288 Shares 2512 views

Bogowie Majów: nazwy i historia

Starożytne cywilizacje utracone potomkowie Majów pozostawił wiele zagadek i tajemnic. Plemiona te, które miały rozległą wiedzę o astronomii, matematyki i kosmologii, należał do najbardziej rozwiniętych na całym kontynencie południowoamerykańskim. Ale oni aktywnie praktykowane ofiary z ludzi i bogów Majów wciąż reprezentowane naukowiec niezwykle skomplikowany system wierzeń i wyobrażeń o wszechświecie. Niestety, wiele źródeł pisanych z tego okresu zostały bezlitośnie zniszczone przez konkwistadorów. Dlatego imiona bogów Majów osiągnęła naukowcom w formie niepełnej, wielu z nich przez wiele dziesięcioleci zaszły duże zmiany przez księży katolickich. I inni zatopiony w zapomnienie, a nie ujawniając jego sekret naukowców. Mimo to bogowie Azteków i Majów, i czcili je chwalą nadal analizowane i zaskoczyć badaczom jego uniwersalność.

Świat w reprezentacji Indian Ameryki Południowej

Przed włączeniem do panteonu tych ludzi, trzeba zrozumieć, w jaki sposób ewoluowały swoje pomysły na temat świata. Po tym wszystkim, bogowie Azteków i Majów kosmologii były bezpośrednią konsekwencją Indian.

Największym wyzwaniem dla naukowców badających życie Majów, jest ogromną liczbę bogów i ich związek z ich własnego gatunku oraz zwykłych ludzi. Maya obdarzony boską moc nie tylko do zjawisk fizycznych, ale także ciał niebieskich, różnych roślin i zwierząt.

Indianie Ameryki Południowej świecie jako prostokątnej płaszczyźnie, której krawędzie były drzewa symbolizujące punktów kardynalnych. Każdy z nich miał swój własny kolor, aw środku był najważniejszym zielone drzewo. Przenika wszystkie światy i łączy je ze sobą. Maya twierdził, że składa się z trzynastu nieba światów, z których każdy jest zamieszkałych przez Bóstwom i jest najwyższą god. kula metra, zbyt, według przedstawicieli starożytnych cywilizacji, miał kilka poziomów. Dziewięć światów zamieszkałych przez bogów śmierci, który organizował dusze zmarłych najstraszniejszych przejściach. Przekazać je mógł nie wszystkie dusze w smutny wypadek, gdyby na zawsze pozostanie w sferze ciemności i smutku.

Co ciekawe, pochodzenie świata, jak również jej struktura, Maya miała kilka interpretacji. Na przykład, niektórzy ludzie uważają, że kąciki świata nie są drzewa, a Bacab – cztery bóstwa, trzymając na ramionach niebiańskie światy. Mieli też różne kolory. Na przykład, we wschodniej Bacab było pomalowane na czerwono, a na południu – w kolorze żółtym. Centrum Ziemi zawsze dopasować kolor zielony.

Majowie mieli bardzo specyficzny stosunek do śmierci. Była uważana naturalnym przedłużeniem życia i bardzo szczegółowo widać we wszystkich jego przejawach. Zaskakująco, to jest miejsce, gdzie ludzie stają się po ziemskiej wędrówce, zależało od tego, jak umrze. Na przykład kobiety, które zmarły przy porodzie, a mężczyźni zawsze wpadają w rodzaju raju. Ale naturalną śmierć ze starości skazane duszy wędrować w królestwie ciemności. Tam czeka na nią wielki test, po którym mogłoby kiedykolwiek być utrzymane w mrocznych bogów śmierci. Samobójstwo nie jest uważane wśród Indian południowoamerykańskich, a osłabienie czegoś zabronione. Wręcz przeciwnie – ten, kto postawił na siebie, dostał się do bogów słońca, i zawsze chętnie jej nowe życie pozagrobowe.

Charakterystyka panteonie Majów

Mayan Bogowie uderzył jego licznych naukowców. Według niektórych, ich ponad dwieście. A każdy z nich ma kilka wcieleń i można odwoływać się w co najmniej czterech różnych formach. Wiele z nich ma żonę, która jest także jednym z przykładów wykonania. Ten dualizm można odnaleźć pośród bogów hinduizmu i buddyzmu. Nie wiadomo, która z religii był głównym i wpływać na innych, ale naukowcy wiedzą, że część Majów bogów zaczerpniętych z bardziej starożytnej kultury, o której prawie nic nie jest znany dzisiaj.

Zaskoczony, gdy po raz pierwszy spotkał się z panteonu bóstw, oraz fakt, że większość z nich są śmiertelne. Dowodem na to jest historii i zachowanych wizerunków bóstw. To było dość powszechne do reprezentowania ich w różnych okresach zapadalności, a starość i decrepitude symbolizuje nie słabości, ale mądrości. Odżywiają bogowie musiał poświęcić, bo krew ofiar dał im długowieczność i energię.

Bogowie ciał niebieskich są bardziej narażone na śmierć, a przed ponownym pojawieniem się na niebie, muszą one być w swoim nowym wcieleniu, wędrują przez krainy zmarłych. Potem znowu odzyskuje swój dawny wygląd i wrócił do wyznaczonego dla nich miejsca.

Bogowie Majów przedstawione na płaskorzeźbach świątyń i piramid, pierwszym czynnikiem przestraszony naukowców w ich wyglądzie i postrzegania złożoności. Faktem jest, że w kulturze Indian południowoamerykańskich przyjął symbolikę w każdym obrazie zainwestował szczególne znaczenie. Często bogowie wyglądało stworzenia z pazurami zwierząt przytulać węże zamiast oczu i wydłużone czaszki. Ale ich pojawienie się nie przestraszyć Maya, widzieli w tym specjalnym znaczeniu, a każdy przedmiot w rękach bóstwa i jego kombinezon został zaprojektowany, aby umocnić swą władzę nad ludźmi.

Kalendarz Majów

Niemal każdy współczesny człowiek znany kalendarz Majów, przepowiada koniec świata w 2012 roku. On spowodował wiele kontrowersji i hipotez naukowych, ale w rzeczywistości było po prostu kolejna wersja chronologii, który Majowie, jak opowiadane w legendach, uczyć się od bogów. Bogowie Majów nauczył je obliczyć wiek jako czas od około pięciu tysięcy dwustu lat. Oraz przedstawiciele tajemniczej cywilizacji byli przekonani, że świat żywych i umierają wcześniej. Bogowie Majów powiedział kapłanom, że świat jest teraz przeżywa swoje czwarte wcielenie. Wcześniej stworzył i umarł. Pierwsza ludzka cywilizacja została utracona przed słońcem, po raz drugi i trzeci – z wiatrem i wodą. Za czwartym razem, zniszczenie grozi świat od Boga Jaguar, który będzie uciec z królestwa zmarłych i zniszczenia wszelkiego życia na naszej planecie. Ale na ruinach nowy świat odrodzi, otrinuvshego wszelkiego zła i handlowy. Maya czuł się tak naturalny porządek rzeczy i nawet nie myśleć o tym, jak zapobiec zniszczeniu ludzkości.

Ofiary na cześć bogów

Bogowie starożytnego Maya zażądał regularne ofiary, a oni często byli ludźmi. Historycy uważają, że niemal każdy serwis do bóstwa towarzyszyła morzu krwi. W zależności od ilości jego bóstwa błogosławić albo karania ludzi. I rytuały ofiarne były praktykowane przez kapłanów do automatyzmu, czasem różniły skrajne okrucieństwo i może trafić Europejczykiem.

Najpiękniejsze dziewczęta każdego roku mianowany narzeczonych boga płodności – Yum owsiankę. Po pewnym rytuałem obalony ich żywcem w głębokim kamienia dobrze ze złota i nefrytu, gdzie powoli i boleśnie umiera.

W innym rytuale, człowiek związany z rzeźbą bóstwa, a ksiądz rozerwał mu brzuch ze specjalnym nożem. Wszystko idolem była pokryta krwią, a potem ciało ofiary jest pomalowane w jasnym kolorze niebieskim. Biały był stosowany do obszaru serca, gdzie członkowie plemienia łucznictwa. Nie mniej krwawy rytuał i rozdziera serce z innej żyjącej osoby. Na szczycie piramidy przywiązał kapłana na ołtarzu i wprowadził ją w trans. Jeden ksiądz zręczny ruch rozerwał klatkę piersiową i oderwał jego ręce wciąż bije serce z ciała. Ciało zostaje wyrzucony do tłumu ryk w ekstazie.

Innym sposobem na cześć bogów była rytualna gra w piłkę. Pod koniec gry Majów Bogowie muszą otrzymać swoją upragnioną zdobycz. Witryna jest zwykle gdzie oba zespoły walczyły, położony w zamkniętym ze wszystkich boków prostokąta. Mur jest częścią piramidy świątynnych. Wszyscy członkowie drużyny przegrywającej ścięty i rożnem je włóczniami w specjalnym obszarze czaszki.

Karmić swoich bogów wśród głównych ofiary rytualnej, kapłani Maya nieustannie pozwolił sobie krew, nawadnianie jego ołtarz. Kilka razy dziennie, oni przebić ich uszu, języka i innych części ciała. Taki szacunek dla bogów musi być ustawiony do ostatniego pokolenia i dać im dobrobyt.

Główny bóg Majów, twórca wszystkich istot żywych

Bóg Itzamna był najważniejszym bóstwem w panteonie Majów. Zazwyczaj jest on przedstawiany jako starzec z wielkim nosem i jednego zęba w jamie ustnej. Był związany z jaszczurki lub iguana i był często przedstawiany w otoczeniu tych stworzeń.

Kult Itzamna jest jednym z najstarszych, najbardziej prawdopodobne, to przyszło, gdy Maya nadal czczony zwierząt totem. Jaszczurki w kulturze Indian południowoamerykańskich za święte istoty, które jeszcze przed bogowie dotrzymali ogony niebo. Maya twierdził, że Itzamna stworzył ziemię, ludzie, bogowie i wszystkie światy. Uczył ludzi, aby sądzić, aż do ziemi i pokazał ważne gwiazdy na nocnym niebie. Prawie wszystko, co wiedział, jak sprawić, by ludzie, zaproponował im bóg naczelny Maya. Był jednocześnie bogiem deszczu, roślin i gruntów.

towarzysz Itzamna

Nie mniej zaszczycony wśród Majów była żoną Itzamna – bogini Ix Chel. Była boginią księżyca w tym samym czasie, tęczy i matką wszystkich innych bóstw panteonu Majów. Uważa się, że wszyscy bogowie pochodzą od tej pary, więc Ix Chel jednocześnie chroni kobiety, dziewczyny, dzieci i przyszłe matki. To może pomóc w porodzie, ale czasami trwa ofiara noworodków. Czy Mayan istniał zwyczaj, zgodnie z którym po raz pierwszy kobiety w ciąży zostały wysłane sam na wyspę Kosmel. Nie były one uspokoić boginię różnych ofiar narodziny poszło dobrze, a dziecko urodziło się zdrowe i silne.

Istnieje legenda, że wyspa jest często uśmiercane panienki i niemowląt. Niespodziewanie, nawet patronką kobiet, które miały być nieśmiałe i delikatne, uznawane ludzkich ofiar i jadł świeżą krew, podobnie jak reszta bóstwa Majów.

Kukulkan, Majów bóg

Jeden z najbardziej znanych i czczonych bóstw Majów był Kukulkan. Jego kult był rozpowszechniony na całym Yucatan. Samo imię Boga jest tłumaczone jako „pierzastego węża”, a on często pojawił się przed jego ludzi w różnych wcieleniach. Najczęściej jest ona przedstawiana jako istota przypominająca skrzydlaty wąż z ludzką głową. Na innych płaskorzeźb, wyglądał jak bóg z głową ptaka i ciało węża. Kukulcan wykluczyć cztery elementy i często jest symbolizowane przez pożar.

W rzeczywistości, najważniejszym bogiem Majów nie było związane z żadnym z elementów, ale umiejętnie zarządza nimi, wykorzystując jako szczególny dar. Kapłani kultu były uważane za główną izyavitelyami będzie Kukulkan, mogą komunikować się bezpośrednio z Boga i zna jego woli. Zwłaszcza, że bronił królewską dynastię i zawsze stał za ich wzmocnienia.

Na cześć Kukulkan został zbudowany najwspanialszą piramidę w Yucatan. Wykonana jest więc zaskakujące, że przesilenie letnie cień budynków przyjmuje postać skrzydlatego węża. Symbolizuje przyjście Boga do swego ludu. Wielu powie, że piramida jest wyjątkowy akustyka – nawet zupełna cisza wydaje się, że gdzieś w pobliżu krzykiem ptaki.

Najgorsze panteonie bogów Majów

Majów bóg śmierci, Ah Puch, był władcą dolnej kondygnacji podziemia. Podszedł do zagubionych dusz monstrualnych badań krwi i często lubi oglądać mecz rytualnego meczu pomiędzy dusze Indian i bogów królestwa zmarłych. Jest to najczęściej przedstawiany jako szkielet lub są pokryte czarnymi plamami martwych ciał.

Aby wydostać się z krainy umarłych, konieczne było przechytrzyć bóstwo, ale Maya twierdził, że w czasie istnienia światów możliwe było tylko kilku śmiałków.

Jasne niebo bóg

Majowie byli doskonałymi astronomowie, płacili dużo uwagi do Słońca i Księżyca. Daylight zależała od stopnia, w których wydajność będzie rokiem. Jednak obserwacje księżyca i gwiazd pozwoliło Indianie prowadzić kalendarz, aby zaznaczyć dni i rytuały, ofiary i sadzenia. Nie jest zaskakujące, że bogowie ciał niebieskich był jednym z najbardziej czczonych.

Sun God Maya nosiła nazwę Kinich Ahau. On w tym samym czasie był również patronem żołnierzy, który umiera, jego krew karmi boga. Majowie wierzyli, że w nocy z Kinich Ahau powinna zyskać siłę, więc trzeba karmić go z codziennymi krwi. W przeciwnym razie nie będzie w stanie wydostać się z ciemności i oświetlenie nowego dnia.

Najczęściej Bóg pojawił się jako młody chłopak z czerwonej skóry. On był przedstawiany siedzi z dysku słonecznego w dłoniach. Według kalendarza Majów, to jego era rozpoczęła się po 2012 roku. Po piątej epoce całości własnością Kinich Ahau.

bóg deszczu Chac

Od Maya jest zaangażowany głównie w rolnictwie, nie jest zaskakujące, że bogowie słońca i deszczu traktowane najwyższą panteon bóstw. Chuck bogobojny i szanowany. Mógł dać dobre i terminowe nawadniania upraw i może ukarać suszę. W tych latach, otrzymał ofertę w wysokości setek istnień ludzkich. Ołtarze były w stanie wyschnąć od morza przelanej krwi.

Najczęściej przedstawiany jako Chuck pozycji leżącej leniwy z dużym ofiarnego misce na kolanach. Czasami wyglądało strasznym stworzeniem z siekierą, co może powodować deszcz i błyskawice, uważany satelity dobrych zbiorów.

bóg płodności

Yum Kas był zarówno bóg płodności i kukurydza. Ponieważ ta kultura była głównym w życiu Indian, a następnie przez jego wydajność zależy od losu miasta. Bóg jest zawsze przedstawiana przez młodych mężczyzn z wydłużoną głowę, która zamienia się w uchu. Czasami wyglądało to jak kukurydza stroik. Według legendy, kukurydza dał bogów Majów, przynieśli ze sobą nasiona nieba i nauczyli się uprawiać pola kukurydzy. Co zaskakujące, do tej pory naukowcy nie znaleźli dzikiego przodka kukurydzy, które powinny wystąpił nowoczesne uprawianych odmian tego popularnego typu dzisiaj.

Cokolwiek to było, ale kultura Majów ludzi i ich przekonań religijnych nie są jeszcze w pełni rozumiane przez współczesnych badaczy. Wierzą, że uzyskuje się z wielkim trudem, wiedza o życiu Indian Ameryki Południowej to tylko wierzchołek góry lodowej, ale prawdziwe osiągnięcie tej cywilizacji, która nie rozumie jej życia zostały bezpowrotnie zniszczone przez konkwistadorów.