212 Shares 9096 views

Teatr kurtyna. Wyposażenie i konstrukcja sceny teatralnej

Każdy, kto był w teatrze, pamięta, że kurtyna teatr jest ważną częścią wnętrz i scenografii. Ten atrybut jest w trakcie znaczących zmian wraz z rozwojem myśli technicznej oraz rozwoju sztuki teatralnej. A dzisiaj, scena, kurtyna – to tylko kawałek materiału na sznurku, i technicznie zaawansowany sprzęt z różnych cech i funkcji.

historia

Pierwszy etap kurtyna została wykorzystana nawet w Teatr Grecki. On zasygnalizował początek i koniec dramatycznej akcji. Kurtyna jako skomplikowanego sprzętu została wynaleziona w około 17 wieku, kiedy to gwałtowny postęp był rozwój teatralnej sceny. W tym czasie, nie poruszały scenerii, coraz więcej uwagi poświęcono scenografów scenografia oraz kurtyny to nie tylko element techniczny zmianą obrazów, ale również bardziej ekspresyjne możliwości.

W scenografii 18 wieku, a kurtyna zaczęła odgrywać ważną część fabuły. Czasem odegrała bardzo ważną rolę. Wraz z wprowadzeniem of-the-box etapie kurtyna nabył nowego znaczenia i stał się integralnym elementem ustawienia.

W 20 scenografów wiecznych dalsze wzmocnienie krytyczne znaczenie tego elementu scenografii. Stały się one częścią projektu, który został specjalnie przygotowany dla zasłon zabaw. Na przykład, do produkcji Lermontowa „Masquerade” na teatralnej Teatru Maryjskiego znanego artysty Golovin wykonane dla każdej zasłony 10 zdjęć zmiana.

powołanie

Pierwszy etap pełni funkcję kurtyny ogrodzeniu oczach widzów. Nie widzi układ i dekoracje przed akcja zamyka scenę w momencie zmiany scenerii. Ale dodatkowo jest kurtyna i cele estetyczne. Po pierwsze, to sygnalizuje początek prezentacji. Ujawnienie kurtyny zabiera widza w świat fantazji, w tym momencie, że dostraja się do atmosfery z konwencjami i teatru iluzji. Po drugie, kurtyny mogą być stosowane jako część przestrzeni sztuki performance, a nawet jako odrębny charakter. Na przykład w „Hamlecie” w Teatrze Taganka, grał rolę Czas, przeznaczenie, Rock, etc.

Kurtyna jest dodatkowe środki wyrazu, na przykład? lekkie draperie i zasłony stylizowane może stworzyć iluzję pewnego obszaru lub lokalu. Nawet jego nieobecność może być pewne zasady artystyczne – niektóre współczesne teatry ją odrzucić. W ten sposób dziecko K. Raikin „Satyricon”.

Aparatura i wyposażenie

Teatr Scena tylko z widowni wyglądać bogato, a nawet romantyczne. Nawet wtedy, gdy kurtyna wynalazku jest stosunkowo skomplikowany mechanizm, który w końcu mocno zmodernizowany. W celu zapewnienia gładkiego jednoczesne i równomierne przemieszczanie i razdvizheniya zasłony stosuje się pojedynczy układ napędowy. Początkowo pracowała na rysowane ręcznie, a następnie – na elektryczny, ale dzisiaj jest regulowane poprzez kontrolę komputera.

Podnoszenie i malejącym mechanizm zapewnia równomierne przemieszczanie bardzo ciężkich konstrukcji. W porządku, że części boczne nie są kołysały, jakie przywiązują ciężkie szyny. Najbardziej skomplikowana konstrukcja zapewnia ruch i przesuwne i podnoszenia. tak zwana droga jest zbudowany do pracy kurtyny. Istnieje kilka odmian go: liniowych, nieliniowych i liny. Obecnie, dla przemieszczania osłonowej stosuje skomplikowane układy szynowe, które są sterowane przez pilota zdalnego sterowania.

typologia

Wykonywanie wielu zadań, kurtyny mogą być różnych typów. Istnieje kilka klasyfikacji według sposobu ujawnienia, funkcji sztuki, na historycznych metod drapowania. Można również wybrać typy zasłon zgodnie z kontrolą trakcji i kontroli procesu, w tym przypadku, o którym mowa ręcznym, mechanicznym, elektrycznym i elektronicznym maszyn.

Istnieją próby sklasyfikowania etapu drapowania materiału, z którego zostały one wykonane. Tak odizolowany, aksamitne zasłony i pościel. Jednakże taki podział ten jest nie do przyjęcia, ponieważ kurtyny – struktury wielowarstwowej zawierającej warstwę zewnętrzną i wewnętrzną, cień, każdy shilsya z różnych tkanek.

Gatunki zgodnie ze sposobem według wynalazku

W torze wyróżniać się takie rodzaje kurtyn teatralnych, jak przesuwanie i podnoszenia i opadowych.

Mechanizm produktu przesuwnych powinny zapewnić pełne pokrycie sceny przed oczami publiczności, jest promowany przez specjalną konstrukcję z wielkim zapachu – wywołanie jednego obrazu do drugiego. Ostrza są zamontowane na różnych szyn i podejścia z jednym z innych zestawów. Również mechanizm ślizgowy powinny zapewnić synchroniczne obrazów ruchomych. Jest on oparty na pojedynczym układzie napędowym.

Każda scena teatru, dla których – to jego serce, dbać o tym mechanizmie napędowym kurtyna zawsze działał bez zarzutu szybko, sprawnie, synchronicznie i cicho. Uważa się, że kurtyna przesuwnych ma duże możliwości ekspresyjne niż zejście. Fałdy, ruchy rytm charakteryzuje się zdolnością do przekazywania emocji. Tak dumny kurtyna Teatr Bolszoj, duża scena, która jest ozdobiona przepięknym płótnie ślizgowego w postaci tkaniny.

Mechanizmy podnoszące i opadowym – pojawienie się bardziej stara. Nawet w starożytnym teatrze greckim była kurtyna, który spadł przed występem w specjalnym gnieździe i wysiadł z niego do końca spektaklu. mechanizm opuszczania w oparciu o system wag, od wychylenia ostrza chroni prowadnice na boki.

Istnieje również połączone zasłony, który łączy w sobie cechy przedłużeniu poziomego i pionowego podnoszenia i opuszczania. Stanowią one maksymalną złożoną strukturę.

Ponadto, jest możliwe do spełnienia i składane zasłony, w którym mostek utworzony w jednej, dwóch, trzech lub czterech domieszkami. Takie modele pozwalają zamknąć tylko górną połowę przestrzeni scenicznej i są bardziej dekoracji.

Ważnym elementem spektaklu

Szanse kurtyna wykorzystywane w tworzeniu spektaklu, a na tej podstawie, są one podzielone na hazard i tableau. Tableau teatr kurtyna jest środkiem dzieląca przestrzeń sceny przed rozpoczęciem każdego działania i aby ukończyć grę. Modele te są częścią stałej etapie projektowania. Modele Gra stworzona specjalnie dla niektórych występów, i są częścią scenografii. Mogą one być częścią ogólnej dekoracji, odgrywać rolę graficznego uwertury, osiadając na zero sceny. Kurtyny gry są zaprojektowane, aby stworzyć specjalną atmosferę spektaklu, i połączyć je ze stylu i gatunku.

kurtyna

Jest to szczególny rodzaj, który jest tworzony przez światło. Nowoczesny sprzęt teatr może zastąpić światło z reflektorów materii, które będą wykonywać funkcję kurtyny. Zasadę jej działania polega na oświetlenie cząstek zawieszonych w powietrzu. Istnieją dwa sposoby, aby stworzyć taką kurtynę: pozioma i rampa. W pierwszym przypadku światło projektory rzędów są skierowane w poziomie w kierunku do siebie. W celu zapewnienia jednolitości kurtyną jest często obsługiwane przez czarnego aksamitu scen tło. Drugim sposobem jest zmniejszenie strumienia światła w kierunku szczeliny w przedniej sceny na suficie widowni, która jest wyłożona czarnego aksamitu. Kurtyna światło doskonale spełnia funkcję sceny stropów od spojrzeń publiczności, a także odgrywa rolę specjalnych technik ekspresyjnych, które gdy powtarzane wielokrotnie wzmacnia tylko jego skutki.

typy historyczne

Istnieje również kilka opcji do zasłon, które otrzymało nazwę na cześć teatrów, w których są one stosowane. Tak więc, nie jest Austriacki model, który ma różne zespoły w dużych fałdy, podnosi płótnie. Podobną strukturę ma wiele weneckim, to tylko dodatkowo ozdobione pionowymi plisami. Kurtyna, zwany „włoski”, jest bardzo powszechne w klasycznym teatrze. Składa się z dwóch pionowych wstęg, które na dolnych rogach wznoszą się ku górze. Następujące gatunki również występować: kabuki Punchinello, zasłony Wagner i Brecht.

rejestracja

Oprócz różnic strukturalnych w zasłonach, oczywiście, mogą mieć specjalną konstrukcję. Oczywiście, konstrukcja etap powinien być połączony z wnętrzem teatru, a także dopasowanie Przedstawienie odtwarzane. Często dyrektorzy tworzyć specjalne zasłony do ich produkcji, a ponadto znane teatry często mają swoje własne unikalne zasłony, które stają się ich znakiem rozpoznawczym. Tak więc, Teatr Bolszoj, duża scena, która zdobi historyczne „złotą” kurtynę, spędził wiele sił i środków na odbudowę tego znanego produktu. Na kurtyny Golovin Teatru Maryjskiego w 1914 roku uznawany jest za oficjalny emblemat. Podobnie jak Curtain Theatre Arts, stworzony z projektowania i budowy wnętrz F. Schechtel.