410 Shares 7548 views

Penneta krata – proste rozwiązanie złożonych problemów

Penneta krata została zaproponowana przez angielskiego naukowca Penneta celu ułatwienia rozwiązania problemów praktycznych w genetyce. Jeśli chodzi o tych samych podstawach, na których prowadzone jest badanie, można spróbować stworzyć schemat, rysunek lub opcje w umyśle liczyć. Ale jeśli badamy dwa lub więcej znaków, wykresy są pełne dziwnych symboli i zapamiętać wszystkie kombinacje jest po prostu niemożliwe. W takich okolicznościach Penneta krata – to świetny sposób na usprawnienie decyzję.

W oparciu o znane prawa genetyki, wiemy, że każda jakość charakterystyczna dla każdego organizmu zakodowane w DNA. Część jego cząsteczki odpowiedzialny za takiego wskazania – genów. Ponieważ każda komórka ciała ma w swej istocie podwójny zestaw chromosomów, okazuje się, że jedna cecha spełnia jeden gen, ale występuje w dwóch formach. Nazywane są allele. Wiedząc, że w seksualnej reprodukcji komórki (gamet) zawiera zestaw chromosomów i dzieli się przez dwa, a pamiętając jak komórki te są w korpusie, rozumiemy, że w każdej takiej komórce zarodkowej strzela jeden lub drugi allele. Penneta kratka przechwytuje wszystkie możliwe rodzaje gamet od każdego z rodziców. Ich rekord nad nim od jednego uczestnika i krzyży bok (zwykle lewej) – z drugiej. Na przecięciu kolumny i liniach komórkowych znajdziemy kombinację genów potomek które określają, jak będzie to przejawiać jeden lub drugi znak.

Jakie są

Zasada budowy tych tabel jest taka sama, ale w ogóle, postanowił przeznaczyć co następuje Penneta rodzaje tablic:

  • pionowym poziomie;
  • pochylona.

W tym pierwszym przykładzie wykonania skonstruowana jak zwykły stole słupów i przewodów, a drugi jest pastylka, przy czym górne krawędzie boczne oznaczeniem zapisu możliwe gamet rodzicielskiej. Korzystanie z drugiego typu jest rzadkością.

praktyczne zastosowanie

Jak już wspomniano, kratka Penneta służy do rozwiązywania problemów. Jest to wyraźny sposób graficzny, który pozwala obliczyć wynikającą potomstwo dla dowolnej liczby znaków. Zasady rozwiązania jakiegokolwiek problemu na genetyce można podsumować w następujący sposób: określić, jak wskazano każdy gen. Wyjaśnimy genotypy rodzicielskie (połączenie genów), określają, co komórki rozrodcze mogą być utworzone na każdej z organizmu macierzystego. Wprowadzanie danych do siatki Penneta, znajdziemy wszystkie możliwe genotypy potomstwa. Na nich można poruszać się, jak to będzie wyglądać każda z powstałych organizmów.

Bardzo prosty przykład: długość genów włosów u kotów, oznaczamy im G g. Przeprowadzenie krzyżowania krótkich włosach koty długowłosy kot. gen długowłosy jest recesywny, co oznacza, że przejawia się jedynie w stanie homozygotycznym, czyli nasz kot może mieć tylko genotyp GG. Ale kot może być zarówno Gg i GG. Nie możemy powiedzieć na wygląd (fenotyp), ale możemy wyciągnąć wniosek, jeśli z kotem z długimi włosami już rodzi tak samo jak on, kociąt, jego wzoru – Gg. Tak będzie. A oto prosty kraty:

typy

gamety

G g
g gg gg
g gg gg

Odkryliśmy, że 50% kociąt mają długie włosy, ojca. A druga połowa z ich krótkich włosach, ale nieść geny długowłosy, ich genotypy są takie same jak u matki.