520 Shares 7677 views

Fińska prezydent Tarja Halonen: Biografia, kariera polityczna, rodzina i ciekawostki

Fiński socjaldemokrata Tarja Kaarina Halonen w lutym 2000 roku stała się pierwszą kobietą-prezydentem Finlandii. Były minister spraw zagranicznych i polityk, znany z jego bezpośredni sposób komunikacji i niezależny styl. I choć był to wyścig prezydencki „nos w nos” z rywalami, wkrótce stał się jednym z najbardziej popularnych liderów w Finlandii.


Tarja Halonen: biografia

Przyszły prezydent urodził się 24 grudnia 1943 roku w Helsinkach (Finlandia) w Vieno Olavi Halonen i Lyuuli Elina Loimola. Gdzie spędziła dzieciństwo w dzielnicy robotniczej Kallio, jej nazwisko i data urodzenia dała jej wczesne zachętę dla przyszłych zmian. Według niej, gdy była małą dziewczynką, „Tarja” nazwisko nie figuruje w kalendarzu. I to, co jest konieczne dla rozwoju pasji do zmiany jak urodziny w Wigilię, a nazwa, która nie istnieje? „Tarja” pochodzi od rosyjskiej nazwy „Daria”. Jednak jest to niemożliwe, aby wziąć pod uwagę fakt, że Halonen urodził się w czasie II wojny światowej, w której Armii Czerwonej szturmem. Pomimo faktu, że Finlandia wycofała się z wojny demokratycznym niezależnym państwem, jego ludzie nie będą szybko zapomnieć inwazję 1939, który zmaga się sam.

Podobnie jak wielu młodych ludzi w 1960 roku, Tarja Halonen uczestniczyła w lewym ruchu i uważane Che Guevara jego idol. Studiowała na Uniwersytecie w Helsinkach i ukończył studia prawnicze w 1968 roku W następnym roku Halonen zaangażowany w kwestie społeczne i była sekretarz generalny Krajowego Związku fińskich studentów. W 1970 roku rozpoczął pracę jako prawnik w Organizacji Centralnego fińskich Związków Zawodowych.

W 1971 roku Tarja Halonen został członkiem Partii Socjaldemokratycznej, a ona w dalszym ciągu pracować nad wprowadzeniem zmiany społecznej. Wśród wielu organizacji, do której wstąpiła w tym przedsięwzięciu były Międzynarodowego Funduszu Solidarności, Fundacja Iberyjski-amerykańskie Stowarzyszenie Finlandia-Nikaragua Association Finland-Chile. Problemy międzynarodowej solidarności i sprawiedliwości społecznej pozostanie integralną częścią całego jej życia.

Tarja Halonen: kariera polityczna

Halonen rozpoczęła karierę w polityce w 1974 roku, gdy premier Kalevi Sorsa mianowany jej sekretarz parlamentu. Trzymała ten post przez rok. W 1977 roku został wybrany do pierwszego z pięciu kategoriach w Urzędzie Miasta w Helsinkach, gdzie pracowała do 1996 roku, aw 1979 roku został wybrany posłem do pierwszego z pięciu kolejnych okresach (do 2000). Po spędzeniu pięciu lat zastępca, Halonen zaczął odgrywać bardziej znaczącą rolę.

Od 1984 do 1987 roku była przewodniczący Komisji Spraw Społecznych.

Od 1991 do 1995 roku, Tarja Halonen, został wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Prawnych i był przewodniczącym Komitetu Wysokiego w 1995 roku.

Równoległa praca w Parlamencie, trzymała się coraz bardziej ważne stanowiska w trzech rządów. Po pierwsze, od 1987 do 1990 roku była Minister Spraw Społecznych i Zdrowia. To było po jej nominacji na ministra Nordic Współpracy z 1989 do 1991. W 1990 roku stała się minister sprawiedliwości.

Nigdy nie mów „nigdy”

Następnie w 1995 roku został wybrany na Ministra Spraw Zagranicznych. Halonen na tym stanowisku aż do jego wyboru na prezydenta w 2000 roku. Tu była wysoko ceniona przez swoich rodaków. Wśród jego głównych osiągnięć było przewodnictwo w Unii Europejskiej w drugiej połowie 1999 i uporczywej opozycji członkostwa Finlandii w NATO. W 1997 roku stwierdził, że jej kraj zdecydował się pozostać poza sojuszami wojskowymi i utrzymać silną obronę narodową. Według niej, nie była pewna, że alternatywa zapewni większą stabilność, a ten zgodził się z ludzi i przywództwo polityczne. Trzy lata później złagodził swoje stanowisko w tej sprawie, kiedy powiedziała, że nigdy nie powiedziała „nie”, ale tylko „nie teraz”.

zawzięty upór

Pomimo jego kariery politycznej, która nadal zwiększać swoją sławę i popularność, Tarja Halonen, aby zachować niezależność i nigdy nie poszedł do postępowania pojednawczego. Poślubiła i rozwiedziony, podniósł swoją córkę jako samotna matka. Życie w kraju luterańskiego, Tarja odeszła od kościoła. Jej polityki, łącznie z jej przedstawień dla praw gejów jest radykalny dla wielu Finów, szczególnie mieszkańców. Nawet jej osobiste relacje wywołały zdziwienie, kiedy zamieszkiwał wspólnie ze swoim wieloletnim przyjacielem Pentti Arajarvi bez błogosławieństwa kapłańskie. Pobrali się po swoim wyborze na prezydenta. Ale nic z tego moda nie mógł zapobiec wynurzenia polityczne Halonen. Tarja został nominowany na prezydenta.

Pierwsza kobieta prezydent

W 1906 roku Finlandia stała się pierwszym krajem europejskim, aby dać kobietom prawo głosu. Około 94 lat później został wybrany na jego pierwszą kobietą prezydentem. Ale ten historyczny moment, nie bez ostrej walki.

Na początku wyborów 2000 w sondażach Halonen wziął tylko czwarte miejsce. Jego główny rywal, były konserwatywny były premier Esko Aho podkreślić swoją oryginalność i lewicowości, zwłaszcza do wyborców w głębi lądu. Niemniej jednak wybory w dniu 16 stycznia Tarja zdobyła 39,9% głosów, w porównaniu do 34,6% Aho. To nie wystarczyło do zwycięstwa, ile potrzeba przewagę nad 50%. 6 lutego napięta drugiej turze wyborów. W tym czasie zdobyła 51,6% głosów, w porównaniu do 48,4%, i dał jej przeciwnika.

Tarja Halonen, pierwsza kobieta prezydent Finlandii, objął urząd 11 czele kraju 1 marca 2000 r.

Wygranie poszło w dużej mierze ze względu na jego zdolność do przyciągnięcia głosy konserwatywnych kobiet i prostą postawę. Były premier Finlandii Paavo Lipponen, lider socjaldemokratów, powiedział Halonen – osoba z własną indywidualność, otwartość, a prawdziwa postać, która znalazła oddźwięk w partii. Niezależnie od przyczyny jego zwycięstwa, nowo wybrany prezydent szybko zyskał ogromną popularność.

Niezwykłe i szalenie popularny

Tuż przed objęciem urzędu Halonen, Finlandia przyjął nową konstytucję, która jest przekazanie większych uprawnień do parlamentu, ograniczając zdolność prezydenta do wpływania na sprawy wewnętrzne. Chociaż przywódca kraju nadal odgrywać znaczącą rolę na arenie międzynarodowej, Tarja wkrótce stało się jasne, że nie będzie figurantem. Jednakże, nie pominął fakt, że ludzie, którzy stawia wielkie nadzieje na to, może zostać z niczym, ze względu na ograniczoną moc, jaką otrzymał. Według niej, gdy Parlament ograniczył uprawnienia prezydenta, zwiększone oczekiwania i wymagania ludzi dotyczących egzekwowania ich szczególnej roli w polityce wewnętrznej. W każdym razie, błotniki zostały tylko przycięte, nie odciął i Halonen zachowała kontrolę nad takimi instytucjami jak życiowych armii.

wbrew ślub

Natychmiast po wyborach, reporterów zapytał przyjaciel Tarja Arajarvi o małżeństwie planuje pary. Przyznał, że kwestia ta została omówiona, ale powiedział, że nie byłoby złożyć ofertę publicznie i nie będzie publicznie dyskutować, zrobi, czy nie. Niemniej jednak, za przestrzeganie tradycji lub z innych powodów, w sierpniu 2000 roku, parę żonaty prywatnie.

Halonen ślub był jednym z nielicznych ustępstw na nowym stanowisku, do którego była gotowa do pracy.

Mamusia Muminka

Ogólnie Tarja zachowywała się jak zawsze. Jego pozycja w takich kwestiach jak skandynawskiego opieki społecznej, praw człowieka i ochrony środowiska, pozostała niezmieniona. W rzeczywistości, to pozostał spójny przez większość swojej kariery. I nie uległy zmianie, a jej osobisty styl. język silny, nietolerancja ostentacji i specjalny poczucie mody były jej znak rozpoznawczy. Tarja zachował miłość do sztuki, pływanie, jego domowych kotów i żółwia. Wszystko to przyczyniło się do stworzenia wizerunku wychodzących i prostych kobiet, które znajduje się na społeczeństwie Halonen. Prasa szwedzka nazwał ją „Mamusia Muminka” w imieniu ukochanej fińskiej kreskówki postać stworzona przez nieżyjącego fińskiego artysty i autor Tove Jansson. Halonen Oceny wynosił 94-97% procent, czasami nawet do poślizgu „prosty” 85%. W 2004 roku, była jedyną osobą, obecnie mieszka, którzy kiedykolwiek zostały zawarte w popularnej telewizji nominowany dziesięć największych Finów. Innymi słowy, Halonen stał się jednym z najpopularniejszych prezydentów wszechczasów w Finlandii.

Medal Ceres i inne nagrody

Oprócz ogromnej popularności, prezydent Tarja Halonen, żeński, zdobył szacunek kolegów i rówieśników zarówno w kraju jak i za granicą. Przez 2004 roku liczyła co najmniej dziewięć stopni honoris causa uniwersytetów, w tym Chińskiej Akademii Leśnictwa w Pekinie (2002), Ewha Womans University Republiki Korei (2002) i Uniwersytetu Bluefields w Nikaragui (2004). Ponadto otrzymała nagrody takie jak Medal of Ceres, Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (2002) oraz Nagrodę Humanitarną 2004 Fundacji amerykańskiej „Grameen” – „globalnej wizji i humanistycznej perspektywie” nagrody „Deutsche Bank” dla

W styczniu 2006 roku Tarja został ponownie wybrany na drugą kadencję i zrezygnował 1 marzec 2012 Od tego czasu, mogła prowadzić Grupy Roboczej ONZ, spółka non-profit Helsinki Sustainability Center, World Wildlife Fund Radę Administracyjną i stać przewodniczący fińskiej National Gallery.

Rudowłosa blondynka w kraju

Jest to kobieta, której nie należy lekceważyć. Nie daj się nabrać, prezydent Finlandii Tarja Halonen – nie bez upoważnienia konformistyczne. Płomień włosach blond w kraju, jest bardzo dumna, że jej prezydentura była źródłem inspiracji dla fińskich kobiet. I nie tylko dla nich – Tarja otrzymał setki listów od młodych dziewczyn, a ona ma nadzieję, że będzie w stanie zainspirować je dobrze.

Z typową szczerością i humorem, Tarja Halonen niezwykle dokładnie udowodnione, kiedy w 2003 roku pojawił się na scenie z chrzestnego duszy Jamesa Browna. Odmawiając śpiewać z nim, podziękowała za przybycie pana Browna, i powiedział, że to nie jest show-girls. Być może tak, ale zgodziła się z nim tańczyć.