220 Shares 2751 views

tkanka mięśniowa: strukturę i funkcję. Charakterystyka struktury tkanki mięśniowej

Rośliny i zwierzęta różnią się nie tylko wyglądem, ale także, oczywiście, wewnętrznie. Jednak najważniejszą cechą życia – jest to, że zwierzęta są zdolne do aktywnego poruszania się w przestrzeni. Pod warunkiem, że to ze względu na obecność w nich specjalnego tkanek – mięśniowej. Im możemy przyjrzeć się bliżej sprawie.


tkanka zwierzęca

W organizmie ssaków i człowieka są 4 rodzaje tkanki wyściełające wszystkie narządy i układy, które tworzą krew i wykonujące funkcje życiowe.

 1. Nabłonka. Postacie obejmują ciała zewnętrzna ściana naczynia jest wyrównana z błonami śluzowymi, tworzy błon surowiczych.
 2. Nerwowy. Formy wszystkich organów tej samej nazwy systemu, posiada najważniejsze cechy – pobudliwość i przewodnictwo.
 3. Sprzęgło. istnieje w różnych formach, w tym w postaci ciekłej – krwi. Tworzy ścięgna, więzadła, warstwę tłuszczu, wypełnia się kości.
 4. Tkanka mięśniowa, struktura i funkcje, które umożliwiają zwierzętom i ludziom do wykonywania różnych ruchów, a wiele wewnętrznych struktur – kontrakt i rozszerzenie (naczynia, i tak dalej).

Skumulowany kombinacja wszystkich tych gatunków zapewnia prawidłowej struktury i funkcji żywych.

Tkankę mięśni Klasyfikacja

Szczególną rolę w aktywnym odpadów ludzi i zwierząt odgrywa wyspecjalizowaną strukturę. Jej nazwa – tkanka mięśniowa. Struktura i funkcja jego bardzo oryginalne i ciekawe.

Właściwie, to tkanka jest niejednorodny i ma swoją własną klasyfikację. powinno być traktowane w sposób bardziej szczegółowy. Istnieją odmiany tkanki mięśniowej, takie jak:

 • gładkich;
 • prążkowanych;
 • serce.

Każda z nich ma swoje miejsce lokalizacji w organizmie i wykonuje funkcje dobrze zdefiniowana.

Struktura komórek mięśni

Wszystkie trzy rodzaje tkanki mięśniowej mają swoje cechy strukturalne. Można jednak zidentyfikować wspólne elementy urządzeń komórek takiej struktury.

Po pierwsze, jest wydłużony kształt (czasem do 14 cm), to znaczy rozciąga się na całej długości korpusu mięśni. Po drugie, jest wiele rdzeni, ponieważ w tych komórkach najbardziej intensywny proces syntezy białka kontynuować, tworzenie i rozkład cząsteczek ATP.

Również szczególnie struktura tkanki mięśniowej, że jej ogniwa zawierają miofibryle belki tworzą dwa białka – aktyny i miozyny. Stanowią one główną cechą tej konstrukcji – kurczliwości. Każda nić jak włókna zawiera pasma widoczne pod mikroskopem jako bardziej światła i ciemności. Są to cząsteczki białek, tworząc coś w rodzaju nici. Aktyny tworzy jasną i miozyny – Dark.

Właściwości tkanki mięśniowej dowolnego typu, w tym, że ich komórki (komórek mięśniowych) tworzą gromady – wiązek włókien lub symplasts. Każdy z nich jest wyłożona od wewnątrz całkowitej nagromadzenia włókienek, podczas gdy sama struktura minut składa się z białek wymienionych powyżej. Jeśli weźmiemy pod uwagę strukturę graficznego mechanizm okazuje się, jak Matrioszka – mniej więcej, i tak dalej aż do samego wiązki włókien połączone luźną tkankę łączną w ogólnej strukturze – pewien rodzaj tkanki mięśniowej.

Otoczenie wewnętrzne komórki, tj protoplastów, zawiera wszystkie z tych samych elementów konstrukcyjnych, jak również wszelkie inne w organizmie. Różnica – w ilości od jąder i ich orientacja nie jest w środku włókien, a w części obwodowej. Również w tym podział jest ze względu na materiał genetyczny z rdzenia, oraz z powodu specjalnych komórek, noszący nazwę satelity. Są one częścią membrany miocytów i aktywnie pełnić funkcję regeneracji – w celu przywrócenia integralności tkanek.

Właściwości tkanki mięśniowej

Jak również wszelkich innych konstrukcji, te różne tkanki mają swoje własne cechy, nie tylko w konstrukcji, ale także w funkcji wykonywanych. Główne właściwości tkanki mięśniowej, dzięki którym mogą to zrobić:

 • redukcje;
 • pobudliwość;
 • przewodność;
 • labilność.

Ze względu na dużą liczbę włókien nerwowych, naczyń krwionośnych i naczyń włosowatych, które żywią mięśnie mogą szybko dostrzec impulsów sygnałowych. Ta właściwość jest nazywany pobudliwość.

posiada również struktura tkanki mięśniowej mogła ona szybko reagować na wszelkie podrażnienia, odesłanie rozpędu w korze mózgowej i rdzeń kręgowy. Jest to przejaw właściwości przewodzenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ zdolność do reagowania na skutki zagrażające (chemiczne, mechaniczne, charakter fizyczny) – ważny warunek normalnego bezpiecznego życia każdego organizmu.

Mięśni tkanek, struktury i funkcji, które wykonuje – wszystko to w całości jest zmniejszona do głównych własności, kurczliwość. Zakłada arbitralnej (regulowane) lub mimowolne (bez kontrolą świadomości) zmniejszanie lub zwiększanie długości miocytu. Wynika to z miofibrylarnych białka (aktyny i miozyny nitek). Mogą one rozciągać i przerzedzenie prawie do niewidzialności, a następnie szybko przywrócić jej strukturę.

Jest to szczególnie tkanka mięśniowa dowolnego typu. Tak skonstruowane dzieło sercach ludzkich i zwierzęcych, ich statki mięśni ocznych, obracających jabłko. Jest to właściwość zapewnia zdolność do aktywnego ruchu, ruch w przestrzeni. Cokolwiek było w stanie dokonać osoby, jeżeli jego mięśnie nie mogą być zmniejszone? Nic nie szkodzi. Podnoszenia i opuszczania ramienia, skok, kucanie, tańczyć i biegać, wykonywać różne ćwiczenia – to wszystko pomaga uczynić tylko mięśnie. Mianowicie aktyny i miozyny miofibryli charakter tworzący miocytów tkaniny.

Ta ostatnia właściwość, która musi być podana jest nietrwałość. Polega ona na zdolność materiału do odzyskania szybko po wzbudzeniu, przyjdź do absolutnego wydajności. Lepsze miocyty może to zrobić tylko aksony – komórki nerwowe.

Struktura tkanki mięśniowej, posiadanie właściwości wymienionych specyficznych – główne powody, dla realizacji wielu ważnych funkcji w ciele zwierząt i ludzi.

gładka tkanina

Jeden rodzaj mięśni. Ma mezenchymalnych. Jest on umieszczony odmiennie od innych. Miocytów małe, lekko wydłużone, pogrubione przypominają w środku włókna. Średnia wielkość komórek wynosi około 0,5 mm, długość 10 mikrometrów średnicy.

Protoplastów brakiem sarkolemą. Trzon jedno, ale wiele mitochondriów. Umiejscowienie materiału genetycznego, oddzielone od karyotheca cytoplazmie – w środku komórki. Błona umieszczona jest wystarczająca złożone białka i lipidy, stwierdzono. Blisko mitochondriów i cytoplazmy rozproszone miofibrillnye pierścieni zawierających aktyny i miozyny w małych ilościach, ale wystarczającą do zmniejszenia tkanki. Retikulum endoplazmatycznego i złożone w aparacie Golgiego jest kilka uproszczony i zmniejszony w porównaniu z innymi komórkami.

Tkankę mięśni gładkich utworzone miocytów belki (komórki wrzecionowate) opisaną strukturę unerwionych włókien doprowadzających i odprowadzających. Jest przedmiotem zarządzania autonomicznego układu nerwowego, czyli zmniejszona, podniecony bez świadomej kontroli ciała.

W niektórych mięśni gładkich ciał utworzonych przez poszczególnych pojedynczych komórek ze szczególnym unerwienia. Chociaż jest to zjawisko rzadkie. Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa główne typy komórek mięśni gładkich:

 • wydzielnicze miocyty lub syntetycznego;
 • gładka.

Malodifferentsirovanna pierwsza grupa zawiera wiele komórek, mitochondriów, aparat Golgiego także wyrażone. Cytoplazma jest wyraźnie prześledzić wiązek miofibryli kurczliwych i mikrowłókien.

Druga grupa miocytów wyspecjalizowanych w syntezie polisacharydów kombinacyjny złożonych substancji wielkocząsteczkowych, z których później wykonane kolagenu i elastyny. produkowane one również znaczną część substancji międzykomórkowej.

umiejscowienia w organizmie

Tkankę mięśni gładkich, struktury i funkcji, która to wykonuje, pozwalają, aby skupić się w różnych narządach w różnych ilościach. Ponieważ unerwienie nie podlega kontroli przez działalność człowieka skierowanego (jego umysłu), a lokalizacja będzie właściwe. Takich jak:

 • ścianach naczyń krwionośnych i żył;
 • większość narządów wewnętrznych;
 • skóra;
 • gałki ocznej i innych struktur.

W tym zakresie, rodzaj aktywności mięśni gładkich – niskich prędkości.

funkcje

Struktura tkanki mięśniowej nakłada bezpośredni nadruk na funkcje, jakie wykonują. Zatem mięśni gładkich jest potrzebne dla następujących operacji:

 • Realizacja skurczu i relaksacji wykonania;
 • kurczenie i rozszerzanie świetle naczyń krwionośnych i limfatycznych;
 • Ruch oczu w różnych kierunkach;
 • regulacja tonu pęcherza i innych narządów pustych;
 • zapewniającej reakcję na działanie hormonów i innych środków chemicznych;
 • Wysokie procesach plastyczności i komunikacji wzbudzania i kurczenie.

Pęcherzyka żółciowego, żołądka miejscu zbiegu jelita, pęcherza moczowego, chłonne i tętnicze naczynia krwionośne, żyły i wiele drugieorgany – są w stanie działać prawidłowo tylko właściwości mięśni gładkich. Zarząd, po dokonaniu rezerwacji jest absolutnie autonomiczny.

Mięśni prążkowanych

Powyższe rodzaje tkanki mięśniowej nie podlegają kontroli przez ludzki umysł, a nie są odpowiedzialni za jego ruchem. Jest przywilejem postaci włókien – prążkowanych.

Najpierw musimy zrozumieć, co oni otrzymali tę nazwę. Patrząc pod mikroskopem widać, że struktury te mają odrębne prążki całej niektórymi aspektami – z włókna aktyny i miozyny białka, które tworzą miofibryle. To było powodem takiej tkanki tytułowej.

Tkanka przekroju mięśni miocyty zawierające szereg rdzeni, które są wynikiem połączenia wielu struktur komórkowych. Zjawisko to jest oznaczone wyrazami „symplast” lub „syncytiach”. Włókna wygląd przedstawiony długie, wydłużone komórki cylindryczne, mocno połączone wspólną substancji międzykomórkowej. Nawiasem mówiąc, nie jest to tkanka, która tworzy ramy dla artykulacji wszystkich miocytów. Posiada mięśni gładkich. Tkanka łączna – podstawa substancji międzykomórkowej, która może być zarówno gęsty i luźne. Tworzy również wiele ścięgien, za pomocą którego mięśnie prążkowane szkieletowe dołączonych do kości.

Miocytów uważane tkanina ale o znacznych rozmiarach, jeszcze kilka cech:

 • Komórki sarkoplazma zawiera duże ilości łatwo rozróżnialne włókienkach mięśniowych i mikrowłókien (aktyny i miozyny w podstawie);
 • Struktury danych są łączone w większe grupy – włókien mięśniowych, co z kolei bezpośrednio uformowane różne grupy mięśni szkieletowych;
 • Istnieje wiele dobrze jądra wyrażone endoplazmatyczne oraz aparat Golgiego;
 • dobrze rozwinięte liczne mitochondria;
 • unerwienie prowadzi się pod kontrolą somatycznych układu nerwowego, które jest świadomie;
 • Włókno zmęczenie jest wysoka, jednak i wydajność zbyt;
 • labilność powyżej średniej, szybkiego odzyskiwania po załamania.

W organizmie zwierząt i ludzkich mięśni poprzecznie prążkowanych jest czerwony. Tłumaczy się to obecnością mioglobiny włókien – wyspecjalizowanej białka. Każdy miocytów pokryte praktycznie niewidoczny z zewnątrz przezroczystej powłoce – sarkolemą.

W młodym wieku zwierzęcia i ludzkich mięśni szkieletowych zawierać więcej gęstą tkankę łączną pomiędzy miocytów. Wraz z upływem czasu i starzenie się ona zastąpiona przez luźną i tłuszczu, dzięki czemu mięśnie stają się wiotkie i słabe. Na ogół, mięśni szkieletowych trwa do 75% całkowitej masy. Że ona jest mięso zwierząt, ptaków i ryb, które człowiek spożywa. Wartość odżywcza jest bardzo duża z powodu wysokiej zawartości różnych związków białkowych.

Różnorodność mięśni poprzecznie prążkowanych, oprócz szkieletu serce. Opis jego struktura może być wyrażona w obecności dwóch typów komórek: komórki normalne mięśni i mięśnia sercowego. Zwykle mają taką samą strukturę jak szkielet. Odpowiedzialny za autonomiczną skurczu serca i jego statków. Ale kardiomiocytów – poszczególne elementy. Są niewielka ilość miofibryli, a zatem aktyny i miozyny. To sugeruje niską zdolność do zmniejszenia. Ale ich zadaniem nie jest to przypadek. Główną rolę – funkcja pobudliwości serca, rytmiczne ćwiczenia automatyzm.

Tkanki mięśnia sercowego jest utworzone przez wielokrotne rozgałęzienia jego miocytów członkowskich, a następnie włączenie do ogólnej struktury gałęzi. Kolejna różnica z mięśni poprzecznie prążkowanych szkieletowe – tym, że zawiera jąder komórek mięśnia sercowego, w jej części środkowej. Miofibrylarne zlokalizowane obszary na obwodzie.

Które narządy formy?

Wszystkie mięśnie szkieletowe ciała – to mięśni prążkowanych. Tabela pokazuje lokalizację tkanek w organizmie, znajduje się poniżej.

Prążkowanych szkieletowych tkanki mięśniowej Serca tkanki mięśniowej
1. Układ mięśniowo-szkieletowy Głównym organem układu sercowo-naczyniowego – serce.
2. mięśnie krtani i przełyku
3. Gardło
4. Język

Wartość dla organizmu

Rola, jaką wykonuje mięśnie prążkowane, jest trudny do przecenienia. Po tym wszystkim, jest ona odpowiedzialna za najważniejszą cechą wyróżniającą roślin i zwierząt – zdolność do aktywnego ruchu. Osoba może zrobić dużo najbardziej wyrafinowanych i prostą manipulację, a wszystkie z nich będą zależeć na pracy mięśni szkieletowych. Wielu ludzi angażują się w gruntowne szkolenie swoich mięśni, robią to wielki sukces dzięki właściwości tkanki mięśniowej.

Zastanów się, jakie inne funkcje są wykonywane przez mięśni prążkowanych w organizmie człowieka i zwierząt.

 1. Odpowiedzialny za kompleksowe cięć twarzy, wyrażania emocji, objawów złożonych uczuć.
 2. Obsługuje pozycji ciała w przestrzeni.
 3. Wykonuje brzucha funkcję ochronną (poprzez działanie mechaniczne).
 4. Mięśnie sercowe zapewnia rytmiczne skurcze serca.
 5. Mięśnie szkieletowe są zaangażowane w aktach przełykaniu, tworzą strun głosowych.
 6. Regulować ruch języka.

Tak więc możemy stwierdzić, co następuje: tkankę mięśniową – ważne elementy konstrukcyjne dowolnego organizmu zwierzęcego, daje mu pewne unikalne zdolności. Właściwości i struktura różnych typów mięśni zapewniają funkcje życiowe. Struktura Podstawą każdej miocytów mięśni leży – włókno zbudowane z włókien białkowych aktyny i miozyny.