240 Shares 8601 views

Smaczne i proste: jak gotować karp w piekarniku

Pieczona ryba – danie królewski. Kucharz może być tak, że nawet zwykła rzeka lub jezioro karp wydają niebiańską rozkoszą. Oto kilka prostych, ale bardzo dobre recepty.


Z patelni w piekarniku

Jak gotować karp w piekarniku – pierwszy sposób. Jeśli masz dość dużą rybę, oczyścić, opłukać dobrze, odciąć głowę i ogon. Następnie oddziela filet z kości i cięcia ryby w porcjach. W misce, wlać świeże mleko, sól i lekko go odepchnąć filetów przez 3-5 minuty. Ma to zapewnić, że mięso traci nieprzyjemny zapach i jeziora stała miękka, gładsza i słodsza.

Przed gotować karp w piekarniku, powinny one toczyć w mące i bułce tartej i wysłać go do patelni z masłem do smażenia trochę. Następnie wysłać na patelni w piekarniku. Tylko wstępnie podgrzać. Skóra zaczyna brązowy po 5-6 minutach. W ciągu 10 minut, danie będzie gotowe. Jeśli piec z kością centrum, to zajmie 12-15 minut. Po upływie określonego czasu, wyjmij rybę, umieścić na ogrzanym półmisku, wlać olej i sok, który wyróżniał się podczas smażenia. Posypać posiekanymi ziołami i czosnkiem.

Oto jak gotować karp w piekarniku, zgodnie z narodowymi tradycjami kuchni rosyjskiej. Danie dobrze smakuje z pieczonymi ziemniakami lub puree, kapusta duszona, warzyw świeżych sałatek lub kwaśnych ogórków. A co, jeśli ryby bardzo płytkie? Oczyścić to, oczywiście, jest konieczne w każdym przypadku. A także namoczyć w mleku, toczyć w bułce tartej lub mąki. Następnie umieścić na patelni w piekarniku i trzymać tam tak długo, jak ryboshki nie podsushatsya. Następnie mogą one skubać, nie ukamienowali – te dobrze propekutsya. Okazuje się, bardzo smaczne. To jest – jeden z sekretów jak gotować karp w piekarniku z kości.

Karaś w śmietanie

Inną tradycyjną rosyjskiego danie – ryba w śmietanie. Tradycyjnie przyjmuje się ją dokładnie karpia. Pieczone w piekarniku (zdjęcie w załączeniu), było stosowane do stołu dla innego obiad w dawnych szlacheckich. Oryginalne i smaczne przepisy kulinarne stosowane. Przykładem jest w następujący sposób: Przygotowano 1 kg ryb, nieco mniej niż – ziemniak, jeden pojemnik (250 g) w kremie, 2-3 jaj 300 g świeżych grzybów. Jeszcze trzeba trochę sera twardego (30-40 g), kilka łyżek mąki i oleju jadalnego.

Przygotowanie nasze ryby (Carassius), pieczone w piecu, a więc: tusze Burke, pokroić na kawałki i solone, posypać czarnym pieprzem, są wysyłane do mąki, a następnie smażone aż chrupiące. Oddzielnie trzeba smażyć rozdrobnione grzyby i ziemniaki, które należy pokroić w cienkie plasterki lub klinów. Następnie, na ryby (leży na patelni) umieszczone są plastrami kręgach jajka i grzyby, to obkladyvaetsya ziemniaków i wylewa się z kwaśnej śmietanie. Sos można dokonać z góry: Zagotować śmietanę, posypać z łyżeczką mąki i wlać taką samą ilość oleju. tylko nie przeszkadza, aby uzyskać grudek. Gotować przez kilka minut, doprawić solą. Na wierzchu ryby w sosie i polać ser, natrzeć olejem. Może być kremowy, stopić tylko na początku. Patelnia żywność jest przygotowana do 6-7 minut w gorącym piecu. Gdy ciasto jest złoty brązowy sos, danie jest gotowe. Posypać posiekanym koperkiem lub natką pietruszki i podawać.

Cudowny smak ryb będzie!