571 Shares 8353 views

Współczesne choroby brojlery i ich leczenie

Jeśli uważasz, że dzieci brojlerów są zwykłymi kurczętami, które muszą być traktowane tak samo jak całe ich braterstwo kurczaka, to się mylisz. Faktem jest, że mały kurczak brojlerów w ciągu zaledwie 2-3 miesięcy przekształca się w dużą jednostkę ważącą do 8 kg lub nawet więcej. Ale w tym samym czasie jest bardzo wrażliwy na wczesnym wieku. Problemy z układem trawiennym, niemożność kontrolowania temperatury ciała, brak enzymów – wszystko to może powodować chorobę brojlerów, a ich leczenie będzie skuteczne tylko wtedy, gdy hodowcy drobiu mają pewną wiedzę.


Jak umieścić kurcząt brojlerów

Słabe warunki życia są bezpośrednią drogą do chorób kurzych, a ich leczenie, przede wszystkim, musi zaczynać się od rozmieszczenia pomieszczeń. W tym celu wyczyść ją i zdezynfekuj roztworem zwykłego środka wybielającego. Ściany powinny być suche, lepiej, jeśli wybielesz je wapnem. Jeśli nadal nie jesteś całkowicie pewien sterylności, a następnie po wszystkich procedurach dla krajobrazu, traktuj pokój z formaliną. Dokładnie zamknij okna i drzwi przez cały dzień, a następnie dobrze wentyluj. Wskazane jest, aby kurczęta nie komunikowały się z innymi ptakami, szczególnie u dorosłych.

Choroby brojlery i ich leczenie

Rozważmy najczęstsze choroby kurcząt:

  • Avitaminosis, czyli brak witamin (zwłaszcza A, D i B). Jeśli nie ma wystarczającej ilości witaminy A, młody wzrost narasta w rozwoju, błonie śluzowej oczu i dróg oddechowych. Brak witaminy D jest bezpośrednią drogą do krzywicy (jak u ludzi), a niedobór witamin z grupy B może powodować paraliż. W celu zapobiegania i leczenia niedoborów witamin, kury muszą być karmione intensywnie z ziołami, marchewką i innymi warzywami, a także dawać środki zawierające te witaminy.

  • Kanibalizm kurcząt (kiedy młode ugryzają się). Jasne światło w pomieszczeniu i słabe odżywianie są przyczyną tej choroby brojlerów, a ich leczeniem jest dodawanie białek, aminokwasów i minerałów do paszy. Podawać w czasie i upewnić się, że woda znajduje się zawsze w zbiorniku na wodę, aby oświetlenie było mniej jasne. Jeśli znajdziesz krakowane kurczaki, a następnie izoluj je od zdrowych i smaruj ranami środkami antyseptycznymi. Znajdź instigatora walki, a także go izoluj, ponieważ, gdy próbowałeś krew na smak, nadal będzie Ci kłopot.

  • Zapalenie trzustki to choroba występująca u kurcząt w najwcześniejszym wieku i prowadząca do dużej utraty zwierząt gospodarskich. Ten stan zapalny przewodu pokarmowego traktuje się antybiotykami, biomyciną i roztworem nadmanganianu potasu.

Poza tym istnieją również choroby zakaźne kurcząt brojlerów, ich leczenie odbywa się przy użyciu tych samych leków, co w przypadku wyżej wymienionych chorób. Do dolegliwości tej kategorii należą pullorosis (biała biegunka), kokcydioza (biegunka w postaci pianki ze śladem krwi) i aspergilozę (wywołaną przez pleśń grzybów).

Przestrzegaj warunków utrzymania, a także zapewnić pełne odżywianie kurcząt w celu zminimalizowania chorób brojlerów, a ich obróbka będzie szybciej i prawdopodobnie nawet unikać choroby. W przeciwnym razie istnieje ryzyko poniesienia znacznych strat w związku z masowym wycofywaniem się młodzieży.