792 Shares 2979 views

S. Dovlatov „Kompromis”: Podsumowanie – śmiesznego smutny, smutny i śmieszny

„Kompromis” (Siergiej Dowłatow) – zbiór opowiadań autobiograficznych czy małe, jak są one nazywane przez autora – „kompromisowego” Akcja toczy się w latach 70-lat w Estonii, w jakim był wówczas jednym z wielu republik radzieckich. Jaki był czas? Można powiedzieć, że był to okres najbardziej „kompromisów” wzajemnych ustępstw między publicznym i partii rządzącej. Oficjalna ideologia pozostaje niezachwiana kierownictwo partii i sposób rozwinięty socjalizm. Jednak inny nastrój panuje w społeczeństwie: to rośnie bunt przeciwko „otępienia” i „nieszczęścia”. W literaturze, kino, prasę, a nawet w domu, podczas „kuchenne” rozmów miga taką samą „prawdę”, ale bez wolności – to jest głównym ustępstwo ze strony państwa w zamian za „ciszy” w pozostałych 90 proc. Ale żeby przetrwać ten „nierówny kompromis” jest to możliwe przez dłuższy czas?


S. Dovlatov „kompromis”: podsumowanie

Kompromis jest pierwszy: bohater, dziennikarz Siergiej Dowłatow napisał notatkę o Międzynarodowej konferencji naukowej w Tallinie. Udział wzięli naukowcy z krajów takich jak ZSRR, Polski, Węgier, NRD, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Ponadto autor ironicznie mówi o tym, jak został oskarżony o politycznej krótkowzroczności, jak kraje nie wymienione w kolejności. Okazuje się, że lista nie musiał być w porządku alfabetycznym, jak to ma w zwyczaju, ale na podstawie innych kryteriów. Na początku – kraj o zwycięstwie socjalizmu, a potem – cała reszta. On kopiowany wielokrotnie. Ile płacisz? Tylko dwa z rubla. Mam nadzieję – trzy … Drugi kompromis: artykuł sublime „Przeciwnicy wiatrem” z okazji 50. rocznicy Tallinie Hipodrom. Znani dżokeje, zawodnicy Master agresywnie rozwijać rasy i zachwycić publiczność swoim cotygodniowym toku. Po bombastycznymi cytatami z codziennie przedstawia historię autora o tym, co się rzeczywiście dzieje się na torze wyścigowym. To miejsce jest żałosny widok – błotniste pole, ukośne trybuny, a tłum, stale odwiedzić bar, jak tylko tu sprzedać butelkowanej blackstrap. Dziennikarz po dwóch lub trzech szkiców, wykonane w zeszycie, prosi o „pomocy” do artykułu bohatera – obiecujący młody jockey Iwanow. He he „mówi” nazwa znanego już lidera i dwa z nich wygrać dużą sumę.

Kompromis trzy: notatka w gazecie „Młodzież Estonii” o młodych i utalentowanych osób. Bohaterka „esej” – Student choreograficzny studio Alla Myaleshka którego wierni towarzysze – objętość Bloku i aparat. Kto w rzeczywistości jest „romantyczna pani”? Jest to kategoria młody i „nie tyle źli, zdeprawowane, nie … raczej niedbały” dziewcząt, które dla wielu czynów i pragnień „trudno odgadnąć duszę.” Alla pochodzi Dvinsk i stać się kolejnym „przyjaciel” na jedną noc Miti Klenskogo dziennikarza. Są zabawy i beztroski spędził wieczór w tej samej firmie, a następnego dnia okazało się, że Klensky lewo i nie zostawiać jej żadnych pieniędzy. Dovlatov oferuje wyjście z tej sytuacji – aby ją przesłuchać, to ona zapłaci dwadzieścia rubli, a może i więcej.

S. Dovlatov „Kompromis”: podsumowanie nie kończy

Kompromis czwarty: nagłówek „estoński ABC książka” składa się z cute, nieszkodliwych rymów. Głównym bohaterem poematu jest niedźwiedź, który pomaga rosyjskie dzieci uczą Estoński. Instruktor KC zamyka rozdział, widząc w wizerunek niewinnej niedźwiedzie szowinistycznej zrozumienia, że każdy Estoński – zwierzę: „Ja, Komitet Centralny Partii instruktor – bestia”

Kompromis piąty: rocznica wyzwolenia Estonii oznaczał narodziny mieszkańca 400000 th Tallina. W słowach Goethego, „człowiek rodzi się, więc rodzi się cały świat!” Podczas gdy Goethe nigdy nie powiedział, że o to chodzi, nikt nie wiedział, jak rachunek był jedynym, który przyszedł do bycia dzieckiem. Kandydat do tytułu „człowieka skazanego na szczęście „wybrał długi pierwszy noworodek był synem estońskich kobiet i Etiopii. – to jest oczywiste” małżeństwo „. Po drugie – syn Żyda. – redaktor szczególnie Chief akceptuje tylko trzeci ponieważ on – syn Estończyków i rosyjskim, składających się z KPZR pozostaje innego. ważną rzeczą – szczęśliwi rodzice powinni zadzwonić Un Lembit. Do tego ojciec zaproponował łapówkę 20 rubli. Zgadza się.

Złamanie szóstego programu radiowego „Spotkanie z ciekawym człowiekiem”, przygotowanej przez dziennikarzy Agapov L. i S. Dovlatov. W powietrzu kandydat nauk ekonomicznych. Cztery lata później, w obliczu dziennikarza Agapova blizna pojawiła. Będzie rzucać dzikim spojrzeniu inżyniera-samouka z czterech klas edukacji, który oferowany jest w pośpiechu, aby stać się stroną w następnym numerze. Jednak widząc jego „Brilliant” rysunki przyszłego domu, ekspert oferuje oddać go do szpitala psychiatrycznego. Program jest zamknięty. Nadziei „innowator” hit metalową linijkę Lida na głowie, a jej kariera zostaje przerwana przez długi czas.

Złamanie siódmego opublikował artykuł pod tytułem „Człowiek i zawodu.” Dovlatov „żywy” i ciekawe pisać o kostiumograf rosyjskiego teatru dramatycznego w Estonii Waldemar Silde, który bez wątpienia był to bardzo utalentowany człowiek. Jednak po artykule jego przyczyny „na dywanik” do redakcji. Okazuje się, że słynny projektant mody został domniemany zdrajców ojczyzny, a dyrektor teatru usiadł za homoseksualizm. „On nie przyklejają się do ciebie? – Molested, myślę. Podaj mi dziennikarz złożony. Byłem zaskoczony, że … "

Kompromis ósmy: gazeta opublikowała depeszę do Breżniewa przez estońskich milkmaids. Bohaterka szczęśliwie informuje wysoką wydajność mleka, przyjmowanie go w grze …. dziennikarz i fotoreporter Dovlatova Zhbankova wysłany w podróży służbowej. Powinny one przesłuchać milkmaids, i że nie ma zamiaru pisać telegram. Ale „towarzysze” z sąsiedniego komitetu powiatowego partii zadbał o wszystko. Zorganizowali spotkanie nie tylko z „bohaterów pracy”, ale „ciepłe powitanie” w jednym z podmiejskich „domki” do morza alkoholu i dwóch młodych dziewcząt, którzy są gotowi spełnić każdą zachciankę z gości. Wywiady i telegram zostały napisane podczas krótkiej przerwie programu „kulturowego”.

S. Dovlatov „kompromis”: zestawienie dochodów

Dziewięć kompromis: opublikował artykuł „Najtrudniejszym odległość” od Tiina Karu – medalista sekretarz Komitetu Komsomołu, wytrzymałość sportowców i młodych obiecujących naukowców. Tina raz zwrócił się do głównego bohatera o pomoc. Fakt, że pojawiła się ona nietypowe problemy z mężem. Potrzebuje lekcji „Wyzwolenie” w łóżku. Dovlatov chciał odgrywać rolę nauczyciela. Jednak nominował swojego znajomego, któremu ona bardzo lubił. Po kilku „niepowodzeń” Dziewczyna w końcu staje się „doskonałym uczniem.” W dowód wdzięczności, ona daje autorowi butelkę whisky.

Kompromis jest dziesiąty: „Oni nie pozwalają nam żyć” – mały artykuł na temat byłego dziennikarza E. L. Bush, który po raz kolejny był w izby wytrzeźwień. Autor nostalgiczny o dawnych czasach, o tym jak przybył do Tallina bez pieniędzy, nie ma pracy, nie ma przyjaciół i nie wiem co robić i gdzie iść. On jest podany telefon Busha, że nic nie wie, ale wita i zaprasza żyć z nim i jego najbliższego „ladylove”. Bush – człowiek niejednoznaczne. Z jednej strony – dobroduszny, uczciwy, zdolny, nie idzie na kompromis z władzami. Z drugiej – beztroski, picia, cyniczny, który żyje kosztem starzejących się kobiet. Jak mówi sam autor, już nie dzieli ludzi na pozytywne i negatywne.

Kompromis jedenasty. Zmarł wieczną pamięć dyrektora studiu telewizyjnym Hubert Ilves, uczciwy i przyzwoity człowiek, który zawsze będzie pamiętany przez jego przyjaciół i towarzyszy. Podczas „ceremonii” ujawnił, że zmarły – to nie jest Hubert Ilves i „normalnych” ludzi. Co robić? TV, na żywo, pożegnanie. Niech będzie jak jest, aw nocy będzie można zmienić trumny. Mimo, że wciąż może się zdarzyć, jeśli uprzywilejowany cmentarz rzeczywiście pochowany nikt inny, nie jest to względne, a nie kolega i hipokryzji karierowicz bezymonnogo człowieka bez duszy, impulsów, frustracje i nadzieje …

S. Dovlatov „kompromis”: podsumowanie nadejście końca

Kompromis jest dwunasty, ostatni „Memory – potężną broń” – zdjęcia z kolejnego rajdu republikańskich byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Bohaterem i ten sam fotoreporter Zhbankov wysłany w podróży służbowej. Program wydarzenia jest następujące: po pierwsze – spotkanie z przyjaciółmi, emocjonalna część, następnie -The części oficjalnej, gratulacje, a na koniec – długo oczekiwany święto, dla którego wszystko wyszło. Na gali „obiad” po kilku drinkach pijany okazuje się, że po wielu hitlerowskich obozów koncentracyjnych nie wrócił do domu, ale w Mordowii i Kazachstanu, jako zdrajców. Wspiąłem się pytanie narodowej: kto jest Żydem, kto jest Finn. Zhbankov rozładowuje sytuację, zamiast brać „korony” weteranów pionierów.

„W tej historii nie ma aniołów i nie ma czarnych charakterów … Brak grzesznikami i nie sprawiedliwy. I w życiu, że nie istnieje”- mówi autor. Ktoś musi pójść na ustępstwa, staje się wyrzutkiem …. Chociaż, jeśli nie wszystkie, z większością, co najmniej raz w życiu poszedłem na tej „umowy”, podporządkowane okolicznościach opadły, a nie we wszystkich sumienia. Ale tu najważniejsze – aby zatrzymać się w czasie, w przeciwnym razie … Główny bohater rzucił wszystko i wyszedł. „Na tej tragicznej słowie I pożegnać się dziennikarstwem. Dosyć! „- Siergiej Dowłatow” Kompromis”.