258 Shares 7652 views

Rak płuca: objawy, stadium, leczenie, rokowanie

Często objawy raka płuca nie są natychmiastowe. W tej dolegliwości mogą być charakterystyczne dla innych chorób. Kiedy diagnoza tej choroby lekarz powinien wyznaczyć dokładną analizę. Terapia aby odnieść sukces, zależy od wielu czynników. Aby uniknąć rozwoju poważnych powikłań może być czas, aby szukać pomocy u specjalistów. Więc co to jest rak płuc?

Podstawowa koncepcja

rak płuc – rak. Innymi słowy, nowotwór w układzie oddechowym. Zlokalizowane złośliwego guza w obszarze płuc lub oskrzeli. Wśród schorzeń onkologicznych rak płuc zajmuje drugie miejsce. A w niektórych krajach, a zrobił to pierwszy.

Przypadku awarii do lekarza jak tej choroby może powodować rozwój procesów nieodwracalnych. W takich przypadkach choroba może prowadzić do śmierci. Statystyki pokazują, że śmiertelność z powodu raka płuca ma najwyższy wskaźnik wśród nowotworów.

Drobnokomórkowy rak płuca

To jest jeden rodzaj raka dróg oddechowych. Według statystyk, rak zajmuje tylko 1/5 ogólnej liczby nowotworów. Często nazywa się patologię niskim stopniu złośliwości raka płuc.

Ten rodzaj raka rozpoznano u pacjenta często dopiero w podobnej choroby onkologicznej nie wymawiane objawy. Jednak choroba charakteryzuje proces rozwoju będzie wystarczająco szybki, a pojawienie się przerzutów.

Drugi typ

Drugi rodzaj jest znany jako niedrobnokomórkowego raka. W tej chorobie ma kilka podgatunków. Ich klasyfikacja zależy od tkanin, które zostały dotknięte przez chorobę. W tej chwili następujące choroby są diagnozowane:

 1. Gruczolakoraka płuc – jest to nowotwór złośliwy, który dotyka przede wszystkim te komórki, które są zaangażowane w produkcję śluzu. Ten rodzaj raka płuc, według statystyk, zajmuje drugie miejsce.
 2. Duży komórek raka płuc. W tym przypadku tworzy się nowotwór z komórek ma zaokrąglony kształt. Formowanie złośliwy guz nie-zrogowaciałych warstw naskórka. Często początkowe stadium tej choroby pozostaje niezauważone przez pacjenta.
 3. Rak gruczołowy – guz składa się głównie z tkanki gruczołowej. rak zaczyna się w tak zwanych komórek kambium. W tym przypadku, guz podobny zespół szarego lub brązowo-żółte zabarwienie.
 4. Rak płuc – rak zacznie rozwijać się w komórkach wyściełających dróg oddechowych. Jest to jedna z najczęstszych schorzeń onkologicznych. Według statystyk, choroba zajęła pierwsze miejsce.
 5. Rak oskrzelowo – w powstawaniu nowotworów, w tym wypadku z udziałem komórek, które sprawiają, śluz, a także tych, które nie wydzielają go. Proces rozmnażania utrzymuje pęcherzyków strukturę nie niszcząc architekturę płuc.

Główną przyczyną rozwoju choroby

rak płuc – rak, którego głównymi przyczynami są ujawniane nie wszystko. Badania wykazały, że istnieje jakiś związek między występowaniem choroby oraz wpływem pewnych czynników. Najważniejszą przyczyną raka płuc nazywa palenie tytoniu. Po tym wszystkim, z trucizn wdychanie dymu pacjentów twoje ciało 60 substancji rakotwórczych, w tym:

 • benzopiren;
 • radioizotopy radonu;
 • nitrozoaminy.

Głównym składnikiem – nikotyna. Substancja ta może powodować rozwój ogromnej liczbie patologii w organizmie człowieka. Gdzie nikotyna jest inicjatorem nowotworów złośliwych. Po tym wszystkim, że substancja jest w stanie hamować system immunologiczny. Tylko 10% osób cierpiących na raka chorób płuc, rozwój patologii nie jest związane z paleniem tytoniu.

Ci, którzy cierpią podobny nałóg, zagrażając ludziom wokół nich. Badania wykazały, że dym, który wychodzi z płuc podczas palenia jest o wiele bardziej niebezpieczny niż wdychany przez palacza. Zawiera on więcej szkodliwych składników. Ci, którzy są w pobliżu palacza cierpią z biernym paleniem.

Szkody powodowane przez tytoń, zależy od intensywności palenia, jak również na temat doświadczeń. Ci, którzy nie mogą pozbyć się złego nawyku i palić więcej niż 2 lata, są zagrożone. Ponadto, wiele zależy od tego, ile dana osoba potrzebuje papierosów dziennie. Jeśli osoba całkowicie odrzuca tytoniu, łatwy przebieg procesu odzyskiwania.

inne czynniki

rak płuc może rozwinąć się nie tylko z powodu palenia. Istnieją również inne czynniki, które powodują rozwój takich chorób. Powinny one obejmować:

 1. Kurz. Jego cząsteczki uderzające w drogach oddechowych w organizmie może prowadzić do rozwoju raka. W tym ważnym i wielkość frakcji. Bardzo małe cząstki mogą wnikać głęboko w tkance płucnej.
 2. Wirusy. Niektóre patogeny mogą prowadzić do rozwoju raka płuc. aktywują procesy niekontrolowanego podziału komórek. Wśród takich patogenów jest przypisana: brodawczaka, wirus cytomegalii.
 3. Radon. W procesie rozpadu promieniotwórczego uranu wydany radu. Obie substancje są bardzo niebezpieczne. Jednak, gdy rozpad radu, radonu powstaje. Gaz ten jest w stanie wyróżnić się z warstw ziemi. To wszystko zależy od składu skał. Kiedy ta substancja jest w stanie zgromadzić w pewnych materiałów, ścianach budynków. Gaz może również spowodować rozwój raka płuc.
 4. Azbest – substancję, która pobudza rozwój procesów nowotworowych.

Głównymi objawami choroby

Jak może objawiać raka płuc? Objawy mogą nie pojawiać się przez długi czas. Na ogół, do objawów choroby powinny obejmować następujące stany i choroby:

 • utrata przytomności;
 • ból głowy lub zawroty głowy;
 • problemy ze wzrokiem;
 • wrażliwość na choroby zakaźne układu oddechowego;
 • świszczący oddech w obszarze płuc;
 • plwociny, która ma barwę, a także zawierający zacieków krwi;
 • duszność, która może być zwiększona poprzez zwiększenie obciążenia;
 • gorączka bez wyraźnej przyczyny;
 • drętwienie palców;
 • bólu barków;
 • Utrata wagi i brak apetytu;
 • przewlekły kaszel;
 • ból w klatce piersiowej pogarsza głębokiego wdechu.

I nawet w obecności objawów choroby można pominąć jej początkowy etap. Rzeczywiście, wiele chorób płuc mają podobne objawy. Całkowicie pozbyć się choroby bał możliwe jest tylko w początkowej fazie.

Oznaki innych etapach nowotwory

Jeśli rak płuc doprowadził do rozwoju bardziej poważnych powikłań, pacjent może cierpieć z powodu innych objawów, w tym:

 • ból w kościach;
 • powiększenie węzłów chłonnych;
 • żółtaczka twardówki i skóry.

stadium choroby

Niebezpieczeństwo tego procesu chorobowego jest w dużej mierze ze względu na stadium rozwoju i rozprzestrzeniania się choroby nie tylko w płucach, ale również w innych tkankach i narządach. W tej chwili, lekarze nazywają 4 stopnia choroby:

 1. Pierwszy etap. Nowotwór nie ma wpływu na tkanki w sąsiedztwie i ma wyraźnego miejsca lokalizacji. Zatem wielkość guza nie przekracza 3 cm. Rak dotyka tylko jeden segment oskrzeli lub płuc.
 2. Drugi etap. Obrzęk stopniowo rozszerzone, a ich rozmiar jest 6 cm. Węzły chłonne w pobliżu powstają przerzuty jednostkowych.
 3. Trzeci etap. Na tym etapie choroby wpływa nie tylko na węzły chłonne, ale również sąsiednie narządów i tkanek: opłucnej, kości, naczyniach krwionośnych, przełyku. W tym przypadku zastosowania, guz jest większa niż 6 cm, poza jednym segmencie.
 4. Na tym etapie pojawia się rak płuc? Etap 4 jest bardziej poważne powikłania. W większości przypadków to pomaga pacjent nie jest już możliwe, ponieważ nowotwór rozprzestrzenia się poza układu oddechowego. Tam są nie tylko lokalnym, ale również odległe przerzuty.

Podstawowe metody diagnozowania

Aby rozpocząć, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem, który po gruntownej inspekcji wyznaczy dodatkowy egzamin. W chwili obecnej istnieje wiele metod do diagnozowania raka płuc. Należą do nich:

 • bronchoskopia;
 • Badanie rentgenowskie;
 • biopsja;
 • markery nowotworowe;
 • USG.

Każda metoda ma swoje własne cechy. Że mogą ustalić obecność patologii raka w początkowym stadium rozwoju. Najważniejsze – w czasie, aby zobaczyć się ze specjalistą.

Czy istnieje lekarstwo

Jak jest rak płuc? Leczenie powinno być prowadzone szybko. W przeciwnym przypadku raka wzrośnie. Dlatego też główną metodą leczenia – chirurgia. Jeśli sytuacja pozwala, usuwa się nie tylko na nowotwór, ale również wychwytywania i tkanki węzłów chłonnych w sąsiedztwie.

Jeśli szybka interwencja nie jest to możliwe, stosować techniki paliatywnej, które mogą znacznie złagodzić stan pacjenta. Jeśli moment zostanie pominięty, a tam były przerzuty odległe, a następnie od rodzaju terapie odmówić.

To dotyczy faktu, czy chemioterapii i radioterapii

Wybór metody leczenia zależy od wielu czynników, w tym stadium raka płuc. Lek chemioterapia jest wybrana dla każdego pacjenta indywidualnie. Jedynym sposobem radzenia sobie z tego typu raka, która została odkryta u pacjenta. Taka terapia może znacznie poprawić stan pacjenta, podczas gdy zmniejszenie wielkości guza. Jednak, aby w pełni zwalnia osobę z chorobą metoda ta, niestety, nie zezwala.

Chemioterapia jest zazwyczaj przeprowadzane przygotować osoby do zabiegu. Aby to może uciekać i po zabiegu, aby całkowicie zniszczyć zakażone komórki mogą spowodować nawrót raka. Warto zauważyć, że w niektórych przypadkach chemioterapia jest wskazany do poprawy jakości, a także przedłużyć życie człowieka.

Ta sama zasada jest przeprowadzane i radioterapia.

Rak płuc: rokowanie

Jeśli pacjent nie jest skierowana do wykwalifikowanego, wówczas szanse na wyleczenie są znacznie zmniejszone przez 2 lata. Statystyki pokazują, że występuje w 0 9% przypadków śmierci.

Jeśli to było prowadzone w odpowiednim czasie zabiegu, a następnie został przydzielony do efektu radioterapii lub chemioterapii, 70% pacjentów w stanie żyć przez około 5 lat.

leczenie podtrzymujące

Istnieją sytuacje, w których pacjent nie może być poddane chemioterapii i chirurgii. Następnie wyznaczył specjalnego traktowania, które mogą znacznie złagodzić swój stan i przedłużyć życie. Takie przypadki nie są rzadkie w diagnostyce ostatnim stadium raka płuc. W takich sytuacjach pacjent może wydać, wybrać jednostkę, wszystkie procedury:

 • wsparcie psychologiczne;
 • złagodzenie objawów;
 • transfuzji krwi;
 • znieczulenie;
 • detoksykacji.

zapobieganie chorobom

Aby zapobiec rozwojowi raka płuc, zaleca się, aby zminimalizować kontaktu z substancjami rakotwórczymi, tak często jak to możliwe przewietrzyć pomieszczenie, a jednocześnie na mokro. Warto też rzucić palenie tytoniu. Jeśli pracujesz w zakładzie, gdzie zwiększone stężenie pyłu, a następnie od takich prac powinien być opuszczony lub użyć niezawodne środki ochrony.

Ujawnić rozwój procesu nowotworowego na wczesnym etapie, eksperci zalecają razy w roku, aby przejść fluorografię.