681 Shares 3872 views

Katedra Świętego Wita w Pradze – wspaniała świątynia

Katedra Świętego Wita to największa katedra w Pradze, duchowy symbol państwa czeskiego.


On jest tak mocno umieszczony w trzecim dziedzińcu zamku, trudno jest podjąć świadomą ogólne wrażenie chaotycznego tej gotyckiej budowli. Jego asymetryczny wygląd – wynik długiej historii niekonsekwentny. Pierwszy kamień w fundamencie budynku położono w 1344 roku, ale budowa zakończyła się dopiero w 1929 roku – po tysiąc lat po śmierci Wacława – najpopularniejszego czeskiego świętego.

Budowa była mózgiem Karl IV. Nazwał Mathieu z Arras (Francja) do rozpoczęcia budowy. Ale w 1352 Mathieu zmarł niespodziewanie dopiero zaczyna swoje dzieło, więc Carl wysłał zaproszenie do kontynuowania prac Peter Parler. On chętnie się zgodził. Budowa przebiegała powoli. I po śmierci architekta, było wielu mistrzów, którzy wkładają swoje siły i duszę tej pięknej świątyni.

Katedra Świętego Wita w Pradze największy. I nie tylko w Pradze, ale w całym kraju. Portale katedry ozdobione dużą ilością rzeźb, a także płaskorzeźby z brązu i kamienia. Na zachodnim brzegu wielkiego dwa największy wzrost (82 stóp) z wieżą neogotycką kamienia okrągłe okno-rozetą nimi. Wprowadzanie Katedra św Wita, trudno nie zauważyć niesamowitą wysokość nawy. Jest to najnowsza w części budynku, a ze względu na jego wnętrza odnosi się głównie do XX wieku. Pierwszy zwrócił uwagę na ogromne nowoczesne witraże, rzucając słoneczny dzień jasne belki na wysokich ścianach nawy.

Najbardziej niezwykłe w oknach Cathedral – te, które zrobił Frantisek Kysela. Wyglądają, jakby były one podzielone na setki maleńkich kawałków. Stosując tę technikę, to osiągnął doskonałe wyniki w tworzeniu niezwykle piękne róże okien z kalejdoskopie fabuły „The Creation”, który nad wejściem na zachód. Po przeciwnej stronie nawy zdobi witraż na temat „Kto sieje we łzach, żąć będą w radości.” Z 22 kaplic bocznych, który oblicza St. Vitus Cathedral, najbardziej interesujący jest niewątpliwie ogromna i majestatyczna kaplica św .. Wacława, który znajduje się w południowej bramy. Patrząc na wykończenie Chapel taki bogaty, niemal bizantyjskie, to czuje się jak biżuteria wewnątrz klatki piersiowej. Po ściany są całkowicie pokryte złotem i wysadzane czeskich kamieni półszlachetnych, które są umieszczone dookoła 14 wiecznych fresków przedstawiających Chrystusa obfitym posiłku. Nad gzymsem – późniejszych obrazach litomerzhitskoy szkoły, w której wyświetlany tragedia Wacław. Drzwi, które znajduje się w południowej ścianie, co prowadzi do schodów. A to z kolei prowadzi do sali koronacyjnej (jest zamknięte dla publiczności), która bezpiecznie przechowuje wszystkie królewskie regalia Czech, a nawet złotą koronę świętego Wacława.

Wewnątrz katedry – przepięknej gotyckiej panorama, z przepięknym ołtarzem i chórem, wiele znakomitych witraży. Dedykowanych dachy masywne sklepienia, 22 kolumn i przestronny balkon, który obsługuje galeria popiersia słynnych budowniczych katedr i założycieli czeskich królów i królowych, architektów i arcybiskupów. Katedra Świętego Wita z trójnawowa przestrzeń z 28 kolumn akcji Massino warunkowo świątyni pionowo na 2 kule, nieba i ziemi, i triforium. Dostania się do ołtarza, w środku widać stworzony w stylu barokowym replikę kaplicy św Wacława. – Grób St. Yana Nepomutskogo, dostarczone tu w 1736 roku Jest to groteskowa przykładem luksusu czystego srebra, ze anioły unoszące się swobodnie, wspierając trudną serwety baldachim.

Mimo trudnej historii, która przeszła Pradze, St. Vitus Cathedral jest jednym z najwspanialszych zabytków w architekturze światowej.