146 Shares 6485 views

układ wydechowy samochodu: urządzenie, zasada działania, naprawy

W pojeździe konstrukcja stosuje wiele systemów – chłodzenia wody, oleju, układ wtryskowy paliwa i tak dalej. Ale mało kto zwracał uwagę na wydechu. Ale to jest nie mniej ważnym elementem każdego pojazdu. Przez lata konstrukcja systemu jest lepsza. O tym, co jest w układzie wydechowym samochodu i jak to działa, będziemy rozmawiać w naszym dzisiejszym artykule.

powołanie

Jak to wiadomo, w przypadku silnika zapłon mieszanki następuje. Towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk ognia. Wraz z wybuchem tworzą ogromną popychacza energii. To jest tak wielka, że jest w stanie podnieść tłok w górnym martwym punkcie. W ostatnim cyklu uwolnienia gazu występuje. Znajdują się one w atmosferze pod ciśnieniem. Ale dlaczego musimy układ wydechowy? Służy do tłumienia wibracji dźwiękowych. Po tym wszystkim, to byłoby głośne i nieznośne bez pracy nawet najbardziej wyrafinowane technologicznie silnika.

Tak więc, układ wydechowy wykonuje następujące funkcje:

 • Wyjście z produktów spalania silnika.
 • Redukcji emisji.
 • Wyłączenie spalin wprowadzanych do wnętrza pojazdu.

urządzenie

System ten integruje szereg komponentów. Ponadto, jest bezpośrednio związana z pomiarem czasu. Więc klasyczny układ wydechowy VAZ składa się z:

 • Odbieranie rury.
 • Catalyst.
 • Rezonator.
 • Tłumik.
 • Różne zamocowanie i elementy uszczelniające.
 • Czujnik tlenu.

Jeśli weźmiemy pod uwagę samochody z silnikiem diesla, projekt będzie również filtr cząstek stałych. Co to jest wszystkich tych elementów? Urządzenie każdego omówione poniżej.

rura przednia

Jest to pierwszy element na liście i jest tuż za kolektorem wydechowym. Rura wydechowa jeszcze nie są chłodzone gazów. Dlatego też temperatura może dotrzeć do 600 stopni Celsjusza lub więcej. W powszechnym spalin rura o nazwie „spodnie” dla jego charakterystyczny kształt. Element ten wykonany jest z bardzo wytrzymałego i ognioodpornego metalu. On zazwyczaj szorstkie (rdze z wiekiem), ale na droższy samochód wykonany jest ze stali nierdzewnej. Jeśli silnik z dużą objętością komory spalania, konstrukcja system może być stosowany cały szereg takich rur. Ma to na celu zmniejszenie oporu gazu. W przeciwnym przypadku, silnik będzie „dusić” przez własnego gazu.

jama

To jest w postaci cylindrycznych puszek. Występuje w rezonatorze pierwszego rozdziału spalin. Ponadto, poprzez zwiększenie średnicy zmniejszona prędkość przepływu spalin. Gazy stopniowo dysperguje się w tej komorze. Daje to tłumienie drgań i część dźwięku. Podobnie jak „spodnie”, rezonator jest wykonana z metalu ognioodpornego.

katalizator

Jest to chyba najbardziej skomplikowany i kosztowny element w każdym układzie wydechowym. Obudowa tego elementu jest również wykonany z metalu ogniotrwałego. Jednak w przeciwieństwie do rezonatora i przewodu dolotowego, to wielopoziomowa. Wewnątrz „banki” posiada ceramiczny pręt. Ponadto, katalizator jest wyposażony w siatkę z drutu. Obejmuje on drugi element z materiału ceramicznego. Ponadto, urządzenie zawiera warstwę izolacji cieplnej o podwójnych ściankach. Dlaczego katalizator tak drogie? Oprócz materiałów ceramicznych są wykorzystywane droższe materiały – pallad lub platynę. Składniki te są przekształcane wodoru szkodliwych gazów i bezpiecznego pary. Ze względu na minimalny koszt nowego konwertera wynosi 40 tysięcy rubli.

filtr cząstek stałych

Jeśli weźmiemy pod uwagę rozmieszczenie układu wydechowego silnika wysokoprężnego, warto zauważyć, że element. Jest oprócz katalizatora. Filtr jest oparte na matrycy z węgliku krzemu. Posiada strukturę komórkową i ma mały przekrój kanałów przekroju. Najnowsze zamknięte na przemian z jednej i drugiej strony. Boczna część elementu oraz roli odgrywanej przez filtr zawiera porowatą strukturę.

Do niedawna, czas komórka matryca miała kształt kwadratu. Teraz producenci użyciem komórek 8-węgiel. Więc to lepszą przyczepność i sadzy rozliczania go na ścianach filtra. Jak działa ten element? Filtr cząstek stałych prowadzi się w kilku etapach. W pierwszym filtrowaniu występuje sadza. Gazy wprowadzić do komórki, i szkodliwe substancje osadzają się na ścianach. Drugi etap – jest orzeźwiający. Może to być:

 • Pasywny.
 • Aktywne.

W pierwszym przypadku, szkodliwe gazy są oczyszczane przez przepływający przez element ceramiczny. Drugi dodaje specjalny płyn – AdBlue. Zwykle taki układ jest stosowany w samochodach ciężarowych. To pozwala na zmniejszenie emisji spalin o 90 procent. Maszyna jest wyposażona w oddzielny zbiornik dla płynu, i układ po otrzymaniu odpowiedniej części sygnału AdBlue osadzany katalizator. Tak więc, rura wychodzi z wylotowym jest zasadniczo czysty, zawierające szkodliwe atmosferze wodoru.

Czujnik lambda

Nazywana jest również czujnik tlenu. Znajdującym się w pobliżu katalizatora do połączenia gwintowego. Jest to element pomiarowy, który jest w kontakcie z gazami spalinowymi. Czujnik docelowy – określenia temperatury gazu jak i obecności tlenu. Na podstawie jednostki sterującej odczytane dane wysyła sygnał do kolektora dolotowego. Jeśli jest to konieczne, dodatkową ilość paliwa jest wtryskiwana część cylindra. Co to robi? Fakt, że katalizator jest w pełni funkcjonalny jedynie w przypadku wysokiej temperatury (nie mniej niż 600 stopni). Jeśli gazy są zimniejsze, bez filtrowania i przemiana nie nastąpi. W związku z tym, system dodaje więcej pręcika tak, że temperatura katalizatora mieści się w zakresie roboczym. Na zużycie paliwa, system ten ma praktycznie żadnego wpływu (w zależności od jego dobra).

tłumik

Jest to ostatni element w systemie. Tłumiki są dwojakiego rodzaju:

 • Standardowy.
 • Sport.

Pierwszy zbiór wszystkich pojazdów cywilnych. Konstrukcja takiego tłumika obejmuje obecność kilku stref metalowych. Również w przypadku, gdy istnieje perforowane rury, przez który gazy są kierowane z jednej strefy do drugiej. Zgodnie z tym schematem produkowane największą redukcję hałasu i wibracji. Seryjny Tłumik wykonany jest z metalu ogniotrwałego. Jednak praktyka pokazuje, że czas życia o rząd wielkości mniejsza niż sport. Powodem tego jest brak niklowanego powierzchni, a metalem jest zbyt cienka wnętrzności.

Co do tłumików sportowych, mają prostą konstrukcję. Jest to proste rury z otworami o rozszerzenie w środku i wypełniony wełną szklaną. Tłumiki rury wydechowej jest bardzo duża. Zazwyczaj średnica wylotowym współprądzie półtora do dwóch razy większa niż średnia. W związku z tym szybkiego usuwania gazu wytwarzanego i dobry „kaptur". Ale dlaczego takie szaliki nie jest zainstalowany na samochody z fabryki (z wyjątkiem wersji sportowych)? Cała materia w poziomie ich hałaśliwości. Jak pokazuje praktyka, takie szaliki praktycznie zmaga się z wygaszania drgań dźwiękowych. Ich zadaniem – aby uzyskać największą możliwą przepływu gazów w najkrótszym możliwym terminie. W podróży, te szaliki emitują szum, a przy prędkości ustawionej zaczynają „krzyczeć” głośniej. Dlatego wspólnie prąd nie nadają się do codziennego komfortu jazdy. Mimo że ich konstrukcja jest bardziej niezawodny i praktyczny niż „cywilnych” odpowiedników.

elementy uszczelniające

Tak, mamy wymienione główne elementy układu wydechowego i jego struktury. Jednak nie wiemy, w jaki sposób połączyć ze sobą. Mocowania wykonane na śruby i zaciski. Rura odbioru podłączony do kolektora wydechowego, a rezonator w dwóch serwetki. W zależności od typu pojazdu, uszczelka może być wykonana z tłoczonej folii falistej lub litego metalu. Ponadto, podkładka może być używany. Jeśli chodzi o spalinach, jest to związane z komory przez jarzma, pokrywają się. Na niektórych maszynach pierścienia (na przykład, na krajowej „ósemka”) mogą być użyte. W celu lepszego uszczelnienia, ekspertów zaleca się stosowanie szczeliwa żaroodpornej (aż do 1100 °). To doskonale uszczelnia wszelkie luki i nie pozwala na sprężony gaz, aby wyrwać się z wyprzedzeniem.

Usterka układu wydechowego

Głównym objawem – charakterystyczny dźwięk kapturem. Maszyna zaczyna „wyć” w kabinie jest nieprzyjemny zapach benzyny lub oleju napędowego. Również samochód jest nie w porządku, aby przejść. A jeśli spalonego uszczelki kolektora wydechowego, „Sprawdź” zapali się na desce rozdzielczej. On sygnalizuje awarię czujnika tlenu. Wraz z tym wzrostem i zużycia paliwa (ponieważ system nie może precyzyjnie dozuje paliwo jak poprzednio). Wyjście – wymiana kolektora wydechowego uszczelki. Również skontrolować stan samych rur. Jeśli zaczną gnić lub są pęknięcia w stawach, układ wydechowy wymaga naprawy. Rot szlifierka cięte i zgrzewane za pomocą nowej blachy. Ale jak pokazuje praktyka, bardziej praktyczny i szybki sposób ma zastąpić przestarzałe element na nowy. Pamiętaj, że tłumik – eksploatacyjnym. W ciągu 2-3 lat, należy go wymienić. To samo odnosi się do innych elementów, ale ich życie trochę więcej. Na przykład, „spodnie” wypalają się po pięciu latach eksploatacji.

o tętnienia

Układ wydechowy (w tym współprądzie) może być złożony i plisowanie. Dodatkowy element tłumiący. Dzięki temu zmniejsza się obciążenie pozostałych części układu wydechowego. Dźwięk wylot gazu jest ciszej. Jednak warto zauważyć, że pofałdowania w układzie wydechowym – element najbardziej nisko położone. W związku z tym, właściciele często go uszkodzić. Naprawa nie podlega falowanie. Jej zmiana lub spawane na nowy kawałek rury w jego miejsce. Jak pokazuje praktyka, poziom hałasu jest prawie nie wzrosła po takich napraw. Najważniejsze – w celu osiągnięcia maksymalnej szczelności w elemencie uszczelniającym. Po spalone uszczelki może być główną przyczyną pogorszenia właściwości jezdnych samochodu.

wniosek

Tak więc, badaliśmy układ wydechowy urządzenia i jego główny problem. Wreszcie dać trochę porad. Po usunięciu filtra cząstek stałych lub katalizator powinien zająć się usunięciem czujnika tlenu. Jeśli nie zostanie to zrobione, silnik będzie „pour” – zwiększa zużycie paliwa i świateł błąd na desce rozdzielczej. Po usunięciu katalizatora (jego zmiana płomieni) wlać nowy firmware w komputerze. Czujnik zamocowany na osłonie bezpieczeństwa.