287 Shares 6743 views

Złamania czaszki: rodzaje, objawy, leczenie i konsekwencje

złamania czaszki są jednymi z najbardziej poważnych urazów. Takie naruszenia integralności kości czaszki występuje po ciężkich ciosów w głowę i często towarzyszą uszkodzenia mózgu. Obrażenia te są zagrażające życiu. A nawet z pozytywnym wynikiem, mają poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. Ważne jest, aby pierwsza pomoc dla urazie mózgu został dostarczony na czas. Pomoże to zapobiec śmiertelne. Ale w każdym przypadku, leczenie tych urazów jest bardzo długa i wymaga kompleksowej rehabilitacji.

Cechy złamań czaszki

Urazy głowy są bardzo powszechne, szczególnie w młodym i średnim wieku. Powodują one około połowy zgonów wśród wszystkich urazów. Wynika to z faktu, że naruszenie integralności kości czaszki często prowadzi do ściskania lub uszkodzenia mózgu i naczyń krwionośnych. Ponadto czaszki ma bardzo skomplikowaną strukturę. Wiele kości połączonych szwów mają różne struktury i grubości. Niektóre kości są penetrowane przez naczyń krwionośnych lub są przestrzenie pneumatyczne. Odróżnić przód czaszki i mózgu. Jest w mózgu występują najczęściej rannych.

Właściwości czaszkowe złamania kości, które mogą nie być zauważalne, gdy zewnętrzne uszkodzenia wpływ. Po sklepienia czaszki składa się z zewnętrznych i wewnętrznych płyt, pomiędzy którymi gąbczastej kości. Płyta wewnętrzna jest bardzo delikatna, dlatego jest uszkodzony po uderzeniu często nawet bez naruszania integralności płyty zewnętrznej.

Przyczyny tych urazów

złamania czaszki wystąpić w wyniku stosowania wielką siłą. Podlegają one dla większości ludzi młodych i w średnim wieku, prowadzące aktywny tryb życia lub sportu. Ponadto, alkoholików, narkomanów i członków organizacji przestępczych. Można zidentyfikować takich powodów, że nie są złamania czaszki:

 • Głowica odbija w ciałach stałych;
 • upadku z wysokości;
 • wypadki samochodowe;
 • rana postrzałowa.

Istnieją dwa mechanizmy, aby uzyskać takie obrażenia: bezpośrednie i pośrednie. Kiedy kość łamie w punkcie przyłożenia siły – jest bezpośrednim złamanie. Więc zazwyczaj są urazy sklepienia czaszki. Uszkodzone kości często jest wciśnięty do i uszkodzić opon mózgowych. Na przełomie wpływu pośredniej jest przenoszony do innych kości. Na przykład przy upadku z wysokości na miednicy przez grzbiet lub nóg jest przesyłany do odbijania podstawy czaszki, co często prowadzi do jego złamania.

Objawy złamania czaszki

O tym, jak pierwsza pomoc dla urazu głowy zależy dalszy stan pacjenta został dostarczony. Dla każdego silnego uderzenia w głowę trzeba podejrzewać możliwość złamania czaszki. Rzeczywiście, czasami ten uraz nie towarzyszy wyraźnie widocznych. Ale są też specjalne funkcje, które może określić nie tylko obecność złamań, ale czasami miejsce jego lokalizacji i uszkodzenia opon mózgowych.

 • Głównym objawem złamania czaszki jest zaburzona świadomość. To może być słaby lub śpiączka, utrata pamięci, dezorientacja, omamy.
 • Ponadto, złamania czaszki zawsze towarzyszą silne bóle głowy, zawroty głowy, nudności.
 • Jeśli uszkodzenie mózgu i układu nerwowego obserwowano włókien czułości zaburzenia niedowład i paraliż.
 • Jeżeli w wyniku złamania wpływu pnia mózgu, mogą być trudności w oddychaniu, zaburzenia krążenia krwi.
 • Na przełomie podstawy czaszki są często oko charakterystyczny objaw krwiak lub w wyrostka sutkowatego. Krwawienie może być domieszkowany z płynu mózgowo-rdzeniowego z nosa, ucha.
 • Bardzo poważny uraz jest uważany za złamanie kości skroniowej. Powoduje to poważne zawroty głowy, zaburzenia koordynacji, nudności, utrata słuchu, paraliż twarzy.

Klasyfikacja złamań czaszki

Urazy kości czaszki mogą być różne. Są one klasyfikowane w zależności od rodzaju złamania, w miejscu lokalizacji, obrażeń. Mogą one mieć wpływ różnych działach czaszki. Ze względu na charakter szkody, istnieją trzy rodzaje:

 • Jest to najbardziej ciężkie złamanie rozdrabniane, co powoduje opon mózgowych i naczyń krwionośnych może być uszkodzona
 • depresję złamanie ma również poważne konsekwencje, ponieważ z niego kości czaszki są dociskane do wewnątrz, co powoduje, że mózg kruszenia;
 • Złamania liniowe są uważane nie są niebezpieczne, ponieważ przemieszczenie fragmentów kości występuje, ale mogą doprowadzić do uszkodzenia naczyń i siniaki;
 • bardzo rzadki i perforowania pęknięcia wynikające z raną postrzałową jako zasady, takiej jak uraz niezgodną z życia.

Według miejscu uszkodzenia odróżnić złamanie kości skroniowej, potylicznej i czołowej. Należą one do uszkodzenia sklepienia czaszki. Jeśli podstawa czaszki jest uszkodzona, to powoduje pękanie w kościach twarzy, są one rozmieszczone na orbicie, nos, a nawet przewód słuchowy. Ponadto, złamania czaszki mogą być otwarte lub zamknięte, pojedyncze lub wielokrotne. Stan pacjenta zależy od ciężkości urazu, stopień uszkodzenia opon mózgowo-rdzeniowych i naczyń krwionośnych, a także w czasie opieki medycznej.

Złamanie sklepienia czaszki

Wynika to z uderzeniem głowy. Dlatego głównym objawem takiej szkody jest raną lub siniak w tym miejscu. Jednak złożoność rozpoznaniem urazu, który jest często uszkodzony po uderzeniu wewnętrzną talerz kości czaszki, które najwyraźniej znikomy. Pacjent może nawet przyjść do głowy, ale stopniowo objawy uszkodzenia mózgu wzrośnie. Złamanie sklepienia czaszki może nastąpić z różnych przyczyn, przede wszystkim – na uderzenia. Szczególnie podatne na ludzi szkody w alkoholu i narkotyków zatrucia. Wpływ pośredni, taki jak spadają na miednicy, może być związane z pękniętą czaszką. W tym przypadku, stan pacjenta jest szczególnie dotkliwe, a szkoda może być śmiertelne.

Złamanie podstawy czaszki

Przeżywalność takich obrażeń zależy od terminowości obsługi. Punktem zwrotnym w tym miejscu może być niezależny lub towarzyszyć uszkodzenia sklepienia czaszki. Ponadto wyróżnić złamania przedniej, środkowej i tylnej fossa. Takie uszkodzenia w zależności od umiejscowienia i ciężkości towarzyszy krwawienie z nosa i uszu, alkohol ważności. Charakterystycznym objawem przedniego czaszki złamania fossa są posiniaczone oko. Gdy takie urazy cierpią wszystkie narządy uczuć pacjenta: zaburzenia wzroku, słuchu, węchu, koordynacji ruchowej. Bardzo poważny uraz jest uważany za złamanie podstawy czaszki. Przeżycie, gdy jest to około 50%.

Rozpoznanie urazów

Jeśli jakikolwiek uraz głowy Badanie prowadzone jest w celu wykluczenia złamania. Poza badaniem ofiary lub towarzyszących okoliczności urazu, lekarz bada pacjenta. Oceniano czułość na obecność odruchów, sprawdził impuls, reakcji uczniów na światło. Jest również rentgenogramem czaszki dwóch występów. Wyniki rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej, mózgu i przebicie echoencephalography w celu potwierdzenia diagnozy. Taka analiza jest konieczne przeprowadzenie, nawet w przypadku braku widocznych skutków uszkodzenia, ponieważ po uderzeniu może mieć wpływ na wewnętrzną płytę kości czaszki.

Cechy złamań czaszki u dzieci

Mimo przekonania, że wiele kości czaszki dziecka silniejszy, takie urazy często występują u dzieci. A ich rozpoznanie jest trudne, a skutki są zazwyczaj bardziej dotkliwe. Złamanie czaszki u dziecka jest niebezpieczne, ponieważ natychmiast po urazie ofiara może czuć się dobrze. Wynika to z niedostatecznego rozwoju płatów czołowych i innych obszarach mózgu. Skutki pojawiają się później: silny wzrost ciśnienia, utrata przytomności, wymioty, niepokój, płaczliwość. Cechą urazów czaszki u dzieci jest wiele pęknięć liniowych, szwy i kości rozbieżność wrażenie. Rzadziej niż u dorosłych, istnieje splinter złamania, krwiaki i krwotoki. Ale komplikacje mogą być równie poważne: często rozwijają padaczkę, wodogłowie, opóźnienia rozwojowe, zaburzenia wzroku i słuchu.

pierwsza pomoc

Po otrzymaniu urazie mózgu jest bardzo ważne, jak szybko ofiarą leczenie zostaną dostarczone. Często wpływa na ich życie. Podczas gdy ofiara nie jest brany do szpitala, należy umieścić na twardej powierzchni bez poduszki, nagrywanie głowy miękką powierzchnię. Jeśli jest w umyśle, może on leżeć na plecach. Kiedy omdlenia ofiarą skręcić w bok, mocowania poduszki głowę tak wykrztusił z wymiotami. Wskazane jest, aby usunąć wszystkie biżuteria, okulary, protezy, rozpiąć ubranie. Ofiara musi być zapewnione swobodny dostęp powietrza.

Jeśli szkoda na głowie krwawienie, jej sterylny opatrunek jest stosowany, można zastosować lód, ale nie można dotknąć lub wywarcia nacisku na uszkodzenia. Nie jest zalecane, aby dać pacjentowi jakichkolwiek leków przed przybyciem lekarza, jak, na przykład, opioidy mogą spowodować niewydolność oddechową. W jaki sposób ofiara prawdopodobnie trzeba skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli jest przytomny i czuje się dobrze. Rzeczywiście, uraz czaszki nigdy nie pozostają niezauważone. Bez odpowiedniego leczenia może spowodować poważne konsekwencje.

Cechy leczeniu złamań czaszki

Poszkodowany z urazem głowy powinny być w szpitalu. W zależności od ciężkości i lokalizacji uszkodzeń może być przypisany leczenia zachowawczego lub chirurgicznego. Należy zwrócić uwagę na leżenia w łóżku. Główka powinna być nieznacznie podniesiony, aby zmniejszyć wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego. W przypadku urazów podstawy czaszki wymaga nakłucia lędźwiowego lub drenaż. Do złamania środkowego i łagodnym ważności prowadzone terapii medycznej. Pacjentów przydzielono do takich leków:

 • środki znieczulające, niesteroidowe przeciwzapalne;
 • diuretyki;
 • antybiotyki, aby wyeliminować zakażenia ropne;
 • oraz środki nootropowe vasotropic;
 • rozwiązań w celu poprawy krążenia mózgowego.

Jeśli złamanie jest poważne, takie jak rozdrobnione lub utrudniona, z wieloma urazami kości, leczenie chirurgiczne. Jest to konieczne w celu usunięcia zanieczyszczeń i skrawki tkanek martwiczych, jak również nagromadzony krwi. Podczas pracy eliminuje uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych. Leczenie chirurgiczne stosuje się, gdy zaczął ropne zakażenie, które nie mogą być usunięte za pomocą terapii zachowawczej.

Konsekwencje takich urazów

Jeśli liniowego złamanie kości czaszki, bez przemieszczenia kości i dużej krwiaki, jeśli unika się zakażeń ropne rokowanie leczenie jest zazwyczaj korzystne. Ale nie zawsze przebiega bez powikłań złamania czaszki. Konsekwencje takich urazów mogą być bardzo poważne:

 • zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu;
 • śródmózgowy krwiak może powodować encefalopatia;
 • obfite krwawienie często prowadzi do śmierci;
 • Po podstawy czaszki złamanie rozdrobnienia może wystąpić paraliż całego ciała;
 • Pacjenci często cierpią z powodu zaburzeń emocjonalnych i psychicznych, upośledzenia umysłowego.

Rehabilitacja po złamaniu czaszki

Gdy uszkodzenie płuc pacjenta odzysku jest szybki. Rehabilitacja jest przeprowadzane w domu i obejmuje odpoczynek, świeże powietrze, biorąc neuroprotekcyjne i sedacji, specjalne potrawy. Bardziej poważne urazy rzadko bez konsekwencji. Rehabilitacja tych pacjentów długotrwałe, czasami trwa latami. Mimo to, wiele z nich jest wyłączony i nie może powrócić do znanego życia.