792 Shares 6024 views

Dożynki: scenariusz i konkursy

Niemal na całym świecie odbywają się dożynki. Scenariusz dla każdego kraju ma swój własny, i odbyła się uroczystość w różnym czasie. Ale idea imprezy w jesieni jednym – dzięki za żniwa. To święto ma pogańskie korzenie starożytnych, a obecnie żaden z pre-event przechodzi bez niego.


Gdzie indziej jesienny festiwal obchodzony jest?

Dożynki obchodzone przez katolików na jesieni, prawosławnych, Ukraińców, Białorusinów, Niemców, Amerykanów, Kanadyjczyków, chiński, wietnamski, Indian. Tego dnia ludzkość podziękować wyższą moc (każdy naród ma swoje własne bóstwo) dla płodności. Poprzednio czcili Matkę Ziemię, w święto późna jesień żniwa zbiegła się z obchodami NMP. Takie stowarzyszenie jest ze względu na fakt, że uprawa symbolizuje dobrobyt, szczęście rodzinne, potomstwo. Wszystkie te chrześcijanie prosząc również Dziewicę.

Katolicy obchodzili święto jesień z III wne, Słowianie zawsze wystawił w obchodach jesienią. Odbyły się one w różnych dniach pod różnymi nazwami: oseniny, Rozhanitsas urlop Pasika dzień Narodzenia NMP, jesień ospozhniki, Małe Czyste, ogorodichen dzień FPIC Day, Matki osenina, bogaty, przesuń dzień Spozhiv, Chleb Dzień błogosławieństwo, łuki dni asposov dni, drugie spotkanie z jesienią.

Wszystko to jest dożynek. Pierwszy scenariusz zawiera rytuały, tradycje i rytuały starożytnych ludów (obecnie pokazują spektakli teatralnych). Z biegiem czasu potomkowie zaczęli dodawać zabawne konkursy, gry, dając triumf przyjemności w przyrodzie.

Wakacje w przedszkolu

We wszystkich grupach, przedszkole zaznaczone święta jesienią. Młodsze przedszkolaki ten może być zamknięty lub otwarty zdarzenie klas. Dzieci z nauczycielem przygotowania do wolnego jesienią, vyuchivaya nazwy warzyw, ich właściwości, gry, krótkie czterowierszy. Nauczyciel czyni je tylko maską (tape with paper warzyw), czyli od rodziców nie trzeba uczcić.

A starszych dzieci w wieku przedszkolnym zachwyci rodziców z błyskotliwych pomysłów, które ujawniają wszystkie swoje talenty. Ale na dożynki dzieci poszło gładko, trzeba przygotować się do niego w klasie:

 • odgadnąć zagadki o jesieni;
 • badania właściwości jesienią;
 • próby piosenek, wierszy na temat jesieni;
 • Powtarzam, że bogata jesień;
 • Pamiętam, że warzywa, owoce, grzyby, owoce, które są zbierane na jesieni;
 • nauczyć się tańczyć, gdzie bohaterowie spadnie motywu;
 • Pamiętaj sekwencję członu wyjściowego.

Do prezentacji na jesieni będzie potrzebować pomocy rodziców zapamiętywać wiersze, piosenki, zbierać jesienią improwizowany materiał (szyszki, żołędzie, kasztany, liście, gałązki), szyć stroje jesień, sprawiają rzemiosła upadku. W hali jest ozdobiony nauczycieli, dzieci, komisji i jesienią rzemiosło rodziny rodziców dekorowania sali przedszkola.

Przykład zdarzenia: początek jesieni

Oto jak przedszkolaki okazji dożynek. Scenariusz przyjmuje rolę lidera dorosłych Borovichka, Amanita i zdjęcia dzieci znieść, Antoshka, muhomorchikov, Turarama. Przedszkolaki wejść na salę z muzyką, siedzieć na krzesłach. Wiodący spełnia wiersz dla dzieci o jesieni, koncentrując się na jak pięknie urządzony pokój (aby dopasować złota jesień). Potem dzieci wychodzić pojedynczo, czytać wiersz o jesieni.

Prowadząc mówi wierszem o pięknie złote liście, zapraszając dzieci śpiewać piosenki „Falling Leaves” (muzyka: M. Kraseva słowy M. Ivensen). Po niedźwiedź piosenka biegnie z jasnym kopert wersety mówiące, że tego telegramu dla dzieci. To daje mu prowadzenie i ucieka. List został napisany przez jesień, która mówi, że ma dużo pracy (farby roślinności trzymać ptaków na południu, w celu uzupełnienia białka, niedźwiedzie, jeże), ponieważ oferty synów jego asystenta, który nauczył układanki.

prezentacja Mid

Nadal uważają dożynki dzieci. Scenariusz do połowy imprezy staje się bardziej aktywne. Zawarte Borovik, pyta o jesiennych jagód. Tu chodzi maliny moroszki, a także grzyb jej nie pamiętać, dzieci śpiewają piosenkę „cloudberry” (muzyka A. Abramov, M. Plyatskovskim słowa). Następny Borovik powiedział, że jesień przekazał kosz niespokojne liście, w którym zostały napisane zagadkę (około słońca, chmury, wiatr, deszcz). Przedszkolaki z powrotem razem z wiodącymi recytować cechy jesiennej pogody, badania miesiącach jesiennych. Następnie dzieci śpiewają ditties o jesieni.

Borovik zaprasza wszystkie pary tańca (taniec „prawdziwym przyjacielem” w słowach m. Plyatskovskim muzyka Boris Savelyev). Następny grzyb myśli układanki o Grzyb, który znajduje się w pokoju. Wspólnie z dziećmi pamiętać jadalne i niejadalne grzyby, zagadki odgadnięcia. Następnie przychodzi muhomorchikov taniec. Po tym Borovik z Amanita iść, ale dzieci z wiodącym taniec w kręgu i śpiewają piosenkę „pozyskane” (muzyka A. Filippenko, słowo T. Volgina).

Kończąc skrypt dziecięcą

Teraz przychodzi Tararam który prezentuje się w formie poetyckiej, grając z dziećmi w grze z krzesłami „Najbardziej mądry.” Krzesła stoją w kręgu, a dzieci biegają w rytm muzyki wokół nich. Jak tylko muzyka zamiera, trzeba odbyć. Kto będzie pozostawiony bez krzesła, pozostawiając grę. Krzesło jest usuwany, gra toczy się dalej. Zwycięzcą zostanie ten, kto będzie przewodniczącym. Ponadto, dzieci tańczyć taniec dowolny ostatni dla hullabaloo.

Po jego odejściu przychodzi dziecko domu, z dziećmi śpiewa tę samą nazwę piosenki (muzyka V. Shainsky). Nawiasem mówiąc, ten wierszyk przedszkola wykorzystywane przez praktycznie wszystkich nauczycieli, organizowanie dożynek (dla scenariusza dorosłych zawiera grę następującym dzieci o ziemniakach). Następny doshkolyata gry „roślina i zbierać ziemniaki.” Dzieci są podzielone na dwie kolumny. Pierwszy uczestnik bierze worek ziemniaków, stawia go w narysowanych okręgów. Powraca i daje pustą torbę do następnego gracza, który musi zbiorów. Więc gra toczy się dalej, aż do ostatniego zawodnika, wygrać tych, którzy są wysyłane do więzienia i będą zbierać plony.

Antoshka prowadzi pociąg, ale na przyjście zastąpić go z koszem grzybów stożków. Prezenter zauważa, że faceci nie Bełchatowie, stożki nie jedzą. Na to Borovik poprosił zamknąć oczy faceci, rzuca czar podczas którego kosze są zastąpione przez jabłek. Dzieci są traktowane na pyszne jabłka, wiersze pożegnalne są odczytywane i iść do domu.

Jak to dożynki w szkole?

Skrypt do szkoły tańca, to humorystyczny, przenoszenie, zawody intelektualne. Może to być święto ogólnoszkolnym dla wszystkich podstawowych i gimnazjum lub wydarzenia dla każdej klasy osobno. Dla młodszych uczniów, można zrobić całą prezentację przydatnych informacji na temat warzyw i starsze dzieci mogą brać udział w konkursach, pokazując swoją wiedzę, zdolności, umiejętności.

Oto przykład z uroczystości szkolnej szerokości w postaci herbaty. Klasy usiąść przy swoich biurkach, na których powinny być jesienią prezenty Autumn bukiet. Jest również jednym z konkursów na wakacje jesienią. Przed rozpoczęciem obchodów nauczyciele, studenci każdego sędziego klasy, kapitan drużyny jest wybrany, aby wymyślać nazwy, slogany, hasła na jesieni motywu. Dalsze Główny ogłasza konkursy, dzieci są zaangażowane, a sędziowie następnie zadeklarować kule przejściowe i końcowe. Disco uzupełnia dożynki. Konkursy jesienne imprezy mogą być przedstawione w formie gry telewizyjnej „Field of Dreams”, „najlepsza godzina” lub quizu.

Przykłady zawodów

 • Jesień prezenty. Szacowany jedzenie, jesienią bukiet, a potem, jako partia zaprosić gości do swojego stolika.
 • Zagadki. Zespoły brać zakręty pamiętać łamigłówki na tematy jesień, przeciwników zgadywania. Oszacować liczbę zagadek, liczba poprawnych odpowiedzi.
 • warzywa legendy. Uczniowie muszą przejść, aby znaleźć trzy historie lokalnych warzyw kiedy tam gdzie wydana, w stosownych przypadkach. Wyzwaniem jest to, że trzeba opisać fakty stopniowo, bez nazywania warzywo, ale przeciwnicy muszą odgadnąć, co to jest. To miejsce, jak sama historia, jej przepływu i odpowiedzi do bramki przeciwników.
 • Najlepsza sałatka. Trzeba chwilkę pochodzić z receptury produktów jesieni. Rywalizacja ta może być podzielona na dwie fazy produktów jadalnych i niejadalne. Nazwy szacunkowe oryginalność, naczynia złożoności „smaczny” opis przygotowania sałatki.
 • Kto jest największy? Z kolei, powinien być nazywany owoce, warzywa, grzyby, owoce, stożki i inne prezenty, które są zbierane na jesieni.

Jakie inne konkursy jesienne są?

 • Dostosowane do upadku. W tym czasie trzeba zwrócić garniturze jesieni. Szacuje się, jako obraz i jego reprezentacji.
 • Taniec z liści. Muzykę trzeba długo przedstawiać opadają liście.
 • Nadal najlepsza upraw. Trzeba wnieść do domu z jesiennych warzyw każdy student. Ponadto, z ogółu uczestników sterty w czasie, powinien dokonać martwej natury. Oceniać oryginalność, estetyka, prezentacja informacji.
 • Najlepsze paneli. Z zespołem wezwał uczestników na początku imprezy. Chociaż nie jest widokiem (około 30-40 minut), konieczne jest z materiału na ręką, aby oryginalne panelu o jesienią.

Scenariusz „żniwa Day” może być inna. To może być reprezentowana jako targach charytatywnej. Oznacza to, że gdy klasa potrzebuje pomocy finansowej od rodziców, wszyscy studenci przynieść różne domowe ciasta. To ustawienie cenę symboliczną. Dzieci z rodzicami iść na tacach, zakup produktów. Sprzedaż musi towarzyszyć błaznów, jesień wierszy, piosenek i tańców.

Przykładowy scenariusz dla młodszych uczniów

Rozważmy kolejny dożynki w szkole. Skrypt jest przeznaczony dla młodszych uczniów. Wszystkie dzieci spotyka się wróble, co sprawia, że objazd jego kuchni ogrodzie. Po prostu nie zadzwonić bezpośrednio warzyw i rozpoczyna się z daleka, mówiąc, skąd one pochodzą, który wprowadził je, co ich krewnych w innych krajach, a tylko ostatni etap mówi znajomy puzzle o nich.

Następnie przejdź do przysłów konkurencji o warzywach. Scarecrow zaczyna, a dzieci powinny zakończyć swoją nazwę. Następnie uczniowie powinni wykazać inicjatywę, zapewniając warzywa tańczyć lub śpiewać o nich.

Scarecrow następnie skupia się na wykorzystaniu dzieci z warzyw, owoców. Znowu zgadywać zagadki na temat jesieni. Następnie dzieci recytowane wiersze o jesieni. Opcjonalnie, można powiedzieć, jak zauważył obchodów jesiennej mieszkańców (w tym celu można odczytać skrypt festiwal zbiorów w miejscowości lub znaleźć obrzędów starożytnych Słowian). Następnie Scarecrow skarży się, że stoi w jednym miejscu, oferując dzieciom pozostać na swoim miejscu. Kto chce stanąć na żelazo okręgu „Zdrowie” z miotłą. Konieczne jest, aby umieścić szczotkę przed sobą, włącz kierownicą o 360 stopni i złapać miotłę, zanim zostanie on upaść na podłogę.

Ponadto, wszystkie gry „zbierać ziemniaki.” Choć melodii, dzieci tańczyć. Raz to zanikać, uczniowie rozchwytywane ziemniaki, będąca jedną mniej niż uczestników. Następnie dzieci dramatyzować opowieść o czerwonych pomidorów, a następnie traktuje się kanapki z wszystkich tych warzyw. Na koniec uczniowie tańczą do utworu „baby domu” i „żniwa” do swoich domów, on mówi, że to przerażające.

Skrypt żniwa dla emerytów

Dorosły jesień festiwal jest organizowany przez administrację miasta lub wsi. Plac Fair zazwyczaj organizowana jest z prezentacją warzywa artystów. Zwykli obywatele mogą kupić produkty przewidziane w niskiej cenie. Sędziowie wyłonić zwycięzcę w konkursie:

 • największa warzyw i owoców;
 • konkurs fotograficzny z jesiennych kwiatów, owoców i warzyw uprawianych w ogrodzie;
 • Konkurencja bukiety jesienne, kostiumy;
 • Egzotyczne owoce i warzywa uprawiane na ich terenie;
 • Młodzi ogrodnicy, którzy uprawiane ich uprawy;
 • Konkurencja rzemiosło jesienią.

Konkursy są zatwierdzone przez władze lokalne. Oprócz konkursów roślinnych, artyści oferują swoje żniwa scenariusz wakacje dla seniorów, rodziców i dzieci. Przedstawienie łączy w piosence artystów teatralnych z konkursami dla zwykłych obywateli. Natychmiast uruchomić różne atrakcje na placu. Po prezentacji zwycięzców ogłaszane są wśród rolników, kierowców ciężarówek, przyznanych nagród.

wnioski podsumowanie

Jesienny Festiwal odbywa się na całym świecie na początku, w środku i pod koniec jesieni. Rosyjskie szkoły, przedszkola i obozy nie może obyć się bez kulki spadają, obywatele oczekują na targach jesiennych. Ale jest krajem, w którym wszyscy obywatele oficjalnie świętować żniwa (dla scenariusza dorosłych zatwierdzonym przez władze lokalne). W tym dniu, ludzie mogą kupić produkty ogrodników, brać udział w konkursach, wygrywać nagrody, a dzieci będą uczyć się wielu ciekawych rzeczy na temat owoców i warzyw.