289 Shares 7603 views

Normalne napięcie akumulatora samochodu. Napięcie naładowanej akumulatora samochodowego

Akumulator (akumulator) jest jedną z najważniejszych części samochodu. Zapewnia zasilanie rozrusznika przy uruchamianiu silnika, a także jest odpowiedzialny za działanie wielu innych urządzeń, gdy silnik nie pracuje: lampy na tablicy przyrządów i wnętrze, radio, sygnał, pompa paliwa itp. Normalne działanie wszystkich systemów jest możliwe tylko przy użyciu naładowanej baterii. Dlatego musi być serwisowany i załadowany na czas.

Często zdarza się to zupełnie odwrotnie. Chodź do garażu lub parkingu, spróbuj uruchomić silnik, ale w odpowiedzi, rozrusznik daje zarówno dźwięki niesamowitych wysiłków, aby lekko obracać koło zamachowe, albo po prostu kliknięcia przekaźnika retraktora. Oprócz wszystkiego lampka na desce rozdzielczej wskazuje na rozładowanie akumulatora.

Aby nie wpaść w takie sytuacje, konieczne jest systematyczne diagnozowanie baterii, ale najpierw sprawdźmy, dlaczego jest ona rozładowana.

Przyczyny rozładowania akumulatora

Przyczyny, w których występuje rozładowanie akumulatora, może wynosić kilka. Oto niektóre z nich:

 • Bateria całkowicie się zużyła;
 • Nieprawidłowe działanie generatora;
 • Przeciek prądowy;
 • Zwiększone obciążenie na pokładzie sieci elektrycznej;
 • Nieautoryzowane działanie urządzeń elektrycznych, gdy silnik nie pracuje.

Dlaczego tak się dzieje?

Każda bateria ma określone zasoby, nawet przy odpowiedniej konserwacji. Nowoczesne baterie, w zależności od warunków pracy, mogą trwać od 3 do 7 lat. Pod koniec tego okresu napięcie akumulatora stopniowo maleje. Wynika to z zniszczenia płyt głównych, których niestety nie da się uniknąć z upływem czasu. Oczywiście można spróbować przywrócić baterię, ale pracuj tak, jak jest nowa, nie będzie.

W przypadku awarii generatora, napięcie ładowania akumulatora pojazdu przebiega, opada lub jest całkowicie nieobecne. W takim przypadku akumulator pracuje w trybie awaryjnym, co może prowadzić nie tylko do jego rozładowania, ale również do jego awarii.

Ucieczka prądowa jest jedną z głównych przyczyn rozładowania akumulatora. Jest łatwo określany za pomocą amperomierza lub multimetru dołączonego do jego trybu. Poprzez pomiar prądu między usuniętym zaciskiem uziemienia a ujemnym końcem baterii, należy ustalić wartość nieszczelności. Jeśli jest powyżej 80 mA, należy natychmiast skontaktować się z serwisem w celu wykrycia wycieku i naprawić problem.

Często właściciele samochodów samodzielnie instalują dodatkowe urządzenia elektryczne (głośniki, subwoofery, elementy oświetleniowe, różne urządzenia elektroniczne), nawet nie zdając sobie sprawy, że przekraczają one obciążenie sieciowe przewidziane przez dane pasaŜera samochodu. To nieuchronnie prowadzi do tego, że generator przestaje radzić sobie z tym obciążeniem, a jego część jest blokowana przez akumulator.

Zdarza się, że niefortunni kierowcy, czasami opuszczający samochód, po prostu zapomnij wyłączyć wymiary, magnetofon, oświetlenie wnętrza lub inne urządzenia, które zużywa energię elektryczną. Ta nieuwaga powoduje również szybki rozładowanie akumulatora.

Z czasem nieobsługiwany akumulator nigdy nie będzie pracował długo. Nawet jeśli samochód ma akumulator bezobsługowy, należy stale go dbać i okresowo ładować.

Metody sprawdzania stanu baterii

Określ stan baterii w jeden sposób jest niemożliwy. Nie słuchaj "ekspertów", którzy twierdzą, że mierząc napięcie akumulatora samochodowego lub jego obecnego, można stwierdzić, że działa. Jest to skomplikowany proces, który obejmuje następujące działania:

 • Kontrola wizualna;
 • Określenie poziomu elektrolitu;
 • Oznaczanie gęstości elektrolitu;
 • Pomiar napięcia akumulatora.

Wizualna kontrola baterii

Pierwszą rzeczą, jaką można zrobić, aby ustalić zdolność roboczą baterii, jest jej sprawdzenie. Wygląd jest w stanie powiedzieć o wiele.

Błoto przemiennie z wilgocią i płynami samochodowymi na zaciskach jest niedopuszczalnym zjawiskiem. Prowadzi to do utleniania metalowych części i utraty kontaktu elektrycznego. W końcu, w najlepszym razie, możemy samoczynnie wyładować, w najgorszym – zwarcie. Jeśli akumulator jest zabrudzony, nie leniwy sprawdzaj prądu samowyładowczego, aby upewnić się, że należy zachować kaptur. W tym celu należy wziąć amperomierz, odłączyć akumulator od baterii, dotykać jednej sondy do jednego z zacisków i po prostu przesunąć drugą baterię. Wartością wskazywaną na ekranie amperomierza jest prąd samowyładowujący.

Następnie spójrz na obudowę baterii. Obecność pęknięć i smug na nim wskazuje mechaniczne uszkodzenie powodujące wyciek elektrolitu. Jeśli tak się stanie, użycie tej baterii jest niepraktyczne. Jeśli występują plamki z zatyczki, należy sprawdzić ilość elektrolitu w każdym z puszek i wyeliminować przyczynę jego zalania.

Jak ustawić poziom elektrolitu

Sprawdź, czy poziom jest możliwy tylko w serwisowanych bateriach. Nie zaleca się złamania integralności akumulatora w przypadku niezamierzonego "utrzymania".

Jeśli bateria jest serwisowana, należy ją wyjąć, oczyścić z brudu i odkręcać zatyczki. Pomiar poziomu dokonywany jest za pomocą specjalnej rurki o skali milimetrowej. Opuszcza się do słoika, dopóki nie styka się z górną płytką separatora, otwór z góry jest dociśnięty palcem. Wysuwając się, można łatwo określić poziom elektrolitu. Nie powinna być mniejsza niż 10 mm. Jeśli poziom elektrolitu jest mniejszy niż podana wartość, musisz ustalić przyczynę jego spadku. Zwykle jest to spowodowane zwykłym wrzeniem i odparowaniem. W tym przypadku wystarczy dodać wodę destylowaną do słoików.

Jeśli poziom spadnie na skutek rozlania elektrolitu, należy uzupełnić gotowy elektrolit. Po uzupełnieniu akumulatora należy go naładować.

Jak określić gęstość elektrolitu

Głównym czynnikiem wpływającym na napięcie robocze akumulatora samochodowego jest gęstość elektrolitu. Może być mierzony za pomocą specjalnego urządzenia – hydrometru. Jest to duża pipeta z gruszką gumową na górze, waga i pływak wewnątrz. Pomiar gęstości może oczywiście odbywać się tylko w serwisowanych akumulatorach. Ale jak powinna być jego wartość?

Gęstość elektrolitu w pełni naładowanej baterii w temperaturze 20 ° C wynosi 1,27 g / cm3. Gdy akumulator jest na niskim poziomie, wskaźnik ten maleje.

Pomiar napięcia akumulatora

Jaki jest napięcie akumulatora samochodu, aby można było uruchomić silnik? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi i nie może być.

Wiadomo, że napięcie naładowanej akumulatora samochodowego powinno wynosić 12,6-12,7 V. W zależności od warunków może się to nieznacznie różnić, ale jeśli ładunek spadnie poniżej 12 V, bateria może być rozładowana o 50%. Pilnie trzeba go naładować, ponieważ głębokie rozładowanie nieuchronnie prowadzi do siarczkowania płyt ołowianych. Ale nawet przy tym wskaźniku uruchomienie silnika jest całkiem możliwe. Pod warunkiem, że bateria nie wymaga naprawy, a generator daje ładowanie, można bezpiecznie jeździć. Jeśli napięcie nie przekracza 11,6 V, akumulator jest uważany za całkowicie rozładowany, a jego dalsze działanie bez diagnostyki i ładowania jest niemożliwe.

Nie jest trudno mierzyć napięcie akumulatora. W tym celu należy odłączyć przewody od niego, a końcówki woltomierza lub multimetru włączyć do zacisków, ustawiając granicę 20 V.

Co określa napięcie akumulatora samochodowego. Stopień rozładowania akumulatora

Spróbujmy teraz zrozumieć, jak podstawowe parametry baterii są ze sobą połączone. Napięcie akumulatora samochodowego zależy bezpośrednio od gęstości elektrolitu. Kiedy akumulator jest rozładowany, zużyty jest kwas będący częścią elektrolitu (36%). W konsekwencji jej gęstość spada. Proces odwrotny następuje wtedy, gdy naładowana jest bateria: przepływ wody prowadzi do powstania kwasu, w wyniku czego zwiększa się gęstość elektrolitu.

Napięcie naładowanej akumulatora samochodowego (12,7 V) odpowiada gęstości 1,27 g / cm3. Gdy jeden ze wskaźników maleje, drugi maleje.

Tabela napięcia baterii w stosunku do gęstości elektrolitu

Gęstość elektrolitu, g / cm3

Napięcie akumulatora samochodu, V

Stopień rozładowania akumulatora,%

1.27

12.7

0

1,25

12,54

13.5

1.23

12.42

25,0

1.2

12.24

45,0

1.15

11,94

75,0

1.11

11.6

100,0

Jak gęstość elektrolitu i napięcie akumulatora zależą od temperatury otoczenia

Od właścicieli samochodów często słychać, że napięcie akumulatora samochodu w zimie można znacznie zmniejszyć. Zostaw, mówią, samochód przez kilka dni w zimno, i wszystko, wtedy nie dostaniesz. Dlatego niektóre z nich robią zdjęcia i zabierają baterię do domu.

Co dzieje się w baterii w niskich temperaturach i co może prowadzić do tego? W rzeczywistości napięcie akumulatora samochodu nie spada w zimie. Tak, gęstość elektrolitu jest zróżnicowana, ale dla naładowanego akumulatora wzrasta, a naładowany akumulator spada. Innymi słowy, jeśli bateria jest rozładowana, musi być naładowana lub być noszona razem. W przeciwnym razie nie tylko nie można uruchomić silnika w mrozie, może zamrożyć elektrolit, co doprowadzi do pęknięcia ciała.

Ładowana bateria nie zagraża takiemu. Tak, czasami pojawiają się problemy z uruchamianiem silnika, ale tylko ze względu na to, że w niskich temperaturach procesy chemiczne są znacznie wolniejsze, więc bateria może nie wydać mocy wymaganej do uruchomienia. Ale wystarczy, aby doprowadzić ją do ognia i trochę wytrzymać, i znów będzie gotowa do pracy jak poprzednio. Dlatego też normalne napięcie akumulatora samochodu w okresie zimowym nie różni się od parametrów latem.

Jak ładować akumulator

Istnieją cztery sposoby ładowania akumulatora. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Przeanalizujmy je.

 1. Metoda ładowania prądem stałym. Jedyną wadą jest stała kontrola nad procesem. Jego istotą jest fakt, że ładowarka jest ustawiona na prąd równy jednej dziesiątej nominalnej pojemności baterii. Ładowanie odbywa się w ciągu 20 godzin. Ze względu na to, że akumulator ładuje się podczas ładowania, prąd ładowania będzie się zmniejszał, co musi być ustawione co 1,5-2 godzin.
 2. Metoda ładowania ze stałym napięciem. Metoda ta obejmuje również proces ładowania w ciągu dnia. W tym miejscu należy wziąć pod uwagę, że napięcie ładowania akumulatora zależy od ilości stosowanego napięcia. Na przykład przy ciągłym ładowaniu 14,5 V przez 24 godziny, akumulator będzie ładowany tylko o 75-80%, przy 15 V – około 90%, a tylko przy 16,3-16,5 V bateria będzie miała czas na pełne naładowanie. Ta metoda jest uważana za najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą.
 3. Metoda łączona. W ten sposób potrzebujesz specjalnej ładowarki. Proces jest w pełni zautomatyzowany i nie wymaga kontroli ani obecności. Wystarczy podłączyć zaciski i włączyć urządzenie. Gdy podczas procesu ładowania zostanie osiągnięte normalne napięcie akumulatora, urządzenie wyłączy się automatycznie.
 4. Szybkie ładowanie. Ta metoda nie jest zalecana do użycia w normalnych warunkach. Jest on używany w ekstremalnych przypadkach, gdy trzeba będzie naładować akumulator w jak najkrótszym czasie. W tym celu urządzenie ustawia maksymalny prąd, przez który bateria powinna być ładowana nie więcej niż 20 minut. Oczywiście, nie mówimy tutaj o pełnym ładowaniu, ale wystarczy uruchomić silnik.