127 Shares 5550 views

Skuter „Vyatka”: przygoda „włoski” w języku rosyjskim

W naszych czasach, kiedy na ulicach rosyjskich miast wypełnionych skuterów, produkowanych głównie w Azji Południowo-Wschodniej, jakoś nie mogę uwierzyć, że nasz kraj też kiedyś produkowane podobne maszyny, ale były one nazywane skutery. Jeden z tych pojazdów dwukołowych był skuter «Vyatka».


Historia

Jego pojawienie się w świetle „Vyatka” zobowiązany Włochów. Powojenne Włochy potrzebowała samochodu, który byłby przystępne dla każdego. W rezultacie, jeden z ocalałych przedsiębiorstw „Piaggio”, które odbyło się w czasie produkcji wojna wojownik, rozpoczęła produkcję nowej maszyny dwukołowy, który jest zasadniczo różni się od takiego konwencjonalnego motocykla. Pierwszy silnik «Vespa» ( «Osa") pojawił się na włoskich drogach w kwietniu 1946 roku. One stały się bardzo popularne nie tylko w domu, ale również za granicą.

Muszę powiedzieć, że projekt skuter znacznie różni się od konstrukcji motocykla. Nisko położony środek ciężkości, a także małe koła o średnicy i długości podnóżka sprawia, że jest bardzo stabilny. Ponadto, głębokie klocki po obu kół i dużym panelem przednim, aby chronić kierowcę i pasażerów przed brudem drogowym.

Vespa w ZSRR

Pod koniec lat pięćdziesiątych, podczas redukcji broni konwencjonalnej armii i, zdecydowano się na niektórych roślin obronnych, aby rozpocząć produkcję dóbr konsumpcyjnych. Tak więc, w 1956 roku był dekret Rady Ministrów ZSRR i zamówień Minooboronproma czym Wiatskije Polany maszyn budowlanych, znajduje się w regionie Kirowa, nakazał jak najszybciej rozpocząć produkcję skuterów.

Od czasu rozwoju jego budowy nie było, jako prototyp wziął włoski „Vespa” próbka w 1955 roku trzy prototypy powstały pod koniec 1956 roku, aw 1957 roku zjechał pierwszy seryjny skuter «Vyatka-150.”

Produkty Wiatskije Polany oddalonych od prototypu różniły się nieznacznie, przeważnie ciężar i wymiary (większe niż 7 kg, rozstaw osi dłuższy o 4 cm). Ponadto na pudełku przednie skrzydło został zlokalizowany z gwiazdą, a nie owalny okrągły prędkościomierz zainstalowany, wyłącznik zapłonu znajduje się na kierownicy (nie obudowę reflektora), środkowa część kierownicy i reflektorów były nieco większe. Ogólnie rzecz biorąc, projekt był podobny do swojego włoskiego kuzyna.

Podobnie jak w przypadku „Vespa” skuter „Vyatka” znajdował się tuż pod wypukłym straży. Z drugiej strony symetrii znajduje taką samą obudowę, pod którym znajduje się koło zapasowe. Zbiornik gazu jest w tylnej. Obsługiwać przełączanie prędkości wykorzystywane na kierownicy. Aby rozpocząć stosowanej skrzydłem.

Skuter „Vjatka” została wyposażona w pojedynczą cylindra silnika dwusuwowego z systemu wymuszonego chłodzenia powietrza objętości roboczej 155 cm 3, który jest rozwijany pojemności 5,5 litra. a. zmierzone i skuterów do 60 km / h, w ciągu 19 sekund. Zużycie benzyny wynosiła 3,1 litra na 100 km. Paliwo stosowane niskie benzyny A-66.

Cały projekt był bardzo udany, przez 1961 już 100 tysięcy pojazdów zostały wyprodukowane. Skuter „Vyatka” miał niski koszt. W latach sześćdziesiątych, można go kupić za 320 rubli, co jest znacznie niższy niż w jakimkolwiek motocyklu. Produkcja „Vyatka” zakończył się w 1966 roku, został zastąpiony przez skuter „Elektron”.

Trójkołowy „Vyatka”

Na podstawie modelu dwukołowego modyfikacji trójkołowego powstał w 1959 roku, oraz w kilku postaciach – van, podwozia samochodów ciężarowych i transporcie. skuter trzykołowy „Vjatka” może przewozić do 250 kg ładunku i przyspieszane do prędkości 35 km / h.

Również na podstawie „Vyatka” został stworzony przez motocyklowej taksówki, który ma dwa koła znajdujące się z przodu i obracały. Pomiędzy kołem jest siedzenie dla pasażerów. Jednak to powstała taka taksówka tylko 50 sztuk.