222 Shares 6467 views

Taniec żydowski jest częścią najbogatszej kultury starożytnych ludzi

Taniec żydowski można nazwać integralną częścią najbogatszej kultury tego starożytnego narodu. Według legendy, Żydzi zaczęli tańczyć natychmiast po znalezieniu Tory, u podnóża góry Synaj. To prawda, mówią, że okoliczności ich pierwszych tańców nie były tak pobożne, jak powinny być. Ludzie byli po prostu zmęczeni oczekiwaniem, aż Mojżesz przemówił do Pana, więc zbudowali bożka – cielę złota, poświęcili się do niego, a następnie wystawili wokół niego tańce i hymny. To było zachowanie Żydów, które stały się przyczyną, dla której stoliki były złamane: Mojżesz był oburzony tym, co widział i wrzucił ich gniewem z taką siłą, że dzielili się wokół góry.

Istnieje również wzmianka o tym, jak księżna żydowska Salome wykonała żydowski taniec siedmiu zasłon przed królem Herodem. Był tak zafascynowany, że przysiągł spełnić wszystko, co dziewczyna chciała. Pragnęła śmierci proroka Jana Chrzciciela – a głowę przyniósł jej na talerzu. Jeśli chodzi o historię, wiadomo, że polscy szlachcici, w czasach Rzeczpospolitej Polsko-Litewskiej, bardzo lubili zabawę zmuszając każdego Żyda do złapania tańczącego ślubu żydowskiego Mayufis na hymn szabatu. Było to uważane za upokarzające, a następnie wyrażenie "taniec Mayutfis" stało się powszechnym nazwiskiem i było używane w sensie "pełzając wokół, kłócąc się przed kimś".

Tradycyjnie uważa się, że Żydom nie wolno wykonywać wspólnych tańców według religii, tzn. Kobiety nie powinny tańczyć z mężczyznami – tylko oddzielnie od nich. Ale to tylko częściowo prawda, ponieważ wiele prądów judaizmu w pełni przyznaje, że taniec żydowski był wykonywany razem. Co więcej, nawet praktykuje się specjalne wieczory taneczne, w których młodzi mężczyźni zapoznają się z dziewczętami, aby w bliskiej przyszłości stworzyć rodzinę (Żydzi nie potrzebują zbyt wiele czasu na spotkanie i opiekę, najczęściej facet po pierwszym lub drugim spotkaniu jest ustalany, czy poślubi konkretnego Dziewczyna, czy nie).

Szczególnie godnym uwagi jest taniec "Khava Nagila". Ta nazwa z hebrajskiego tłumaczy się jako "radujmy się", a początkowo była tylko piosenka. Został napisany przez Abrahama Zvi Idelson'a, który jako podstawę chasydzkiej melodii. Pewnego razu studiował folklor swego ludu i w 1915 r. W 1915 r. Słychać przypadek arcydzieła przyszłego dzieła. Napisał do notesu, gdzie zgromadziły się już inne melodie, legendy i legendy. Przyszedł później z nią do niej. Swoją pieśń poświęcił święto, które przybyło dla wszystkich Żydów w momencie ogłaszania Deklaracji z Balfour, dając ludziom prawo budowania swojego państwa na jednej z działek należących do Palestyny.

Ale ponieważ była to pieśń radości, po prostu nie mogła rozwijać się w tańce żydowskie. "Khava Nagila" jest bardzo prosty w jego wykonaniu. Tekst piosenki jest tak samo prosty, jak ruchy taneczne, więc nawet ci, którzy nigdy nie tańczyli "Khava Nagila", łatwo je sobie przypomnieć. To tak gorące, że do dziś śpiewa i tańczy podczas każdej uroczystości, zbierając się w przyjazny, wesoły taniec. Początek tańca jest powolny, ale stopniowo przyspiesza się melodia, a potem ruchy tancerzy przyspieszają, co powoduje wiele pozytywnych emocji.