158 Shares 4826 views

Naval Battle of Cape Kaliakra: historia, efekty i ciekawostki

Rosyjska marynarka zawsze był znany ze swoich osiągnięć. Lista jego największych zwycięstw – Battle of Cape Kaliakra. Stało się to w czasie wojny rosyjsko-tureckiej. Kiedy wspominamy bitwie morskiej na przylądku Kaliakra, historia przenosi nas do przeszłości, a my znajdujemy się w 1791 roku.


mała siła

Aby zrozumieć, jak ambitny było nasze zwycięstwo, musimy mieć pomysł, jak potężny wróg posiadał. Do dyspozycji kapitana Pasha Husajna było 18 statków i 43 mały statek należący do Algierii, Trypolitanii, Tunezji i Konstantynopola. Cała flota składała się z 16 statków, dwóch strzelców, dwóch fregat i 19 mniejszych statków. Headed Battle of Cape Kaliakra dowódca F. F.Ushakov.

Przed dokonaniem przystanek, armia turecka musiał podróżować po drugiej stronie Morza Czarnego. W czerwcu pojawiły się wrogie statki u wybrzeży Krymu niedaleko Balaklava. Bez wiedzy o tym, co miało Anapa rosyjski, turecki flota poszła w tym kierunku. Jednakże, upewniając się, że miasto jest zajęty, ja zawrócił. W tym samym miesiącu doszło do bitwy nad Dunajem, gdzie pokonał wojska tureckie. Ale flota wróg nie ma żadnej nadziei na zwycięstwo. Ich statek jest ogromna liczba osób, od 800 do 1500 na każdym. Turcy nadzieję na pokład statku, zamiast artylerii.

Początek bitwy

Wrogowie zakotwiczone wokół Rumelian wybrzeżu niedaleko Warny. Ten Uszakow poinformował inteligencji i postanowił prowadzić do boju swoją eskadrą. Trudno sobie wyobrazić, że zaledwie kilka dni przed naszym floty był w stanie przejść do morza. Być może to opóźnienie pomógł rosyjski być we właściwym miejscu we właściwym czasie. A miało to miejsce ze względu na brak podaży i braku wyszkolenia kilku statków. Informacje o tym, gdzie wrogie statki są również nie został jeszcze odebrany. tureckich żołnierzy był błąd, że nie można z góry wiedzieć, że przeciwnik porusza się w ich kierunku. Jakby właśnie wysłał okręt patrolowy, Battle of Cape Kaliakra nie może się odbyć. Ponadto statki wroga zostali ustawieni wzdłuż wybrzeża i ataku z tej strony nie spodziewali, biorąc pod uwagę to, aby być odpowiednio chronione.

skomplikowany manewr

Admirał Uszakow postanowił wykorzystać moment zaskoczenia. Wysłał eskadrę tylko między plaży i okrętów wroga. Ponadto rosyjski towarzyszył wiatr. Battle of Cape Kaliakra Izmaela zaczęło się od niespodziewanego ataku, który spowodował panikę w wrogich okrętów. Po tym wszystkim, nawet duże pistolety były zwrócone w kierunku morza, co oznacza, że marynarze nie mógł kontratakować. Dowódca floty tureckiej rozkazał statki tworzą się w linii walki. Jednak ten manewr dano im nie jest łatwe. Aby wdrożyć statków, marynarzy floty tureckiej zaczął cięcia lin. Czas próbuje podnieść kotwice, że nie. Poza tym powoli zrekonstruowany, wrogie statki naprzeciw siebie, powodując uszkodzenie siebie: rozdzierania żagle, przerwał bieg.

Wróg nie przejdzie

Statki algierskie prowadził admirała Seyit Ali, który obiecał przynieść tureckiego sułtana „Usak Pasha”. Pod jego kierownictwem, starali się szczypać czołowe okręty rosyjskiej marynarki wojennej. Manewr ten był postrzegany przez Admiral Ushakov, który był na statku o nazwie „Boże Narodzenie”. Na to, że zza algierski statek i zaatakował go. W bliskiej odległości statek wroga doznał ciężkich obrażeń, zapukał kursy-Topmast i głównego Topsail stoczni. Algierczycy wycofał, ale walka kontynuowane i marynarze na pokładzie „Boże Narodzenie” heroiczna walka kontynuowane, rysunek wroga do ucieczki. bitwa morska off Cape Kaliakra trwało trzy godziny.

Co stało się potem

Klęska floty tureckiej była bezwarunkowa. Jednak silny wiatr, pomógł rosyjskim, kiedy doszło do bitwy na przylądku Kaliakra, wierszem, i tym razem pomogło wrogów uciec. Jednak, gdy zostały one wysłane do Bosforu, element ponownie uchwalona, a niektóre statki nie udało się powrócić do parkingu. Poszli na dno. Turecka flota ucierpiała. Tylko na flagowego okrętu Algierii zginęło, a 450 osób zostało rannych, omal nie zatonął. Rosyjski również stracił w sumie 17 osób zostało zabitych i 27 rannych, statek był stosowany jest niemal bez uszkodzeń. I te, które były w stanie szybko naprawić.

Dlaczego wygraliśmy

Oczywiście, Ushakov odegrało znaczącą rolę w tej walce. Popraw swoją decyzję, aby umożliwić czas i pod warunkiem, że niespodziankę, która jest tak ważna w prowadzeniu operacji wojskowych. Nie bez przyczyny to zwycięstwo przyznano mu Order Świętego Aleksandra Newskiego. Jego manewr, w którym nasza eskadra musiał przejść między brzegiem i okrętów wroga, było ryzykowne. Jednak zwycięzcy nie są oceniane. Co więcej, ta taktyka została wykorzystana przez admirała Nelsona w czasie wojny rosyjsko-francuski, a także doprowadził do zwycięstwa. Doskonałe generałowie – to nie wszystko. Marynarze szkolenia miał również duże znaczenie, gdy doszło do bitwy na przylądku Kaliakra. I to były one bardzo dobre, co pozwoliło szybko reagować i odzwierciedlają ataków wroga, a ostatecznie uratować życie.

Wyniki wojny

Co ciekawe, gdy walka odbyła się na przylądku Kaliakra, który jest data 31 lipca 1791 roku podpisaliśmy przesłanki do zawarcia pokoju między księcia Repnina i wielkiego wezyra. W tym dniu mieszkańcy Konstantynopola poczuł prawdziwe zagrożenie. Uszkodzone okręty ich poglądy potwierdził pogłoski, że Ushakov wkrótce dostać się do stolicy Turcji. To zmusiło Port przyspieszyć podpisanie zawarciu pokoju. Chociaż do tej pory, miał jeszcze jakieś wątpliwości. Dowodem na to jest fakt, że porażka z Turkami nie osłabić wolę walczyć.

W przeciwnym razie, nie może nie być

Starali się wzmocnić swoją armię i flotę, są zaproszeni do udziału w wojnie z innymi krajami. Umacnia swoją flotę, Turcy nadzieję wygrać w strefie morskiej. Dlatego Ushakov otrzymał rozkaz tylko do ataku. Ogólne G. Potiomkin napisał do niego list, w którym mówi wprost o tym, co czeka na zwycięstwo admirała. Ushakov nie mógł zrobić inaczej. Rodina poprosił go o pomoc, musiał uniknąć dominacji Turków w Morzu Czarnym. Battle of Cape Kaliakra była decydująca bitwa, wpłynęły na wynik wojny i przyniósł ją do siebie. Po tej walce Potiomkin powiedział, że Turcy zaczęli bać Imperium Rosyjskiego. To może już być kwestionowana. Battle of Cape Kaliakra, według niego, potwierdził dominację rosyjskiej floty na północnym wybrzeżu Morza Czarnego, w tym na Krymie.

Można tylko podziwiać odwagę naszej floty czarnomorskiej w dniach Admiral Ushakov. Chociaż życie pokazało, że dzisiaj nasi marynarze nie są gorsze od gotowości i odwagi do ich przodków, którzy żyli i walczyli dla Rosji w XVIII wieku.