198 Shares 3042 views

Amnesty w Dniu Konstytucji. Które artykuły objęte amnestią. Wiersz, okres, procedury stosowania przyjęcie amnestii i warunki

W grudniu 2013 roku, w miejscu „rosyjskiej gazety” zostało opublikowane ogłoszenie amnestii dla szerokiego grona osób. W tym samym miesiącu, w całym kraju obchodzony Dzień Konstytucji Federacji Rosyjskiej, 2013 amnestii czasowym do tego ważnego wydarzenia, miała być realizowane natychmiast po opublikowaniu dokumentu. Projekt ustawy został przyjęty przez prezydenta Federacji Rosyjskiej Dumy do rozpatrzenia.


Kto dotknął amnestię

Istotą amnestii jest wybaczyć wiele osób, które z jakiegoś powodu mają prawo wyjść z aresztu. Jednak ludzie z niecierpliwością czekali na publikację projektu Amnestia, były niemile zaskoczony, że w tekście znalazło się wiele niejasności i ograniczenia, z powodu których nie zostaną spełnione wszystkie oczekiwania.

W rzeczywistości, kategorie ludności, które zostały trafione przez amnestii były dość liczne. Pierwsza grupa tych, ułaskawiony są osoby skazane za okres krótszy niż pięć lat, ale nie wcześniej odbył karę więzienia. Ten dokument pozycja są matki małoletnich dzieci, kobiety w ciąży, mężczyźni, którzy osiągnęli wiek sześćdziesięciu lat, a kobiety, które osiągnęły wiek pięćdziesięciu pięciu lat, mieszkańcy, którzy byli ofiarami katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu, inwalidzi pierwszej i drugiej grupy, a także personel wojskowy i każdy inne osoby, które uczestniczyły w walkach.

Zgodnie z projektem amnestii, ścigania i wycofać się z tych, którzy zostali skazani na karę więzienia, zawieszeniu lub warunkowego zwolnienia osób. Luck uśmiechnął się i przestępcy, kary są opóźnione lub złagodzone. Amnestii miały być obywatele, którzy popełniają przestępstwa jako nieletni. Między innymi, obiecał oświadczyć amnestię dla osób skazanych za pozycje takie jak chuligaństwo, łamanie przepisów ruchu drogowego i zamieszki.

„Wide” Amnesty dotknął i te sprawy karne, które są jeszcze w trakcie dochodzenia lub postępowania. Wszystkie takie przypadki, jak również opłaty za rzeczy, za które kara wynosi maksymalnie pięciu lat, zostały anulowane. Zasadę tę stosuje się również do osób nieletnich i oskarżonych w pierwszej części artykułu 264 Kodeksu Karnego (za naruszenie przepisów ruchu drogowego). W tym kręgu ludzi przyszedł i nad wojskiem i kobiet w ciąży.

Artykuły nie podlegają amnestii

Dla skazanych ponad stu artykułów amnestii nie ma. Pozostanie w więzieniu skazany za morderstwo, zadawanie poważnych lub umiarkowane zagrożenie dla zdrowia człowieka. Za serię artykułów na temat przemocy seksualnej, oszustwa, kradzieży i rozbojów głównym amnestii nie zostało również przewidziane.

Amnesty do dnia Konstytucji nie dotykać tak zwanych przestępców „ekonomiczny” skazanych za czyny przepisanych z 169 z 200 artykułów. Pierwszą osobą w kraju, aby wyjaśnić tę decyzję faktem, że amnestia za przestępstwa gospodarcze miały miejsce wcześniej. Następnie, w 2013 roku ponad 1400 osób zostało zwolnione. Jednak z więzienia nie musiał wychodzić obywateli, których zbrodnie były zagrożeniem dla bezpieczeństwa publicznego, takich jak terrorystów.

Termin wejścia w życie

Opracowanie projektu z Rady Praw Człowieka, która składa się z prezydencją. W dniu 9 grudnia ubiegłego roku, Władimir Władimirowicz Putin wydał oryginalną wersję dokumentu do dalszego rozpatrzenia. Przewodniczący Dumy Państwowej Komisji odpowiedzialnego za kwestie prawa karnego Pavel Krasheninnikov, powiedział, że najprawdopodobniej rachunek zostaną omówione i zatwierdzone dopiero 17 grudnia. Tekst stwierdza, że okres amnestia obejmuje najbliższych sześciu miesięcy po oficjalnym decyzja zostanie wydana.

Przyjęcie amnestii i początkowa reakcja publiczna

Kiedy oficjalna strona Prezydenta Federacji Rosyjskiej umieścił informacje o posiadaniu nadchodzącą amnestię, dołączony do tej wiadomości notatkę wyjaśniającą niektóre przepisy projektu. Z notatki wskazują, że amnestia do dnia rosyjskiej konstytucji, stosuje się do ograniczonej liczby osób, które nazywane są najmniej społecznie chronione. Innymi słowy, obiecał ułaskawienie specjalne kategorie ludności: niektóre skazania oskarżonych, podejrzanych i osób objętych dochodzeniem, a także obywateli, zauważył z usług specjalnych do kraju.

Wicemarszałek Dumy Państwowej, przedstawiciel frakcji Jedna Rosja, Władimir Wasiljew wyjaśnił poinformować Agencję, stwierdziła, że amnestia wpłynie około dwudziestu pięciu tysięcy osób. Według sprawozdania MPS', tekst uchwały, znaleźli we wtorek rano w «Rossijskaja Gazieta». Niemniej jednak niezbędne informacje nie pojawił się na stronie internetowej Państwowej Dumy lub zasobów sieciowych Kremla. Wiadomo było dokładnie to, co prezydent jechał do „pardon” znacznie szerszy zakres osób niż podane w nocie objaśniającej. W każdym razie, opinia publiczna od początku spotkał się z wiadomości o burzliwym amnestii i kontrowersyjnej dyskusji.

Feralnego trzeci punkt

Projekt uchwały najciekawszy był trzeci akapit, to mówi amnestia dla kategorii nie tylko „beneficjentami”, ale także dla już skazany. Artykuły o których mowa w akapicie trzecim decyzji, które zostały wymienione powyżej. To zachowanie, naruszenie przepisów ruchu drogowego, nie pociągają za sobą śmierć, a także uczestnictwo i organizację zaburzenia masowej.

W tym względzie przypomina spotkanie prezydenta z Mikhail Fedotov, przewodniczący HRC. Władimir Władimirowicz następnie skomentował różnych cech rocznicę amnestii, mówiąc, może być rozpowszechniany jedynie do osób, które w rzeczywistości nie popełnili poważne przestępstwa, nie popełnił żadnych aktów przemocy wobec przedstawicieli władz. Zdaniem rządu, nie ma dobry powód, aby zwolnić do wolności społecznie niebezpiecznych osobników.

Rada Praw Człowieka pracuje nad tekstem dokumentu około trzech miesięcy. W tym czasie członkowie rady nalegał na rozszerzenie kręgu amnestii. Początkowo wydany dyskusja zawęża się jedynie do „przestępców”. Jednak w ostatniej chwili VV Putin nieco zmienił swoje stanowisko i przyczynił się do projektu uchwały jednej trzeciej punktu, co oznaczało amnestię dla więźniów politycznych.

uszkodzony lub nieprawidłowy odczyt powinien być niezwłocznie usunięte po dokument został zatwierdzony przez Departament Stanu prawnego prezydenta. Zapewnił też, pierwszy zastępca szefa administracji, to jest prawdopodobne, że szef. Dlatego publikacja notatki, aby to główny tekst wyjaśnia niektóre z zamieszania i brak przygotowania do takiego przebiegu wydarzeń w Kancelarii Prezydenta i koordynowanie ich struktur. Potwierdzeniem tej hipotezy może być niezwykły styl, w którym znajduje się trzeci akapit. Komponent prawny różni się znacząco od tej obserwowanej w innych częściach dokumentu. W poniższych akapitach, nie było żadnej wzmianki o tym w dniu Konstytucji amnestii musi wpływać na te osoby, których sprawy są rozpatrywane jedynie, co w praktyce jest to wyjątkowy przypadek.

Nadal istnieje prawdopodobieństwo, że trzeci punkt zostanie ostatecznie usunięty z rozporządzenia. Ale takie pytanie miałoby z pewnością wywołała poruszenie i wywołała skandal publiczny wiał wszystkie segmenty populacji. Dlatego w ostatecznej wersji „wykańczania” ułaskawiony nie tylko przestępcy.

Amnestia dla „gwiazd”

Nie jest tajemnicą, że amnestia więzień nie jest po prostu „udał się do mas”. Stało się symbolem walki o wolność dla więźniów politycznych, walki toczonej przez działaczy liberalnych i niezależnych mediów przez długi czas.

Zjawisko, nazywany przez mieszkańców „tyranii Putina” i składa się z masywnych zarzutów osób prowadzących działalność opozycji antyrządowych może nie istnieć w ogóle, to było pozorne i niepoważne. Po amnestii w latach 2013-2014 wyraźnie pokazuje, że rząd jest w stanie dialogu ze społeczeństwem. Pomimo faktu, że opinie na temat przyczyn nagłego miłosierdzia podzielonej, fakt, że amnestia została przeprowadzona zaskakująco na czasie, jak mówią, „One Day”, jest bezsporny. Z aresztu poza tymi, których uwolnienie na amnestię wydawało niemożliwe marzenie „przypadku Marsh” feministek „Pussy Riot”, działacze „Greenpeace”, Michaił Chodorkowski, oskarżonych w Opłaty zostały wycofane i Anatolij Sierdiukow.

Nawet podczas prawników poprawka zauważyć morze możliwości usunięcia swoich oddziałach Wszystkie kary. Więc, Michael Kreindlin, ochrony praw załogi „Arctic Sunrise”, wyjaśnił, że poprawki przyjęte w drugim czytaniu, przesądza ich uwolnienie pewnego kręgu osób, na przykład, zostało skazanych na podstawie artykułu chuligaństwa. Oni po prostu traktowany ciekawski „Greenpeace”. Poprawka została przyjęta i jest nadal zawarte w dokumencie w trzecim czytaniu. Dlatego 30 działaczy „Greenpeace”, wraz z członkami załogi ułaskawiony dobrze przed sądem.

O ile nam wiadomo, Nadieżda Tołokonnikowa i Maria Alekhine były przedmiotem badań i zostały skazane na tym samym artykule. Ustawa znalazła egzekwowania wobec dziewcząt i byli w stanie wrócić do domu na kilka miesięcy przed końcem wyznaczonym terminie.

Należy zauważyć, że nie wszystkie „Bog” pod warunkiem amnestii. Tylko dziesięć oskarżeni przechodzące przez artykuł do zamieszek, miały być zwolnione z zakładów karnych, tylko dziesięć zostały formalnie oczyszczony ze wszystkich zarzutów. Komitet Dumy Państwowej na procesowego, karnego, prawa cywilnego i prawa arbitrażowego stanowczo odrzucił poprawkę z amnestii osób oskarżonych o stosowanie przemocy wobec przedstawicieli rządu i organizacji zaburzenia masowej. W przypadku braku tego ustępu 17, działacze tych „rzeczy” Swamp nie zostały przebaczone.

Wykaz obywateli, dla których nie została amnestia ogłoszone, jest wystarczająco szeroka. Wiele przypadków otrzymaliśmy szeroki rozgłos. Vladimir Akimenkov Maria Baronova, Artem Savelyev Dmitriy Rukavishnikov Nikolai Kaukaski, Fedor Bahov Leonid Kovin, Anastasia Rybachenko Oleg Arkhipenkov Stepan Zimin Maxim Luzyanin, Aleksandra Duhanina, Jarosław Belousov Denis Lutskevich Alexander Margolip Aleksiej Polihovich Andrei Barabanov krzywa Sergei Ilya Gushchin Richard Sobolew, Aleksiej Gaskarov Michaił Kosenko Konstantin Lebiediew i Siergiej Udalcow, nie ma i nie będzie przebaczone.

Zaproszenie do społeczeństwa obywatelskiego, albo amnestii dla „12” Cases

projekt Amnesty wiele nazwali prawdziwym wyzwaniem dla społeczeństwa obywatelskiego. Aby stać obiekty amnestii więźniów powinny być pozostawione bez ochrony. Uchwała spowodował lawinę oburzenia wśród prawników i innych osób zaangażowanych w działania prawne. pół nieszczęścia był fakt, że wolność nie została udzielona jest mas, których to zostało obiecane, ale znacznie mniejsza część populacji. Znacznie poważniejszym problemem było sprzętowo-prawny technika, która została wykonana tak genialnie, że prawo lewo masę paradoksów, pułapek i dualności.

Przede wszystkim, jest szansa, aby zwolnić można uzyskać tylko przez tych, którzy chcieli bronić swoich praw. Rzeczywiście, w warunkach biurowych rosyjskiej obrony prawnej oskarżonego i oskarżony zajmuje dużo czasu i Amnesty działanie jest ograniczone do sześciu miesięcy. I wszyscy potencjalni przestępcy skazani na kary więzienia musiał dokonać wyboru: albo zapomnieć o ochronie zawodowej w ogóle, ani nadziei na „błogosławieństwa nieba” i czekać na werdykt sądu jak najszybciej. Sztuką jest, że wyrok zostanie przeprowadzona w każdym przypadku, ale do utrzymania w określonym okresie amnestii byłoby bardzo trudne. Więc pomyśl o tym nieświadomie o szczerości takiego miłosierdzia ze strony rządu.

Ale najbardziej dotkliwe i nie do pokonania przeszkodą był dekret o amnestii dla oskarżonych w znanych dziełach „dwunastu”. Nie zapominajcie, że wszyscy mieli jedną wspólną cechę żalu, wspólny „pułapkę prawną.” Ale status wszystkich oskarżonych były różne. Oczywiście, uczestnicy zamieszek masowych było korzystne, aby spróbować przyspieszyć ten proces i spełnienia śledczych czekać na ewentualne zwolnienia. Oskarżony o przemoc wobec przedstawicieli organów ścigania, z kolei, byli zmuszeni do rozpaczliwie, z zemsty, by się bronić. Być może będą musieli odwołać się do sądu wyższej instancji, ale taki tok postępowania dosłownie zaprzecza i utrudnia ich „przyjaciół w nieszczęściu”, aby uniknąć kary kryminalnej.

Opinie profesjonalistów. Główne wady amnestii

Rosyjscy obrońcy praw człowieka i prawników znanych wypowiedzieć się na temat decyzji władz przez długi czas i bezlitośnie skrytykował niektóre postanowienia statutów oraz zastosowanie amnestii jako takiego.

Dla niektórych, prawnik Marii Baronovoy, sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowane i niepewne niż to było wcześniej. Podkreśliła niekonwencjonalny amnestii w 2013 roku, odnosząc się do faktu, że wszystkie poprzednie „pardon” nie były przywiązane do określonych etapach dochodzenia lub procesu. Rocznica sama amnestia dyskretnie „wybrał” szczęśliwców, gdzie dotyka. Dziwne sformułowanie, że zostanie skazany tylko amnestia, spowodował zamieszanie zarówno wśród ekspertów i ogólnej populacji.

Nie podoba procedurę stosowania amnestii i Dmitrija Agranovsky, który widział w nim próbę ingerowania w postępowaniu jako oskarżony na podstawie artykułów 212 i 230, staje się konieczne, aby stać się więźniami i słuchać przekonaniem. A warunki były nie do przyjęcia i rozsądne, że ledwie wystarcza do skazania. Zdaniem prawnika, kwestia ta ma pewną presję na uczestników procesu, ledwo pamiętam, kiedy publiczność obserwowała odkopanie warunki amnestii. Dmitry ma nadzieję, że ten projekt pozycja rozdzielczości zostaną odpowiednio zmienione, inaczej będzie wyglądać nieodpowiednie dla naszego państwa.

Sergei Davidis jako organizator marszu, który odbył się 6 maja notatek pozytywnych zmian w rosyjskiej polityce rządu, ale przyłączył się do opinii kolegów „sklepu”, zauważając, że amnestia była nieco ubogich i pokornych, niż tego oczekuje publiczności. Najprostszym sposobem okazało się uwolnić kobiety i dzieci, chociaż jest oczywiste dla wszystkich, że więźniowie – to głównie dorośli mężczyźni, z których wielu usiąść za zbrodnie niesprawdzonych, zakwestionowanych przez słabo poznane już każdemu z jakiegokolwiek powodu.

Co mówią na ten temat, właściwe władze?

W grudniu w całym kraju odbywają się imprezy charakter edukacyjny i patriotyczny cywilnego, obchodziliśmy Dzień Konstytucji Federacji Rosyjskiej w 2013 r. Amnesty lubił bardzo mało ludzi, ale krytyka jest nie tylko niezależne i opozycyjne eksperci, ale także osoby zajmujące wysokie stanowiska w różnych dużych organizacji.

Przewodniczący Grupy Helsińskiej w Moskwie Ludmiła Aleksiejewa wyraził obawę, że jak to często bywa z rosyjskim ustawodawstwem, w ostatniej chwili zostanie wykonane nieprzewidywalne zmiany w niepożądanym kierunku, z więzienia nie będzie tak wielu więźniów, jak to było zaplanowane i publikowane wcześniej ,

W Radzie Praw Człowieka próbowali zaprzeczyć tej informacji. Andrei Babushkin wydał oficjalne oświadczenie, twierdząc, że opublikowany projekt ma niewiele wspólnego z tym, co było i zaprojektowany Radę. On również potwierdził „psevdoiskrennost” amnestii, ponieważ oprócz projektu uchwały w sprawie woli może pochodzić mniej niż tysiąc osób, to samo będzie zwolniona z aresztu. Liczby te są nazywane Federalnej Służby Więzienne Federacji Rosyjskiej, wymieniając jak wiele kobiet, dzieci i drobnych przestępców powinny być ułaskawiony. W rzeczywistości, obiecał amnestię nie może rozwiązać każdy z celów: zmniejszenie liczby osadzonych w więzieniach, do zjednoczenia rozbitych rodzin, aby skorygować nadmiernie represyjny statystyki więzienne i różne błędy. Ale Babka przyznać, że podobieństwo tych dwóch wersji projektu nadal istnieje: są one zarówno ujętych w pozycjach sami przepisywania artykuł w amnestii, zgodnie z którą oskarżony powinien zwolnić na artykułach o zamieszkach i „Bog”.

Valery Borshchev składający Nadzór Komisji Moskwie wyraził ubolewanie nad faktem, że pozwani w oporów policję i brutalnych działań nie będzie amnestii nad nimi. On stoi na stanowisku, że większość zarzutów w tych przypadkach bezpodstawne.

Henry Reznik, przedstawiciel i przewodniczący Izby Adwokackiej, wyjaśnia tę decyzję władz aby zachować swoją polityczną twarz i przywrócić reputację tak poważnie uszkodzone po zakończeniu konfliktu, spotkań i sporów głośnych z „Pussy Riot”, osoby zaangażowane w „przypadku bagno” i innych.

W każdym razie, prawie wszystkie osoby publiczne i prawnicy zgodzili się, że amnestia do dnia Konstytucja nie było wcale jasne, przejrzyste i „dla ludu”. Wielu nazywa działania rządu „window dressing”, a ludzie, którzy nie mają żadnego związku z władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowej struktur władzy, a nie danej amnestię jakiegoś sverhznacheniya, zareagował sceptycznie do projektu, jak podjęliśmy z przymrużeniem oka. Jednak amnestia może być uważany powodzeniem realizowane, ponieważ wiele szeroko nagłośnione skandale zostały ostatecznie pozostawiono takie „ugodowy” ze przez władze.

Czy uważasz, że na Zachodzie?

Zachodnie media mają przestarzałe „miłosierdzie” władz rosyjskich do nadchodzących Igrzysk Olimpijskich 2014, miejsce jest wybrany Sochi. W Europie, ten krok jest bardzo ceniona, zagraniczni politycy i osoby publiczne o uwolnienie tak dużej liczby więźniów wydawało się, krok w prawo i logiczne, choć nie bardzo wydajne. „InoPressa”, na przykład, cytowany artykuł w czasopiśmie niemieckim, który powiedział upadłościowego i patosu amnestii. Publikacja „The New Times” trzymaj ten sam punkt widzenia, amnestia została przeprowadzona w celu uzupełnienia wstydu i przed igrzyskami olimpijskimi, aby stworzyć pewien obraz demokratycznej i wolnej Rosji. Według powszechnej opinii, to było powodem wyboru daty symboliczne – dzień rosyjskiej konstytucji. Amnestia odbyła, ale stał się tylko logo, jasny próba pokazania się w nowy sposób, aby pokazać stan w nowym świetle. Dlatego poprawki do ustawy były a priori bez znaczenia, ponieważ sama decyzja nie nadaje, wszystkie preparaty były porażką, a zwroty i abstrakcyjny – ozdobny.