (najwyższe charakterystyczne trakcyjny, który był 8120 kG).

W tym czasie samolot „Phantom”, którego cechy techniczne są w artykule, stał się legendą US Air Force właśnie dlatego, że jego charakterystyka lotu były bardzo dobre. Samolot mógł być przyśpieszony do 2300 km / h, do osiągnięcia maksymalnej wysokości podnoszenia praktyką było od 16 do 600 metrów, przyspieszenie przyspieszenia – 220 m / s, zakres 2380 km.

Długość drogi startowej przed startem było 1340 metrów, z spadochron hamowania dla samochodu jest całkowicie zatrzymany 950 metrów. Na lotniskowcach, które używane hak, amerykański samolot „Phantom” przebywał przez około 30-40 metrów. Maksymalna prędkość osiąga przeciążenia podczas praktycznego działania, był 6,0G.

Zastosowanie znaczenie i zwalczania

Amerykanie bardzo lubią płaszczyźnie „Phantom” (cech, które mamy już opisanych), jako jednostki tego modelu przez długi czas pozostawała podstawowym sposobem wyższości lotniczego Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Pierwsze znane użycie bojowa odcinka odbyła się 2 kwietnia 1965 roku, w czasie walk w Wietnamie. Jest samoloty tego modelu do czynienia z MiG-17F, które zostały dostarczone do Wietnamu Północnego w naszym kraju.

Od 1966 roku, w przeciwieństwie do epizodów obejmowały MiG-21F, również dostarczyć ZSRR. Air Force i US Navy zakłada, że „Phantom” będzie szybko zdobyć przewagę w powietrzu, ponieważ ich strona była dość potężne na pokładzie broń, radar wysokiej jakości, jak również dobre przyspieszenie i prędkość rejs. Wszystkie te okoliczności dał nadzieję na dobre wyniki walk psów.

Zalety i wady

Jednak w praktyce okazało się, że w zderzeniu z charakterystyk manewrowych amerykańskich samolotów nie były bardzo popularne. Mieli niższa stawka na skrzydle stanowiły dużego obciążenia operacyjnego, jego rolę zmienionej ograniczenia przeciążenia (6,0 wobec 8,0 w MiG). Stwierdzono również, że amerykańskie samochody mniejszy kąt obrotu nieznacznie niższy praktyczną obsługę. Ciągu do ciężaru broni z radzieckiego samolotu był także lepszy.

Te zalety to duże przyspieszenie (różnica z MiG – około siedem sekund Amerykanów), urządzenie zyska wysokość szybko, nasi piloci są wysoko oceniane widoczność z kokpitu trofeum „Phantoms” i obecności drugiego członka załogi. Ostatnio odciąża większość z pilota, jak stale monitorują obszar tylnej półkuli i może ostrzec dowódca zagrożenie powstało tam.

Pozostałe miejsca użycia bojowego

Uważa się, że najbardziej efektywne załoga wojny wietnamskiej został pilot i nawigator S. C. Ritchie Bellevue, na koncie bojowej, że zgodnie z samych Amerykanów, było pięć wietnamski MiG. Ponieważ rozpoczął się pod koniec lat 60-tych model samolotu masowo przenosi się do izraelskich sojuszników Ameryki. Jako część izraelskich maszyn Air Force sprawdziły się bardzo dobrze.

Ale nawet tam, w kolizji z egipskich MiG-21, które były na czele radzieckich pilotów, dowiedzieć się, wszystkie te same wady. Problem jest tak wielka, że Izraelczycy siedzibę na jego terytorium uwolnienie francuskich myśliwców „Mirage”, a do tego nawet nie wzgardził ukraść część dokumentacji technicznej. W przyszłości „Phantoms” ukierunkowano ponownie zająć się szturm kwestionuje tę samolotów tego modelu, aby poradzić sobie bez żadnych skarg.

Jednak piloci sami nie byli z tego podekscytowany, ponieważ „Phantoms” został użyty jako pojazdy szturmowe, niosąc zauważalnej straty (aż do 70% floty samochodów). Ponownie, to ze względu na ten fakt nie jest wysokie walory zawodowe egipskich pilotów i dobrych umiejętności radzieckiego rozliczenia Radzieckiego SAM sam.

Późniejsze samoloty zostały użyte podczas konfliktu między Iranem i Irakiem (1980-1988 lat), ale przynajmniej niektóre szczegóły ich użycia bojowego w tych latach nadal pozostają nieznane. Jednak do czasu pierwszego Dogfight między samolotów i helikopterów, gdy Mi-24 był w stanie znokautować Irackie Siły Powietrzne zaatakowały jego „ducha” pocisków rakietowych „powietrze-powietrze”.

Wiadomo również, że w 2012 roku Siły Powietrzne Syria zestrzelił „Phantom” Turcja, której ostatni używany jako zwiadowca.

Niektórzy eksperci w dziedzinie sprzętu i broni uwierzyć, że samolot „Phantom” – US samolot myśliwsko-bombowy „trzecią” pokolenie, w momencie jego utworzenia poważnie smogshy wyprzedzał swój czas. Niektóre z warunków takiej opinii jest, ponieważ model był bardzo udany, a niektóre z jego właściwości pozostają popularne do dziś.

Dzisiaj ten typ samolotu pozostają w lotnictwie: Egipt (około dwa tuziny samochodów), Grecy, istnieje około pięćdziesięciu zmodernizowanych „Phantoms”, czyli są one także w Iranie, ale irański samolot z powrotem do roku budowy 60 th, a liczba pozostałych maszyn sprawnych nieznany. Wykorzystuje ten sam typ samolotu Turcji, gdzie ramiona mają co najmniej sto pięćdziesiąt zmodernizowany „Phantoms”, Korea Południowa (około pięćdziesiąt), Japonii (sto samolot). Należy zauważyć, że Japończycy używali próbki własnej konstrukcji, z których już wspomniano powyżej.

nowoczesne perspektywy

Dzisiejsze Pozostałe maszyny USAF masowo odnowiony w ciężkich dronów uderzeniowych, a także cel sterowania radiowego przeznaczonego do szkolenia sił powietrznych i załóg obliczeń obrony powietrznej. Amerykanie piszą, że ostatni „ludzki” odcinek lotu „Phantom” odbyła się w połowie kwietnia 2013 roku (odnosząc się do lotu nad terytorium USA). Przed „ostatni Mohikanin” został uznany za maszynę o numerze 68-0599 ogonowej, podjął lot do bazy na pustyni Mojave 18 stycznia 1989, a nie latać od.

Ale teraz Departament Obrony USA przewiduje, że wkrótce wszystkie „Phantoms”, teraz w pamięci zostaną usunięte z zachowania masy i można odbudować. Wiadomo, że na dzień dzisiejszy, ze schowkiem została usunięta co najmniej 316 pojazdów tego typu.

Co zrobią z „ducha”?

Amerykański koncern BAE Systems zajmuje się remontami statków powietrznych i ich późniejsze zmiany w radiowym docelową QF-4C. Wiadomym jest, że w końcu wszystkie pojazdy zostaną przekazane do odrębnych celów sterowanych radiowo 82-cia Eskadry (Aerial cele Squadron – ATRS). Jest ona oparta na Florydzie.

Pojawia się na jego twarzy „robota” samolot można łatwo odróżnić od zwykłych, ponieważ końcówka skrzydła i kil są pomalowane na jasny kolor czerwony (widać na zdjęciu samolot „Phantom” tego rodzaju artykułu). Wiadomo już o kilkaset zamówionej mocy i jednostek budowlanych. Cenne takich konwersji, dzięki czemu urządzenie może być wykorzystane jako walki.

Aby zademonstrować możliwości bojowe przekształconego „Phantoms” w styczniu 2008 roku na pokładzie jednego z tych uruchomienie pokazowego został po raz pierwszy rakiety „powietrze-ziemia”. Uważa się, że w przebudowanej samolotów UAV mogą być skutecznie stosowane w celu powstrzymania wroga środki obrony powietrznej. Chociaż skuteczność samej technologii, utrata pilotów na ich ubijania nie wystąpią, która będzie ratować życie wyszkolonych pilotów.

Najprawdopodobniej w następnej dekadzie, najnowszy „Widmo” na „człowieka twardym” zostaną ostatecznie wycofane z eksploatacji we wszystkich krajach, gdzie takie maszyny są nadal w eksploatacji. A potem spojrzeć na legendarnej maszyny może być albo w muzeach lub podczas wizyty prywatnej kolekcji samolotów. Wreszcie samolot obraz „Phantom” zawsze będziesz mógł zobaczyć na stronach niniejszego opracowania.

Nasi piloci mieli możliwość oceny trofeum „zjawy”. Trzeba powiedzieć, że radzieccy eksperci mówili dobrze o tej maszynie w kilku wskaźników, szczególnie zwracając uwagę na ogólną jakość wykonania, doskonałe elektroniki, łatwość lądowania i działania pilota. Również „niezawodny” zostało ugruntowane w samolocie tego modelu. Tak więc, w trybie lądowania, nie można było uruchomić rakietę lub błędnie używać różnych broni. Niestety, jak czasami się dzieje z naszych pilotów MIG, który będąc zmęczony, nie mógł iść do prasy …