327 Shares 8070 views

Czapka zaobrączkowanych: opis, dystrybucja, smakowitość

Zaobrączkowanych cap – grzyb zasłonakowate rodzina. Nazwa ta została podana na obecność na trzpieniu raczej szeroki żółtawo-biały pierścień powłoki. U osób nazywany jest inaczej: kurczak, Rozites dim Turks pribolotnik biały.

opis

Młoda zaobrączkowanych czapka ma srebra lub białego proszku kapelusz. Krawędzie i lekko obniżona owijania. Z biegiem czasu okazuje żółty, stając płasko-wypukła. Krawędzie są prostowane, niekiedy pęknięcie (długotrwałego braku deszczu). Kołpak obejmuje nogę jak cap. Powierzchnia nią lekko pomarszczone, pokryte włóknistą rozkwicie z perłowym połyskiem. Średnica dotrze do 15 cm. Kołpak ma białą pierścieniowy wodnego masy, które praktycznie nie ma zapach grzybów. Młody grzyb nierówne płyty, rzadkie i białe, ale są rdzawo-brązowym z czasem. Jest to cecha charakterystyczna starego instancji.

Grzyb zaobrączkowanych czapka ma solidne cylindrycznym kształcie nogę. To zagęszczony przy podstawie gęstej i stałej. Powierzchnia nóg włókien jedwabiste. Jego średnica jest nie większa niż 3 cm, długość -, 4-12 cm powyżej ramienia pierścieniowego pokryte łusek, płatków i ma kolor żółty. Pod pierścieniem ona blady odcień ochry. Bliżej dnie resztkami całości pokryte fioletowym przechowywane. proszek zarodników ma ochra, rdzawo-brązowy.

Siedlisko i dystrybucja

Najczęściej obrączkowane czapka tworzy mikoryzy z sosny. Z drewna liściastego woli buki, dęby i brzozy. W środkowej strefie Rosji grzyba znaleźć w lasach iglastych typu gdzie mech rośnie dużo. Mieszane i sosnowe lasy dla niego korzystne. Na terenach północnych zaobrączkowanych cap można znaleźć pod karłowatych brzóz. Grzyb ten preferuje kwaśne i wilgotne gleby. Czuje się dobrze w górach na wysokości do 2 km. Pribolotniki białe, rosną kompaktowych małych grupach. Grzyb jest również powszechne w Białorusi i niektórych krajach europejskich. Rośnie w Rosji. Najbardziej powszechnie spotykane w zachodnich i centralnych regionach europejskiej części. Mieszkańcy tych miejsc można „zapolować” na wieczku obrączkowane. Zdjęcia tego grzyba można znaleźć w tym artykule. Zbierz je od lipca do początku października.

Kulinarne aplikacje i smakowitość

Obrączkowe nasadki – jadalny i bardzo smaczne grzybów, które mogą być wytwarzane w różny sposób. Jest marynowane, smażone, solone, gotowane. W smaku nie jest gorsza od grzybów. W wielu krajach Europy Zachodniej, grzyby te są uważane za wielki przysmak. Oczywiście, najsmaczniejsze są młodzi zaobrączkowanych czapki. Jednakże, jeśli masz starą kopię hartowanej siedzenia i nogi mogą być cięte. Najsmaczniejsze ten grzyb duszony i smażony. Odnosi się ono do czwartej kategorii przydatności do spożycia.

debel

Cap zaobrączkowanych niedoświadczonych grzybiarzy może być mylony z Amanita muscaria i blado muchomor. Charakteryzują się one obecnością grzyba w proszku hat włóknisty blaszki braku łusek, jak również brązowe brązowe zardzewiałe lub płyt w starych próbek. Mamy muchomor muchomor i blada, zawsze pozostają białe.