849 Shares 5678 views

Admirał Canaris: biografia. Inteligencja, admirał Canaris

Jeden z czołowych niemieckich oficerów wywiadu admirał Canaris. Biografia swego bardziej niż nieprecyzyjne. Ten człowiek to legenda dłużej niż zachowanych dokumentów, które można wiarygodnie iw pełni powiedzieć, jak żył, jak genialnie wykonywał swą operację, dlaczego on, harcerz z dużej litery, zakończył życie na szubienicy.

Początek ścieżki genialnego szpiega Trzeciej Rzeszy

Friedrich Wilhelm Canaris urodził się w małym miasteczku niedaleko Dortmund, w Anlerbeke, w 1887 roku. Poszedł na studia w Morzu Korpusu Kadetów, którą ukończył w stopniu porucznika. To był skromny młody oficer, wytrzymałość sportowca. Specjalna zdolność pokazał w studium języków obcych, a to było bardzo użyteczne.

Pod koniec obudowy porucznik Canaris podszedł do radiowozu „Bremen” w kampanii morskiej. Musiał nauczyć się kultura, życie i zwyczaje ludów Afryki Południowej. Następnie statek „Dresden” – wzdłuż Półwyspu Bałkańskiego. Zadanie Canarisa było zebranie informacji o budowie linii kolejowej. W rzeczywistości było to pierwsze doświadczenie z scout. Admirał Canaris przyszłość była w stanie dokładnie rozpoznać niezbędne do nawiązania kontaktów z lokalnymi władzami, rekrutacja informatorów. Ale po kolejnej potyczce z brytyjskiego statku został zatopiony, a jego załoga została schwytana.

Powrót do domu Canaris był w stanie wrócić tylko z fałszywym paszportem chilijskiej, w którym jego nazwisko jest teraz Ros-Rosas. Ale w 1916 roku ponownie przybył do Hiszpanii w celu przeprowadzenia rekrutacji szpiegów, organizowanie sabotażu, wysadzenie wrogich okrętów.

Antebellum usługi Canaris

W 1918 roku Canaris był zaangażowany w stłumieniu powstania komunistycznej w Berlinie zorganizował zabójstwo Luksemburg i Liebknechta.

Od 1919 roku Biuro Navy został asystentem szefa Admiralicji.

W 1924 roku Canaris został awansowany do stopnia kapitana trzeciego stopnia. Został wysłany do Japonii w celu rozwiązania konfliktu, które powstały podczas budowy okrętów podwodnych dla Japonii.

W 1930 roku został mianowany szefem sztabu bazy Morza Północnego. W 1931 roku awansował do stopnia kapitana pierwszej rangi.

Canaris obsługiwane polityki Hitlera. W 1935 roku został mianowany szefem kontrwywiadu.

W 1938 roku awansowany na kontradmirała. Zauważył okrucieństwa reżimu Hitlera, ale międzynarodowej zorganizowanej prowokacji i sabotażu w Austrii, Czechosłowacji i Polski.

rodzina Vilgelma Kanarisa

W 1918 roku Canaris został wysłany do południowej części Niemiec, gdzie w tym czasie był stosunkowo spokojny. Jako typowy mieszczański, wierzył, że silna rodzina – fundament zdrowego społeczeństwa. Canaris i jego żona stała Erika Vaaga. Ona jest dobrze zorientowanych w sztuce gry na skrzypcach, miałem wykształcenie wyższe. Erica urodziła dwie piękne córki.

Tuż przed aresztowaniem Canaris przewoził rodzinę za granicą, niż na pewno uratował ich od kary.

Inne Canaris w czasie II wojny światowej

Friedrich poparł anty-sowiecką politykę Hitlera. Biuro admirał Canaris przekonany, że na początku 1941 roku Niemcy przygotowywał atak na Wielkiej Brytanii, a nie ZSRR.

W 1944 roku Canaris został usunięty z serwisu. Powodem tego był fakt, że było niefortunne „Głóg”, „Tiger” i „Szamil”. W czasie wojny, inteligencji, admirał Canaris, z jednej strony, w dalszym ciągu produkować bardzo ważne informacje, ale, jak wspomniano przez niektórych badaczy, jest to „awarie” dochodzenia spowodował poważne straty armii niemieckiej. Uważa się, że admirał Canaris pomagał Żydom, przewożąc je do innych krajów.

Aresztowanie i wykonanie admirała Canarisa

Niedziela, 23 lipca 1944. Rezydencja admirał Canaris. Zanim to zatrzymuje maszynę, z której po chwili idzie Schellenberg. Powinien aresztować szefa wywiadu.

Admiral spokojnie bierze Schellenberg: zna cel wizyty w niedzielę, wie, że będzie on oferowany do siebie strzelać. Canaris chciał umieścić kulę i następuje Schellenberg w podziemnym więzieniu gestapo.

Canaris, a także wielu niemieckich oficerów oskarżony o przygotowanie i przeprowadzenie zamachu na Hitlera, która miała miejsce w dniu 20 czerwca. Admiral długo utrzymywane w RSHA, ale został przeniesiony do obozu Flossenburg, gdzie, jak wiadomo, nikt jeszcze nie wrócił. Nadal zCanaris poddano przesłuchań bez końca, które zostały przeprowadzone w obecności głowicy SD Kaltenbrunner. Canaris został wkrótce skazany na śmierć, chociaż nie ma bezpośrednich dowodów jego winy nie został znaleziony.

Admirał Canaris został powieszony na 8 kwietnia 1945 roku. Jego ciało zostało spalone.

Sprzeczne osobowości Admiral

Wśród byłych niemieckich liderów Kanarisa – najbardziej kontrowersyjna postać. Mówiło się w różny sposób: niektórzy twierdzą, że jest patriotą swego kraju, który chciał wyzwolić swój kraj i świat od polityki monstrualnych Hitlera; inni uważali, że tchórzliwy fatalist; inni nazywali go przebiegły funkcjonariusza, który czekał na skrzydłach.

Na procesie norymberskim Canarisa powiedział również sprzeczne. Według zeznań Karl Dönitz, Canaris nigdy nie uczestniczył w żadnym oporem wobec reżimu, był tchórzem i intrygant polityczny, zwykły oportunista, który chciał zakończyć po prostu odejść w cień.

W taki sam Norymberga brzmiały i inne spojrzenie na rolę admirała Canarisa. Twierdzili oni, że on i bliskich mu niektórzy ludzie sabotował rozkazy Hitlera, co spowodowało w miażdżącej klęski na wszystkich frontach.

Canaris się w swoich pamiętnikach napisał, że przez całe swoje życie służył jako obowiązku funkcjonariusza, jego sumienie do Niemiec i jej mieszkańców jest jasne, i wino tylko w jednym: zbyt nadzieję na cud, a przecenienia naziści, wgląd, niestety, nadszedł zbyt późno.

Obraz głowy Abwehry w literaturze

Canaris – wybitna osobowość. Do tej pory nie jest jednomyślna opinia, że był to człowiek. niemieckim patriotą i jeden z przywódców hitlerowskiej maszyny, plotera lub przypadkowej ofiary: Kim on jest? Jedno jest pewne, Canaris – genialny inteligencja, osobowość, pozostawił swój ślad w historii.

Na niej napisano wiele książek. W jednym z ostatnich stworzyć książkę Nepodaev Yu. A. ( „SWAT admirał Canaris”) szczegółowo i wyraźnie jest oddziałem niemieckiego wywiadu. Przedstawił ciekawe fakty z dokumentów niejawnych.

O życiu i pracy szefa Abwehry można przeczytać w książce Karla Hayntsa Abhagena „Admirał Canaris”. Pisarz pomaga czytelnikowi zapoznać się z operacji, które są przeprowadzane kontrwywiadu. Współcześni uczeni i pisarze poświęcić swoje prace do niego.

Więc Volkov i Slavin są biografia i wspomnienia w książce „admirała Canarisa -zhelezny Admiral” (1999).

B. Sushinskiy mówi w dziele „Śmierć admirał Canaris' o tym, jak niemiecki szpieg zginął w ostatnich dniach jego życia. Na wywrotowej formowania Trzeciej Rzeszy mówi Jurij Nepodaev ( „Special Forces admirała Canarisa).

W centrum tych prac są oryginalne dokumenty, których możemy dowiedzieć się trochę o osobowości Friedrich Vilgelma Kanarisa.