214 Shares 6628 views

Nowy rok na kalendarzu chińskim.

Nowy rok na chińskim kalendarzu jest najważniejszym wydarzeniem społeczno-gospodarcze w roku dla wszystkich Chińczyków i ludzi z innych krajów Azji Południowo-Wschodniej. To zwykle spada na drugim nowiu po przesileniu zimowym, w okresie od 21 stycznia do 21 lutego. Zaczyna się w środku miesiąca dwunastego, gdy słońce przebija konstelacji Wodnika, a kończy w połowie pierwszego miesiąca z pełni księżyca. W rzadkich przypadkach (dodatkowy trzynasty miesiąc w roku poprzednim) datę początku roku przenosi się do nowej trzeciej księżyca po przesileniu zimowym.


Starożytny chiński kalendarz (wersja księżycowego-solar), która opiera się na chińskim Nowym Roku, był używany jako przewodnik dla utrzymania władzy dynastycznej, używane w życiu religijnym i społecznym. Oracle kości do obliczeń astronomicznych wskazują, że istnieje co najmniej już w XIV wieku pne, w czasie stanu Shang (Yin). Reprezentuje złożony układ, w którym terminy są obliczane zgodnie z fazami księżyca, solstices, równonocy. Te miesiące są ustawione zgodnie z cyklami Księżyca i lata – w zależności od roku słonecznego. Miesiące, aby dopasować sezon, istnieje dodatkowy miesiąc. Koncepcja Yin i Yang jest ważną zasadą, tworząc harmonijny świat, jest on połączony z systemem zodiakalnego. Każdy nowy rok na kalendarzu chińskim jest zaznaczone cechy jednego z dwunastu znaków zodiaku zwierząt.

Ważnym aspektem sześćdziesięcioletni „Jowisza” cykl oparty na kombinacje dziesięciu „niebiańskich pni” (dziesiętne stopnia) i dwunastu „oddziałów lądowych” (cykl dwunastkowy). TEW-60 wyznaczone terminy na kościach wyroczni dynastii Shang, był używany przez kilka dni nagraniowych. Od trzeciego wieku przed naszą erą, zaczął być używany do nagrywania roku, stając się ważną częścią systemów kalendarzowych, nie tylko w Chinach, ale także w innych krajach azjatyckich – szczególnie w Japonii, Korei i Wietnamie. Kombinacja „Niebiańskie Pnie” i „ziemskich oddziałów” tworzą nazwę dla każdego roku na wschodnim kalendarza. Podczas gdy tradycyjne metody numeracji dni i lat nie mają zasadnicze znaczenie we współczesnym widokiem na czasie, odgrywa bardzo ważną rolę w astrologii i wróżbiarstwa.

Wraz z przyjęciem kalendarza gregoriańskiego w 1912 roku, Chiny dołączył do obchodów Nowego Roku pierwszego stycznia, a tradycyjny Nowy Rok był nazywany Spring Festival. Główne uroczystości odbywają się w przeddzień święta, kiedy rodziny zbierają się na obfity posiłek; w pierwszym dniu nowego roku, kiedy ludzie odwiedzają miejscowe świątynie modlić się o pomyślność i szczęście, przyjaciół i krewnych iść do odwiedzenia nawzajem gratulacje i prezenty; piętnastego dnia (ostatni), kiedy odbywa się festiwal latarnie.

Nowy rok na chińskim kalendarzu, bez wątpienia, najbardziej wielka uroczystość i największym z trzech „złotych tygodni” (inny narodowy dzień Złoty Tydzień rozpoczyna się przed i po raz pierwszy od października, a trzeci dotyczy pierwszego maja, zniesione w 2007 roku). „Golden Week” oznacza, że ludzie mają trzy dni płatnych wakacji i weekendów przebudowany tak, że pracownicy mają odpoczynku na siedem dni z rzędu we wszystkich chińskich firm.

Uroczysta kolacja w przeddzień nowego roku, który jest nazywany „obiad reunion”, musi zawierać kurczaka (lub kaczka) oraz ryby. Menu opiera się na grę słów. Na przykład, słowa ryb i obfitości w chińskim brzmi jak „yu” (tylko napisane w różnych znaków), wyrażenie „niania niania yu yu” (od jednego roku do jedzenia ryb) jest wyrażenie homophone „meynyan Julia Zhun” (osiągnięcia zysku rocznie). Jest on również wybrany, i inne produkty. Wiara polega na tym, że jako nazwa produktów w zgodzie z korzystnych słowy obecności jednego przewodu do drugiego. Bardziej ważne, aby utrzymać integralność procesu gotowania, więc kaczka, kurczak, ryby gotowane całość.

Nowy rok na wschodnim kalendarza – to kolorowe, symboliczny, bardzo szczęśliwy, aby przejść. O północy w kościołach dzwony zaczną dzwonić. Po dwunastu godzin uruchomić fajerwerki, co symbolicznie złych duchów destylowanej. Uważa się, że ten, kto był pierwszy, aby uruchomić fajerwerki, będzie miał szczęście przez cały rok.

Smoki wykonane z papier-mâché, pokryte czerwonym i złotym jedwab, czasami sto metrów długości – jest niezbędnym atrybutem święta. Jeden smok może przewozić do trzydziestu ludzi, a ich wygląd towarzyszy uderzeniami bębnów, talerzy i gongów. Czerwony kolor – symboliczny kolor szczęścia i dominujący podczas wakacji.

Wiele zwyczajów i tradycji Spring Festival ma długą historię. Analiza głęboki i szczegółowy pokazuje, że praktyki kulturowe związane ze świętem, miał funkcję społeczną, nawet jeśli teraz nie są one oczywiste. Tak więc, nowy rok na kalendarzu chińskim jest formą przekazywania dziedzictwa kulturowego z pokolenia na pokolenie, oświetlając wartości i aspiracji narodu chińskiego.