756 Shares 2691 views

Zmiany duchowe, które Kirgistan doświadczył: religia koczowniczy

Trudno było określić, co dokładnie było pierwotne Kirgizie. Religia tego kraju przeszła wiele zmian: począwszy od selekcji naturalnej i kończącej się przymusową islamizacją całego narodu kirgiskiego. Niemniej jednak naukowcy mogli znaleźć rzetelne informacje, które mogłyby rzucać światło na metamorfozę przekonań tych koczowników.


Pagan Kirghizia: która religia była pierwsza?

Głównym problemem w badaniu przeszłości Kirgizji jest to, że większość mitów i legend została przekazana głównie doustnie. Z tego powodu nie można powiedzieć na pewno, która część otrzymanych informacji została przekształcona pod wpływem czasu. Mimo to wielu badaczy skłania się ku wierze, że przodkowie tych koczowników poczęli czcić siły natury.

Nie mieli jednego boga. Wierzyli, że wszystko na tym świecie ma własną świadomość i wolę. Więc wiatr mógł stać się prawdziwym przyjacielem lub zaprzysiężonym wrogiem, w zależności od jego nastroju. Z tego powodu ludzie Kirgii stale komunikowali się ze światem wokół nich, mając nadzieję na jego łaskę.

Wczesny totalizm

Z upływem czasu sam Kirgistan się zmienił. Religia była ściśle powiązana z nową kulturą, a zamiast wolnego kultu sił natury, totemizm zajmował pierwsze miejsce. Jego istotą było to, że każdy rodzaj lub plemię miał własny totem-keeper. Często jego imię stało się głową rodziny, a tym samym uwielbieniem jego patrona.

Prototypy totemu stały się bestiami, duchami i siłami natury. To prawda, że zwierzęta najczęściej wybierano jako opiekunów. Na przykład plemię Bugu wierzyło, że ich dalekie przodkowie mają ścisły związek z świętym jeleniem. Dlatego właśnie wybrał sobie nazwę, która w tłumaczeniu oznacza "męski jeleni" lub "maral".

Nowa wiara

Religia Kirgistanu była często poddawana naciskom ze strony sąsiadów. W większości przypadków doprowadziło to do tego, że lokalne przekonania były jedynie nieznacznie zmienione, ale nie zmieniły istoty. Jednak pod koniec IX wieku istnienie islamu przybyło do tego kraju, które na zawsze zmieniło dziedzictwo kulturowe tego narodu.

Ileż Kirgistan się zmienił. Religia stała się prawdziwą plagą ludzi, którzy teraz karali niewiernych. A jeśli przed początkiem XVII w. Islam toleruje zwyczaje rdzennej ludności, to wraz z nadejściem Kokandanu wszystko się radykalnie zmieniło.

To właśnie w tym okresie meczety zaczęły aktywnie budować się na terenie współczesnego Kirgistanu, co skutkowało przymusowym przyjęciem do nowych rytuałów. Tak duży wpływ doprowadził do tego, że dziś większość z nich jest muzułmanami sunnickimi, którzy szczerze wierzą w prawobrzeżenie Boga.

Świat duchowy współczesnego Kirgistanu

Główne pytanie brzmi, czy Kirgistan całkowicie się zmienił pod wpływem islamu? Religia świata muzułmańskiego, oczywiście, podbiła krajowy świat kulturowy, ale starożytne wierzenia również nie zniknęły bez śladu. Zakazy, pogańskie rytuały wyciekły do życia duchowego Kirgiz, modyfikując zwyczajowe obrzędy i święta nowej religii.

To samo dotyczy głębi wiary kirgiskiej. Pomimo wielbienia Boga, rzadko przylegają do wszystkich pięciu filarów islamu (wyznania wiary, modlitwy, postu, jałmużnę i pielgrzymki). A przecież ta religia jest podstawą duchowego świata współczesnego Kirgistanu. Dlatego w żadnym przypadku nie należy minimalizować jego roli w tworzeniu dziedzictwa kulturowego tego narodu.

Ponadto w kraju są chrześcijanie i buddyści. Ale ich liczba jest tak mała, że nawet jeśli zjednoczy się, nie mogą stać się godnymi konkurentami dla dominujących muzułmanów.