727 Shares 2964 views

Wulkany – jest … Jak wybuch wulkanu? Ciekawostki o wulkanach

Trudno znaleźć kogoś, kto raz nie zapytałby wulkanów. Najczęściej czytane książki o nich, ze tonący serce oglądał materiał z erupcji miejsc podziwiając siłę i blask elementów i cieszymy się, że numer nie jest z nimi dzieje. Wulkany – jest coś, co nie pozostawia nikogo obojętnym. Więc co to jest?


Struktura wulkanu

Wulkany – specjalne formacje geologiczne napotkane podczas wynurzania z żarowym głębokościach płaszczu i na jego powierzchni wyjściowej. Magma wzrasta przez pęknięcia i szczeliny w skorupie ziemskiej. Gdzie wybucha i aktywnych wulkanów są tworzone. Dzieje się tak w granicach płyty tektoniczne, gdzie, ze względu na występujące ich kolizji lub razdvizheniya wad. Płyta sami biorą udział w ruchu podczas przenoszenia płaszcz.

Najczęściej mają one postać wulkanów stożkowate góry lub wzgórza. W ich strukturze wyraźnie odróżnić w ustach – kanał, przez który magmy wzrasta i krateru – zagłębienie na szczycie, przez który jest wylanie lawy. Sam stożek wulkaniczny składa się z wielu warstw aktywności Produkty: wulkanicznej lawy, popiołu i bomb.

Ponieważ wybuch towarzyszy emisja gorącego gazu, świecące nawet w ciągu dnia, i popiołu, wulkany często nazywany „góry ziejące ogniem.” W dawnych czasach były uważane za bramą do zaświatów. Oraz nazwę otrzymały na cześć rzymskiego boga Wulkana. Wierzono, że ogień i dym latający z jego podziemnej kuźni. Te ciekawostki o wulkanach ogrzewa ciekawość wśród wszystkich rodzajów ludzi.

rodzaje wulkanów

Istniejący podział aktywnych i wymarły bardzo warunkowy. Aktywne wulkany – to te, które wybuchły w pamięci ludzkości. Zdarzenia te są zachowane świadka. Wiele aktywnych wulkanów w obszarach górskich nowoczesnego budynku. To, na przykład, Kamczatka, wyspa Islandii, Afryce Wschodniej, Andes Cordillera.

Wygasłych wulkanów – To nie wybucha od tysięcy lat. W pamięci ludzi nie zachowały się informacje o ich działalności. Ale wiele przypadków, kiedy wulkan był nieaktywny przez uznanych już przez długi czas, nagle obudził się i przyniósł wiele kłopotów. Najbardziej znanym z nich – słynny wybuch Wezuwiusza w 79 rne, słynnego obrazu Bryullov „Ostatnie dni Pompei”. 5 lat przed tą katastrofą na szczycie ukrywają rebeliantów gladiatora Spartakusa. Góra była pokryta bujną roślinnością.

Przez wygasłych wulkanów należą Elbrus – najwyższy szczyt w Rosji. Dwugłowy jej wierzchołek stanowi dwie podstawy stożka połączone.

Wybuch jako proces geologicznej

Wybuch jest uważany za proces uwalniania powierzchni gorących produktów magmowych Ziemi w postaci stałej, w stanie ciekłym i gazowym. Dla każdego z wulkanu jest indywidualna. Czasami erupcja jest dość spokojny, stopiona lawa wylewa się strumieniami i spływa w dół zbocza. To nie ma wpływu na stopniowe uwalnianie gazów tak silne eksplozje nie występują.

Ten typ charakteryzuje erupcji Kilauea. Ten wulkan na Hawajach jest uważana za jedną z najbardziej aktywnych na świecie. Jego krater o średnicy około 4,5 km i jest największą na świecie.

Jeśli lawa jest gruba, ona czasami zatkać krater. W rezultacie, uchodzące gazy, nie znajdując wyjścia, gromadzą się w kraterze wulkanu. Gdy ciśnienie gazu jest bardzo wysoka, jest potężny wybuch. Unosi się w powietrzu dużych ilości lawy, które później spada na ziemię w postaci bomb wulkanicznych, piasku i popiołu.

Do najbardziej znanych wulkanów wybuchowe – już wspomniano Wezuwiusz, Katmai w Ameryce Północnej.

Ale najbardziej potężny wybuch, który doprowadził do chłodzenia w całym świecie z powodu chmury wulkanicznej, dzięki której mogliby trudno uzyskać poprzez promienie słoneczne, wystąpił w 1883 roku. Następnie wulkanu Krakatau stracił większość jego część. gazu i kolumny popiołu wzrosła do 70 km w górę. Skontaktuj się z wody oceanu z rozpalonym magmy doprowadziło do powstania tsunami do 30 metrów. W ogóle, ofiar erupcji było około 37 tysięcy osób.

nowoczesne wulkany

Uważa się, że istnieje obecnie ponad 500 aktywnych wulkanów na świecie. Większość z nich należy do strefy Pacyfiku „Ring of Fire”, położone wzdłuż granic tej samej płytce nazwa litosfery. Każdego roku około 50 erupcji. Co najmniej pół miliarda ludzi żyje ich obszar działania.

wulkany Kamczatki

Jeden z najbardziej znanych obszarów współczesnej wulkanizmu znajduje się w rosyjskim Dalekim Wschodzie. Ten obszar współczesnego górskim budynku związanego z Pacyfiku Ring of Fire. Wulkany Kamczatki są zawarte w Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są ogromne zainteresowanie nie tylko jako przedmiot badań, ale także jako pomniki przyrody.

Oto najwyższy czynny wulkan w Eurazji – Kluczewska Sopka. Jego wysokość wynosi 4750 m. Jest on powszechnie znany ze swojej działalności jako płaskie Tołbaczik, Mutnovskaya Sopka, spalony, Vilyuchinsky, Mountain Tooth Awaczyńska Sopka i innych. Wszystko na Kamczatce, istnieje 28 aktywnych wulkanów i około pięćset wymarły. Ale tu ciekawych faktów. O Wulkany Kamczatki znany jest bardzo dużo. Ale wraz z tym regionem znana jest znacznie rzadsze – gejzerów.

To źródeł okresowo emituje fontanny wrzącej wody i pary wodnej. Związane z ich działań z magmy wznoszącą przez pęknięcia w skorupie w pobliżu powierzchni Ziemi, a podziemnej ogrzewania wody.

Słynna Dolina gejzerów, znajduje się tutaj, został otwarty w 1941 roku, T. I. Ustinovoy. Jest uważany za jeden z cudów natury. Dolina gejzerów obszar nie więcej niż 7 kV. km, ale istnieje 20 dużych gejzerów i dziesiątki źródeł wody wrzącej. Największy – Giant gejzer – wyrzuca słup wody i pary wodnej na wysokości około 30 metrów!

Które przede wszystkim wulkan?

Ustalić, to nie jest takie proste. Po pierwsze, wzrost aktywnych wulkanu może być zwiększana przy każdym wybuchu w wyniku wzrost nowej warstwy kamieni lub spadku w wyniku eksplozji niszczenia stożka.

Po drugie, może obudzić uznano za wygasły wulkan. Jeśli jest wystarczająco wysoka, to może przesunąć istniejący lidera.

Po trzecie, jak traktować wysokość wulkanu – z ziemi lub z poziomem morza? Daje to zupełnie różne postacie. Po stożka o największej bezwzględnej wysokości, może być wielkości w stosunku do otaczającej terenu, i vice versa.

Obecnie wśród aktywnych wulkanów jest uważany za największy w Ameryce Południowej Lyuylyaylyako. Jego wysokość wynosi 6723 m. Jednak wiele wulkanolodzy uwierzyć, że tytuł największego mogą ubiegać Cotopaxi, znajdujący się na tym samym kontynencie. Niech jego wysokość jest mniejsza niż – „tylko” 5897 m, ale ostatni wybuch miał w 1942 roku, a na Lyuylyaylyako – już w 1877 roku

Ponadto, najwyższy wulkan na świecie można uznać hawajską Mauna Loa. Chociaż absolutnej wysokości 4169 m wynosi mniej niż połowę jej rzeczywistej wartości. Stożek Mauna Loa rozpoczyna się od dna oceanu i wznosi się ponad 9 km. Oznacza to, że wysokość od podstawy do wierzchołka jest większy niż rozmiar Chomolungma!

wulkany błotne

Słyszałem nikogo na wulkanicznej dolinie na Krymie? Bardzo trudno jest sobie wyobrazić, półwysep otoczoną wybuchy dymu i plaż – przepełnione zacietrzewiony lawy. Ale nie należy się martwić, ponieważ mówimy o wulkanach błotnych.

Nie jest to niczym niezwykłym zjawiskiem w przyrodzie. wulkany z błota – jak jest obecna, ale nie wydzielają lawy, a strumienie cieczy błota i półpłynnej. Powodem tego jest nagromadzenie wykwitów w podziemnych pustych przestrzeni i szczelin wielu gazów, zazwyczaj węglowodory. Ciśnienie gazu napędza kolumnę wysoki błoto wulkanu wzrasta czasami kilkudziesięciu metrów, a zapłon i wybuch w wybuchu gazu nadania dostatecznej groźne wygląd.

Proces ten może trwać kilka dni, w towarzystwie lokalnego trzęsienia ziemi, podziemna ryk. Powoduje to niską stożka zestalonego błota.

Obszary wulkanizmu błocie

Na Krymie istnieją wulkany na półwyspie Kercz. Najbardziej znanym z nich – Jaw-Tepe, wielki zaskoczony przez mieszkańców ich krótki wybuch (14 minut) w 1914 roku. Kolumna szlam jest wyrzucana do 60 m. Długość przepływu błoto osiągnie 500 m i szerokość większą niż 100 m. Jednak tak duże wykwity raczej wyjątek.

Obszary aktywne wulkany błotne często pokrywają się z miejscami ropy naftowej i gazu. W Rosji znajdują się one na Półwyspie Taman, na Sachalinie. Z krajów sąsiednich „bogaty” z Azerbejdżanu.

W 2007 roku na wyspie Jawa aktywowane wulkan, zatapiając ich błoto rozległe terytorium, w tym wiele budynków. Według miejscowej ludności, to ze względu na wiercenia, przeszkadzać głębokich warstw skalnych.

Ciekawostki o wulkanach

Zamek w Edynburgu w Szkocji, zbudowany na szczycie wygasłego wulkanu. Większość Szkotów nawet nie wiedzą o tym.

Okazuje się, że wulkany mogą być aktorami! W filmie „The Last Samurai” w roli świętej góry Fujiyama japońskim wykonane Taranaki, która jest uważana za najpiękniejszą w Nowej Zelandii. Fakt, że okolica Fudżi, z miejskiego krajobrazu nie nadaje się do fotografowania wydarzeń z końca 19 wieku.

W ogóle, wulkany Nowa Zelandia nie muszą narzekać na brak zainteresowania filmowców. Po tym wszystkim, Ruapehu Tongariro i stał się znany głównie z powodu filmu „Władca pierścieni”, który przedstawił Góry Przeznaczenia, w płomieniu, który został stworzony, a następnie nie zniszczyć Jedyny Pierścień. Samotna góra Ereboru w „The Hobbit” film – to także jeden z lokalnych wulkanów.

A gejzery Kamczatka i wodospady stał się tłem dla kręcenia „ziemia sannikowa”.

Erupcja wulkanu Mount St. Helens (Stany Zjednoczone) w 1980 roku, jest uważany za najmocniejszy w całej 20 wieku. Eksplozja w jego pojemność 500 bomb spadła na Hiroszimę, popiół spadł na terytorium czterech państw.

Islandzki wulkan emisji Eyyafyadlayokudl pokazowo popiołu i dymu pogrążyła się w chaosie ruchu lotniczego krajów europejskich na wiosnę 2010 roku. A imię jego zakłopotany setki nadawców radiowych i telewizyjnych.

Filipińska wulkan Pinatubo wybuchł po raz ostatni w 1991 roku. W tym przypadku dwie bazy wojskowe USA zostały zniszczone. Ale po 20 roku Pinatubo krater wypełniony wodą deszczową, tworząc niezwykle piękne jezioro, wulkan stoki porośnięte tropikalną roślinnością. Pozwoliło to do biur podróży, aby zorganizować wakacje z kąpieli w wulkanicznego jeziora.

Wybuch często tworzą ciekawe skały. Na przykład, najprostszy kamienia – pumeks. Liczne pęcherzyki powietrza łatwiej wody. Lub „włosy Pele„znaleziono na Hawajach. Są długie, cienkie kosmyki skale. Wiele budynków w ormiańskiej Erewaniu kapitału zbudowany z różowego tufu, która nadaje miastu niepowtarzalny smak.

Wulkany – potężny i dostojny wygląd. Zainteresowanie nimi jest spowodowane przez strach i ciekawość i pragnienie nowej wiedzy. To nic dziwnego, są one nazywane Okna do podziemi. Ale czysto utylitarne interesy. Na przykład, wulkaniczna gleba jest bardzo żyzna, a to sprawia, że ludzie przez wieki na osiedlenie się blisko nich, pomimo niebezpieczeństwa.