288 Shares 7982 views

Wciornastek – niebezpieczny gość z zagranicy.

Przylżeńce – oddział szkodników roślin, istnieje kilka tysięcy gatunków. Charakteryzują się unikalną strukturę: bardzo mała (od 0,5 do 1,5 mm), wydłużony ciałko dwie pary wąskich skrzydeł ozdobna nie przystosowane do długiego lotu.

wciornastki Ojczyzna kwiatowe

wciornastki kwiatowy kalifornijskie dotyczy kwarantannie szkodniki roślin ozdobnych, warzyw i upraw roślinnych. Początkowo ten atak z Ameryki Północnej, podczas gdy w Europie pasożyt jest wprowadzany do lat 80-tych ubiegłego wieku, kiedy i została odkryta w szklarniach Holandii. W domu ten owad jest powszechna wzdłuż zachodniego wybrzeża kontynentu, co wyjaśnia inny z jego nazwy popularnej – wciornastka zachodniego. Obecnie ten szkodnik bo jej witalności i płodności rozprzestrzenił się na wszystkich kontynentach. Odkryta na początku lat 90-tych w Petersburgu, całe terytorium rosyjskich wciornastka jeszcze nie udało się uchwycić, ale w wielu miejscach już widać.

Karmienie nawyków i warunków życia

Widmo uszkodzenia roślin kwiatowych kalifornijskich wciornastków, jest bardzo szeroki. Pest praktycznie wszystkożerne i rani setki gatunków roślin kwiatowych, owocowych i warzywnych. Ten ogórki, pomidory, papryka, bawełna, lucerna, winogrona, truskawki, drzewa owocowe, róże, gerbery, goździki, cyklamen. To żywi się sokiem komórkowym wciornastek roślinnego, co jest spowodowane kłująco-ssące gębowego ekstraktów z łodyg, liści i owoców, a także nektaru i pyłku w zarodku. W efekcie zmniejsza się wydajność upraw owocowych, podczas gdy cierpi ogromnie dekoracyjny wygląd. Na liście pojawiają się żółte plamy na skutek martwych komórek i czarnym rozpraszania ekskrementów, deformacji i nie kwitną pąków kwiatowych, owoce nie są dokręcone. Najliczniejszą kolonię pasożyta może całkowicie zniszczyć uprawy. Owad ten prowadzi również chorób wirusowych niebezpieczne roślin. Kwiat uszkodzenia wciornastków nie powinny być dla człowieka – tylko straty ekonomiczne. Jednak to uszkodzenie może napotkasz milionów rubli!

Kwiatowy kalifornijskie Thrips – owady termofilnych i czuje się dobrze w temperaturze 15-30º C. Jeśli temperatura spadnie poniżej 9º C pasożytów mnoży i zatrzymuje się w stanie uśpienia, i jeżeli podnosi się do 35 ° C, – jej rozwój ustaje. W otwartym terenie na terytorium klimatu umiarkowanego środkowego pasma wciornastki kalifornijskie nie zimują w stanie, ale jest uważane za niebezpieczne szkodniki w szklarniach. Szklarnie – zwłaszcza płodnymi na nośniku owadów z najbardziej odpowiedni do namnażania reżim temperatura, a także niezależnie od stref klimatycznych. W dużych szklarniach trudne do wyeliminowania tego pasożyta całkowicie. W najlepszym przypadku jest to możliwe, aby powstrzymać pewnego poziomu liczbę swoich koloniach, a następnie uszkodzenie nie będzie tak znaczący. zatem progu szkodliwości obliczono dla każdej rośliny oddzielnie.

reprodukcja

W ciągu jednego roku w odpowiednich warunkach można zmieniać nawzajem 15-20 pokoleń szkodnika. Razem przez 4-5 dni wielkość populacji wciornastka może się podwoić. Długość życia owada wynosi 1,5-2 miesięcy. Kobiety przekłuwania różnych części rośliny i w ciągu ostatniego miesiąca umieszcza je w średnio około 100, a maksymalna – około 300 jaj. W ciągu kilku dni z jajkiem wychodzi larwy, która jest mniejsza kopia dorosłych, ale bez skrzydeł, a zaledwie dwa tygodnie później, następna generacja owada jest gotowa do rozrodu.

środki kontroli

Główną metodą zwalczania tego szkodnika jako wciornastków kwiatowych, – środek zapobiegawczy w postaci środków kwarantanny. Muszą być sprawdzone pod kątem skażenia wszystkich produktów roślinnych: Materiał do sadzenia, sadzonki, rośliny doniczkowe, kwiaty plasterki. Najprostszym sposobem radzenia sobie z wciornastków poza sezonem, kiedy jest to możliwe, aby usunąć rośliny do odkażania gleby i szklarnie.

Muszę powiedzieć, że wysoce toksyczne pestycydy nie dość, że niebezpieczne dla środowiska, ale także bezużyteczne w przypadku tego szkodnika. Ma wystarczająco wysoką odporność na nich i wciornastek prowadzi skryty tryb życia, ukrywając się w nerkach, pąki, na skale roślin, stając się tym samym odporne na zabiegi chemiczne. Jest uważany za najbardziej skuteczną metodą biologiczną: wciornastka pozwolić na jego wrogów: drapieżnych błędy i roztoczy.