501 Shares 3981 views

Czy promienie X są szkodliwe w czasie ciąży?

Kobiety starannie przygotowują swoje ciała do poczęcia – rzucić palenie, zjeść dobrze, dokonać niezbędnych analiz i badań. Ale wiele przyszłych matek, pytanie pojawia się – czy promienie rentgenowskie podczas ciąży mogą zaszkodzić dziecku? Jaki wpływ będzie miał na przebieg całej ciąży?

Sposób, w jaki promieniowanie rentgenowskie może uszkodzić dziecko w czasie ciąży, zależy w dużej mierze od wielkości dawki i narządu, które jest zrobione. Obecnie lekarze w swoim arsenale dysponują nowoczesnym sprzętem, który pozwala przeprowadzić badania rentgenowskie przy użyciu małych dawek promieniowania, dzięki czemu jest bezpieczny i nie będzie miał niekorzystnego wpływu na płód, ale nie wyklucza jego potencjalnego ryzyka. Przede wszystkim możliwe jest uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego płodu, istnieje ryzyko poronienia i dalsze powikłanie ciąży. Promienie mogą uszkodzić komórki lub DNA żywych materii. Szczególnie niebezpieczne jest zdjęcie rentgenowskie we wczesnych stadiach ciąży, gdy płód składa się z małego ciała. Wpływ promieniowania rentgenowskiego na organizm jest bardzo szybki. W związku z tym, jeśli istnieje potrzeba zrobienia zdjęcia rentgenowskiego, lepiej jest to zrobić w pierwszej fazie cyklu lub przez dwa tygodnie od początku menstruacji, tzn. Gdy kobieta prawdopodobnie nie jest w ciąży. W drugim etapie, po owulacji, lepiej nie robić zdjęć rentgenowskich.

Mechanizm zmian napromieniowanych tkanek jest bardzo złożony i zależy w szczególności od wielkości otrzymanej dawki, rodzaju i warunków napromieniowania, a także typu komórek w organizmie. Wszakże różne tkanki ciała ludzkiego różnią się wrażliwością na promieniowanie rentgenowskie. Najbardziej wrażliwymi są narządy płciowe, szpik kostny, płuca, żołądek, jelito grube, soczewki oka.

Jeśli badanie rentgenowskie odbywa się na szczycie kobiety – klatki piersiowej, ust, szyi lub ramion, promienie nie są skierowane bezpośrednio do płodu. Niemniej jednak, w przypadku konieczności wykonania badania rentgenowskiego w ciąży brzucha, pleców, miednicy lub nerki, promieniowanie ma bezpośredni kontakt z płodem.

Nowoczesna maszyna rentgenowska generuje doskonałe promieniowanie diagnostyczne przy małej dawce promieniowania. To wystarczy, aby wykonać większość niezbędnych testów (na przykład rentgenografii dentystycznej lub klatki piersiowej), nawet we wczesnych stadiach ciąży. To prawda, że w badaniach, które wymagają dużych dawek promieniowania ( kręgosłup lędźwiowy , miednica rentgenowska lub biodra), ryzyko wad wrodzonych jest wyższe. W takich sytuacjach można używać bardziej zaawansowanych technik obrazowania (obrazowanie ultrasonograficzne lub rezonans magnetyczny). Wszakże pomimo faktu, że MRI jest jedną z radiologicznych metod diagnozowania, badanie nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego.

Jeśli kobieta zastanawia się, czy potrafi wykonać prześwietlenie rentgenowskie, podczas gdy ząb jest w ciąży, powinna wziąć pod uwagę możliwe ryzyko. Oczywiście napromieniowanie w radiologii zębowej jest minimalne, ale nie można powiedzieć, że jest zero. Ryzyko wad rozwojowych płodu z powodu zębów jest niewielkie. Podczas napromieniania czaszki twarzy pacjent nosi specjalny fartuch ochronny z cienką warstwą ołowiu. Ponadto dotyczy to ochrony i tarczycy.

Robienie zdjęć rentgenowskich w czasie ciąży jest najlepszym tylko wtedy, gdy wszystkie pozostałe badania i testy nie mogą zostać odłożone do momentu urodzenia dziecka. Badanie rentgenowskie kobiet ciężarnych powinno być wykonane w taki sposób, aby zapewnić maksymalną ochronę płodu przed skutkami promieniowania. Każda matka oczekująca powinna omówić z lekarzem konieczność przeprowadzenia badania rentgenowskiego w czasie ciąży – zmienić datę jego zachowania, w większości odmówić lub zmienić badanie na mniej inwazyjne i bezpieczniejsze w przypadku ciąży.