782 Shares 3940 views

Książka "Dziewczyna w pociągu": recenzje. Roman Pola Hawkins, napisany w gatunku psychologicznego thrillera

Przez ponad piętnaście lat brytyjski dziennikarz napisał artykuły dla The Times. Jednak pewnego dnia, po porzuceniu głównej pracy, usiadła za napisaniem dramatycznej akcji. Już w ciągu sześciu miesięcy w prestiżowych ocenach literackich jej imię błysnęło. Dzieło, które przyniosło światu sławę Field Hawkins – powieść "Dziewczyna w pociągu". Recenzje na okładce książki są napisane przez wysoko ocenionych recenzentów. Wśród nich jest podpis "króla horrorów". To Stephen King, który nazwał pracę angielskiego pisarza thrillerem w stylu Hitchcock.


Kobieta, która nie lubi słońca

Paul Hawkins jest autorem, którego pisma zaczęły się na długo przed wejściem do literackiego Olympusa. Publicystyka poświęcona tematyce ekonomicznej i lirycznej opowieści, przeznaczona dla kobiet, nie przynosiła ani dobrobytu materialnego ani emocjonalnego zadowolenia. Autor najlepiej sprzedającego się świata w 2015 roku zmuszony był do tworzenia romantycznych opowieści o słonecznym szczęśliwym końcu, a mętny krajobraz Londynu i tajemnicza atmosfera przyciągnęły ją znacznie więcej.

Dobry dzień Hawkins postanowił stworzyć taką książkę, która przede wszystkim byłaby dla niej zainteresowana. W ciągu zaledwie sześciu miesięcy została napisana "Dziewczyna w pociągu" – książka, w której autor udało się nie tylko intrygować czytelnika skręconą fabułą, ale także podnieść bieżące problemy społeczne. Wśród nich – alkoholizm i przemoc w rodzinie.

Rachel, Anna, Megan

Aby dzieło literackie zyskało popularność wśród czytelników, musi zawierać szczerość, prawdziwość. Czy myślałeś o tym w czasach powstawania jego głównego przełomowego powieści Pawła Hawkinsa, nie wiadomo. Jednak starając się być szczerym z czytelnikiem, użyła narracji od trzech osób. Autor przechodzi te same wydarzenia z pozycji trzech zupełnie odmiennych kobiet z psychologicznego i społecznego punktu widzenia: Rachel, Anna, Megan.

Człowiek często nie widzi tego, co jest w rzeczywistości, ale co chce zobaczyć. Czasami idea tego, co się dzieje wokół, to nic innego, jak narzucona opinia z zewnątrz. Wśród głównych bohaterów powieści nie ma negatywnych i pozytywnych. To zwykłe kobiety szukające szczęścia. Każdy z nich idzie na swój sposób.

Powieść psychologiczna

Rachel – upadły alkoholik, za którym nieudane małżeństwo i zdrada ukochanej osoby. Ona nie jest w stanie poradzić sobie z jej doświadczeniami w stanie trzeźwym i, uciekając się do codziennego spożywania alkoholu, spada niższych.

Anna jest kochającą żoną, dla której szczęśliwe dziecko i rodzina tworzą sens istnienia.

Megan – dziewczyna z trudnym losem, niezdolna żyć w prawdziwym świecie i być szczęśliwa. Ma co Rachel marzy. Ale ona nie potrzebuje tego, co Anna ma.

Historia każdej z tych kobiet jest tak szczera, wydaje się, że w każdym z nich mieszka część Pawła Hawkinsa. W przeciwnym razie, jak to jest możliwe do przekazania doświadczeniom tak odmiennych ludzi tak szczerze? Ale autor staje się prawdziwym pisarzem, gdy pokazuje umiejętność patrzenia w ukryte zakamarki duszy ludzkiej, aby następnie wziąć to, co widzi w czytelniku. Hawkins poradził sobie z tym wyzwaniem. Prawidłowy dowód tego powieści "Dziewczyna w pociągu", która stała się międzynarodową literacką sensacją.

Thrillera i dramat społeczny

Plotki seryjnych morderców były zawsze popularne. Obraz niewidzialnego ścigacza wzbudza i intryguje czytelnika. Jednak częściej kobiety są zagrożone w domu przez pozornie bliską osobę, co potwierdzają statystyki. Według niej przemoc jest obecna w co czwartej rodzinie. Ten problem społeczny jest jednym z połączonych tematów, na których zbudowana jest fabuła powieści "Dziewczyna na pociągu". Recenzje życia klasycznego Stephen King przyciągnęły uwagę fanów thrillera do pracy Hawkins. Wszakże jest niezwykle zaskakujące od mistrza tego gatunku, aby usłyszeć podziwiające słowa. "Trudno znaleźć coś bardziej ekscytującego" – jest to przegląd króla na okładce brytyjskiego bestsellera.

Obraz bohatera

"Dziewczyna w pociągu" – książka, która często jest porównywana z popularną powieścią Gillian Flynn "Zagubiony". Jednak sukces "Dziewczynki w pociągu" wynika głównie z pomyślnego wyboru głównego bohatera. Dziewczynka w powieści Hawkinsa nie jest jasnym pięknem. Rachel jest kobietą, która cierpi na uzależnienie od alkoholu i od dłuższego czasu była w poważnej depresji. Poza tym jest bezrobotna.

Każdego ranka jeździ pociągiem, nie pracuje, ale do przeszłości … Jest w kraju snów i wspomnień, że "dziewczyna w pociągu" trwa. Recenzje magazynu Vanity Fair obiecują fani "Disappeared", aby uzyskać niezwykłe wrażenie thrillera Paula Hawkinsa. Ale dla fanów gatunku detektywistycznego powieść będzie niezwykle interesująca. Pisarz, świadomie lub przypadkowo, połączyła swoje bohaterki z klasycznego angielskiego detektywa.

Pociąg

Od czasów Agaty Christie gatunek detektywiczny ulegał znacznym zmianom. Zbrodnie w twórczości literackiej stały się odmienne. Detektywi byli również inni. Zatrucie substancją chemiczną nie jest już możliwe do pomylenia z zapaleniem płuc. Pismo karne przestało być ważnym materiałem dowodowym, ponieważ listy są wysyłane wyłącznie w formie elektronicznej. Osiągnięcia technologii odgrywają ważną rolę w fabule powieści "Dziewczyna w pociągu". Paul Hawkins nie zapomniał jednak o klasycznym mechanizmie detektywistycznym – podróżując koleją. Z okna przejeżdżającego pociągu widać kawałek tajemnicy innej osoby, którą chcesz poznać później. I jako pasażer gwałtownego pociągu, który może stać się świadkiem przestępstwa, może być niezamierzony.

Połączenie różnych gatunków

Wewnętrzny świat głównego bohatera, ujawniony przez narrację pierwszego człowieka, ma niezwykłe zainteresowanie czytelnika. Sama bohaterka jest warta współczucia. Jednak w innych postaciach powieści Rachel powoduje tylko pogardę. Asocial, nie zawsze odpowiednia – to jest "dziewczyna w pociągu". Recenzje amerykańskiego tygodnika "Entertainment Weekly", pozostawione na okładce powieści, mówią to: "Powieść łączy w sobie gatunek muzyki filmowej i styl wykwintnej literatury".

Książka Paula Hawkinsa nie tylko dotyka ostrych problemów społecznych, ale także pokazuje niezwykłą zdolność pisarza do zachowania czytelnika uwagi od pierwszej do ostatniej strony. Nieoczekiwany zwrot wydarzeń i ciemne strony duszy ludzkiej, które nagle się ujawniają, są elementami artystycznymi, które przekształcają pracę w psychologiczną powieść dramatyczno-operacyjną.

Jess i Jason

Przechodząc każdego ranka w nieznanym domu, Rachel staje się świadkiem rodzinnej harmonii, o której marzyła. Z smutnymi wspomnieniami utraconego szczęścia zaczyna się powieść "Dziewczyna w pociągu". Paul Hawkins stworzył dzieło, w którym wraz z niebezpieczeństwem i tajemnicą rozważane są problemy samotności kobiet.

Minęło wiele czasu od rozwodu, ale Rachel nie tylko nie potrafiła pogodzić się z jej samotnością i bezdzietnością, ale także znalazła się w zamkniętym świecie, gdzie pod wpływem alkoholu wielokrotnie powraca do przeszłości. Musi wierzyć, że istnieje prawdziwa miłość, dlatego obserwuje nieznaną parę z okna przeszłego pociągu, a nawet daje imiona, które są fikcyjne: Jess i Jason. Rachel tworzy idealne wyobrażenie. Ci ludzie stają się bliscy i drodzy. A teraz nieszczęście w domu stało się jej osobistym nieszczęściem.

Brytyjski ranking książki przez dwa miesiące prowadził powieść Paula Hawkinsa. Ten rodzaj zapisu ponownie potwierdza zainteresowanie i popyt na czytelników na całym świecie, nie tylko w intrygach i skręconych planach, ale także w złożonych, niejednoznacznych obrazach psychologicznych.