189 Shares 1087 views

Dysfunkcja TMJ: objawy i leczenie

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego w medycynie ma kilka nazw: choroba zwyrodnieniowa stawów VNCH-zapalenie stawów, podwichnięcie żuchwy przewlekłej naturze, zespół myofascial, i tak dalej. Pierwszym, który zbadane podobną patologię, amerykański laryngolog kości. To on ujawnił związek między bólem ucha i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego funkcji. W efekcie choroba nabył inną nazwę: syndrom Costy. Warto zauważyć, że patologia jest najbardziej bolesne i trudne, jak trudno jest nie tylko do zdiagnozowania, ale także do leczenia.


Cechy wspólne

Stawu skroniowo (TMJ) znajduje się w przedniej części ucha. Odgrywa ważną rolę. Joint składa się z kości żuchwy i kości skroniowej. Jednocześnie jego mięśnie wykonywania różnych funkcji: mowy, połykania, żucia, i tak dalej. Ponadto, łączą się z czaszki z dolną szczęką. Mięśnie i stawy umożliwiają osobie, aby otworzyć i zamknąć usta. Ponadto, jednostka odpowiedzialna za ruch żuchwy w prawo, w lewo, do przodu, w górę iw dół.

Co jest TMJ

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, leczenie, które ma swoje osobliwości, objawiający z naruszeniem symetrii. Urządzenie działa poprawnie, o ile prawo i lewo wszystkie te same ruchy. W przypadku awarii podczas pracy złącza, rozerwanie następuje symetrii, co prowadzi do zakłóceń z drugiej wspólnej funkcji. Patologia zacznie rozwijać się w przypadkach, gdy dolna szczęka jest przemieszczany podczas otwierania i zamykania się w ustach, i ruch w innych kierunkach.

Głównymi przyczynami choroby

Zespół dysfunkcja stawu skroniowo występuje u pacjentów w różnych grupach wiekowych. Statystyki pokazują, że około 70% populacji cierpi z powodu tych zaburzeń. Przyczyny rozwoju choroby obfitują. Wśród nich są:

 • stres;
 • wada zgryzu;
 • Nagły nadmiernego wysiłku mięśni podczas żucia i szorstkiej stałych pokarmów;
 • zwiększone ścierania tkanek zęba;
 • ćwiczenia i szkolenia, w których istnieje pewna grupa mięśni napięcia;
 • stomatolodzy błędach lekarzy, terapeutów, protetycy, ortopedów: wypełnienia, protezy;
 • żuchwowych uraz stawu.

Podczas napełniania i protetyczny ząb dziedzinie może ustalić przeładowania koronę lub wypełnienia. Powoduje to złamania symetrii. A to, jak wiadomo, prowadzi do rozwoju dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Ponadto z takiego niewłaściwego leczenia ciężar spada tylko na jednej stronie zębów podczas żucia żywności, co prowadzi nie tylko do napędu przemieszczenia, ale również do bólu.

Hałas i kliknięcia

Objawiającą dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego? Objawy tej choroby są bardzo zróżnicowane. Najczęstszym objawem tej choroby – zaskoczy, które można usłyszeć w stawach żuchwowych. Takie dźwięki mogą być dość głośno. Mogą usłyszeć ludzi, którzy są blisko pacjenta, gdy tylko otwiera usta, ziewanie lub żucia żywności. W ten ból może się pojawić.

Z reguły, napędy przemieszczenie jest napięcie mięśni, gdy pacjent słyszy trzask. To zwykle bywa podczas żucia żywności. W takich momentach, pacjent z powodu stresu może odczuwać ból w szyi, głowy, twarzy.

ból głowy

zaburzenia bólu zespół stawu skroniowo często powoduje ból w różnych obszarach główki. Jest to kolejny objawem patologii. Zwykle ból podczas rozwoju zaburzeń TMJ jest zlokalizowana w szyję i baki. Ale często dyskomfort u pacjenta mogą wystąpić w obszarze łopatkami.

Przyczyną bólów głowy w tym przypadku mogą być bóle mięśni, który występuje podczas szlifowania zębów i zaciskając szczęki. Ponadto, dyskomfort może być mylące dla pacjenta z powodu przemieszczenia stawu napędowego. W tym przypadku, ból promieniuje do szyi, czole i skroniach. Warto zauważyć, że takie nieprzyjemne zjawiska mogą być bardzo silne. W niektórych przypadkach lekarz błędnie patologii mózgu lub migreny.

Blokowanie, wspólne zajęcie: blokowanie

dysfunkcja stawu skroniowo ból często powodują nierównomierny przepływ żuchwy z powodu pewnych zaburzeń. Blokowanie może być widoczne na otworu wylotowego. Jest to uczucie, że pacjent próbuje jakoś „złapać” dolna szczęka.

W niektórych przypadkach, osoby z zablokowanych połączeń, aby otworzyć szeroko usta, konieczne jest, aby przesunąć maszynę na lewo i na prawo. Ale są też inne sytuacje. Czasami pacjent jest zmuszony otworzyć usta, aż usłyszysz kliknięcie w rodzaj wspólny regionu niepełnosprawnych.

objawy uszne

Ponieważ TMJ znajduje się bardzo blisko przedsionkami serca, mogą wystąpić pewne objawy uszne. Niektóre z nich są dość nieprzyjemne. Objawy dysfunkcji w tym przypadku powinien zawierać:

 • ból;
 • uczucie pełności w uchu;
 • stłumiony w uszach, powodując utratę słuchu.

To właśnie z powodu tych objawów, wielu pacjentów, którzy mają dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, szukać pomocy u lekarza rejonowego lub lekarza laryngologa.

Problemy z zębami

Awaria żuchwowych może prowadzić do zmian w zgryz lub okluzji. Dzieje się tak często z powodu napędu przemieszczenia. Kości i ich połączenia nie jest poprawna, a to prowadzi do zmian w okluzji.

Oprócz tego problemu, pacjent może stać się bardzo wrażliwe zęby. Najczęściej wynika to zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęk. Często ludzie z takimi zaburzeniami zwracają się do dentysty, skarżąc się na ból zębów. Nie zawsze eksperci nie można ustalić przyczynę dolegliwości. Z tego powodu pacjent może usunąć ząb lub trzymać go depulirovanie. I to nie chroni przed TMJ.

Inne funkcje

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, w niektórych przypadkach towarzyszą procesy zapalne, wynikające z zapalenia błony maziowej w zapaleniu stawów lub w połączeniu. W tym przypadku, ludzie mogą skarżyć się na ból, obrzęk tkanek. Często prowadzi to do ogólnego złego samopoczucia, osłabienie i wzrost temperatury.

Oprócz powyższych objawów, pacjent może przeszkadzać:

 • ból pleców i ramion ostrzy, spowodowane przez skurcz mięśni;
 • naruszenie apetytu i snu;
 • zawroty głowy;
 • Depresja, która często rozwija się na skutek doświadczeń i problemów, które spowodowały nieporozumienia dyskomfort;
 • w odczuwanie bólu, przewlekłego sobie mogą wystąpić zmiany struktury chemicznej mózgu.

W początkowej fazie rozpoznania

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego ma wiele objawów. Jednak rozpoznanie tej patologii – wielostopniowy, długotrwałe, wszechstronny i złożonym. Nie zawsze jest to możliwe, aby postawić prawidłową diagnozę tylko na podstawie skarg pacjenta. W pierwszej kolejności przeprowadzono diagnostyki funkcjonalnej, która pozwala na określenie przyczyn choroby.

Wiąże się to zestaw procedur:

 • gromadzenie danych medycznych;
 • identyfikacja wszystkich skarg;
 • Badanie tkanki mięśni szyi i głowy;
 • diagnostyki rentgenowskiej: tomografii rezonansu magnetycznego i stożek wiązki;
 • badania neurologicznego, teleroentgenography boczne;
 • Analiza cefalometryczny;
 • Identyfikacja parafunction;
 • okklyuzografiya.

dentystyczna

W niektórych klinikach w celu ustalenia diagnozy jest często odbywają małą stomatologiczną analizy funkcjonalnej. Jest również uważany za podstawowy diagnoza. W tym przypadku pacjent jest usuwany Drukuj, a następnie wykonany model. Również na rozpoznanie specjalnych kropli, które stosowane są w stanie wykryć bruksizm. Dentysta w badaniu powinna ocenić kęs, a także jakość międzyzębowych kontaktów i tak dalej.

Najtrudniejsza jest uważany za wielki analiza funkcjonalna nie tylko w realizacji, ale także w interpretacji danych. W tym przypadku, ekspert musi posiadać specjalistycznych umiejętności i wiedzy. dodatkowy sprzęt wymagany do przeprowadzenia takiej diagnozy.

Wszystkie powyższe badania są potrzebne, aby zdiagnozować i ustalić przyczynę zaburzeń TMJ. Poprawność badań zależy od wiedzy specjalistów i sprzętu. Po zdiagnozowany pacjent jest przypisany do odpowiedniej terapii. Ona z kolei może być chirurgiczne, rekonstrukcyjnej, albo konserwatywny.

Kto o kontakt

Ta patologia jest dość trudne do zdiagnozowania. Nawet doświadczeni lekarze rzadko umieścić tę diagnozę jak ból dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Leczenie często przypisywane błędnie i nie przynieść rezultaty. W większości przypadków pacjenci nie otrzymują opiekę wykwalifikowanej od dentystów i rozpocząć do odwiedzenia innych specjalistów: terapeuta, neurolog, terapeuta, audiologa, kręgarz, osteopatii, i tak dalej. W rzeczywistości, należy prowadzić dentystów dysfunkcji leczenia.

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego: jak leczyć

Aby uzyskać wynik pozytywny, złożone leczenie powinno być przeprowadzone. Obejmuje ortopedycznego leczenia dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, której celem jest korygowanie kęs. W pewnych sytuacjach, operacja jest wykonywana, akupunktura, fizjoterapia, protetyki lub demontażu i montażu nowych uszczelek.

Poza powyższym, lekarz może przepisać sobie nocną trener. Ten rodzaj stawowej autobus, który pozwala usunąć bolesną mięsniowopowięziowy syndrom. Ponadto jest stosowany do diagnozy, w celu zapobieżenia ścieraniu tkanki zębowej w bruksizm.

To może spowodować komplikacje dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego? Leczenie takich chorób, muszą być wykonywane zawsze. W niektórych przypadkach dysfunkcji powoduje napęd przemieszczania. W rezultacie, na powierzchni stawów nadających się do restrukturyzacji – artrozy. W jamie zaczyna się rozwijać tkankę łączną, która sama w sobie jest szorstka. W rezultacie, wspólne przystanki ruchu. Patologia ta nazywana jest zesztywnienie.

Jak udzielić pierwszej pomocy

Jeżeli pacjent jest całkowicie przekonany, że dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego, możliwe jest, aby pomóc pacjentowi, zmniejszenie bólu i poprawę funkcji żucia, jeśli to konieczne. Aby to zrobić, ciepło, ale wilgotno zrobić. W tym przypadku, na tym terenie można zastosować okład: butelka, ampułko-gorącą wodą. Aby uniknąć oparzeń, zaleca się owinąć pojemnik wilgotną, ale nie mokrą szmatką.

W celu zmniejszenia natężenia bólu i zmniejszenia stanu zapalnego, to zaleca się stosowanie lodu. W tym przypadku można skorzystać z pakietu lub butelkę. Jednak nie jest to konieczne, aby zastosować kompres bezpośrednio na skórę. Opakowanie lub butelka należy owinąć ręcznikiem. Jego stosowanie nie jest zalecane przez dłużej niż 15 minut. Przerwa między grupami powinien wynosić co najmniej 60 minut. Usuń ból na chwilę pozwolić przeciwbólowe.

Jak rozluźnić stawy

Do stawu są często napięte, należy przestrzegać kilku zasad. Żywność należy wcierać lub miękkie i mieszane. Warto zrezygnować z żucia, szorstkie, twarde i solidne produkty. Odgryźć małe kawałki warte. Jeśli takie naruszenie nie jest zalecane, aby otworzyć szeroko usta.

Kompletne rozluźnienie ciała i pomaga zmniejszyć ból. Do tego pasuje dowolną technikę relaksacyjną.

zaburzenia ból stawu skroniowo ICD-10

Zgodnie z międzynarodową klasyfikacją chorób, dysfunkcja stawu skroniowo oznaczono kod K07.6. W tym samym naruszenie może nastąpić w różny sposób. Należą do nich: zespół złożony lub kości, wiotkość stawu skroniowo-żuchwowego, „przerzucanie„szczękę zespół dysfunkcji SSŻ equity.

Wyjątki są rozciąganie i zwichnięcie szczęki.